Presna strelba - vyber zbrane

Wildcat_Hendrix
prispievateľ
Príspevky: 357
Registered for: 15 years 7 months

Presna strelba - vyber zbrane

Príspevok od používateľa Wildcat_Hendrix »

Zdravim panove..

Chcel by som sa Vas spytat, ze aku pusku by ste mi doporucili na 300m strelbu s tym ze neskor aj na vacsie vzdialenosti.

Zatial uvazujem nad Tikka T3 varmint cal .308win alebo 30-06sprg
Alternativa este remington model 700 SPS varmint, ten isty kaliber.

No ako som sa dozvedel ze ten remington je nic moc za ten peniaz..

Dakujem za kazdy nazor.
Wildcat_Hendrix
prispievateľ
Príspevky: 357
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Wildcat_Hendrix »

ono ten remi nevyzera na prvy pohlad zle ale co ja viem..zdala sa mi to byt taka prijatelna volba no ked som zbadal tikku a zistil ze to neni drahe, tak som si povedal ze skusim to..isiel som do surian kde mi aj vraveli ze uz len polovna verzia je velmi presna ze vsetky zasahy pri nastrelovani su skoro diera v diere tak co bude robit varmint model..kazdopadne diky za odpoved..

BTW a aky puskohlad pouzivas?

Objavil som celkom realnu moznost: Nikko Stirling Nighteater 6-24x56
Wildcat_Hendrix
prispievateľ
Príspevky: 357
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Wildcat_Hendrix »

Uhmm aj som si myslel.. je tam este jeden "masaker" od nich.tej je 10-50x60 myslim.. aku optiku pouzivas?
elegant_montalcini

Príspevok od používateľa elegant_montalcini »

poznam aj inu moznost seeadler 8-32-50 osnova duplex paralaxa na boku klik 1/4 a je za cca 500 eur
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Za taku cenu....Radsej by som nieco prihodil a kupoval Nikon alebo Bushnell. Na optike by som ale v ziadnom pripade nesetril.
Co sa tyka vyberu zbrane:
Varmintky bez prozdielu znacky strielaju sub MOA (beriem len tie renomovane) co je na zaciatok viac ako dost.
CZ bola znacka za prijatelnu cenu, ale system DODO.
Remington som tu uz niekde komentoval a suhlasim s Turbiakom je to dost hruba praca - stopy po obrabani to by uz dnes nemalo byt.
Tykku T3 som strielal len jednu velmi dobra zbran.
SAKO TRG alebo SIG netreba komentovat to je aj ina cenova relacia.
Polovnu verziu by som na sportove ucely nekupovaj. Zopar ran a tenka hlaven sa prehreje a lieta to panu bohu do okien.
Kaliber .223Rem alebo 308W. 30-06 Springfield - mam obavu kvoli dostatku komponentov na prebijanie.

Treba zacat hlavne strielat a potom uvidis ze najslabsi clanok je na zaciatku strelec.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Wildcat_Hendrix: Ten 'masaker' co spominas mam :twisted: a zatial som s nim relativne spokojny. Je ale velky rozdiel medzi Nikko Nighteater 10-50x60 a Nikko Diamond Sportsman 10-50x60 (cenovo skoro dvakrat tolko), kedze Nighteater je Made in China vratane skla, zatial co Diamond Sportsman je Made in Japan vratane skla. Nad Nighteatrom som tiez chvilu premyslal - hlavne kvoli nizkej cene, ale s puskohladmi a sklom z Ciny nemam moc dobre skusenosti, navyse momentalne ma Nikko s Nighteatrami trochu trouble a v europe je dost problem zohnat kus z poslednych vyrobnych davok. Tak ako pise Turbiak, na dobru gulovnicu by som Nighteatra nedaval, aj ked nemyslim ze by 1/8 klikanie bolo az takym problemom. Ja som presiel z 1/4 na 1/8 z dovodu presnejsich naklikani (1/4 klik na 500m robi cca 3,5cm, co uz je dost, a dovod preco napr. v benchreste sa pouziva takmer vylucne 1/8 ). Na druhej strane celkovy rozsah a rozsah na jednu otocku je pri 1/8 mensi, cize na cisto takticku strelbu je naozaj vhodnejsi 1/4.

Mne pri cca 32MOA sloped base a 1/8 klikoch vychadzaju vzdialenosti do 450m na prvu otocku, co na takticku strelbu staci, a pre skutocne takticku strelbu aj tak ziaden zo spominanych puskohladov nie je uplne idealny, kedze nemaju osnovu v prvej fokalnej rovine.

Kazdopadne tak ako pise AKI, na optike sa urcite nevyplati setrit, a pri strelbe na vacsie vzdialenosti je zvycajne najslabsim clankom strelec. Rozdiel medzi 0,3MOA a 0,9MOA zbranou sa pri strelbe nad 500m viacmenej straca, a daleko dolezitejsia je schopnost citat vietor.

