Webforum - zbrane, strelivo

Strelecké kurzy
Aktuálny čas je 17 Okt 2019, 20:16

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  Stránka 1226 z 1253
 [ Príspevkov: 18792 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 1223, 1224, 1225, 1226, 1227, 1228, 1229 ... 1253  Ďalší

Z dennej tlače

Autor Správa
Zbrane Brownells
 Predmet príspevku: Re: Z dennej tlače
PoslaťNapísal: 10 Júl 2019, 09:49 
častý prispievateľ
Obrázok užívateľa

Ohrozovať policajta napodobeninou krátkej zbrane, tak to môže urobiť len človek ktorého prestal baviť život.
Každý držiteľ ZP ale aj občan bez ZP by v tomto mal mať 100% jasno.
Nie som policajt preto neviem ako rozmýšľajú a ako sú pre tieto konkrétne situácie pripravení inštruktormi taktiky apod. Ale trúfnem si tipnúť že vysoké percento z nich v tejto situácii vyhodnotí chlapa s krátkou v lepšom prípade na výstrel do dolných končatín, v závislosti situáciu, na vzdialenosť a individuálne strelecké schopnosti zasahujúceho policajta, na hustotu okolostojacich nezúčastnených terčov občanov... Policajt je na ulici na to aby podobné situácie vyriešil a myslím že to aj robia.

PoslaťNapísal: 10 Júl 2019, 20:02 
častý prispievateľ

peterson, som mal na mysli, aky TC si tam nasiel. Ja netvrdim, ze tam nic nie je, lebo som to nevedel docitat. Ale obavam sa, ze narazis na slobodu prejavu/ tlace. Treba rozlisovat clanky hlupe, nechutne a trestne.

Pokial ide o tu Trnavu, cudujem sa, ze ho PZ nezastrelili. Preukazali dost velku zdrzanlivost a kludne poviem, ze aj odvahu. NO by to asi byt nemohla, pokial mal atrapu, utok nemohol trvat / bezprostredne hrozit. To ci utok trva/ bezprostredne hrozi je myslim vec objektivna, t.j. nezavisi, ako sa to javi obrancovi alebo tretej osobe. Otazna bude este pricetnost, toho z Obchodnej vraj uznali za nepricetneho.

PoslaťNapísal: 10 Júl 2019, 20:47 
častý prispievateľ
Obrázok užívateľa

peterson píše:
Dantes:
Ozaj- otázka, deti máš?

Neodpovedal si ...takže :?:

PoslaťNapísal: 10 Júl 2019, 22:39 
moderátor
Obrázok užívateľa

Či Dantes deti má alebo nie, je irelevantné. Pokiaľ vidím, on sa tu nikoho nezastáva. Vecne konštatuje, že šanca na úspech tu nie je veľká, lebo... a o tých dôvodoch by sme sa tu mohli baviť podstatne obšírnejšie. Hoci... načo?
Na tomto mojom tvrdení nič nemení, že chápem hnev všetkých, ktorých tie bludy v SME pobúrili, že rozumiem zdeseniu tých, ktorí vidia za týmto výkrikom snahu o pretláčanie úplne zhubnej agendy a že fandím Petersonovej iniciatíve.
Pokiaľ ide o môj osobný názor, domnievam sa, že ústavou a zákonmi garantované hranice slobody prejavu tu mohli byť prekročené. Rovnako tak sa ale domnievam, že prevážia tendencie zahrať to do autu.

PoslaťNapísal: 10 Júl 2019, 23:36 
častý prispievateľ
Obrázok užívateľa

dantes píše:
Pokial ide o tu Trnavu, cudujem sa, ze ho PZ nezastrelili. Preukazali dost velku zdrzanlivost a kludne poviem, ze aj odvahu. NO by to asi byt nemohla, pokial mal atrapu, utok nemohol trvat / bezprostredne hrozit. To ci utok trva/ bezprostredne hrozi je myslim vec objektivna, t.j. nezavisi, ako sa to javi obrancovi alebo tretej osobe. Otazna bude este pricetnost, toho z Obchodnej vraj uznali za nepricetneho.

Celkom zaujimava otazka ohladom objektivna/subjektiva... ak na prechadzke na mna a na rodinu niekto vytiahne podvecer atrapu , tak nepojde o NO, lebo sa potom ukaze, ze to nebola skutocna zbran?

