Novy zbrojny preukaz po 5 rokoch vs lekar+psycholog

d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Novy zbrojny preukaz po 5 rokoch vs lekar+psycholog

Príspevok od používateľa d-s »

Mozno je len privela hodin a uz mi to nepali ale nejak neviem z textu v zakone pochopit ako je to s novym zbrojnym preukazom ("predlzenie") a psychologom ak mam este platny psychologicky posudok.

Caka ma na jesen "predlzovanie" zbrojneho preukazu po 5 rokoch (iba prechodny pobyt na SK tj platnost bola iba 5 rokov, vcetne sk. A) ale platnost psychologickeho posudku je 10 rokov, tj este dalsich 5 rokov je platny. Musim aj tak ist psychologovi ked novy ZP bude zase iba na 5 rokov, tj stale v ramci platnosti existujuceho psychologickeho posudku?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Nie je pravda že platnosť psychologického posudku je 10 rokov (zákon platnosť neuvádza). Pravda je taká, že pri vydávaní (nového) ZP potrebuješ potvrdenie nie staršie ako 3 mesiace.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Zákon hovorí jasne v § 24:
...
2) Na konanie o vydaní nového zbrojného preukazu sa primerane vzťahujú § 16 až 20 s tým, že sa
preukázanie odbornej spôsobilosti a psychickej spôsobilosti nevyžaduje, ak tento zákon neustanovuje inak. V konaní o vydanie nového zbrojného preukazu policajný útvar hodnotí zdravotnú spôsobilosť držať alebo nosiť zbraň a strelivo, bezúhonnosť a spoľahlivosť žiadateľa o vydanie nového zbrojného preukazu a odôvodnenie potreby naďalej držať alebo nosiť zbraň a strelivo. V konaní o vydanie nového zbrojného preukazu držiteľovi skupiny A zbrojného preukazu alebo držiteľovi skupiny C zbrojného preukazu, ktorý má vydaný zbrojný preukaz na výkon zamestnania, policajný útvar hodnotí aj psychickú spôsobilosť držať alebo nosiť zbraň a strelivo.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Mesi vdaka, to (3 mesiace) som prehliadol (a potvrdilo sa ze citat zakon o jednej v noci nema zmysel :) ).

Igrlik, z toho §24 mi to jasne nebolo.
Denny
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Registered for: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Denny »

Ja zase budem trošku oponovať - Ačko som si robil pred mesiacom a tiež som priniesol lekársky aj psychologický posudok nakoľko som si zákon čítal a tiež som videl to, že nie staršĺ ako 3 mesiace.

Páni policajti krútili hlavami, že načo som si robil posudky za vyše 100€ keď tu ešte mám platné (robil som si ZP sk. D v roku 2015). Hovoril som im, že ako to veď tie 3 mesiace v zákone sú potom čo, oni ešte volali aj nadriadenému a ten tiež povedal, že 5 ročné posudky sú platné. Ešte som aj musel do žiadosti napísať, že nové posudky dávam na vlastnú žiadosť aby z toho oni nemali problém
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

To je slovenská klasika, inými slovami bordel. Každý okres má svoj výklad zákona.
50BMG
prispievateľ
Príspevky: 201
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa 50BMG »

Ale tuna je rodiel rozsirovat a ziadat o novy ZP.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Presne tak. Pri rozširovaní nejde o konanie Vydanie nového ZP.
ftakopysq
občasný prispievateľ
Príspevky: 3
Registered for: 9 years 7 months

Príspevok od používateľa ftakopysq »

Zdravím vás,

nechcem otvárať nový príspevok, tak nadviažem na tento. V máji budúci rok mi koční platnosť ZP skupiny A (prvý krát budem predlžovať platnosť). V paragrafe 24 sa uvádza:

2) Na konanie o vydaní nového zbrojného preukazu sa primerane vzťahujú § 16 až 20 s tým, že sa
preukázanie odbornej spôsobilosti a psychickej spôsobilosti nevyžaduje, ak tento zákon neustanovuje inak. V konaní o vydanie nového zbrojného preukazu policajný útvar hodnotí zdravotnú spôsobilosť držať alebo nosiť zbraň a strelivo, bezúhonnosť a spoľahlivosť žiadateľa o vydanie nového zbrojného preukazu a odôvodnenie potreby naďalej držať alebo nosiť zbraň a strelivo. V konaní o vydanie nového zbrojného preukazu držiteľovi skupiny A zbrojného preukazu alebo držiteľovi skupiny C zbrojného preukazu, ktorý má vydaný zbrojný preukaz na výkon zamestnania, policajný útvar hodnotí aj psychickú spôsobilosť držať alebo nosiť zbraň a strelivo.

