Otázky z knižky a bližšie info ku nim

pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 806
Dátum registrácie: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

Je to síce OT, ale keď už sme načali...
Ak by ju použil na strelnici, tak priestupok o použití zbrane mimo priestorov na to určených odpadá. Keďže samovražda nie je TČ, tak myslím, že by mohol odpadnúť aj problém zneužitia zbrane a tým pádom aj strata spoľahlivosti. A keďže išlo o úmysel poškodenia vlastného zdravia, bez ohrozenia zdravia či majetku niekoho iného, tak by mohol odpadnúť aj problém nedodržania manipulácie so zvýšenou opatrnosťou.
Takže neúspešný samovrah by teoreticky zrejme mohol vyjsť bez priestupku, či? :mrgreen:
Druhá vec je, že by určite prišiel o zbrojný preukaz na základe straty psychickej spôsobilosti (§ 26, ods. 1, písm. b).
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

§ 19 ods. 2 písm. f)
miesto špekulácií treba čítať zákon.
inspiring_cohen

Príspevok od používateľa inspiring_cohen »

Mám dotaz ohľadom dvoch otázok.
B.1-18 ide tam o to že zamestnanec sa opil a spôsobil škodu 50 000€ lebo začal strieľať. A podla knižky dopustil sa trestného činu opilstva.
B.1-19 tu poľovník zastrelí psa v opilosti a škoda je 660€. A podla knižky sa dopustí zločinu opilstva.

Tu je moja otázka. Prečo pri prvom prípade je to trestný čin a pri druhom zločin keď suma od ktorej sa berie je 265€ čiže trestný čin.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3697
Dátum registrácie: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Trestny cin je: zlocin a precin. Pri oboch skutkoch sa dopustil trestneho cinu.
inspiring_cohen

Príspevok od používateľa inspiring_cohen »

čiže pri oboch otázkach je správna odpoveď trestného činu opilstva ?

A ešte jedna otázka.
Opísať a vysvetliť plynovku,vzduchovku a vetrovka. A ktoré z týchto zbraní treba zbrojný preukaz. Odpoveď je vetrovka a vzduchovka a podľa mňa aj plynovka a hlvne ak majú pri ústi viac ako 15j.
buro
občasný prispievateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa buro »

Tuto otazku som mal tento rok v maji na BA V a pani policajti sa na mne aj s prokuratorom velmi dobre pobavili, ked som zacal hovorit o opilstve.
Ze nevedia kde som to cital, ale je to blbost.

Nasledne sa ma pan prokurator spytal, ze akeho trestneho cinu sa dopustil, ak spachal trestny cin poskodzovania cudzej veci.
To sa zasa pobavili na prokuratorovi a bolo...
inspiring_cohen

Príspevok od používateľa inspiring_cohen »

tak správna odpoved bola aká
buro
občasný prispievateľ
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 10 years 11 months

Príspevok od používateľa buro »

Aka bola spravna ti nepoviem, mozno sa tu k tomu vyjadri niekto kompetentnejsi.
Oni chceli pocut t. c. poskodzovania cudzej veci.

Tak som to po prokuratorovi zopakoval a boli spokojni.
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Aress123 napísal:čiže pri oboch otázkach je správna odpoveď trestného činu opilstva ?
Ako napísal Mesi, sú dva druhy trestných činov: prečin a zločin. Takže slová "prečin" a "zločin" môžeš nahradiť slovami "trestný čín", lebo je to širší pojem. Opačne to neplatí.
Aress123 napísal:Opísať a vysvetliť plynovku,vzduchovku a vetrovka. A ktoré z týchto zbraní treba zbrojný preukaz. Odpoveď je vetrovka a vzduchovka a podľa mňa aj plynovka a hlvne ak majú pri ústi viac ako 15j.
Toto je dosť jasne napísané v zákone. Vzduchovka a vetrovka sú plynové zbrane, plynovka je expanzná zbraň (príloha č. 6 ods. A písm. b) a d)). Ostatné nájdeš tu:
§ 6 ods. 1 písm. d)
§ 7 ods. 1 písm. b) a c)
§ 12
§ 14
inspiring_cohen

Príspevok od používateľa inspiring_cohen »

super dakujem :wink:
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3697
Dátum registrácie: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Mesi »

len by ste to mohli premazat niekto, lebo toto ozaj nie su chyby v knizke.
inspiring_cohen

