Zbrojný preukaz - bližšie info

infallible_bartik

Zbrojný preukaz - bližšie info

Príspevok od používateľa infallible_bartik »

Ahojte!

Určite ste si všimli, že som žena (čo je asi na tejto stránke neobvyklé :lol: ) . Od apríla nastupujem do SBSky, kde si potrebujem spraviť zbrojný preukaz. Na polícii som už nahlásená (termín mám 5.4.) a teraz príchadza na rad učenie. K dispozícii mám zelenú knihu s tou zbraňou (býva modrá aj červená) a chcem sa vás spýtať, čo všetko ste sa z knihy učili. Či ste si prešli úplne celé zákony alebo ste sa zamerali iba na otázky a odpovede. Tiež mi nie je jasné, ako sa človek bez zbrojáka má dostať k zbrani a vyskúšať si praktické úlohy, ktoré zbroják zahrňuje. Niekde som čítala, že niektorým to ukázali na polícii. A ako vlastne taká skúška prebieha? Je to ako SBS kurz? :?:

Ak ma ešte niečo napadne, určite sa spýtam. Prosím berte to tak, že som žena, veľmi sa zbraniam nerozumiem a k mojej práci potrebujem zbrojný preukaz, takže si o tom chcem čo najviac zistiť.

Ďakujem! :wink:
Používateľov profilový obrázok
71Jany71
častý prispievateľ
Príspevky: 1138
Dátum registrácie: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 71Jany71 »

Určite si prečítaj celú knihu. Nejde len o to, aby si prešla skúškami, ale aj o to, aby si sa vedela správne rozhodnúť v kritickej situácii.
Priebeh skúšok je cca ako na SBS,no môže sa líšiť podľa jednotlivých oddelení. Niekde ti dajú do ruky zbraň a niekde sa maš len tváriť, že ju máš v rukách.
Čo sa týka manipulácie so zbraňou, tak tú tie môže ukázať niekto so ZP, alebo si na strelnici zaplať zapožičanie zbrane a inštruktora.
Používateľov profilový obrázok
MadRabbit
občasný prispievateľ
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa MadRabbit »

Istotne sa nauč zákon o strelných zbraniach a strelive, najnovšiu novelizovanú verziu, to je alfa a omega. (ostatné zákony si len pozri priebežne ako sa budeš učiť otázky) Z knižky sa už nič iné učiť nemusíš, jedine všetky otázky a odpovede. Ale !POZOR! v odpovediach z knihy sú chyby, mnoho z nich sa už riešilo tu na fóre v príslušných témach, stačí kuknúť, prípadne sa opýtaj na konkrétnu nejasnú otázku :)
Praktické veci ti s radosťou ukážu na strelnici, ale je možné, že tie otázky budeš odpovedať len slovne. Na skúške si vytiahneš obálku s 8 otázkami (každý okruh jedna otázka), máš cca 30 minút na prípravu a potom odpovedáš. Minimálne 3 zo 4 členov poroty (alebo 2 z 3 ak 1 chýba) sa musia zhodnúť, že si uspela.
Používateľov profilový obrázok
canis lupus
prispievateľ
Príspevky: 455
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa canis lupus »

Ja keď som robil skúšky mal som tiež tento čas na prípravu, pričom mi povedali aby som si robil poznámky k tomu čo budem hovoriť. Napísal som si to celé a cele som to precital akurát doplňujúce otázky som zodpovedal keď sa pýtali. Mali tam srandu z toho ze nemuseli ste toľko písať :lol: trochu som ich nepochopil vtedy no...
MareC3k
občasný prispievateľ
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa MareC3k »

Zelena kniha je starsie vydanie, odporucam modru, ta je posledna a najaktualnejsia. Tusim ze 1.7.2015 sa menil zakon a tieto zmeny su v nej uz zapracovane.
inspiring_hofstadter

Príspevok od používateľa inspiring_hofstadter »

Ja som si pred skúškami kúpil knihu, posťahoval PDF zákonov, vyhľadával diskusie na fórach (hlavne webfórum), pozeral videá, bol som na kurze pre žiadateľov o ZP.

Knihu je dobré prečítať si od začiatku po koniec a hlavne treba mať posledné vydanie. Modrá je aj z roku 2014 aj 2015, takže si treba dať pozor pri kúpe. Ak sa budeš učiť zo staršej, tak sa ti to môže vypomstiť minimálne pri skúškach. Ako bolo povedané, niektoré odpovede môžu byť trochu mylné (v podstate sa to týka časti s popisom situácie, ale k najnovšej knihe sa vyjadriť neviem, mám tú z 2014). Mne táto kniha veľmi pomohla, hlavne v tom že mi okrem informácii dala základ na ktorom som mohol stavať, zorientovala ma, vedel som po čom mám siahnúť a kde hľadať.

Oplatí sa (aspoň podľa mňa) kúpiť si aj Novelizovaný zákon o strelných zbraniach a strelive od Eposu, stojí necelé 2 €; praktická tenká knižôčka, páči sa mi forma, sú tam aj zvýraznené zmeny oproti starému zákonu, zmestí sa všade, zvýrazňoval som si tam veci ceruzou). Čo sa týka skúšok, treba si prečítať vyhlášku 555/2003 pretože je tam napísané ako skúška prebieha a čosi z nej je aj v otázkach. Ale skrátene, prídeš so zaplateným kolkom, vyberieš si otázky (nemusí ich byť 8, vo vyhláške 555/2003 sú vypísané zápočty), podľa zákona máš čas 30 minút na prípravu.

Zrejme by bolo dobré vybudovať si vzťah k zbraniam, aby na opasku nevisela len preto že to zamestnávateľ vyžaduje ako nejaké nutné zlo a riadne sa s ňou zoznámiť a cvičiť. Na strelnici ti pred skúškami určite radi dajú kurz (samozrejme za poplatok), prípadne ak máš známeho so ZP.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"