Aký kaliber si vybrať?

Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Kolko penazi chces investovat? To je ta prva otazka....potom dostanes "optimalizovane" informacie. :) :wink:

Mimo to, ono by ti stacila aj .308Win, ale ja ta odhovarat nebudem....( mam doma v kal. .300WM toto ) ....ako tu uz bolo spomenute, na Remingtone je fajn to,ze sa to da ladit a prestavavat do sytosti,su na to tony prislusenstva. K zbrani su takpovediac dve cesty - prva je taka,ze kupis nejaky obycajny model s hrubou hlavnou a potom na to supnes nejake poriadnu aftermarketovu pazbu (viedla u mna AICS, ale uz sa viac priklanam k Bell&Carlson Medalist plne nastavitelnej) a mas velmi dobru vychodiskovu flintu. Druha moznost je zase kupit nejaky vyssi fabricky level (Sendero SFII, Target Tactical, Police....mozno este VLS,ale ta by potrebovala bedding) a mozes to rovno nasadit "do akcie". Zial vacsina modelov je v 308W.

Puskohlad....tiez zavisi od vysky sumy planovanej na preinvestovanie.....Celkom fajn je Zeiss (mam na flinte VD 6-24x56 MilDot), spickovy takticky puskohlad je Premier Reticles ( to je toto ), oblubene su aj Nightforce. Z opacneho konca je napr. Falcon 5-25x56 SETR (social edition tactical riflescope :twisted: :twisted: :lol: ), ale Gunsovi pokial viem fungoval bez problemov a spolahlivo.

No a potom sa mozeme bavit o weaver montazach,kruzkoch,dotahovacich momentoch atd.,atd. .....az ta to omrzi....alebo zacne skutocne bavit. :P :wink:

edit: este som zabudol na model R700 XCR TLR (Tactical Long Range),ten sa robi aj v 300WM a ma velmi slusnu pazbu z beddingom od Bell&Carlson
inspiring_allen

Príspevok od používateľa inspiring_allen »

No, čo sa týka ceny a investovania tak to by som chcel vychádzať z remingtonu 700 a pomaly si to vylepšovať. Myslím tým že kúpiť už trochu lepší model a vylepšovať ho.

edit Panzer: Necituj predchádzajúci príspevok! Zbytočne tým zneprehľadňuješ fórum! Stačí uviesť nick toho, na koho reaguješ.
wodnicek
občasný prispievateľ
Príspevky: 67
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa wodnicek »

Xader napísal:TURBIAK: to je u polovnikov normalne, hlavne u tych z "komunisticky cias", ze su skveli strelci co strielaju za šera/tmy na 300m priamo na krk s presnoustou Vasilija Zajceva :lol: a pritom to byva tak 100m maximalne.

Roman: samozrejme, ved len diskutujeme. Ale bavime sa tu o razi na strelnice/sportovu strelbu, aspon si tak pamatam :roll:
Moj nazor je , ze pokial prva zbran , tak nie je naskodu .223 ak chces strielat VELA a max. do 300m. Ak chces strielat perspektivnejsie casom aj nad 300m a prebijat, tak urcite .308w ale aj o .308w by som uvazoval nad polovnickym pouzitim...tiez tu niekto o tom hovoril, alebo mi to niekto hovoril osobne ?! uz si nepamatam presne, ale ze .308 bolo tiez malo dostatocne.
Pokial by som chcel nieco polovnicke, tak siahnem po 30-60springfield a hotovo :) alebo 7,62x54R ako mam do mosina co je skoro totozne s 30-60.
prepacte ale neda mi to neragovat ! 308w a malo ucina ? poznam chlapa co 20 rokov strieal diviaky malorazkou... sam som to videl mozem aj dosvedcit !!! treba vediet strielat .... a to ma len posledne dva roky puskohlad !!
tenorista
prispievateľ
Príspevky: 411
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa tenorista »

a ja poznám jednoho a ten len zareval a všetko padalo a ostalo pekne v ohni....
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

wodnicek napísal: prepacte ale neda mi to neragovat ! 308w a malo ucina ? poznam chlapa co 20 rokov strieal diviaky malorazkou... sam som to videl mozem aj dosvedcit !!! treba vediet strielat .... a to ma len posledne dva roky puskohlad !!
Super! Este zverejni meno a "revir" toho somara na verejnom fore, nech vieme co je to za geroja...ach, boze....to snad nie je mozne s tymi ludmi.
wodnicek
občasný prispievateľ
Príspevky: 67
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa wodnicek »

On je original polovnik... aby zrejme doslo k nedorozumeniu...vraj striela len na istotu z malej vzdielenosti a za dobreho svetla....pisem len co som pocul a videl..tiez som neveril.. akoze toto je podla man uz extrem ale na druhej strane je extrem ak niekto povie ze 308w je malo ucinny na srnca...
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

nj 22LR je obľúbený pytliacky kaliber :? to že im potom srna zranená niekde odbehne a hubári ju potom nájdu hniť v kríkoch je druhá časť príbehu
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Pre toho co zle trafi je slaby aj .700 Nitro express :) ale to sme mimo temy
sentinel
prispievateľ
Príspevky: 178
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa sentinel »

Ja mám 308w, ale dnes by som bral 6,5x55SE. Na 1000m má o 1/4 až 1/3 menší pokles, a aj menšiu korekciu na vietor. Pri prebití sú náklady zhruba rovnaké ako 308. A v severských krajinách to používajú aj na lov veľkej zveriny. ked budem meniť pušku tak ďalšia bude tikka T3 varmint 6,5x55SE.
Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

Sentinel aj 6,5 treba vediet naklikat takze nejaku extra vyhodu v tej razi nevidim staci mrknut vysledky na long range a umiestnenia.
Ak nepoznas pusku, naboj,klimaticke vplyvy na strelu a vsetky prkotiny okolo toho mozes mat aj 338 LM a bude to prd platne. Skor by som sa na Slovenske pomery zameral na dostupnost komponentov a dielov na zbran coz je pri Tikke na zaplakanie
inspiring_shockley

Príspevok od používateľa inspiring_shockley »

A co naboj 7,62 * 39 ....? ci toto je uplne mimo misu?
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ja sa chcem spytat, na 7.62x54R teda mosin strelivo. Lebo je to lacna zalezitost (samozrejme gulometaky nie su na presnu strelbu), ale daju sa zohnat trebars vojenske odstrelovacie. Co sa tyka vykonov co som pozeral tak je to podobne ako 308. A mosinky su lacne aj hlaven sa da nova poriesit tak sa mi to javy ako cenovo prijatelna varianta, ci?
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Ak budes prebijat 308w , moze ta vyjst naboj uz od 0,5 € a presnost bude diametralne inde ako presnost nejakych ruskych celovie extra :lol:
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

turbi: ochab tak :) aj s vykloktanou mosinkou za 160evri trafi.... (dvere od stodoly zvnutra)

kazdy "sniper" si musi zadefinovat pozadovanu presnost a vzdialenosti, ak chce snajperovat pollitrove plechovky od piva na 25m , je 7.62x54R vynikajuci kaliber. Garantujem one shot-one kill :)
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Roman bez urazky, ale myslim, ze ten kaliber ma ovela lepsie uplatnenie. Dalsia vec ja to beriem ako hobby zalezitost nie vrcholovy sport. A za dalsie mozem to robit iba primerane financiam. Tabulkovo su to podobne kalibre tak sa prosto pytam, ci je to zrovnatelne nakolko nemam prakticke skusenosti.
Napísať odpoveď

Návrat na "Snipers"