Poradí mi niekto? Čudné ryhy na Sauer 202

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Poradí mi niekto? Čudné ryhy na Sauer 202

Príspevok od používateľa Jack »

Sauer 202 mi dobre slúži už siedmu sezónu, ak dobre počítam. Nemám tej puške čo vytknúť. Až na jeden detail. Ide síce o kozmetickú záležitosť, ale na puzdre záveru sa objavujú drobné ryhy. Vyzerajú trocha ako škrabance spôsobené nejakým tvrdším materiálom, ale nie sú to škrabance! To jediné viem naisto.
:idea:
O čo teda ide? Vypadáva materiál? Vylupujú sa časti ilaflonovej povrchovky? Prvé ryhy sa vyskytli krátko po prvých streľbách. Ďalšie pribúdajú sporadicky, tiež zrejme po streľbe. Nie však po každej streľbe. O zbraň sa starám príkladne, chémiu používam len neagresívnu. A tie ryhy sa objavujú výlučne na pravej strane puzdra záveru za kľukou, pred ňou pribudli prvé až teraz niekedy. Na ľavej nič také nebadám, hoci je to rovnaký kus a aj rovnako ošetrený.
:roll:
Tak fakt neviem... Skôr než napíšem výrobcovi, chcel som sa spýtať tu, či niekto nemá šajn. Na internete som nič podobné nenašiel, až na jednu výnimku, keď ale išlo o nejaký často strieľaný predvádzací kus. A prípadne, čo s tým? Lebo o takéto "zárezy" nestojím.
Prílohy
Sauer 202 - scratches - detail.jpg
bagoo
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa bagoo »

Ahoj, ruksak má ocelové karabinky alebo iná časť výstroje. Tým si pri pirši cinkaš po púzdre. Len môj odhad :wink:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Bagoo, dík za reakciu. Hoci záhadu si mi zatiaľ nepomohol vyriešiť. Uvažoval som presne rovnako ako ty. Ruksak obvykle nenosím, obvykle vestu. Lenže cvoky na nej sú mosadzné a taký vryp pri kontakte neurobia. Iný variant je ľahšia vesta so zipsmi vpredu, flíska, pulóver, alebo flanelová košeľa. Nie je tam ale nič, čo by mohlo narobiť podobnú paseku. A potom, pušku nosím zásadne na ľavom pleci "predpisovo", takže táto "poznačená" strana je vždy od tela.
:oops:
Pri preprave mám flintu buď v plastovom kufri, alebo v originál polstrovanom puzdre. Skúšal som aj také divoké scenáre, či to nemôže páchať zásobník uložený v bočnom vrecku toho puzdra. Nemôže, polstrovanie to nedovolí, navyše to nesedí umiestnením. Detto cvočky istiace šitie rukoväte toho puzdra... Fakt neviem, čo som ešte nevyšpekuloval a nevyskúšal. Ale výsledku som sa furt nedobral. Skúšal som aj iný divoký scenár, či to nerobia háčiky na poľovníckej obuvi, keď držím flintu medzi nohami, napríklad pri presune autom alebo na posede. Nerobia, ani toto nesedí.
:twisted:
bagoo
prispievateľ
Príspevky: 154
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa bagoo »

no vychadzal som z rovnakych stop na pazbe marlina,ktore som si narobil PLASTOVOV sponov od ruksaka ked som kvoli ramenu nosil zbran "po vojensky". nechcem hanit ale material sauera tiez nieje uplny diamant-kolega dokatoval tiez 202ku ked ju drzal v ruke spolu s klucmi od auta
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Bagoo, nehaníš, veď zase netreba si robiť ilúzie. Ale toto je fakt trocha úlet. Keby som si tie ryhy narobil sám, tak ani nepípnem. Ešte aj keby sa mi napríklad vydrolil materiál z vývrtu, tak by som bol poriadne naštvaný, ale aspoň by som vedel, čo je vo veci. Ale toto?! Uznaj... čistý úlet!
:twisted:
Nenosím prstene, ani hodinky, tam by to bolo jasné. Dokonca ale do tých miest ani nezasahujem prstami, keď manipulujem s kľukou. Takisto je nepravdepodobné, že by to spôsobovali dohorievajúce prachové zrná, keďže tam by pristávali len ťažko. Takisto je vylúčené, že by sa to stávalo pri vyhadzovaní nábojníc, alebo pri tom, ako ich následne zachytávam... Premyslel som fakt neskutočný počet možných i nemožných scenárov, dokonca som mnohé podrobil experimentu, ale furt nie som o nič bližšie poznaniu, čo je za tým. A že ma to poriadne štve!
:evil:
Keď sa vyskytli prvé dve ryhy, môj poľovnícky sensei, inak tiež majiteľ S 202, sa domnieval, že možno som tam prstom nechal stopy krvi, tie zreagovali a spôsobili toto. Lenže už vtedy mi to neprišlo príliš pravdepodobné. Následne sa mi len potvrdilo, že žiadna krv za to nemôže. Ani môj pot, lebo ako som uviedol vyššie, prstom sa týchto miest vôbec nedotýkam.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Neskúšal si na to pozrieť pod silným zväčšením?
Kľudne aj niektorým z tých lacných plastových domácich mikroskopov, zvládajú obvykle niekoľko x100 zväčšenie.

