Výber zbrane

crossbowhunter
prispievateľ
Príspevky: 146
Registered for: 9 years 8 months

Výber zbrane

Príspevok od používateľa crossbowhunter »

zdravíčko! keďže sa už nemám záujem vrátiť k sako trg 22, chcel by som niečo na občasnú strelbu a tu moje praktické skúsenosti zaostávajú.
takže by som mal na vás prosbu a to o pomoc s výberom zbrane. zbraň bude určená na rekreačnú strelbu ( najčastejšie 300+metrov a občas na 1000+ metrov ). bude tiež slúžiť na občasný lov v zahraničí ( rôzne podmienky ). rozpočet aj s optikou, montážou a počiatočným tuningom povedzme 4000 ečiek, čakacia doba, maximálne do 4 mesiacov ( určite nebudem čakať na tikka t3 ).
čo sa týka kalibru, preferujem niečo s možnosťou dostatočného výberu komponentov, kvôli prebíjaniu, takže žiadna exotika. prevažná časť tréningov bude od 100 do-500 metrov. predpokladaných je do 700 výstrelov ročne.
po mojich skúsenostiach a s prihliadnutím na účel na ktorý bude som vylúčil trg 22 a AI ( tie zbrane by som plnohodnotne nevyužil ) preto som sa rozhodol ísť o niečo nižšie.
keďže baba prestáva poslúchať, rozhodol som sa investovať do svojeho koníčku a mať tak svoj priestor na odreagovanie a psychohygienu. uvítam všetky návrhy a odporúčania a niečo z toho snáď bude môjmu srdcu blízke.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Musis to este trosku upresnit.
Styri litre sa mi vidia v poriadku. Za to je urcite slusna optika, solidna montaz a aj kver. Akurat kaliber je na zvazenie. Co chces v zahranici lovit? Ake mas skusenosti? Stacila by ti na tu zver aj 308W? Ak ano, tak mozes vyberat z dost sirokeho portfolia. Upresni, rozdebatujeme to dalej.
crossbowhunter
prispievateľ
Príspevky: 146
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa crossbowhunter »

čo sa týka kalibru, mal som .308 win, a .338 lm mám komplet lis s matricami ( mal som AI v tomto kalibry ). skúseností je dosť, ale nie s rekreačnou strelbou a nepotrebujem profi výbavu, keď to bude v rámci koníčku. čo sa týka lovu, tak ide o lov vlka, medveďa ( čierny, kodiak, grizly ) impala a iná menšia africká zver. lov nie je až tak smerodatný, preferujem lov kušou, no občas s tým určite vybehnem aj na lov. času bude tiež pomenej ( 1-2x za mesiac aj to len cez víkend ). 4000 je orientačná suma, ak pôjde o zbraň do ktorej sa zamilujem, rozpočet bude navýšený do 6000e. úprimne, radšej investujem do zbraňového systému, ako do žiarlivej frajerky.
úprimne mal som v rukách rem 700 police a vôbec ma neoslovil. ako strojár s praxov na vývoji a výrobe špeciálnej vojenskej techniky, zbraní a streliva na ňom vidím nedostatky, ktoré mi z profesného hladiska proste vadia ( opracovanie, vôle ... ). v tomto má podla mňa navrch marlin x7vh avšak dobrá pažba naň je jedine na zakázku a pripomína mi lego systém, aj keď spúšť má určite lepšiu ako rem 700 police ( aspoň mne viac sedí ). AI som zavrhol hneď, mal som 2x v živote ( prvý a posledný krát ). do boja ok zbraň ( sú lepšie, ale neni zlá ), ale na to čo potrebujem nevyužitelná.
.338 mám odstrielané toho dosť, viac ako .308 win. dobrá ráž, slušný výber streliva, ale chcelo by to zmenu. ja viem, nič tým nepokazím, ale len máločo ma prekvapý.
skôr som váhal medzi 6,5x55 alebo .270 win. hlavne tá .270 win ma láka, lebo je použitelná aj na lov jeleňa. no dlhým zbraniam sa nevenujem už 3 roky a je to dosť dlhý výpadok na to aby som sa radšej s niekým poradil a nekupoval 2x. no kludne sa nechám presvedčiť aj na niečo z toho čo som už mal, ale už v inej zbrani.
millos
prispievateľ
Príspevky: 398
Registered for: 12 years 6 months

