Zbroják, skúšky a literatúra

Používateľov profilový obrázok
hornet
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Dátum registrácie: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa hornet »

Tak mám na Vás ďalšiu otázku.

Otázka B.1. - 17:

Osoba kúpi na burze od inej osoby za výhodnú cenu (tzv. "bez papierov") krátku guľovú zbraň. Dopustí sa kupujúci trestného činu nedovoleného ozbrojovania podľa §294 Trestného zákona alebo ide len o priestupok na úseku zbraní a stretiva, keď je zároveň držiteľom zbrojného preukazu? Možno postihnúť aj predávajúceho?

Kupujúci je jasný.

Ale ten postih predávajúceho. V knižke je napísané, že za predpokladu, že nebol držiteľom zbrojného preukazu áno.

Ale čo za predpokladu, že mal zbraň riadne zaregistrovanú? Krátka guľová zbraň je zbraň kategórie B. Teda treba na ňu nákupné povolenie. Zároveň platí, že sa nesmie previezť zbraň na osobu, ktorá nie je oprávnená na jej držanie. Takže aj keď má kupujúci zbroják, podľa mňa bez nákupného povolenia nie je oprávnený na nadobudnutie a držanie zbrane, preto bez nákupného povolenia mu tu zbraň nesmiem predať. Nehovoriac o tom, že zbraň sa prevádza na policajnom útvare, kde je registrovaná.

Takže si myslím, že aj ak ju mal legálne, možno ho postihnúť za priestupok na úseku zbraní a streliva, lebo predal zbraň niekomu, kto ju nemohol nadobudnúť. Alebo sa mýlim?
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ak by drzitel predal svoju zbran niekomu, kto na nu nema opravnenie, tak by sa podla mna jednalo o TC nedovoleneho ozbrojovania a obchodovania so zbrannami. A to tak predavajuci ako aj kupujuci.
Používateľov profilový obrázok
hornet
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Dátum registrácie: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa hornet »

Aha, takze ak ma kupujuci ZP na taku zbran ale nema nakupne povolenie, tak sa to povazuje, ze nema opravnenie drzat tu zbran a je to TC pre oboch.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3699
Dátum registrácie: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ano, bez nakupneho povolenia nemozes nadobudnut zbran kat. B.
inspiring_williamson

Príspevok od používateľa inspiring_williamson »

Pekny vecer prajem:-)
Kedze som tu na fore cerstvim clenom,rad by som ako prve podakoval za forum a mnozstvo rad ktore mi pomohli ku ZP,minuly tyzden som uspesne zlozil skusku vPB - B-cko
Radost po skuskach bola velka,az kym som nezistil,ze preukaz mi vydaju do 30dni...co by nebolo az take zle,ale po precitani fora a par ohlasov od ludi som sa dozvedel,ze to davaju aj na druhy den od skusok...tak nechapem.
Používateľov profilový obrázok
hornet
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Dátum registrácie: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa hornet »

No to je dost. Ja som vcera zlozil skusky, dnes rano vyzdvihol zbrojak, na obed dostal nakupne povolenie a o hodinu uz evidoval zbran.
inspiring_williamson

Príspevok od používateľa inspiring_williamson »

Odbili ma tym,ze si este musia preverit veci omne (poskuskach ked je vsetko hotove?!?) este dokonca vcera vecer mi volali z PZ naco chcem ZP..
Používateľov profilový obrázok
hornet
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Dátum registrácie: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa hornet »

Pri B? Dost divne.
inspiring_williamson

Príspevok od používateľa inspiring_williamson »

Aj mne sa zda
Som nedockavy:-)
inspiring_williamson

Príspevok od používateľa inspiring_williamson »

A kde si robil ty zbrojak?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3699
Dátum registrácie: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Gratulujem ku skuske.

Zbrojak ti mozu teoreticky vydat aj o 30dni... aj o viac. Nikde sa nepise, ze konanie sa ukoncuje prave skuskou (aspon si nepamatam na taku postupnost v zakone). Ale musia sa zmestit do lehoty konania, kt. je urcena na 60dni od podania ziadosti. Tzn. ze ak si ziadal pred 50timi dnami, maju 10 dni na ukoncenie... V kazdom pripade je to dost nestandardne.
P.S.: tie ostatne vecisi vyrieste cez SS. Aj tak je to OT
Používateľov profilový obrázok
JanWeber
občasný prispievateľ
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa JanWeber »

Zdravicko, nechystate sa nahodou niekto na skusky 4.9. V BA IV? Len ma napadlo, niekoho spoznat osobne ;)
A este jedna otazka: ziadost o vydanie ZP mam uz podanu. Medzicasom som ale ziskal aj potvrdenie potrebne pre sk. E. Akceptuju policajti, ak budem chciet ziadost doplnit este pred skuskou?
Vdaka za info
crossbowhunter
prispievateľ
Príspevky: 146
Dátum registrácie: 9 years 9 months

Príspevok od používateľa crossbowhunter »

to doplnenie by nemal byť problém. aspoň u nás v tn bol prístup velmi dobrý, kartičku o zdravotnej spôsobilosti mám predložiť kludne až na skúške, lebo potvrdenie vo formáte A4 nemôžu akceptovať. zavolaj a spýtaj sa, ale nemal by byť problém s touto skupinou.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa arminius »

DanielSVKpb napísal:Pekny vecer prajem:-)
Kedze som tu na fore cerstvim clenom,rad by som ako prve podakoval za forum a mnozstvo rad ktore mi pomohli ku ZP,minuly tyzden som uspesne zlozil skusku vPB - B-cko
Radost po skuskach bola velka,az kym som nezistil,ze preukaz mi vydaju do 30dni...co by nebolo az take zle,ale po precitani fora a par ohlasov od ludi som sa dozvedel,ze to davaju aj na druhy den od skusok...tak nechapem.

Vydajú DO 30 dní. To DO je dôležité.

To je niečo podobné, ako keď vravím, že mám výsluhový príspevok do 3.000 €. :wink:
Ale šak ho aj taký poberám...DO 3.000 €. :D

Ja som bol v pondelok dať lajstrá na predĺženie platnosti ZP, tiež sa mám ozvať o pár dní.
inspiring_williamson

Príspevok od používateľa inspiring_williamson »

Vdaka za rady:-) hadam to rychlo ubehne..
Uz sa tesim na svoje prve zelezo Glock 17
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"