Z toho, čo uvidíš, by pri trocha šťastia mohlo byť zrejmé aspoň to, či je to jasne mechanického pôvodu alebo skôr chemického.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

A jaky vliv to ma na funkci rostlinare?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Yarco, len lupa a fotky - makrá. Pri zbežnom pohľade mi to príde tak, že by to mohlo byť mechanicky poškodené. Ale pri zväčšení práve naopak - nepríde mi to ako mechanicky poškodené, ale zase neviem, či z toho, čo som videl, by som naozaj poznal rozdiel, aj keby to bolo tak. Ale zase aby to bolo chemicky iniciované? Čím a ako? Máš predstavu? Lebo ja už fakt tápam.
:?:
Roman, no minimálne na môj krvný tlak to vplyv má...
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Nemám predstavu. Ale nie je to ani môj obor, len viem, že občas sa dejú aj menej pravdepodobné veci. Pot po prechlastanej noci reagujúci s nespáleným zrnom prachu či podobné zúfalstvá :wink:

To zväčšenie by mohlo pomôcť zistiť, či je to stopa ostrého vrypu, tupého nárazu a podobne a podľa toho zúžiť okruh "podozrivých".


Ak aj nad tým nechceš mávnuť rukou, na tvojom mieste by som sa to hlavne snažil prekategorizovať zo "serie ma to nesmierne" na "dlhodobú výskumnú úlohu". Krvný tlak máš len jeden :)
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Skontroluj polstrovanie, či tam nemáš skrytého bubáka. Žena tupila nože v kuchyni, som ju hulákal že reže na keramike, ona že nie že iba na dreve. A v denku bol pidikus ulomeného ostria... No a podobné kusance sa mi objavili na jednej optike, záhadne pribúdali až som došiel k príčine. Občas keď strieľam zo suhlky si zo stola strelím na 50m aj z rugra mkIII, puška bola na stole vpravo v stojane. Kusance sú od lr nábojničiek.

edit: jak intenzívne ťaháš za kľuku, nebude to od hilzní ?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

R, puzdro bolo mojim vážnym podozrivým. Ale poskúšal som to všetko hádam trikrát, simuloval som rôzne polohy, posuny, atď. a hoci tam zostáva malá šanca, že to skutočne orajbal cvoček istiaci prešitie držadla/rukoväte toho puzdra, je to veľmi málo pravdepodobné. Po tvojom poste som ale znova prezrel a prehmatal penu v tom kufri. Pre istotu, avšak bez výsledku.
:D
K tvojmu druhému tipu som už písal: "Takisto je vylúčené, že by sa to stávalo pri vyhadzovaní nábojníc, alebo pri tom, ako ich následne zachytávam." Ja ich totiž vyťahujem tak pomaly, že mi ich vyhadzuje priamo do dlane. Ale ak nič iné nevymyslím, ešte možno predsa len skúsim experiment: obťahovať rôznou silou, nasimulovať rôzne uhly a všetko to nahrať na kameru. Už som totiž poskúšal všeličo, ale toto zatiaľ nie.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Ked otvaras dvere na aute, nedrzis nahodou kluce od auta a pusku v jednej ruke?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Skemro, nikdy. Kľúč mám elektronický, nosím ho vo vrecku alebo taške... Ale v každom prípade dík. Som presvedčený, že skôr alebo neskôr prídem na príčinu. Možno aj vďaka vám, ktorí ste ochotní obetovať chvíľku, aby ste mi dali tip. Netvrdím, že to nakoniec nemôže byť nejaká takáto banalita.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Ja mam na nagantovej pazbe skrabance zo zvyku drzat pri nabijani v stoji opretu pazbu o bok aby hlaven vodorovne mierila na val.
A na pravej strane mavam puzdro zo zapinanim na cvok :wink:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Len taký update: Dostal som k tomu ďalší názor od človeka, čo sa vyzná, a asi sa v najbližších dňoch predsa len znova zamerám na tie hilzne a skúsim niečo nasimulovať. Potom to sem hodím. Stále však budem vďačný za každý názor...
Napísať odpoveď

Návrat na "Poľovné zbrane"