Poradí mi niekto? Čudné ryhy na Sauer 202

erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Nemas to zospodu na optike???? alebo montazi ??? Podla mna je to od vyhodenej hilzne, ktora ti tam drcne... Skus sledovat drahu hilzne po vystrele. Ak je to hilzna mas slabu spruzinu vytahovaca...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ako som povedal, obvykle hilznu vyhadzujem do ruky. Ale skúsim čosi nasimulovať. A hilzne obídem kriedou, aby nechávali stopu.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Prsten? Remienok od hodiniek? Vedlajsia puska v trezore?
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa romen3 »

nepouzivas rukavice? nemas nieco na nich? aj ked neviem ci by to robilo take skrabance aj keby to bola nejaka kovova špóna kdesi zachytena na malo viditelnom mieste. v robote sa mi tak podarilo poskriabat polykarbonatove okno, ale to je o dost maksi material.

cez fotku je to take nezive pozeranie, lepsie je to pozorovat a zaroven naklanat pod roznymi uhlami svetla a clovek zisti, ci je material len otlaceny, zarezany alebo vyslovene odstraneny. aspon hodinarska lupa so zvacsenim 13x a silnejsie.

edit: este ma napadlo, ci sa ti s tym nehra niekto nepovolany poza tvoj chrbat. aj ked je to asi velmi silno nepravdepodobne. len ma to tak napadlo.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Bude to vyhodena hilzna do ruky... tukne ti ... Ak ju nechas volne letet tak to nespravi...
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Jack: dobre chápem že pravou obsluhuješ záver, do ľavej vyhodíš hilzňu a zbraň je pri tom o dačo opretá alebo nejak zavesená na ľavej ruke za popruh ? Obzeral som zbrane v trezore a fal má kolo vyhadzovacieho okna podobné stopy, ale do žlta od mosadze. Tvoje sú skôr sivobiele, tak ak používaš niklované hilzne...
podes
prispievateľ
Príspevky: 218
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa podes »

Ja by som typoval že od gombíka na vrecku kabáta, za predpokladu že je zbraň v ponose na pravom pleci.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Na 95% to nie je vada mechanického charakteru (hilzne, gombíky atď., atď.), ale vady v povrchovke Ilaflon. Podľa veku zbraň zodpovedá rokom výroby po prechode technológii na Ilaflon, podobnými problémami trpeli aj Steyri pri prechode na Mannox, aj keď ten je podstatne odolnejší ako Ilaflon - principiálne. Videl som aj horšie "omlátené" 202-jky a takisto to bolo spôsobené menšou, resp. zníženou kvalitou Ilaflonu. Dané vady sú zrejme odštiepené miestečka z nanesenej vrstvy Ilaflonu.

Disclaimer: ruku za to do ohňa nedám, ale stavil by som na to. Pokiaľ sa tam neukazuje korózia, tak by som to neriešil. Máš oceľové, alebo duralové puzdro záveru?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Romen 3: Je to vryp, nie iba oter. Ten by som vôbec neriešil. A nie, nikto iný k nej prístup nemá.
R: Hilzne používam mosadzné, pri simulácii mi nechávali len oter, nie takúto ryhu.
Podes: Zdôraznil som, že ju tak nikdy nenosím. Vždy je v ponose na ľavom pleci.
Theplaky: Ani jedno z toho, všetko spoľahlivo vylúčené.
Erebos: Stopy inde nemám, ale aj ty, no nielen ty, si ma presvedčil, nech sa znova zamerám na hilzne.
:wink:
Lovec: Dural, čo ma netrápilo, keď som ju kupoval a netrápi ani teraz, lebo veď uzamykanie do hlavne a flinta je na moje potreby (streľba do 150 m) fantasticky presná. Optika od Kahlesa drží nástrel a tak viem, že hocikedy ju vezmem von, môžem sa na ňu spoľahnúť. Tiež som začal byť po čase presvedčený, že buď soudruzi nezvládli technológiu povrchovej úpravy tým Ilaflonom, alebo že za to môže náraz hilzny na mäkší hliník. Lenže to prvé mi nesedí, lebo na inom mieste s povrchovkou problémy nie sú a to druhé, hoci som považoval za najpravdepodobnejšie, som nechcel prijať, lebo keď som po tom mieste klepal hilznou (silnejšie než je tomu po vyhodení), tak neprišlo k vrypom, ale len k oteru mosadze. A ten išiel dole vždy bez stôp len gumou a olejom. Takisto pri vyhadzovaní som nevedel príliš nasimulovať situáciu, aby hilzna pristávala práve kdesi tam, kde sú tieto vrypy. Ale mám už v hlave, čo som mal vyskúšať inak a prečo ma tie moje hokusy-pokusy mohli zviesť nesprávnym smerom.
:?:
Mojim hlavným podozrivým sú teda opäť hilzne. Jednak pre názory, ktoré zazneli tu, jednak pre názory, ktoré sa ku mne dostávajú po inej linke a jednak preto, lebo som si uvedomil, že som túto možnosť vylúčil po simulácii/experimente, ktorý by nemusel mať takú výpovednú hodnotu, ako som si myslel. V každom prípade, viem to overiť aj iným experimentom, len musím kúpiť kriedu a potom už to len správne nasimulovať. Cez víkend sa s tým asi pohrám.
:D
V každom prípade, s výsledkom tohto "pátrania" sa tu potom podelím. Verím, že po rokoch, keď som príčinu len tipoval (a vždy čosi iné), som blízko výsledku. A opäť ďakujem každému, kto mi chce takto pomôcť dobrou radou, či názorom.
:lol:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Záhada zrejme rozlúštená: s najvyššou pravdepodobnosťou to spôsobujú hilzne vyhadzované "priamo" do ruky pomalým ťahom kľukou záveru pri naklonenej puške.
:idea:
Ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili do tejto debaty a pomáhali mi hľadať príčinu.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Hento keď urobí pár hilzní, tak tá povrchovka stojí fakt za p...u. :roll:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Lovec, skôr by som povedal, že povrchovka + materiál puzdra záveru... lebo tá istá povrchovka len na inom mieste (lauf) takto nevypadá ani po páde na kameň. Na druhej strane, za toto si asi fakt môžem predovšetkým sám. Zaujímavá lekcia po každej stránke.
:twisted:
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Len tak odhadom - koľko si dal z toho dokopy rán?
Napísať odpoveď

Návrat na "Poľovné zbrane"