7rem.mag vs 300wm

sentinel
prispievateľ
Príspevky: 178
Registered for: 14 years 1 month

7rem.mag vs 300wm

Príspevok od používateľa sentinel »

Používa niekto na long range 7mm remington magnum? Zvažujem kúpu novej pušky a rozhodujem sa medzi 300wm a 7rem mag. Mojej 6,5x55 dochádza na kiláku dych keď je nízka teplota vysoká vlhkosť, a ja by som sa chcel posunúť ďalej. Tá 6,5x55 v lete dokáže super veci až do 1200m, ale s príchodom jesene a zimy ako keby starla. Predstava je dierkovať papier a klepať na gongy tak do 1500m za každého počasia.
millos
prispievateľ
Príspevky: 398
Registered for: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa millos »

7mm RM zo Slovenska striela len Tomas, jeden "juzny sused"...a 300-vkarov je pomerne dost.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Pokial budes pusku kupovat a nie stavat, odpoved je jednoducha - 300WM. Dovod je takisto jednoduchy, vacsina znamych a rokmi overenych vyrobcov (okrem SAKO) pouziva v kal. 300WM hlavne s 10" twistom, co postacuje aj na najtazsie 230-240gr. strely v tomto kalibri.
Naproti tomu, absolutna vacsina (ak nie vsetky) seriove zbrane v kalibri 7mm RM maju twist 9,5", niektore 9,25". To uz nie je optimalne pre tie strely, ktore davaju 7mm RM ten spravny bal. potencial, ked sa chce postavit proti tristovkam. Cize od 180gr. a tazsie, t.j. Berger VLD/Hybrid/EOL 180-195gr., Sierra MatchKing 183gr., Lapua Scenar-L 180gr. No a tieto potrebuju 8"-8,5" twist, aby v tych vzdialenostiach daleko za hranicou 1000 metrov fungovali tak, ako maju.
Ak teda 7mm RM, tak potom je asi jedina sanca pusku postavit. Ano, daju sa strielat relativne vysokymi rychlostami 162-168gr. strely z 9,25"-9,5" twistu, ale cisla nepustia, rozdiel voci tristovkam s tazkymi strelami je markantny, najma v tych predpokladanych vzdialenostiach. Skratka mensi BC sa neda oklamat.
sentinel
prispievateľ
Príspevky: 178
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa sentinel »

Pravde podobne na tých 90% pôjdem do pušky tikka. Mám ju overenú v tej 6,5x55 a som s ňou spokojný. Tak asi pôjdem touto cestou čo sa týka tej 300wm alebo 7rm. Škoda je len to, že v týchto kalibroch nerobia dlhšie hlavne. Poväčšine majú tikky hlavne iba 60cm dlhé. Pri tej mojej 6,5x55 je puška super, super balistika aj presnosť, ale vzhľadom na to že má iba 60cm hlaveň, strácam na rýchlosti aj 50m na ústí v porovnaní so strelcami s dĺžkou hlavne 70cm. A týchto chýbajúcich 10cm na hlavni robí zhruba 50-70m na úsťovej rýchlosti, čo by ma mohlo posunúť možno aj o 200-300m ďalej. Je mi jasné že 300wm aj 7rm majú vyššiu rýchlosť na ústí, ale ja by som privítal tých 70-75cm hlavne. S takou puškou predpokladám streľbu asi iba z ľahu na také veľké vzdialenosti tak to kilo na váhe hlavne by mi nevadilo. Keby sa našiel niekto s tikkou v 7rm alebo 300wm, rád to s ním prekonzultujem.

Prípadne ak by niekto takú tikku alebo aj inú pušku mal a zvažoval by predaj nech ponúkne v súkromnej pošte.
millos
prispievateľ
Príspevky: 398
Registered for: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa millos »

Kup Sendero v 300wm ako ma Lovec, uz si nepamatam cenu, minuly rok sme ho brali od Alesa, okolo 1800eur, mozno menej...aalebo nejaku staru 700-vku, hlaven, pazbu, spust...a mas vystarane. Hlaven od Lilja,Krieger su dostupne, samozrejme je to hlavnovina bez komory, stupanie 1:10 a 1:9, pokial by si siel do 300wm. Puskar berie za robotu cca 300e, mas to aj s pociernenim, a konturou hlavne aku si povies.
Lebo kupovat strielanu pusku...to je riziko, pokial dobre nepoznas majitela a zbran, tak by som dlho rozmyslal.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

