Otázky z knižky a bližšie info ku nim

Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa Olap »

Vaquero pouzil formulaciu "Ak vplyv alkoholu u strážnika dosiahol mieru, vylučujúcu spôsobilosť na manipuláciu so zbraňou", ale zakon, aspon o zbraniach nic take neuvadza. Preto by som si ako nepravnik dovolil navrhnut formulaciu "Ak sa preukaze pozitie alkoholu,..."
teda bez ohladu na to ci alkohol nejaky vplyv na straznika bude mat, ci nie.

Ten moj vymysleny priklad mal prave odpovedat na to, ci pre policajta staci ako dokaz toho ze som pil aj to ze ma vidi, ALEBO
aj napriek tomu ze ma vidi pit alkohol, musi to overit dychovou(alebo inou) skuskou.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

debata k tej otázke sa týkala konkrétnych trestných činov(opilstvo alebo Ohroz.pod vplyvom návyk.látky) a tam zákon vyžaduje konkrétnu nameranú hodnotu.
Bežný držiteľ zbrane pri nosení, alebo držaní/preprave/streľbe nesmie požívať alkohol ani byť pod vplyvom
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa Olap »

Suhlasim, ale z Vaquerovej formulacie sa to dalo pochopit inac.

A ako by si odovedal na tu moju povodnu otazku: Staci policajtovi (na zadrzanie zbrane) ako dokaz toho ze som pil LEN to ze ma vidi ako pijem, ALEBO aj napriek tomu ze ma vidi pit alkohol, musi to overit dychovou(alebo inou) skuskou ?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

podozrenie sa musí overiť dychovou skúškou alebo lekárskym vyšetrením.
Druhá vec môže byť uplatnenie oprávnenia §21 zákona o PZ. Zbraň ti môže policajt zaistiť z rôznych dôvodov.
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa Olap »

Vdaka za odpoved. Mozem to este trochu pritiahnt za vlasy?
Predstavme si takyto pripad.
Policaj vie ze mam legalnu zbran a vidi ze pijem alkohol. Nema ale pri sebe pristroj na vykonanie dychovej skusky. Logicky sa ale rozhodne za mi ju zaisti. Tu je ale problem. Zaisti mi zbran lebo ma dovodne podozrenie ze pacham priestupok, zbran si zoberie a da mi potvrdenie. Moze ma donutit aby som s nim siel aj na stanicu a tam vykonal skusku? Lebo ak by ma nemohol donutit, tak na druhy den, ked si pre zbran pridem tak asi nedadycham.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

ak chlastáš a máš u seba zbraň- máš prúser. Policajt si ľahko zavolá hliadku s Drägerom na zistenie prítomnosti alkoholu. Ďalší postup už poznáš.
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa Olap »

Takze by to riesil asi nejakym zadrzanim na mieste a zabezpecil by aby sa nejako - privolana hliadka - ta skuska urobila.
A keby nemal moznost si ju privolat? (len chcem pochopit tu pravomoc policajta v krajnom pripade)
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

ak je policajt mimo službu, alebo nemôže dotiahnuť zákrok sám- má povinnosť vyrozumieť najbližší útvar PZ.
Neviem, či je rozumné za každú cenu niekoho sám odzbrojovať?
Buď si istý, ak policajt zavolá na 158, že tam a tam popíja ozbrojený držiteľ zbrane- niekoľko policajných aut zoderie gumy, kto tam bude skôr...
Používateľov profilový obrázok
Wakama
prispievateľ
Príspevky: 204
Dátum registrácie: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa Wakama »

Olap
o čo ti vlastne ide? mne to príde úplne tak akoby si hľadal nejakú medzeru v zákone lebo toto sa vôbec netýka otázok z knižky
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa Olap »

Peterson dakujem za ochotu a odpovede

Wakama: nehladam medzery, nechem nic zneuzivat, ale na konkretnom priklade pochopit ako sa veci maju. Len tak som napriklad pochopil rozdiel (a verim ze nie len ja) aky je rozdiel medzi vydanim veci a odnatim veci ... Kedze peterson je prakticky znalec, tak je samozrejme ze ho trochu pootravujem, aby som sa veci dozvedel a pochopil. To je vsetko. A som rad ze ludia ako on su ochotni odpovedat.
Presvedcil som ta o svojich cistych umysloch alebo nie???
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

ešte detail:
- vydanie a odňatie veci je úkon podľa trestného poriadku §89
-zaistenie veci- je úkon podľa zákona o PZ
-odobratie/odňatie podľa §22 zákona o PZ- krátkodobý úkon na dobu nevyhnutne potrebnú počas policajnej činnosti/kontroly
- odoberá sa ešte aj podľa zákona o Zbraniach a strelive, ale o tom vie lepšie popísať napr.Zoidberg37
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

V 190tke sa pise o predbeznom zaisteni, zaisteni a odnati (podla par.22 zak. o PZ).