Co sa tyka vyberu zbrane, suhlas s uz napisanym, pri porovnatelnej nakupnej cene je Tikka o cosi lepsou volbou nez Rem700, uz z krabice je velmi presna a aj na dalsie spresnenie bude potrebovat menej uprav. Z Tvojej otazky ale nie su uplne jasne dve veci - do akej max. ceny si ochotny ist, a co si predstavujes pod pojmom 'vacsie vzdialenosti' ? Ak hovorime o max 700-800m tak asi naj. volbou je .308Win, ak by si chcel ist aj cez kilometer, lahsie to dosiahnes s .30-06 alebo .338Lap. Na druhej strane spatny raz/strelecky komfort .308cky je pre cloveka co s tym zacina prijatelnejsi, a komponenty na prebijanie lahsie zohnatelne/cenovo dostupnejsie.


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

[quote="AKI"]
Kaliber .223Rem alebo 308W. 30-06 Springfield - mam obavu kvoli dostatku komponentov na prebijanie./quote]

AKI,co za nedostatok? Rovnake strely,ako pre 308W,nabojnice Lapua kupis bez problemov,Match alebo Competition matrice bez problemov...jedine ze 30-06 ma oproti 308W trosku vyssiu spotrebu prachu.Ale zato iny vyvin vystrelu a subjektivne prijemnejsi spatny raz napriek vyssiemu vykonu /uvazovane a osobne skusene pri zbraniach s rovnakou hmotnostou/ Ano, pre 30-06 sa sportove flinty velmi nestavaju.Tusim len Tikka robi seriovo Varminta s tazkym laufom.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

myslel som nabojnice.
Ale ako pozeram mas pravdu. Na internete teraz ponuka okrem Lapuy aj Prvi partizan a Remington.
Rovnako si myslim, ze 30-06 Spr. nie je prilis sportova raz.
Moj favorit je 6,5x47 Lapua
Wildcat_Hendrix
prispievateľ
Príspevky: 357
Registered for: 15 years 7 months

Príspevok od používateľa Wildcat_Hendrix »

Gunslinger napísal:Wildcat_Hendrix: Ten 'masaker' co spominas mam :twisted: a zatial som s nim relativne spokojny. Je ale velky rozdiel medzi Nikko Nighteater 10-50x60 a Nikko Diamond Sportsman 10-50x60 (cenovo skoro dvakrat tolko), kedze Nighteater je Made in China vratane skla, zatial co Diamond Sportsman je Made in Japan vratane skla. Nad Nighteatrom som tiez chvilu premyslal - hlavne kvoli nizkej cene, ale s puskohladmi a sklom z Ciny nemam moc dobre skusenosti, navyse momentalne ma Nikko s Nighteatrami trochu trouble a v europe je dost problem zohnat kus z poslednych vyrobnych davok. Tak ako pise Turbiak, na dobru gulovnicu by som Nighteatra nedaval, aj ked nemyslim ze by 1/8 klikanie bolo az takym problemom. Ja som presiel z 1/4 na 1/8 z dovodu presnejsich naklikani (1/4 klik na 500m robi cca 3,5cm, co uz je dost, a dovod preco napr. v benchreste sa pouziva takmer vylucne 1/8 ). Na druhej strane celkovy rozsah a rozsah na jednu otocku je pri 1/8 mensi, cize na cisto takticku strelbu je naozaj vhodnejsi 1/4.

Mne pri cca 32MOA sloped base a 1/8 klikoch vychadzaju vzdialenosti do 450m na prvu otocku, co na takticku strelbu staci, a pre skutocne takticku strelbu aj tak ziaden zo spominanych puskohladov nie je uplne idealny, kedze nemaju osnovu v prvej fokalnej rovine.

Kazdopadne tak ako pise AKI, na optike sa urcite nevyplati setrit, a pri strelbe na vacsie vzdialenosti je zvycajne najslabsim clankom strelec. Rozdiel medzi 0,3MOA a 0,9MOA zbranou sa pri strelbe nad 500m viacmenej straca, a daleko dolezitejsia je schopnost citat vietor.

Co sa tyka vyberu zbrane, suhlas s uz napisanym, pri porovnatelnej nakupnej cene je Tikka o cosi lepsou volbou nez Rem700, uz z krabice je velmi presna a aj na dalsie spresnenie bude potrebovat menej uprav. Z Tvojej otazky ale nie su uplne jasne dve veci - do akej max. ceny si ochotny ist, a co si predstavujes pod pojmom 'vacsie vzdialenosti' ? Ak hovorime o max 700-800m tak asi naj. volbou je .308Win, ak by si chcel ist aj cez kilometer, lahsie to dosiahnes s .30-06 alebo .338Lap. Na druhej strane spatny raz/strelecky komfort .308cky je pre cloveka co s tym zacina prijatelnejsi, a komponenty na prebijanie lahsie zohnatelne/cenovo dostupnejsie.


