ar15 aku dlzku hlavne?

klapek
prispievateľ
Príspevky: 109
Registered for: 8 years

ar15 aku dlzku hlavne?

Príspevok od používateľa klapek »

budem mat ar15 var, z hlavnou 14.5 ale poskulujem po 18. Ma to vyznam? Chcem si s tym zastrielat ipsc ale aj np 500 m tak pre prcu.
Pocuvam nazory, ze to bude mackopes nevhodny ani na ipsc ani na long range.
Ar15 nikdy odstrelovacka nebude ale asi to 18 presnost a aj ipsc sa z tym da.
chcem poznat nazor skusenych strelcov, dakujem za kazdy nazor.
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

http://webforum.sk/viewtopic.php?f=45&t=15218&start=60

Strana 5, mykymiki tam dal zaujímavý report aj o dĺžke hlavne.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

tazatel samozrejme zabudol uviest najsamzasadnejsi parameter a to je kaliber
(predpokladamjme ze uvazoval na 90% o 223 rem)

v pripade kalibru 300BLK by som sa skor priklanal k dlzke 9"-12"
klapek
prispievateľ
Príspevky: 109
Registered for: 8 years

Príspevok od používateľa klapek »

roman napísal:tazatel samozrejme zabudol uviest najsamzasadnejsi parameter a to je kaliber
(predpokladamjme ze uvazoval na 90% o 223 rem)

v pripade kalibru 300BLK by som sa skor priklanal k dlzke 9"-12"
Ano 223 :-)
klapek
prispievateľ
Príspevky: 109
Registered for: 8 years

Príspevok od používateľa klapek »

Steff napísal:http://webforum.sk/viewtopic.php?f=45&t=15218&start=60

Strana 5, mykymiki tam dal zaujímavý report aj o dĺžke hlavne.
Dakujem precital som. pomohlo :-)
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

klapek napísal:budem mat ar15 var, z hlavnou 14.5 ale poskulujem po 18. Ma to vyznam? Chcem si s tym zastrielat ipsc ale aj np 500 m tak pre prcu.
Pocuvam nazory, ze to bude mackopes nevhodny ani na ipsc ani na long range.
Ar15 nikdy odstrelovacka nebude ale asi to 18 presnost a aj ipsc sa z tym da.
chcem poznat nazor skusenych strelcov, dakujem za kazdy nazor.
Vplyv dĺžky hlavne na presnosť je preceňovaný, sú tam ďalšie, podstatnejšie faktory.
Lauf, ktorý má dĺžku ako versatilka (12"-14", o flusátkach okolo 10" a menej ani nemá zmysel hovoriť) je dobrý len na výrobu lacných pyrotechnických efektov. Mizerná rýchlosť, zbytočne vysoký úsťový tlak, väčší hluk... no ale hlavne, že je to tacticool. Tých 17"-18" je minimum. Ak požadujem od 223Rem. primeraný balistický výkon, tak aspoň 20", ako na pôvodných AR-kách. V takej hlavni aj priemerný fabrický náboj vyvinie solídnu rýchlosť, strieľa to potichšie (hovorím o laufe bez brzdy...) a aj spätný ráz je príjemnejší, resp. jeho priebeh. Aj keď toto nie je u 223Rem. primárny problém, ale v praxi je to benefit - malý, ale je.
Ja som IPSC videl hlavne na youtube, ale riadim sa zásadou - uč sa od najlepších. A u tých som nič krátke nevidel...
Čo sa týka long-range, všetko s mierou. Áno, vo vzdialenostiach pol kilometra a ďalej nie je šanca konkurovať opakovacím zbraniam v kal. 6-6,5mm s valcovým odsuvným záverom a dlhými, hrubými rúrami. Avšak triafať primerane veľký terč nebude problém. Amerikánsky snajpri od námorníctva a armády majú v arzenáli SPR-ky s 18" laufom, twist 1:7" a valia z toho patróny od Black Hills so 77gr. strelou (Mk 262, Mod 0-1, na striedačku Sierra Match King a Nosler OTM). Systém je plánovaný na vzdialenosti okolo 600 metrov, ale funguje aj ďalej.
Detto by platilo aj pre teba, 18" rúra a 7" twist, do toho dobrá navážka, alebo kvalitný fabrický patrón a sklamaný nebudeš ani na 500-600 metrov.
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Minulý týždeň som stál vedľa Ar15 s 12" a musel som ísť preč. Ten tresk neskutočne nepríjemne prechádzal celým telom. Taká vz58 s kompenzátora bola oproti tomu úplne nič.
Kall
prispievateľ
Príspevky: 308
Registered for: 20 years 1 month