7mm 180 gr Berger VLD sa bez problemu ustabilizuje v sendere z twistom 1: 9,25 cize vobec by som sa toho nebal ,vid. vypocet od B.Litza, ze potrebuju 1:8-8,5 je nezmysel, mozno tak v 7-08 8) ... oproti 300vke je balistika na rovnakej urovni ak nie lepsia...navise 7cka ma mensi spatny raz , mensi pokles strely , zozerie menej prachu ..
millos : vies aky je problem zo senderom , nezozenies ani v 300vke a ani v 7cke , akurat v Madarsku mali tusim nejaku 300vku, Ja osobne som objednal sendero v januari 2015 a amici franovi odpisali dodanie Jar 2016 , obejdnal som to rovnako aj cez Cairo v CZ ..najprv ze 3 mesiace dodanie a nakoniec ziadna komunikacia, cize Remington najskor uplne ignoruje nejake mikro staty v strede europy :lol:
Sentinel : len nedaj na rady ,,odbornikov,, ze si mas kupit na dialkovu strelbu Tikku alebo Sako v 300 WM 8) tam je totiz ten problem ze v 300 vke maju twist 1:11 a v 7mmRM 1:9,5 ..cize absolutne nevhodne twisty na LR strely ( To Sendero z 1:9,25 je na takej hrane postavene - mali by dojst dva kusy na Jar tak myslim ze jedno by si mohol vziat ak chces )
sentinel
prispievateľ
Príspevky: 178
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa sentinel »

Tikku v 7rem mag aj tak nezoženiem. Momentálne nie je na trhu SR ČR ani v Rakúsku. Našiel som tikku varminta v Rakúsku v 300wm. Neidem to kupovať zajtra, takže ešte mám čas na rozmyslenie. Kam prídu tie dve senderá? A kedy asi budú?
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Jar 2016 8)
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

sentinel napísal:...Predstava je dierkovať papier a klepať na gongy tak do 1500m za každého počasia.
Kupit si pusku s 9,25" twistom na strely, na ktore je vyrobcom doporucovany 8,9" a v reale sa na to stavaju pusky od 7,7" po 8,5", tak na tie gongy bude lepsie klepat akurat tak celom... :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

lovec : Myslis ze 180 gr VLD Berger pojde z 7mmRM v 1:9,25 stupani na plocho ?? dokonca na 195 gr Berger doporucuju minimalne 1:9,2 .. vid. http://www.bergerbullets.com/7mm-195gr- ... r-testing/ 180 gr uplne bez problemov , ako to popisuje aj Brian Litz .. a ked by uz niekto silou mocou chcel aj 1:9,5 tak 162 gr A-Max s B.C. 0,625 sa nema zaco hanbit , 940 m/s ustie a stale 340m/s na 1600 m , pre porovnanie pridam 300WM s Bergrom 210 VLD , ustovka 900 m/s a ,,len,, 330 m/s na 1600 m , 7mmRM s 180 Bergrom VLD : 900 m/s ustie a 350 m/s na 1600 m ... + lepsia odolost na vietor ako 210 VLD s 300WM a samozrejme mensi pokles, kratsia doba letu, menej prachu ,mensi spatny raz... ale nejdem nikoho presviedcat , ved vsetci maju 300WM tak to musi byt najlepsie na svete :lol:
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

TURBIAK napísal: lovec : Myslis ze 180 gr VLD Berger pojde z 7mmRM v 1:9,25 stupani na plocho ?? dokonca na 195 gr Berger doporucuju minimalne 1:9,2 .. vid. http://www.bergerbullets.com/7mm-195gr- ... r-testing/
Aj si cital ten odkaz? Pre 195gr EOL je 9,2" minumum. Ano, ale take minimum, aby sa hned neprevratil prdelou napred. Pisu tam totiz toto, vid citat:

In most conditions, a 1:8.3” twist is adequate for full stability. If you’re concerned about stability, a 1:8” twist would have you covered in any circumstance. Remember, slightly marginal stability can result in a couple percent reduction in BC, but the precision of the bullets will be unaffected until the stability factor (SG) drops below 1.1.