Príspevok od používateľa inspiring_cohen »

editoval som to dufam ze to bude lepsie
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5608
Dátum registrácie: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ahoj Aress, písal si mi PM, ale odpovedať skúsim tu, možno sa to bude hodiť aj niekomu inému. Hovorí sa, že dvaja právnici = tri právne názory, preto aj toto ber iba ako môj názor. Netvrdím, že čo píšem, je jediná správna odpoveď, ale v každom prípade je to odpoveď, na ktorú by som pri skúškach stavil ja sám.
:wink:
Aress123 napísal:Mám dotaz ohľadom dvoch otázok.
B.1-18 ide tam o to že zamestnanec sa opil a spôsobil škodu 50 000€ lebo začal strieľať. A podla knižky dopustil sa trestného činu opilstva.
B.1-19 tu poľovník zastrelí psa v opilosti a škoda je 660€. A podla knižky sa dopustí zločinu opilstva.
Tu je moja otázka. Prečo pri prvom prípade je to trestný čin a pri druhom zločin keď suma od ktorej sa berie je 265€ čiže trestný čin.
Neviem, ako presne sú tieto otázky formulované, neviem, čo presne je v tej vašej knižke, ale...
a) Podmienkou, aby sa v prípade B.1-18, ako ho tu opisuješ, zamestnanec dopustil TČ opilstva je, že musel konať v stave nepríčetnosti, ktorý si privodil chlastaním. Inak by som to videl na TČ Poškodzovania cudzej veci podľa §245 a keďže zamestnanec spôsobil značnú škodu, bude sa naňho vzťahovať kvalifikovaná skutková podstata podľa ods. 3, kde sa trestná sadzba pohybuje v rozmedzí 3 až 8 rokov natvrdo.
b) Tu môže ísť o TČ opilstva opäť iba v prípade, ak poľovník konal v nepríčetnosti spôsobenej chlastom. Inak je to podobné, ako v predošlom prípade, teda skôr prichádza do úvahy TČ poškodzovania cudzej veci, pričom v tomto prípade spôsobil malú škodu a teda sa naňho vzťahuje základná skutková podstata a hrozí mu trest odňatia slobody až na jeden rok. Najprv však treba preveriť, či poľovník nekonal v krajnej núdzi v zmysle § 24 TZ, alebo či v zmysle § 26 ods. 1 nešlo o oprávnené použitie zbrane (pri výkone práva poľovníctva). V takom prípade by sa poľovník nedopustil TČ, ale "iba" priestupku v zmysle zákona o strelných zbraniach a strelive, keďže porušil zákonom ustanovený zákaz manipulovať s flintou, keď je pod parou.
Takže asi takto nejako. Ale odporúčam dobre si prečítať, ako sú v skutočnosti postavené otázky, lebo práve toto je prípad, keď záleží na každej nuanse (napríklad, či boli pachoši v jednom aj druhom stave nepríčetní v dôsledku "požitia alebo aplikácie návykovej látky").
Používateľov profilový obrázok
ronin
občasný prispievateľ
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 9 years 7 months

Príspevok od používateľa ronin »

Zdravím páni, mám nejasnosti ohľadom niektorých otázok a najmä odpovedí zo zelenej (viem že tá modrá je novšia, ale keď som si už túto kúpil predtým...) knižky a keď už tu boli niektoré iné riešené, nechcem kvôli tím "svojim" zakladať novú tému. Možno že sú to pre niekoho banálnosti, ale (zatiaľ) som absolútny zelenáč a hlavne vo štvrtok budem mať skúšku a chcem byť pripravený :D

1) A - 19 (prvá polka): čo a kedy je povinný vykonať držiteľ ZP a ZL po zániku ich platnosti? Knižka tam uvádza a, odovzdať pol. útvaru zbraň a strelivo do úschovy; b, previesť vlastníctvo zbrane...; c, požiadať pol. útvar o povolenie na zničenie, znehodnotenie... Ale novela z r. 2009 ruší b, a c,. Tak keby som si to vytiahol, mám pánom policajtom povedať len ten odsek a, (podľa novely) alebo ako knižka (a pôvodný zákon 190/2003) uvádza?

2) B.2 - 5: Keď držiteľa ZP skup. B požiada sused, aby pomohol pri zadržaní lupičov. Je držiteľ ZP oprávnený použiť hrozbu namierenou zbraňou, aj keď nebol napadnutý jeho vlastný majetok. Na toto knižka neodpovedá (len na druhú otázku, či sú spolu oprávnení obmedziť slobodu lupičov do príchodu prísl. PZ).

Vopred ďakujem za odpovede :D Už aj bez tohoto mi fórum pomohlo neskutočne veľa a keby sa našiel niekto ochotný a vysvetlil mi aj tieto, prípadne niekto kto si to vytiahol na skúške, budem veľmi vďačný :D
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

1/ Odpovedať treba podľa platných predpisov, bez ohľadu na "oficiálne" odpovede na otázky, v ktorých sú proste chyby a znova chyby.

2/ Platí dtto.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"