Príspevok od používateľa Kall »

Mám VAR s 14,5 v 223.
Primární určení utočná puška do 300 m, tam je větší délka laufu bez efektu na přesnost.
Na velkou vzdálenost bude mít vliv i optika, už sem to psal na jinym foru, s 3-12x50 trefim do 700 m figuru.
Ale dstřelovačka to není.Asi tak.Jk píše Lovec opakovačku ničím nenahradíš.
Rohypnol
prispievateľ
Príspevky: 183
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Rohypnol »

Toto nemám zo svojej hlavy, ale má to svoju logiku, tak posúvam ďalej.
Aký je najčastejšia váha strely, z ktorou sa strieľa ( o.i. sú to aj tie najlacnejšie náboje v 223 Rem)?
55 gr. Na túto váhu bola aj konštruovaná prapôvodna Armatile, konštruktéra Stonera, armádou prijatá ako M 16 A1.
Tá puška mala twis 1:12 a mala 20". Dochádza tam ku optimálnemu zhoreniu prachu, optimálnej rotácii (?) strely, atd.
Vývojom došlo ku vylepšeniam, ale kto znesie dlhšiu zbraň, možno toto je jedna z možností, nájsť "ideálny" twist a dĺžku hlavne.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Rohypnol, zase netreba to preháňať. Pôvodná armádna flinta mala toľko múch, že považovať ju dnes za etalón je... no chce to kus tolerancie.
:wink:
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

14,5 palca, je uz dostacujuce minimum. Na ipsc.
Rohypnol
prispievateľ
Príspevky: 183
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa Rohypnol »

Jack napísal:Rohypnol, zase netreba to preháňať. Pôvodná armádna flinta mala toľko múch, že považovať ju dnes za etalón je... no chce to kus tolerancie.
:wink:
Áno o tých všetkých problémoch čo mala M 16, samozrejme viem. Bavíme sa však o optimálnej dĺžke hlavni a twiste, kvôli optimálnym balistickým vlastnostiam, ktoré by sme chceli dosiahnuť. Samozrejme, pri individualizácii potrieb, ktoré máme, s modernými prachmi, strelami.
Nejdem tu rozkurovať hádky, ide o môj pohľad na vec.
Mimochodom. Pôvodná M16, po odstránení múch, ktorá má každá nová zbraň (ako každý iný stroj), slúžila v pôvodnej dĺžke pomerne dlho, až kým ju nezasiahla vlna skracovania. Aj tam to však bolo niečo, za niečo a vyžiadalo si to vývoj nových striel, vývrtu, prachov a čo ja viem čoho ešte.
klapek
prispievateľ
Príspevky: 109
Registered for: 8 years

Príspevok od používateľa klapek »

Dakujem za rady, obiedna som sia VAR Vosatku, predajca ukacaval ma na 14.5 hlaven, ale zobral som 20.
mozna budem rezat:-)
teraz uz len caka ma volba optiky to bude dalsie veda.

Dakujem
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Vitaj medzi plnokrvníkmi. :)
klapek
prispievateľ
Príspevky: 109
Registered for: 8 years

Príspevok od používateľa klapek »

DeSade napísal:Vitaj medzi plnokrvníkmi. :)
a 58 sa nerata ?:-)
Napísať odpoveď

Návrat na "Športové zbrane"