Paragrafy o zaisteni su okolo 50tky tusim. Koho to zaujima ten si najde.
Používateľov profilový obrázok
greenie
častý prispievateľ
Príspevky: 1000
Dátum registrácie: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa greenie »

Ahojte, nie som pravnik, ale nieco mi z tej knihy predsa len "nepasuje".
Pri otazke B.2. - 14. (str. 213) zbran nie je drzitel povinny - vlasne len tak ani nesmie vydat prislusnikovi mestkej policie. Tomu rozumiem, to je jasne.
Ale pri otazke B.4. - 5. (str. 233) mestky policajti pri zadrziavani drzitela uz mu mozu odobrat zbran. B.4. - 14. (str.239) to iste. Cize, ked drzitela zbrane chcu mestky policajti zadrzat, tak len a len v tomto pripade mu mozu odobrat zbran ?

Druha moja otazka: podla otazky B.2. - 12. (str. 212) moze mestky policajt pozadovat od drzitela zbrane jeho ZP ? V odpovedi sa pise, ze moze. Cize drzitel zbrane zbran vydat nemusi, ale ZP musi. Mne nie je jasne, ze preco.
Vdaka za odpovede.
Používateľov profilový obrázok
jokr68
občasný prispievateľ
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 8 years 3 months

Príspevok od používateľa jokr68 »

Podľa mňa (tiež nie som právnik):
Prvá otázka:
Odňatie zbrane sa vykoná podľa §22 o PZ - oprávnenie odňať zbraň (v skratke pri služobnom zákroku je oprávnený ju odobrať, po skončení buď vráti alebo vydá doklad o zaistení

Druhá otázka:
ZP mu odobrali ale zbraň musela ostať na mieste kvôli zdokumentovaniu (v odpovedi v knižke sa píše: zaistenie miesta činu do príjazdu výjazdovky)
inspiring_hofstadter

Príspevok od používateľa inspiring_hofstadter »

Myslím že väčšina ľudí tu niesú právnici, mňa nevynímajúc :)
greenie napísal:Ale pri otazke B.4. - 5. (str. 233) mestky policajti pri zadrziavani drzitela uz mu mozu odobrat zbran. B.4. - 14. (str.239) to iste. Cize, ked drzitela zbrane chcu mestky policajti zadrzat, tak len a len v tomto pripade mu mozu odobrat zbran ?

Druha moja otazka: podla otazky B.2. - 12. (str. 212) moze mestky policajt pozadovat od drzitela zbrane jeho ZP ? V odpovedi sa pise, ze moze. Cize drzitel zbrane zbran vydat nemusi, ale ZP musi. Mne nie je jasne, ze preco.
Vdaka za odpovede.
Zákon 564/1991 o obecnej polícii.
§ 8
(1) Príslušník obecnej polície pri plnení úloh je oprávnený
...
d) presvedčiť sa, či ten, koho zadržiavajú, nie je ozbrojený alebo či nemá pri sebe inú
vec, ktorou by mohol ohroziť život alebo zdravie, prípadne takú vec odobrať;
odobratú vec alebo zbraň odovzdá najbližšiemu útvaru Policajného zboru spolu so
zadržanou osobou,


Iný dôvod na odobratie nemá. Mestský policajt ti odoberie zbraň a zavolá štátnych policajtov alebo ťa k nim odvezú. Zo zákona môžu pýtať preukaz totožnosti, nie však priamo ZP, tobôž nie ho ešte zobrať. Podľa zákona 190/2003 môže odobrať, predbežne zaistiť a zaistiť ZP len policajný útvar a tam mestskí nepatria.

Druhá otázka. Neviem prečo by sa mali mestskí policajti dožadovať aby im podnikateľ odovzdal ZP, vyšetrovanie nieje na nich, to predsa riešia policajti z PZ ktorí sú už na ceste. Mestskí skontrolujú stav ženy, zaistia miesto aby sa ničím nehýbalo, aby podnikateľ neodišiel alebo čosi iné a aby sa tam nenakúkali alebo nechodili zvedavé susedy a počkajú na štátnych policajtov.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"