Stavba AR 15

Používateľov profilový obrázok
hornet
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 9 years 7 months

Príspevok od používateľa hornet »

Mached: ak si ten co si myslim, nedalo sa pri mne stat? Mas pocit, ze ja sa hram na nejakeho tactikula z prepadovky?
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

Hej som ten koho myslis :)

Nie nehras. Ale fakt sa pri tom stat moc nedalo, buchalo to kvalitne este viac nez moja 58 s kompikom :)

Ale kazdemu podla chuti, na mna osobne je to moc kratke a mnozstvo energie ide do kelu. Sak to je ako narobit velku vatru a opiect na nej jeden spekacik.
Používateľov profilový obrázok
hornet
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 9 years 7 months

Príspevok od používateľa hornet »

Nejaky maly kompik tam mam aj ja, si si nevsimol? Buchat bucha. To bolo strelivom :D
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

hornet napísal:.... Ale aký je lepší pri akej dĺžke hlavne použiť a aké strelivo pre ten ktorý v kombinácii je mi trochu záhadou. Ty si použil 1:8 pri 20", ja mám taký istý pri 11,8" a Breda dáva pri 20" 1:9 ...
Do celkového výsledku je potrebné zohľadniť viacero kritérií a treba ich od seba oddeliť a zvlášť hodnotiť, aby z toho nebol neprehľadný a z hľadiska informačnej hodnoty málo prínosný chaos.

- účel zbrane, ako už bol spomenutý. Športová streľba - dynamika alebo terčovka. Home defence. Voľnočasový plinking. Nasadenie v nejakom konflikte snáď môžeme vynechať, ale treba sa dotknúť aj toho.

- typ strely vo vzťahu k danému twistu. Elementárne delenie na flat base s rovným zadkom a boat tail so skosenou prdelou. Hmotnosť a dĺžka strely. Twist, ktorý ustabilizuje nejakú imaginárnu FB už nemusí, alebo vôbec neustabilzuje rovnako ťažkú BT strelu - kvôli jej dĺžke. Všeobecne si môžeme pomôcť vodítkom so stránky výrobcu hlavní Shilen:

.224" Center Fire
- 7" for bullets heavier than 70 gr.
- 8" for bullets heavier than 70 gr.
- 9" for bullets up to 70 gr.
- 10" * for bullets up to 65 gr.
- 12" for bullets up to 63 gr.
- 14" for bullets up to 55 gr.

Každá hlaveň a zbraň je do istej miery unikát a preto občas vznikajú situácie, že to, čo v jednej strieľa dobre, je pre druhú nepoužiteľné. Ten istý typ strely, s rovnakou rýchlosťou a rozdiely môžu byť priepastné.

- dĺžka hlavne. Kvalita jej prevedenia, typ kontúry (masívna bull barrel, tenká pencil, ktorú už nevidno, alebo "štandardná" government model).

- strelivo. Vlastné prebíjané, fabrické rôznej kvality s najrozmanitejšími typmi striel.

Z tohto všetkého vznikne nejaký výsledok, ktorý bude pravdepodobne unikátny pre každú zbraň. Ako už bolo spomenuté, je problematické ohraničiť a jednoznačne udať nejaké smerodajné mantinely vo vzťahu twist-strela.
V skratke, čo ponúka komerčný trh:

Krátke hlavne do dĺžky 12", obvykle s twistom 7".
Výrobca pušky dobre vie, že z takéhoto flusátka budú úsťové rýchlosti len symbolické a tak musí zabezpečiť stabilitu strely a tým aj určitú presnosť čo najkratším twistom. Čiže z takjeto zbrane môžu a budú presne lietať aj ľahké strely (pre príklad uvažume bežné 55gr. strely), pretože kvôli nízkej úsťovej rýchlosti budú mať aj v takto krátkom twiste menšie otáčky a nebudú "pretočené" a takisto ani nehrozí riziko, že by sa v krátkom twiste strhli z drážok. Problém môže nastať s ťažšími strelami (povedzme od 77gr. hore), pretože aj keď by bol twist dostatočne krátky, tak rýchlosť je tak nízka, že strele nie sú udelené potrebné otáčky, čo sa môže negatívne prejaviť na presnosti. Stabilná bude, otázna je len praktická presnosť.
Z takéhoto kraťasa bude užívateľ valiť najpravdepodobnejšie bežné 55gr., strely 75+ gr. s vysokou pravdepodobnosťou nebudú na programe dňa.

Stredne dlhé hlavne do cca. 16", obvykle s twistom 7"-9".
Predstavujú z hľadiska kombinácie dosiahnuteľných úsťových rýchlostí a vhodného twistu asi najmenej problematickú záležitosť pre výrobcov zbrane. Pretože puška ešte nie je dlhá ako protilietadlový guľomet, ale už je schopná udeliť strele dostatočnú rýchlosť na to, aby fungovala aj v kombinácii s dlhším twistom. Pre štandardnú 55 grainovku bohate postačí 9 a viac palcov, ale dĺžka hlavne a možná dosiahnuteľná rýchlosť už bude stačiť s 9" twistom aj na 69gr., príp. niektoré ťažšie strely (znovu kombinácia faktorov úsťovka, strela s dlhšou/kratšou vodiacou časťou, kvalita vývrtu, atmosférické podmienky).
Podľa zamýšľaného účelu využitia má zmysel aj kratší 7" twist, pretože užívateľovi umožní strieľať ťažšie 75+ grainové strely s dostatočnou rýchlosťou a presnosťou. Vo vzťahu k ľahkým strelám, 52-55gr., to ešte stále nezabieha do takého extrému, aby pri rýchlostiach dosiahnuteľných z tejto dĺžky hlavne došlo k strhnutiu strely vo vývrte.

