Pušky V-AR

Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Registered for: 16 years 3 months

Pušky V-AR

Príspevok od používateľa BTV »

Dna 28.7.2011 som sa stretol vo Vlasimi (CR) s p. Vosatkom, vyrobcom pusiek typu AR - V-AR.

Kedze ako zaujemca o kupu tejto pusky som zavolal p.Vosatkovi ze by som si chcel tuto pusku obzriet, ten mi ochotne prislubil stretnutie. Ohlasil som sa mu telefonicky asi den vopred a dohodol som si stretnutie.

P. Vosatka prisiel ako slubil a vyrazili sme spolu na strelnicu ktora sa nachadza nedaleko ceskeho vyrobcu streliva Sellier&Bellot.
Ake bolo moje prekvapenie ked na mieste otvoril kufor svojho auta? Vytiahol tri zbrane V-AR a to jednu kalibru 9mm luger, a dve .223rem so 16,5" hlavnou a 10,5" hlavnou.

Mal na mna jednu prosbu, vraj aby som mu povedal moje pocity zo strelby, a k tomu mi dal aj municiu - tak toto sa casto nestava.

Pokusim sa moje pocity opisat aj tu.

Zacnem 9mmLuger-om. Puska bola osadena Eotachom 552, sklopnymi mieridlami Magpul MBUS a sadla na prvy omak perfektne. Po napaskovani a zalozeni zasobnika prisiel moment obtiahnutia. Tu som bol trosku prekvapeny tuhostou. Obtiahnutie islo dost tazko, ale to vykompenzovala strelba. Ta bola jedna basen. Bol tu sice citit trosku vacsi spatny raz ako som cakal, ale to sa zmenilo po chvilke, ked som si privikol na tu na strelbu. Pomocou "Eotechu" bola strelba instinktivna a bez najmensieho problemu. Co sa tyka Magpul mieridiel, tak tie su skor vhodne na krasie vzdialenosti, pretoze na dlhsie uz niesu take presne - ale na 9mm Luger s ktorym sa striel tak max. do 100m uplne stacia.

Puska .223 rem so 16,5" hlavnou bola osadena puskohladom Zeiss starsieho typu, zrejme 4 nasobneho zvacsenia. Tato puska mala kovove sklopne mieridla so svetlovadnymi vlaknami. Vyhodou tychto mieridiel je, ze je mozne strielat ci so sklopenymi, alebo vyklopenymi mieridlami - tieto maju zaroven taku vysku, ze v pripade vypadku optiky (kolimatora) sa daju ihned pouzit.
Ale spat ku zbrani. Po napaskovani zasobnika prislo obtiahnutie. Tu uz to bolo ovela lepsie. Na ovladanie zbrane som si uz zvykol z predchadzajucej zbrane. Pri prvom vystrele ma prekvapilo, ze som citil priblizne taky isty spatny raz ako "Lugri". Tu ale kazda rana (vdaka puskohladu a nie mojim rukam :) ) isla do cierneho - alebo skor cerveneho, pretoze sme strielali na asfaltove holuby. Skoda ze sme namali papierovy terc aby som bol schopny otestovat aj presnost.

Ako posledna prisla na rad puska kalibru .223rem s 10,5" hlavnou. Musim priznat, ze do nej som sa zamiloval na prvy pohlad/omak, i ked ja som povodne mal zaujem o trosku dlhsiu hlaven, a to 12,5". Manipulacia, strelba a dvojrany boli asi najednoduchsie s najinstinktivnejsie so vsetkych troch verzii. Tato bola vybavena iba sklopnymi kovovymi mieridlami, ale i napriek tomu kazda rana isla tam kam mala. Lahka zbran so vsetkym co treba! Ked som zacal strielat, tak som bol velmi milo prekvapeny, ze strelba pripominala strelbu puskou .22lr. Skoro bez spatneho razu to bola najvacsie potesenie zo strelby. Ak som chvalil predchadzajuce dve verzie, tak tato ich este viac vynikla.