Kazdopadne by som povedal ze sa na to vztahuje
(3) Ten, kto odvracia útok spôsobom uvedeným v odseku 2, nebude trestne zodpovedný, ak konal v silnom rozrušení spôsobenom útokom, najmä v dôsledku zmätku, strachu alebo zľaknutia.

a

(4) Ak sa niekto vzhľadom na okolnosti prípadu mylne domnieva, že útok hrozí, nevylučuje to trestnú zodpovednosť za čin spáchaný z nedbanlivosti, ak omyl spočíva v nedbanlivosti.

"This isn't Wall Street, this is hell. We have a little something called integrity."

PoslaťNapísal: 10 Júl 2019, 23:52 
moderátor
Obrázok užívateľa

Telra, ja by som sa tu skôr sústredil na "ak omyl spočíva v nedbanlivosti". Naozaj môže omyl obrancu spočívať v nedbanlivosti, ak koná proti útočníkovi, ktorí ho napadol so všetkou rozhodnosťou držiac pritom zbraň, o ktorej za daných okolností nemá obranca možnosť zistiť, že vzhľadom na jej funkčnosť ide len o atrapu? Tu si myslím, že aj prax je na strane obrancu... nech ma ale napríklad Panzer opraví, ak je táto moja domnienka nepresná.

PoslaťNapísal: 11 Júl 2019, 07:19 
častý prispievateľ
Obrázok užívateľa

Otázka znie, ako môže ísť o nedbanlivosť, keď pri bezprostrednej hrozbe nie je čas a priestor na expertnú analýzu ústia zbrane 8) ? Myslím si, že ods. 4 je kvôli trochu iným situáciám.

PoslaťNapísal: 11 Júl 2019, 08:33 
častý prispievateľ
Obrázok užívateľa

Rovnakú otázku som položil pred rokmi ešte na VŠ jednému predsedovi senátu Najvyššieho súdu, ktorý nám vtedy chodil prednášať (za boha si teraz neviem spomenúť na meno, keď mi dopne, tak ho dopíšem...).
Jeho odpoveď: Vy neskúmate či má páchateľ hračku, domácu prerábku na malorážku, alebo ostrú zbraň. Vy práve bránite svoj život, alebo svojej rodiny. Za to vás nikto nepotrestá. Ak na prvom stupni nejakým omylom áno, tak na ďalšom je to neprípustné...
Vytrhol som to z dlhšej debaty bez ďalších podrobností, ale pamätám sa na to dobre, lebo som sa ho na to pýtal ja. Prvá protiotázka bola, či mám ZP. :)

PoslaťNapísal: 11 Júl 2019, 08:37 
častý prispievateľ
Obrázok užívateľa

Aj môj názor je, že by v tomto konkrétnom prípade išlo o NO.
Iné by bolo, ak by niekto na mňa v "hračkárni" namieril nejakú "pištoľ", ktorú práve zobral z regálu a ja by som sa bránil "lugrom"... Tu by bolo na prvý pohľad zjavné, že ide o atrapu... Tu by NO nepripadalo v úvahu vôbec...!
Ale na ulici by som určite neriskoval v prípade že na mňa mieri nejaký podráždený dement "atrapou"...
Veď aj v prípade prepadu trebárs banky sa neposudzuje či ide o ostrú, alebo napodobeninu. Je to proste ozbrojená lúpež... Či...?

PoslaťNapísal: 11 Júl 2019, 09:25 
občasný prispievateľ
Obrázok užívateľa

Ked uz sa "dement" (jedno ci s "atrapou") dostane do stadia mierenia, tak to musi byt dost neprijemna situacia z pohladu obrancu. Detaily priebehu tej akcie nepoznam, napriek tomu by som nechcel byt na mieste tych policajtov. Ani ako civil.

PoslaťNapísal: 11 Júl 2019, 09:32 
občasný prispievateľ
Obrázok užívateľa

A ked uz sme pri tych dementoch: Bitka na Ventúrskej

PoslaťNapísal: 11 Júl 2019, 13:25 
On-line
častý prispievateľ

Dementov nahadzat do vylepsenej verzie antona (domiesavac) a odviezt na vysluch do KE.