Gunslinger
Diky za nazor..moja volba je 308win, lebo je to uz rokmi laborovane strelivo a da sa povedat z toho druhu sa da najst vsetko mozne..pribijat zatial nechcem no to mozno casom ked si najdem tolko volneho casu..:))
chcel by som zacat prv 300m a neskor ist do vyssich vzdialenosti.. mozem vediet aku zbran mas?dakujem
elegant_montalcini

Príspevok od používateľa elegant_montalcini »

TURBIAK napísal:hmm kto to vyraba ?? google nenasiel ziadnu stranku len par obrazkov na madarskych strankach ...pri 32xzoom ta optika bude mat velmi maly rozsah posunu zamerneho bodu , teda urcite nebude vhodna na long range , teda zalezi aj od toho ze kto si co predstavuje pod dlhou vzdialenostou
je to made in germany linkhttp://www.seeadler-optik.de/index.html objednal som to cez net http://www.optik-pro.de/zielfernrohre/s ... rohr--30mm po zaplateni som ho mal za 2tyzdne
elegant_kalam

Príspevok od používateľa elegant_kalam »

Zdravím!
Vie mi niekto poradiť kontak, predajňu na zbrane TIKKA? Aká je približne cena, aspoň pre zorientovanie, Tikka 3 Super Varmint v r.308W? Prípadne i iné typy. Pokukujem po niečom presnom na lov, ale i zastrieľanie na strelnici od 200 do zatiaľ max 500m. Prípadne ako je to s cal. 7Rem.Mag. Mal by mať plohšiu dráhu letu oproti .308. v závislosti od streliva... Aká je jeho obľúbenosť, lebo nie je veľmi rozšírený.
elegant_montalcini

Príspevok od používateľa elegant_montalcini »

oscarr napísal:Zdravím!
Vie mi niekto poradiť kontak, predajňu na zbrane TIKKA? Aká je približne cena, aspoň pre zorientovanie, Tikka 3 Super Varmint v r.308W? Prípadne i iné typy. Pokukujem po niečom presnom na lov, ale i zastrieľanie na strelnici od 200 do zatiaľ max 500m. Prípadne ako je to s cal. 7Rem.Mag. Mal by mať plohšiu dráhu letu oproti .308. v závislosti od streliva... Aká je jeho obľúbenosť, lebo nie je veľmi rozšírený.
ak mozem poradit tak radsej 300 Win Mag ako 7Rem Mag prebijal som oboje ale v .30 kalibri je ovela väčší vyber komponentov .
elegant_montalcini

Príspevok od používateľa elegant_montalcini »

oscarr napísal:Zdravím!
Vie mi niekto poradiť kontak, predajňu na zbrane TIKKA? Aká je približne cena, aspoň pre zorientovanie, Tikka 3 Super Varmint v r.308W? Prípadne i iné typy. Pokukujem po niečom presnom na lov, ale i zastrieľanie na strelnici od 200 do zatiaľ max 500m. Prípadne ako je to s cal. 7Rem.Mag. Mal by mať plohšiu dráhu letu oproti .308. v závislosti od streliva... Aká je jeho obľúbenosť, lebo nie je veľmi rozšírený.
elegant_kalam

Príspevok od používateľa elegant_kalam »

ak mozem poradit tak radsej 300 Win Mag ako 7Rem Mag prebijal som oboje ale v .30 kalibri je ovela väčší vyber komponentov .
Už som to zistil. I s cenou je to niekde inde. Volím .308. Vie mi niekto poradiť, kde by som našiel nejaké tech. údaje o TIKKA 595 (590) varmint? Ešte sa vyrába, alebo v ktorom období sa vyrábala? Vyhľadávač väčšinou vyhodí T3. Sú tam nejaké výrazné rozdiely?
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

oscarr: Rozdiely medzi jednotlivymi T3 (ako aj M695/M595) najdes priamo na http://www.tikka.fi Pocul som ze stara 595 bola robena 'poctivejsie' nez nove T3ky, ale to je asi subjektivna zalezitost a presnost ako taku neovplyvni ani zdaleka tak ako hlaven. Skus sa spytat lovca (nick: 'lovec') ktory ma tusim 695ku v 30-06 a vie toho o Tikkach viac nez ja :wink:

Co sa tyka kalibru, .308 sa u nas nielen lahsie prebija (viac dostupnych komponentov), ale zaroven aj hlaven vydrzi o cosi dlhsie nez 300WinMag alebo 7mmRem. Na druhej strane balistika .308 je horsia, ale ked zvazis ako casto budes strielat cez kilometer tak to rozhodovanie asi bude jednoduche :lol:


Gunslinger
Napísať odpoveď

Návrat na "Športové zbrane"