Co sa tyka spracovania, tak vsetky lowery a uppre su sustruzene na CNC strojoch s maximalnou presnostou. Dokonca aj p.Vosatka mi povedal, ze v pripade ak chcem zbran s volami, tak si nemam kupovat tu jeho, pretoze on sa snazi robit zbrane bez voli. Oproti konkurencii chyba na upper-i tlacitko dotlacenia naboju do komory a krytka vyhadzovacieho okna. Na novsich modeloch lower-u nie je ani vyklopitelna spodna ochrana spuste. Ale ak sa zamyslime, vobec to nie je na skodu. Namiesto dotlacenia naboja, staci znovu obtiahnut, co je rychlejsie a zamedzi to zaseknutiu naboja v komore. Vyklopitelna ochrana spuste je tiez zbytocnost, pretoze na strelbu v rukaviciach (i hrubych) je miesta na ukazovak dost.

Vsetky pusky V-AR su dodavane standardne s picantiny rail prepazbim, zasobnikom P-MAG, hlavnami Lothar-Walther so stupanim1:7 (tazke/lahke), pazbenie ja standardne dodavane od FAB Defense, a mieridla si moze kazdy zakaznik zvolit bud Magpul MBUS, alebo kovove sklopitelne flip-up. Zamozrejmostou je dodanie celeho komletu v plastovom kufri.

Potencionalny kupca ma moznost vybrat si z trroch kalibrov, a to 9mmLuger, ,223rem a 7,62x39.


Hlaven Dlzka min/max Vaha
inch mm inch mm pound kg
10,5 266 25.19/28.54 640/725 6,39 2,9
12,5 317 27.16/30.51 690/775 6,83 3,1
14,5 368 29.13/32.48 740/825 7,27 3,3
16,5 419 31.49/34.84 800/885 7,93 3,6


Cena zbrane sa pohybuje okolo 1800,-€ (bez rozdielu dlzky, hrubky hlavne, farebneho vyhotovenia, kalibru, atd...), priplatok za obojstrane ovladanie cca 100,-€ ( ceny su priblizne a mozu sa menit v zavislosti od kurzu CZK/EUR).

Na zaver mozem len dodat, ze tieto zbrane ma ohurili a jednu z nich si urcite v buducnosti kupim.


http://www.v-ar.cz/


Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Michal pekna reklama sice pisana ako lovakmi v novom casopise, ale daco mi dala :wink:
Neviem ci mas i inu skusenost s AR15 platformou pre porovnanie, len ti spresnim par detailov.
Na sportove vyuzitie sa nepouziva piestovy system, ale klasicky odber plynov.
I s tym to dostatocne korektne funguje po dobu sutaze :-)
Keby mi dal kompletny upper za 1000E mozno by som uvazoval, ale za 1800 urcite nie.
I ked to vyzera byt okopcena HK417 a tam sa cena pohybuje niekde inde

PS s tou 10.5" hlavnou a .223rem neziskas faktor s fabrickym strelivom na IPSC. :wink:
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa BTV »

Rasto, cakal som ze sa ozves. :wink:

Moje literarne crevo sa blizi viac menej k "0". :?

Ako reklamu som to nepisal, a ani pisat nechcel, pisal som o mojich kladnych pocitoch z tychto zbrani.

Ako som pisal, chcem 12,5" hlaven co by uz faktor dosahovat mohlo a co sa tyka piestu / nepiestu, tak ja sa priklanam skor k tej piestovej verzii - co ak niekedy budes zbran potrebovat nielen na sutaz? :wink:


Co sa tyka zoho Upperu, vsak mu skus napisat za kolko by ti ho predal...
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Nemohol som neodpisat, nie je tu vela foristov s .223, takze to padlo na mna :-)

Skoda, ze nema 14.5" hlavne je to idealny kompromis co sa presnosti a dlzky tyka.
V 10.5" ti nestihne zhoriet prach v hlavni a mas z toho plamenomet, u 12.5 neviem posudit, lebo som to nevidel.
Ked tu zbran nebudes potrebovat na sport, ale na nieco ine uz davno ti ju necha daky blbec odnat :?

