Otázky z knižky a bližšie info ku nim

inspiring_cohen

Otázky z knižky a bližšie info ku nim

Príspevok od používateľa inspiring_cohen »

Niesom znalcom trestneho zakona ale trochu mi to nedava viznam z logickeho zmyslania. Ide o otazku v trestnom zakone a to

B.1.-8:
Devätnastrocny syn zobral svojmu otcovi volne odlozenu krátku gulovu zbran, ktoru ma otec v legalnej drzbe na zaklade zbrojneho preukazu s opravnenim skupiny "b". Na povale rodinneho domu sa syn touto zbranou v samovrazednom umysle tazko zranil. Je konanie syna trestne v zmysle Trestneho zakona? Je mozne postihnut aj drzitela zbrane?

Odpoved
Konanie 19. rocneho syna nie je trestne podla Trestneho zakona. Otec nie je trestne postihnutelny podla Trestneho zakona. je vsak mozny jeho postih podla zakona o strelnych zbraniach a strelive (zabezpecenie zbrane). Zbran bude zaistena pre potreby trestneho konania.

No podla mojho lajk nazoru nemozem s touto odpvoedou suhlasit aspon v prvej casti. Podla mna sa syn dopustil trestneho cinu a to nelegalneho ozbrojovania a obohatenia. Predsa tu zbran zobral bez toho aby otec co kolvek vedel
Naposledy upravil/-a inspiring_cohen v 03 Sep 2013, 14:22, upravené celkom 1 krát.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Dátum registrácie: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

Trestný poriadok - Zákon č. 301/2005 Z. z.
§ 9
Neprípustnosť trestného stíhania

Trestné stíhanie nemožno začať, a ak už bolo začaté, nemožno v ňom pokračovať a musí byť zastavené,
d) proti tomu, kto zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
inspiring_cohen

Príspevok od používateľa inspiring_cohen »

J to berem ale on bol ZRANENY. Podla mna by mala bit stihany podla trestneho zakona ak sa nepreukaze ze bol nepricetny
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Ak nechceš mať na skúške problémy, odpovedaj tak, ako je to uvedené v knihe. Aj keď to nie úplne pravda. :D

V predmetnom prípade syn nebude trestne stíhaný za pokus samovraždy, pretože trestné je len to, ak sa niekto samovraždy zúčastní:
§ 154
Účasť na samovražde

(1) Kto iného pohne k samovražde alebo inému k samovražde pomáha, ak došlo aspoň k pokusu o samovraždu, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.

(2) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak čin uvedený v odseku 1

a) spácha závažnejším spôsobom konania,
b) na chránenej osobe, alebo
c) z osobitného motívu.

Podľa môjho názoru však môže byť trestne stíhaný za nedovolené ozbrojovanie, pretože sa zmocnil strelnej zbrane a bez povolenia ju držal.

Nedovolené ozbrojovanie
a obchodovanie so zbraňami

§ 294

(1) Kto sebe alebo inému vyrobí, dovezie, vyvezie, prevezie, prepraví, zadováži alebo drží strelivo bez povolenia, alebo takú činnosť sprostredkuje, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až päť rokov.

(2) Kto sebe alebo inému vyrobí, dovezie, vyvezie, prepraví, zadováži alebo drží strelnú zbraň, jej súčasť alebo komponent bez povolenia alebo bez označenia zbrane určeného na jej identifikáciu podľa medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná, alebo takú činnosť sprostredkuje, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až osem rokov.

(3) Rovnako ako v odseku 2 sa páchateľ potrestá, ak na strelnej zbrani sfalšuje, nedovolene zahľadí, odstráni alebo inak pozmení označenie určené na jej identifikáciu a sledovanie podľa medzinárodnej zmluvy, ktorou je Slovenská republika viazaná.

(4) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1, 2 alebo 3.

a) závažnejším spôsobom konania
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Dátum registrácie: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

Aress sorry, som si nejako nevsimol, ze chalan prezil...
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Panzer: myslíš že začnú stíhať samovraha za §294 keď je jeho svojprávnosť viac než neistá ?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Neviem ci pokus o sebevrazdu musi byt zapricinene stratou svojpravnosti o sebevrazdu sa pokusas s umyslom, obzvlast ked beries inemu zbran a ides sa odstrelit.

Inak suhlasim s Panzerom, odpovedat treba podla knizky, ci je to spravne alebo nie :) A neodporovat a nehadat sa zbytocne.

Napr. mne p. policajt pri otazke ohladom NO doplnil moju odpoved "..utok na zaujem chraneny trestnym zakonom", ze sa to tyka len utoku na zivot, lebo pri majetku sa jedna vzdy o KN.
Pokukol som na prokuratora, ten sa pozeral niekam nepritomne na skrinu, tak som neodporoval aj ked je to samozrejme blud. ^_^
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

R napísal:Panzer: myslíš že začnú stíhať samovraha za §294 keď je jeho svojprávnosť viac než neistá ?
Neviem, prakticky asi nie. Otázky na skúšky sú však teoretické a teoreticky ho stíhať možno, ak sa nepreukáže, že je nepríčetný.
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

Musia mu vzniesť obvinenie, bez toho by nemohli preskúmať jeho duševný stav.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Aj keď je po samovražednom pokuse v trvalej hlbokej kóme ?
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Vtedy sa spravidla začne stíhanie len tzv. vo veci a robia sa potrebné úkony. A ak sa preberie tak sa vypocuje a vznesie sa mu pripadne obvinenie.
inspiring_cohen

Príspevok od používateľa inspiring_cohen »

Mozno to tu nepatri ale neviem kde to napisat. Ucim sa a som pri prietupkoch. A treba sa presne ucit ze podla zako so strelnych zbraniach a strelive podla paragrafu §69 od 1 pismeno B je dotycny bla bla sa dopustil precinu § 28 od 4 pisme e bla bla. Musim sa tie paragrafi proste naucit alebo staci povedat.

Dotycny porusil zakon o strelnych zbranicha a naplnil skutkovu podstatu priestupku lebo pozil alkohol pri manipulacii zo zbranou?
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

Stačí to takto všeobecne, netreba citovať čísla paragrafov a ich častí.
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

Neblázni, všetky čísla paragrafov nevedia naspamäť ani aktívne pôsobiaci právnici, nanajvýš tie, ktoré často používajú.
Panzer napísal:Vtedy sa spravidla začne stíhanie len tzv. vo veci a robia sa potrebné úkony. A ak sa preberie tak sa vypocuje a vznesie sa mu pripadne obvinenie.
V tejto súvislosti by ma zaujímalo, či by bol z niečoho obvinený ten, ktorý sa neúspešne pokúsil o samovraždu svojou legálne držanou zbraňou.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Toto je uz vyrazne OT, ale budiz:
Myslim, ze bol by rieseny priestupkovo, konkretne ze so zbranou nemanipuloval so zbranou so zvysenou opatrnostou a sposobil ujmu na zdravi (§28), tiez ju pouzil na mieste, kde ju nemal opravnenie pouzit (strelnica..., tiez §28) a moj skromny usudok mi hovori, ze by bolo najsamfasa, aby stratil spolahlivost (podla §19 ods. 2 pism. f)).
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"