Príspevok od používateľa millos »

Okolo 4000e by som siel do Keppeler Hunting Match v 300wm, ak nie je na sklade, tak do mesiaca ti ju vyrobia. Puska vzhladovo, technicky, opracovanie...o presnosti ani nehovorim, na vysokej urovni. Cena okolo 4000-4500e.
.
crossbowhunter
prispievateľ
Príspevky: 146
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa crossbowhunter »

velmi pekne ďakujem lovcovi za pokec v ktorom sme si povedali vela a trochu ma aj potešilo že prvotná myšlienka ním bola odobrená. naďalej nechávam túto tému otvorenú do polovice februára a potom pristúpim k riešeniu. dovtedy si nechávam čas na premyslenie a zváženie, každej alternatívy.
friendly_gauss

Príspevok od používateľa friendly_gauss »

Ahojte...
Som v tejto skupine novy a chcel by som zopár rad...
tak ma rovno neukameňujete... :) ak som zvolil zlu tému...
Kúpil som si na začiatok savage arms 111 long range a optiku Fomei 6x24x50 Mrad
vedeli by ste mi povedať nejaký postoj k zbrani pripadne optike?
Ďakujem za každú odpoveď :wink:
veritas
prispievateľ
Príspevky: 288
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa veritas »

zbran - na zaciatok OK

optika - na malorazku OK, inak ....

no ale s niecim sa zacat musi. na ako daleko chces vlastne strielat? co? ambicie?
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Tak,.... puška je v pohode. Čo to máš, tristovka alebo tritriosmička? Pozor na správnu funkciu vyťahovača pri 338, takých polo funkčných kvérov už bolo od Savage dosť, na tie Fraňo nerád spomína.
Optika sa ukáže. Buď sa rozpadne, alebo aj nie. Nazbieraj postupne chechtáky na lepšiu, prospeje to všetkému od presnosti až po tvoje oči. Akú tam máš montáž.
Prípadne nám sem šupni nejaké foto.
friendly_gauss

Príspevok od používateľa friendly_gauss »

je to v 308W...
jj optika je dost slaba... to som uz pocitil na strelnici pri vzdialenosti na 100m dost nekvalitny obraz pri max 24 priblizeni... skusim ju predat a kupit nieco lepsie rozmyslal som nad VORTEX VIPER PST 6–24X50 FFP co nan poviete? Kruzky cele zle predali mi nejake hlinikove alebo duralove co sa mi uvolnuju pocas strelby...
Prílohy
IMG_1842.JPG
friendly_gauss

Príspevok od používateľa friendly_gauss »

veritas napísal:zbran - na zaciatok OK

optika - na malorazku OK, inak ....

no ale s niecim sa zacat musi. na ako daleko chces vlastne strielat? co? ambicie?

Tak strielat... no jasne predstavu mam ze budem na 2 KM strielat Muche kridla :D ale realita je inde :D Som zaciatocnik tak ma aj tak ber :) sam neviem budem po trosku pridavat Metre a uvidim kolko sa da z toho vybuchat... :)
veritas
prispievateľ
Príspevky: 288
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa veritas »

No ja by som k tomu doplnil asi takto:
pesnost aku pozadujes - od toho sa odvija vsetko - naboje, ked chces to naj ine ti nezostane iba zacat prebijat a robit konkretny naboj ktory do tvojej zbrane najviac vyhovuje
optika - vklude zacat aj s fomei. treba si vsak uvedomit ze kvalitna optika zacina na 1500€ a viac. Bohuzial optika za 700€ ma svoje hranice, moze tvrdit kto chce co chce ze napr falcon je super a pod... vsetko to su hovadiny. za jasneho slnecneho dna v nedelu na 100m OK, inak nepouzitelne...
zbran ktoru mas - pokial ma hlaven OK na zaciatok je v poho, ak sa trocha vystrielas nie je problem dat vymenit hlaven, inu spust, pazba, tuning je nikdy nekonciaca vec...
k zbrani samo patria aj rozne blbiny - dvojnozka, tretia noha - bag, kvalitna podlozka, a vela vela
alebo sa na to vsetko vykasli, uspokoj a s tym co mas a na co to chces vlastne vyuzivat - ak na nejake week plkanie na 100m do pistoloveho teca tak mas vlasne super zostavu. preto som sa pytal na ambicie a co s tym vlastne chces robit....
friendly_gauss