Dlhšie hlavne 20+ "
Pri týchto dĺžkach sa už úsťové rýchlosti aspoň vzdialene blížia k tomu, čo je typické pre kaliber 223 Remington. Práve preto, alebo napriek tomu, vidím v tomto prípade 9" twist ako okradnutie spotrebiteľa o benefit, ktorý mu poskytla dlhšia hlaveň. Práve takáto dĺžka hlavní by s krátkym 7" twistom dávala predpoklad na využtie balistického potenciálu ťažkých 75+ grainových striel. Osobne by som práve do takejto dlhej rúry preferoval čo najkratší twist. Na druhej strane, pri použití 7" twistu je z hľadiska balistiky kontraproduktívne použiť ľahké (52 a menej grainové) strely, pretože budú zbytočne brzdené krátkym twistom.

Neexistuje univerzálne pravidlo, ako jednoznačne priradiť strelu k nejakému twistu. Extrémy na oboch koncoch význam nemajú. Pred kúpou treba zvážiť účel, k tomu priradiť vhodnú/potrebnú dĺžku hlavne, potom určiť vhodný typ strely a zhodnotiť dosiahnuteľné rýchlosti. A potom vybrať vhodný twist. Tak sa dostaneme k tomu čo požadujeme s najväčšou pravdepodobnosťou.
Druhá cesta je tá obvyklejšia, kúpi sa určtá konfigurácia a do tej sa hľadá systémom pokus-omyl vhodné krmivo, príp. sa prebije niečo na mieru danej puške.

Jeden banálny príklad na zvýraznenie rozdielov:
77gr. strele stačí pri 7" twiste úsťovka aj 600m/s a bude stabilná (presnosť je druhá vec). Tá istá strela potrebuje pri 9" twiste už úsťovku 1100m/s a to už v reále nepôjde. Dohnané do krajnosti, aj 12" twist ustabilizuje 77gr. strelu... lenže pri úsťovke 6000m/s.
Používateľov profilový obrázok
hornet
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 9 years 7 months

Príspevok od používateľa hornet »

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

Lovec, dik, toto som potreboval tiez viac objasnit, aj ked co to nastudovane mam.

Da sa vo vseobecnosti povedat, ze pri strelach 55 gr. ci lahsich a vyvrte 1:7 v 16" je rozumne aj pri prebijani sa drzat cosi mensich ustovych rychlosti, aby nedoslo k pretoceniu az strhnutiu/vypareniu strely?

Pri studovani odlievanych striel pre .223 je mi to jasne, tam treba ist na velmi, velmi nizke rychlosti a s gas checkom. Swaging matrice tu asi nema kazdy ako Rasto :)
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Ked pojdes na pomale rychlosti, tak ti to nebude cyklovat.
Zatial co mam skusenost s .223 ako to obtiahne tak to chodi i obstojne presne :-)
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

To je mi jasne, ze vzdy treba najst rozumnu navazku tak, aby to spolahlivo cyklovalo ale zaroven nestrhavalo.

Mno vsak matrice na .223 este zatial nemam, ani komponenty, to budem riesit pred hradlami az to bude aktualne.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Machead napísal:...Da sa vo vseobecnosti povedat, ze pri strelach 55 gr. ci lahsich a vyvrte 1:7 v 16" je rozumne aj pri prebijani sa drzat cosi mensich ustovych rychlosti, aby nedoslo k pretoceniu az strhnutiu/vypareniu strely?
V 16" rúrke to pri dodržaní max. tlakov nerozbehneš tak rýchlo, aby sa 55 grainovka strhla.
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Registered for: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

Machead, ak chces do 223 odlievat, tak na to rychlo zabudni. Ked nemas dostatocne tvrde olovo tak to strhava aj u rychlosti Lugra, nieze u 223.
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

Odlievat zatial nemam v plane a to ani pre 9 mm. To je len ako mozna zaloha pre buduce pripady, ked sudruhovia z EK na nas vymyslia chutovky typu zakaz predaja komponentov.

K tomu ma inspirovalo niekolko videi zberu olova lopatovanim a preosievanim z valu na strelniciach. Ano, je to krajne riesenie a dufam, ze tak daleko nedospejeme ale jeden nikdy nevie. To olovo ma inak v tom pripade aj potrebnu tvrdost (aspon pre pistol) kedze uz je tam aj cin aj antimon.

I ked mat strelu zadarmo je lakave, mam dost inej roboty nez taketo ptakoviny. Zatial :)
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

ja by som si len dovolil pripomenuiť , že sme vo vlákne o niecom inom , AR 15 neseriové a pod..
50BMG
prispievateľ
Príspevky: 201
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa 50BMG »

Ale kým ho súdruhovia zákazu tak je možnosť olovene strely poplastovať ala Ares. Na YOuTube je kopec videí ako na to.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Aresacke poplastovane strely sa strhavali aj pri ovela nizsich rychlostiach z vz58, neprebijalo to ani netriafalo.
Tudy cesta nevede
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

SWAGING ;-)
Napísať odpoveď

Návrat na "Športové zbrane"