PoslaťNapísal: 11 Júl 2019, 13:31 
častý prispievateľ

Súd rozhodol: Inda Nishita definitívne oslobodil spod obžaloby z vraždy

Nutná obrana

https://www.cas.sk/clanok/860618/sud-ro ... zdy-video/

PoslaťNapísal: 11 Júl 2019, 22:11 
Administrátor
Obrázok užívateľa

dantes píše:

Trestný zákon nepozná atrapu ani ostrú zbraň. Pozná len to, čo môže urobiť útok voči telu dôraznejším (§ 122 ods. 3 Tr. zákona). Predsa nemožno žiadať od obete, aby si vyžiadala od páchateľa atest o tom, že zbraň, ktorou na ňu mieri je ostrá alebo plynovka. Je to jednoznačne o vnímaní nebezpečenstva obeťou. Ju musíme postaviť na piedestál, nie páchateľa. Tak nám to svojho času prednášal doc. Fico, a ja za tým stojím. Takže ak na mňa páchateľ mieri plynovkou, robí to prečo? Aby mi nenahnal strach, pretože má "len" plynovku, s ktorou mi nemôže ublížiť? Alebo preto, lebo mi chce nahnať strach a presvedčiť ma, že má ostrú?

Takže to, či útok hrozí alebo trvá je vec nie objektívna, ako sa javí pisateľom spoza klávesnice, ale vec subjektívna, vnímaná obeťou. V opačnom prípade by sme mohli vyradiť z Tr. zákona napr. tr. čin nebezpečného vyhrážania podľa § 360 alebo nebezpečného prenasledovania podľa § 360a Tr. zákona, kde zákonodarca priamo pracuje s pojmom "vzbudenia dôvodnej obavy".

PoslaťNapísal: 11 Júl 2019, 22:57 
častý prispievateľ

Konanie v omyle vylucuje umyselne zavinenie. Nezavineny omyl v tomto pripade vylucuje trestnu zodpovednost. Nedbanlivost by museli OCTK preukazat, ale pri aspon trocha dokonalej atrape a vierohodnej situacii to asi nepreukazu. Takze aj ked nepojde o NO (chyba realny utok), bude absentovat zavinenie ako subjektivna stranka TC. V tomto pripade sa ale neda spoliehat na rozrusenie podla ods. 3, nakolko ten v niektorych pripadoch sanuje nadmernu intenzitu obrany (celkom zjavne neprimeranu obranu), ale nie obranu proti neexistujucemu utoku.

Panzer, ale ak by to bola otazka subjektivna, nemuseli by sme riesit otazku omylu ani putativnu obranu. Pokial by sa utok obrancovi javil ako skutocny, vzdy by islo o NO a omyl resp. putativna obrana by nemohla nastat. Je tiez potrebne vziat do uvahy ze skutocna NO je okolnost vylucujuca protipravnost cinu, zatial co putativna obrana (ak obranca omyl nezavinil) je len okolnostou vylucujucou trestnu zodpovednost. Prakticky rozdiel je napr. ten, ze ze proti NO nemozno konat v NO nakolko nejde o protipravne konanie, ale voci putativnej obrane/ obrane v omyle mozno konat v NO.

Pri tych ohrozovacich TC sud vzdy posudzuje, ci hrozba naozaj bola sposobila vzbudit kvalifikovanu obavu, cim sa posudzovanie objektivizuje. Myslim, ze ani v tychto pripadoch nepostacuje subjektivny pocit obete (ak sa mylim, pokojne ma oprav), ale suhlasim s tym, ze pri posudzovani treba brat do uvahy pohlad obete v danom mieste a case a tento pristup povazujem za spravny.

Tym nechcem nikoho znechutit, branit sa mozno v oboch pripadoch, aj pri utokoch kde bola pouzita atrapa zbrane, ale urcity rozdiel tam je. V pripade Trnavy tak ako bola popisana v tlaci by som sa branil aj ja, ak by sa nedalo zo situacie realne uniknut.

Moderátori: yarco, electron, Jack, igoros

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  Stránka 1226 z 1253
 [ Príspevkov: 18792 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1 ... 1223, 1224, 1225, 1226, 1227, 1228, 1229 ... 1253  Ďalší

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Ivanhoe40, pietro32i, R a 3 hostia