Keďže zákony sú takmer vždy na hovno písané a pochopiteľné dvojako, znamená to, že ten "výkon zamestnania" sa týka skupiny A a C? Alebo zákon hovorí všobecne o skupine A a ten výkon zamestnania len pre skupinu C?

Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

B je správne - "výkon zamestnania" sa týka len sk. C.

Konkrétne toto podľa mňa nie je zle napísané, len treba ten zákon poznať celý.
Pri sk. A nemá "výkon zamestnania" žiadny význam ani spojitosť, pričom sk. C už priamo vo svojej definícii v §15 určuje 2 podskupiny jej držiteľov - "držanie zbrane a streliva na výkon zamestnania (13) alebo oprávnenia podľa osobitného predpisu".
ftakopysq
občasný prispievateľ
Príspevky: 3
Registered for: 9 years 7 months

Príspevok od používateľa ftakopysq »

Ďakujem za odpoveď. To som aj predpokladal, len som sa chcel uistiť, keďže, presne ako píšeš, pri A nie je definovaná možnosť výkonu zamestnania.

Takže ma čakajú znovu psychotesty. 8) Alebo stačí len potvrdenie o spôsobilosti od psychológa?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Áno, čakajú ťa nové PT.

A neexistuje nič také ako "PT alebo len potvrdenie".
Ty potrebuješ od klinického psychológa dostať "PSYCHOLOGICKÝ POSUDOK O PSYCHICKEJ SPÔSOBILOSTI NA DRŽANIE ALEBO NOSENIE STRELNEJ ZBRANE A STRELIVA". Sú to kartičky, ktorých podobu presne definuje vyhláška 229/2011 (*).
V podstate je jedno, či ti psychológ ten posudok vydá po 5 minútovej spoločnej káve alebo po 3-hodinovom náročnom psychoteste, ty potrebuješ ten posudok. Už je na psychológovi, aby to urobil tak, ako má.

(*) mimochodom v tej vyhláške je chyba - v prílohe 6 má vzor posudku od psychológa rovnaké znenie ako lekársky posudok - "Lekársky posudok o zdravotnej spôsobilosti ...". Zjavne to niekto prehnal s Ctrl+C/Ctrl+V :roll:
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Na ten posudok náhodou neexistuje vykonávacie usmernenie ministerstva? Nie som si úplne istý, ale marí sa mi že áno, takže vy to malo byť +- rovnaké.
Filip
prispievateľ
Príspevky: 499
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa Filip »

Mesi napísal:Na ten posudok náhodou neexistuje vykonávacie usmernenie ministerstva? Nie som si úplne istý, ale marí sa mi že áno, takže vy to malo byť +- rovnaké.
Je na to realne prd makovy a kazdy si to robi posvojom. Jeden psycholog ti da pozerat machule z armagedonu a dalsi zasa kreslit stromceky alebo vetrat tvoje rodinne vztahy ^^;
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Takze...

Okres:
- Platnost zbrojneho preukazu sa nemeni, vcetne potreby poziadat min 30 dni pred. Mam od nich list s peciatkou kde to tvrdia.
- Cez telefon ine info: neplati lehota 30 dni na poziadanie, mozem poziadat aj den pred skoncenim platnosti. Ale ZP mi konci normalne a musim poziadat o novy pred skoncenim platnosti.

PPZ web stranka:
'Upozorňujeme, že počas núdzového stavu neplatia lehoty platnosti uvedené na dokladoch /s výnimkou cestovných pasov/ ktorá sa automaticky predlžuje až do uplynutia 4 mesiacov po skončení núdzového stavu, výnimočného stavu, alebo mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s pandémiou COVID-19."


Obcan, vyznaj sa v tom.
Snad sa dovolam na PPZ a nejak to vysvetlia (zatial sa nepodarilo).
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"