ZP skupina F

inspiring_hofstadter

Príspevok od používateľa inspiring_hofstadter »

Tiež som moc nepochopil o čo ti išlo :) Veď slovo manipulácia je definované v zákone o strelných zbraniach, čiže je to terminus technicus a teda je jedno v akých súvislostiach je použité v tom či onom paragrafe, pretože vo všetkých záležitostiach okolo tohto zákona bude mať význam vychádzajúci z § 2, aj vo vyhlásení ktorého fotka je vyššie. Potom by bol problém aj prenesenie zbrane z trezoru do vitríny.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

tono
Potom by bol problém aj prenesenie zbrane z trezoru do vitríny.
Pri väčšej paranoi by sa dalo povedať, že si kúpiš zbraň a túto nebudeš môcť ani domov z predajne vziať. :)
morap
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa morap »

tono: ak niekto nevlastní zbroják , tak by mohol byť problém aj ak by chcel s akoukoľvek zbraňou kategórie A, B alebo C manipulovať a je úplne jedno odkiaľ kam by ju prenášal. V predajni ti zbraň ani nevytiahnu ak im neukážeš, že vlastníš zbroják, lebo aj siahnutie na zbraň kategórie A, B alebo C je porušenie zákona, samozrejme v prípade prítomnosti inštruktora (kto je zodpovedná osoba – inštruktor vymedzuje zákon) to neplatí. Držiteľ zbrojáku postupuje pri manipulácii so zbraňou podľa § 28 zákona č. 190/2003 Z.z.
Ta to všetko, inak zaujímavá debata. :lol:
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Morap: ale prosim ta. V XY predajniach to daju zbran do ruky bez zbrojaku a v inych zas kym nemas pomaly nakupne povolenie.

Taktiez zbran mozes na strelnici zverit bez ucasti instruktora.

P.S.: kde v zakone mas tiho instruktora vymedzeneho? Trosku sa zdrzuj s tymito vyrokmi. Truhlikom sa stat nie je tazke ale potom sa z toho vyhrabat moze byt zdlhave.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

konštatujem, že PifPaf tu zasial peknú debatu... :roll:
morap
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa morap »

Mesi s tými predajňami hovorím iba z mojej skúsenosti, bohužiaľ je taká aká je o tom ma nemôžeš presvedčiť. Vždy ak som chcel si nejakú zbraň ošahať (BA, NR, BB aj KE) tak predavač pokiaľ ma nepoznal odo mňa žiadal aby som sa preukázal zbrojákom, možno mám nedôveryhodný kukuč no čo, už sa to nezlepší. :twisted:
S tým inštruktorom máš pravdu, :( nemal som po ruke zákon a priznám sa, že všetky paragrafy doslova nedám, len mi rezonovalo, že ak chce niekto manipulovať so zbraňou a nemá zbroják alebo licenciu musí mať niekoho zodpovedného pri sebe.
Ešte raz sorry za slovo inštruktor to sa naozaj v § 56 neuvádza je tam ten prvý termín, ktorý som uviedol v zátvorke a to zodpovedná osoba alebo osoba, ktorá je držiteľom príslušnej skupiny zbrojného preukazu.
Termín inštruktor som pochytil z výcvikov, všade si zodpovedné osoby nechávajú vravieť inštruktori, nikdy som to neriešil ako slovo, všetci sme im vraveli inštruktori alebo hodnosťou, tak som to aj sem dal.
No čo už, aj truhlíci musia byť, inak by život nebol pestrý. :)
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

neraduj sa, od truhlika mas este daleko ale ostrazitost treba mat vzdy :P
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Morap, nepoznám ťa, ale asi by si mal zmeniť niečo ako účes alebo možno aj celkový vizuál, ak ti v predajni zbraň nechcú dať ani len obchytkať bez toho, aby si musel vyťahoval zbroják. Ale vedz, že zákonná povinnosť predajcu skúmať, či si držiteľ ZP (príslušnej skupiny) alebo nie, sa predpokladá až pri predaji zbrane. Implicitne to vyplýva z ustanovení § 35 ods. 4 zákona o zbraniach a strelive.
:wink:
Jozef8605
občasný prispievateľ
Príspevky: 4
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Jozef8605 »