PS podplatil ta svojou ustretovostou a nabojmi zdarma, preto som v tom texte citil neplatenu reklamu :-)
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa BTV »

Rasto, ked si pozries tabulku, tak robi aj 14,5" hlavne....
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

go for it a stretneme sa na SGSku v Sielnici a mozes sa predviest :-)
PS tam to zvladnes i lugerom bez zavahania :-)
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Butvin, dobry report.....potvrdzuje to, co som o tych kveroch cital aj inde. Cena je sice porovnatelna so sucasnou nemeckou konkurenciou, ale ak ma producent obdobny vztah k zakaznikovi ako napr. GP, tak osobne by som do toho isiel. Tiez su zrejme moznosti customizacie sirsie a lahsie dostupne ako u velkych firiem.
Aky si mal dojem zo spuste?
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa BTV »

Lovec - spust bola fajn. Dvojstrely isli prirodzene. Aj ked sa strielalo s puskohladom a spustal som pomalsie, tak bola fajn - ani nie tvrda, ani maka ale ak mam pravdu povedat, moc pozornosti som jej nevenoval...
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Podplateny pohostinnostou predajcu :-)

Napisal som im par otazok o 9mm uppery, tak cakam na odpoved.
Urcite nebudu suhlasit s mojimi podmienkami dodavky, lebo by moc nezarobili i ked by ma urobili znova na chvilu v garazi stastnym :-)
Používateľov profilový obrázok
BTV
častý prispievateľ
Príspevky: 1991
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa BTV »

Uvidis, mozno budes mat stastie a budes aj ty "podplateny pohostinnostou predajcu" :wink:
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

Rasťo neboj , už sme na tom začali pracovať, náš puškár neváha a pracuje na verzii 9mm a vz.43 upper, nebude to za take prachy neboj a bude to fungovať... netreba na to ani LW hlavne... daj PM dam ti info.

Čo sa týka V-AR ja pánu Vosátkovi fandim a silno držím palce , komunkuje je ústretový nájde si čas, chlapi ak máte na to prachy neolutujete istotne nie ! nebudete kupovať tension piny, lebo vám ločká upper a lower, nemusíte upgrejdovať bo puška je ako cumel hneď od výroby, piest je troška zbytočný, ale aj dobrý pocit zo spoľahlivosti sa ráta, pri tej cene pušky by som nerobil kompromis a na naše podmienky a pre trošku univerzálnosti by som odporúčal 16" ... zabudnite ale na barnauly a ocelove nabojnice s ocelovým plášťom, nie je to tvrdochrom ...

Rasťo ak dojde k prúseru ala WTSHTF a pojdu mi po flintách tak im ich určite nedám...
inspiring_montalcini

Príspevok od používateľa inspiring_montalcini »

V puskach sa este moc neorientujem, tak prepacte za zrejme debilnu otazku ;)

Ten 7.62x39 upper, nase klascike oCIPovane vz.43 to asi nebude zrat, resp. nie bez vacsieho poskodenia, co...
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Ruskyj napísal:V puskach sa este moc neorientujem, tak prepacte za zrejme debilnu otazku ;)

Ten 7.62x39 upper, nase klascike oCIPovane vz.43 to asi nebude zrat, resp. nie bez vacsieho poskodenia, co...
Nemusis sa vyznat aby si vedel, ze sa to ide realizovat len a len z dovodu ekonomickeho, cize si kupis novu zbran za nemale peniaze a strielas za "normalne" peniaze, co sa neda povedat o .223 .

Momentalne uvazujeme o kupe 9mm verzii, tak keby mal niekto zaujem kontaktujte ma formou PM a podam detailne info.
Naposledy upravil/-a Rasto v 05 Sep 2011, 10:21, upravené celkom 1 krát.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

Nie vojenske cipovane strelivo nie, nakolko to vyzaduje tvrdochromovu hlaven, cez lothar by som to nepustal, ale mne pan Vosatka pisal zeby to vedel osadit samopalovou hlavnou a tym padom z toho vies strielat aj vojenske ocleaky
inspiring_montalcini

Príspevok od používateľa inspiring_montalcini »

Rasto: presne o ten ekonomicky aspekt mi islo. No v poslednej dobe som velmi skepticky a aj toto sa mi zatial vidi ako "too good to be true" :D

Ako spomenul Duros, nieco mi v hlave hovorilo ze to asi bude vyzadovat tvrdochromovanu hlaven ako 58ma (kvoli ortutovym zapalkam ci kvoli comu ak sa dobre pametam). Ak vsak bude mozne "postavit" s takouto hlavnou tuto pusku do 2000€, tak asi zacnem o nej rozmyslat :D

EDIT: Tou samopalovou hlavnou sa mysli origo z 58cky, alebo nova na zakazku robena s tvrdochromovym vyvrtom ?

Ake zasobaky to bude zrat v 7.62 ? Bude to riesene ako experimentalna SR47 (na 47ckove zasobniky) ?
Napísať odpoveď

Návrat na "Športové zbrane"