Full stability, plne stabilna strela, to je to, o co tu kraca.
TURBIAK napísal:180 gr uplne bez problemov , ako to popisuje aj Brian Litz .. a ked by uz niekto silou mocou chcel aj 1:9,5 tak 162 gr A-Max s B.C. 0,625 sa nema zaco hanbit , 940 m/s ustie a stale 340m/s na 1600 m , pre porovnanie pridam 300WM s Bergrom 210 VLD , ustovka 900 m/s a ,,len,, 330 m/s na 1600 m , 7mmRM s 180 Bergrom VLD : 900 m/s ustie a 350 m/s na 1600 m ... + lepsia odolost na vietor ako 210 VLD s 300WM a samozrejme mensi pokles, kratsia doba letu, menej prachu ,mensi spatny raz... ale nejdem nikoho presviedcat , ved vsetci maju 300WM tak to musi byt najlepsie na svete :lol:
VLD 180gr uplne bez problemov, ale nie v pozadovanych vzdialenostiach (tie rychlosti tiez nejako nesedia...). Tam uz bude vdaka nizsim otackam strela oscilovat tak, ze presnost pojde markantne dole. Nema vyznam k tomu pisat rozsiahly komentar, pre mna je to len strata casu. V sedmicke bude twist 9,25" na hrane pouzitelnosti a ked sa stretnu viacere faktory - kvalita konkretnej hlavne, pocasie, lokalne podmienky atd., tak raz to bude v pohode, inokedy sa bude cudovat, co sa deje. Plati to, co som v skratke napisal vyssie. Ostatne su len take pokusy "z nudze cnost" a mozno to vyjde. Ked nie, no tak si sentinel kupi na houby pusku, potom neskor si tam da vymenit hlaven za taku, co uz bude mat vhodny twist a bude happy. :mrgreen: Taktiez je ale mozne, ze vsetky knihy od B. Litza, ktore mam doma su obsahovo mimo a dokonca aj v manuali Berger bude asi nejaka ta chybicka... Napr. tu jeden z mnohych uzivatel 7mm magnumov spomina, co mu odpisali z Bergeru na margo pouzitia VLD 180gr. :

I had trying to get these to shoot in my 7 RUM, with a factory 26" bbl and a twist rate of 9.5. I essentially destroyed the bbl in about 400 rounds (a guess). I tried every concievable configruation with seating depth, I tried H1000, 50BMG, US869 (I think that's the name of it, on Kirby's recommendation) Retumbo and something else I can't remember now. I did ladder test after ladder test, to no avail. I emailed Berger and the knowledgeable guy I talked to said that 9.5 was the marginal, and that 1 in 8 would be best.

Urcite najdem aj mnozstvo takych, co pisu ako im to fajn striela, ale zdaleka nie vo vzdialenostiach o kach je tu rec.

Apropo 300WM - pre istotu zopakujem: Nikto tu nevelebi 300WM ako jedinu volbu - je XY dalsich ,lepsich (len-tak na okraj - 7mm RM mam v skrini), ale pravda je taka, ze Sendero 300WM s 10" twistom je z hladiska bal. potencialu pre strelbu za hranicou 1000m lepsi vychodiskovy bod, ako Sendero 7mm RM s 9,25" twistom. Este taka drobnost, vacsina ludi s 300WM uz presla na Berger Hybrid bud 215gr alebo 230gr., rozdiel oproti 210gr. VLD je pozorovatelny.
sentinel
prispievateľ
Príspevky: 178
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa sentinel »

Už je isté, že to s najväčšou pravdepodobnosťou asi bude 300vm. Puška je už rezervovaná, len čakám na povolenie rakúšanov na vývoz zbrane. Na pušku pôjde 20moa lišta a montáž Spuhr. Ak ma pustí puškohľad aj na náklon 30moa tak lištu potom vymením za 30moa aby som sa mohol zabávať v celom rozsahu 260mrad, alebo 120moa. Ešte stále sa rozhodujem medzi SB PMII 5-25x56 a NF Atacr 5.25x56. Isté je že jeden z nich to bude. Čakám ešte na vyjadrenie k cene NF Atacr. Ak budú ceny približne rovnaké, pôjdem do Atacra kvôli tým 120moa. Ak bude o viac ako 300 eur lacnejší SB PMII tak zoberiem ten. Ten mám po ruke a je momentálne aj v predajni. Takže ešte asi týždeň kým budem vedieť čo poskladám dokopy a potom vás možno oboznámim so schopnosťami uvedenej hračky.
sentinel
prispievateľ
Príspevky: 178
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa sentinel »

Už je doma 300win. mag. a SB PMII 5-25x56 P4L. Ešte čakám na 20" lištu a 20" spuhr montáž. Už sa teším na nastreľovanie. Momentálne ešte riešim nábojnice 300win mag. Kamoši odporúčali remingtony a hornady. Zvažujem kúpu poľovných nábojov za účelom získania nábojníc lapua.
vigorous_merkle

Príspevok od používateľa vigorous_merkle »

Chcem sa spýtať jaky twist je potrebný na ustabilizovanie najťakšich striel v týchto kalibroch:
308 WIN.
300 WIN MAG
7 mm REM MAG
338 LAPUA MAG.
50 BMG
Kall
prispievateľ
Príspevky: 308
Registered for: 20 years 1 month

Príspevok od používateľa Kall »

Napísať odpoveď

Návrat na "Snipers"