Príspevok od používateľa friendly_gauss »

veritas napísal:No ja by som k tomu doplnil asi takto:
pesnost aku pozadujes - od toho sa odvija vsetko - naboje, ked chces to naj ine ti nezostane iba zacat prebijat a robit konkretny naboj ktory do tvojej zbrane najviac vyhovuje
optika - vklude zacat aj s fomei. treba si vsak uvedomit ze kvalitna optika zacina na 1500€ a viac. Bohuzial optika za 700€ ma svoje hranice, moze tvrdit kto chce co chce ze napr falcon je super a pod... vsetko to su hovadiny. za jasneho slnecneho dna v nedelu na 100m OK, inak nepouzitelne...
zbran ktoru mas - pokial ma hlaven OK na zaciatok je v poho, ak sa trocha vystrielas nie je problem dat vymenit hlaven, inu spust, pazba, tuning je nikdy nekonciaca vec...
k zbrani samo patria aj rozne blbiny - dvojnozka, tretia noha - bag, kvalitna podlozka, a vela vela
alebo sa na to vsetko vykasli, uspokoj a s tym co mas a na co to chces vlastne vyuzivat - ak na nejake week plkanie na 100m do pistoloveho teca tak mas vlasne super zostavu. preto som sa pytal na ambicie a co s tym vlastne chces robit....

Samozrejme ze chápem ze všetko je to o financiách...
k nábojom mi poradili. 308 w. Lapua 185 g...
optika samozrejme budem pozerať nieco lepšie... nejaké odporúčanie podľa skúsenosti ?
Časom by som chcel potunit... a mozno ma to chytí natoľko ze zakúpim nieco výkonnejšie ...
Očakávanie mam asi take ze by som sa chcel venovať LR ale na súťaže si netrúfam nakoľko by ma tam asi vysmiali... skor v tichosti si zastrieľať pokial mozno aspoň na ten 1km
friendly_gauss

Príspevok od používateľa friendly_gauss »

Ešte by ma zaujimalo ze na akú reálnu vzdialenosť aby som aj nieco trafil sa dá strielať s 308w
veritas
prispievateľ
Príspevky: 288
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa veritas »

na sutazi ta nikto nevysmeje, kazdy zacinal, skor ti poradia.
308Win - vklude kilak strelis, ziadne obavy. v tvojom pripade, co pozeram foto, ale nedoklikas.... budes musiet prenasat cez osnovu
porozmyslaj nad kvalitnou zakladnou + kruzky, sklon 20MOA je zaklad. Pozri Badger ordinance, Nightforce, Near, na trhu je toho dost
optika - vyber je velky, osobne preferujem Nightforce, casto sa pouzivaju ale aj Schmidt Bender, March, sem tam Zeiss. Nedavno som videl na bazosi ze niekto predaval Premier, tiez dobra volba...
friendly_gauss

Príspevok od používateľa friendly_gauss »

veritas napísal:na sutazi ta nikto nevysmeje, kazdy zacinal, skor ti poradia.
308Win - vklude kilak strelis, ziadne obavy. v tvojom pripade, co pozeram foto, ale nedoklikas.... budes musiet prenasat cez osnovu
porozmyslaj nad kvalitnou zakladnou + kruzky, sklon 20MOA je zaklad. Pozri Badger ordinance, Nightforce, Near, na trhu je toho dost
optika - vyber je velky, osobne preferujem Nightforce, casto sa pouzivaju ale aj Schmidt Bender, March, sem tam Zeiss. Nedavno som videl na bazosi ze niekto predaval Premier, tiez dobra volba...
ako kukam kusky su to paradne :) ale aj cena prislusi danej optike :) no mam tusenie ze nebude to lacny konicek...
vedel by si mi odporucit kde by som zohnal rozumnu montaz tych 20MOA ( lebo som z toho fakt magor...)
Co povies na tu optiku VORTEX VIPER PST 6–24X50 FFP stacila by aspon na zaciatok nech sa naucim strielat pripadne prenasat vzdialenosti...
Napísať odpoveď

Návrat na "Snipers"