Zdravím páni rád by som sa opýtal kedže som počul, že do záznamovej knihy mam písať aj strelivo ktoré mam do zbrane určenej na nosenie a športovú streľbu. Nemám sa momentálne koho opýtať čo by mal sk.F a zároveň aj sk.A a E a rád by som sa vyhol priestupkom.
Trošku mimo tejto témy aký je postup keď som si kúpil náboje a moja pištoľ ich "nežerie" a rad be som sa ich zbavil za rovnaku sumu a inemu držiteľovi sk.A,E a vlastnikovy zbrane s rovnakym kalibrom.

Ďakujem za odpoveď
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Vzhľadom na to, že povinnosť mať záznamovú knihu streliva sa nevzťahuje na držiteľov ZP sk. A ani E, ale iba F, zapisuješ do nej IBA STRELIVO DRŽANÉ NA ZBERATEĽSKÉ ÚČELY. Strelivo ostatné do zbraní nadobudnutých na sk. A, E tam nezapisuješ.
Ak máš nevyužiteľné strelivo, predáš ho napríklad tu cez burzu :D (ako zákona znalý držiteľ ZP by si mal vedieť, čo a ako). O sume vždy jednáš s kupujúcim k vzájomnej spokojnosti... :wink:
Tino_9x19
občasný prispievateľ
Príspevky: 12
Registered for: 7 years 5 months

Príspevok od používateľa Tino_9x19 »

Vopred sa ospravedlňujem za spam ale nakoľko z daného vlákna nieje jasná jednoznačná odpoveď na otázku "Je teda možné strieľať zo zbrane zaevidovanej na sk. F ZP za predpokladu že zbraň má platnú tlakovú skúšku?

Dúfam že odpoveď niektorého z fundovaných členov tohto fóra ušetrí mnoho času mojím nasledovníkom, kt. nebudú musieť stratiť niekoľko minút života bezvýznamným hľadaním odpovede v tomto vlákne.

Ďakujem a poprosím len stučnú odpoveď ano je to možné lebo ... alebo nie lebo ... a nie úvahy a litánie.
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Registered for: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

Ano, preco by nie.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Stručná odpoveď: možno :evil:
Tino, nevyžaduj nasilu stručnú a jednoznačnú odpoveď tam, kde nie sú jednoznačne stanovené pravidlá.

Áno napr. kvôli §28 ods. 2d
Nie napr. kvôli §28 ods. 4c

Jednotlivé okresy si to vykladajú po svojom, neviem o tom, že by v tomto bode existoval zjednocujúci výklad vyššej inštancie.

§ 28 Povinnosti držiteľa zbrojného preukazu

(2) Držiteľ skupiny B, C, D, E a F zbrojného preukazu môže prepravovať zbraň a strelivo len na
účely
d) cvičnej alebo športovej streľby,

(4) Držiteľ zbrojného preukazu nesmie
c) mať zbraň určenú na zberateľské účely v stave umožňujúcom okamžité použitie tejto zbrane,
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

Neviem ci v tejto teme alebo v inej, bolo stanovisko z P PZ kde bolo uvedene, ze zo zbrane sa moze strielat za ucelom cvicnej alebo sportovej strelby, ale zbran prenasana na strelnicu nemoze byt v stave umoznujucem jej okamzite pouzitie
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Bolo by to fajn pre nás všetkých, ak také stanovisko existuje.

Ak niekto máte jeho originál, zaveste ho sem prosím.
Ale vzhľadom na Tinovu pôvodnú otázku to asi v tomto vlákne nebude.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"