Vek potrebný na nadobudnutie ZP

Strelec123
občasný prispievateľ
Príspevky: 1
Registered for: 1 year 1 month

Vek potrebný na nadobudnutie ZP

Príspevok od používateľa Strelec123 »

Ahojte, mám otázku ohľadom potrebného veku k nadobudnutiu ZP. V zákone sa píše, že zbrojný preukaz skupiny E, o ktorý by som mal záujem, sa môže vydať osobe nad 15 rokov, ak je členom štátnej reprezentácie. Ostatné skupiny okrem D sú od 21 rokov. Znamená to teda, že ak som plnoletý, ale nedosiahol som vek 21 rokov, tak môžem mať ZP skupiny E ? Stačí mi na získanie ZP sk. E byť členom športového streleckého klubu ? Ďakujem za prípadné odpovede.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Strelec123, ak chceš zbroják a ešte nemáš 21, využi zostávajúci čas, aby si sa naučil čítať zákony. To nie je zlomyseľná poznámka - ono sa to fakt hodí. Odpoveď na tvoju otázku: Nie, nemôžeš dostať zbroják na športové účely, ak máš medzi 18 a 21, ale nie si členom štátnej reprezentácie. Nie, členom štátnej reprezentácie sa nestaneš len tým, že vstúpiš do športového streleckého klubu. Očakáva sa, že budeš dosahovať aj nejaké výsledky a na ich základe ťa zaradia do repríku.
Ak ťa nažhavilo, keď si si prečítal, že už od 15 môžeš mať zbroják na športové účely, pokiaľ si členom štátnej reprezentácie a vŕta ti v hlave, ako sa ním stať, ak nemáš zbroják a nemáš 21, tak je to pomerne jednoduché: budeš členom nejakého klubu, budeš trénovať pod dozorom trénera a zbraň ti na strelnici zveria do rúk. Ak dosiahneš výkonnosť a budeš zaradený do repre, nič ti nebráni požiadať si o zbroják. A aj ho dostaneš.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Strelec123 napísal: 30 Jan 2023, 21:52Ostatné skupiny okrem D sú od 21 rokov.
Ako spomínal Jack, treba ten zákon čítať pozorne.
To, čo píšeš, nie je úplná pravda, pretože od poslednej novely skupinu F na zberateľské účely je možné získať tiež od 18 rokov. Sú tam potom určité obmedzenia, pokiaľ držiteľ ZP nedosiahne 21 rokov.

Ešte upozorním, že držiteľ ZP-E mladší ako 21 rokov je oprávnený "nadobudnúť do vlastníctva a držať len zbraň, ktorú používa ako člen štátnej reprezentácie v streleckej disciplíne". Čo neviem, či spĺňa tvoje predstavy o ZP.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

čiže to budú najmä brokári, mierenkári, biatlon.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Tak, tak... a biatlon možno čoskoro vypadne: https://www.sport.cz/clanek/zimni-sport ... ji-3893328
:twisted: :twisted:
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Takto ale ja reálne vidím celý strelecký šport: bude to tiché, bez eko záťaže, bez sporov s jurom, bezpečné, bez nutnosti zbrojáku. A skoro zadarmo.
Už teraz si začínam mentálne osvojovať ersoft čo ale aj tak bude skôr či neskôr vyhodnotené ako nebezpečné--lebo to niečo hmotné vystreľuje. :roll:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Tak, tak... biatlon je len predskokan. Už teraz to balia do fráz o ekológii a lepšej dostupnosti. Preto dúfam, že ešte chvíľu potrvá, než si to IBU schváli a že prechod potrvá nejakú tú dekádu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"