AR-15 poradte, ktorú samonabijaciu zbran?

Používateľov profilový obrázok
Ranger666
občasný prispievateľ
Príspevky: 29
Registered for: 14 years 3 months

AR-15 poradte, ktorú samonabijaciu zbran?

Príspevok od používateľa Ranger666 »

Zdravim vas, potreboval by som poradit. Uz dlhsi cas sa rozhodujem medzi vojensky vyzerajucou samonabijackou na sportovu strelbu. Kaliber 5.56 NATO resp. 223 rem. Rozmyslal som aj nad 7.62 ale nakolko by som chcel strielat na jeden ciel aspon 2 vystrelmi a co najrychlejsie za sebou, zvolil som 5.56 (viem ze je na vyber este .22 LR co sa tyka najmensieho spatneho razu ale toto mi je z nejako dovodu ovela sympatickejsie)
V tomto mam jasno teda.

Dalej som sa trosku zameral na vyzorovu stranku zbrane a tak isto ako pri strelive v tejto razi mi bola najsympatickejsia AR 15.

Problem ale nastava pri tolkych verziach a variantach ze ktoru?
Rozmyslal som nad:
1) Schmeisser ar15 m4 solid - velmi pekná, relativne lahka, vela prislusenstva sa na nu zmesti, nemecka vyroba, s tym aj dobra kvalita spracovania...na obcasne pukanie, za tu cenu dobra akurat sa mi strasne nepaci to uchopenie okolo hlavne valcoviteho tvaru s tymi velkymi otvormi ako keby vyrobca ratal s tym ze hlaven spravil z nejakeho recyklovane kovu a bude sa strasne prehrievat s opotrebovavat a v ramci predlzenia zivotnosti tam spravil take cosi.....
2) H&K223 - krasna zbran, vydrzi vela, nizsi interval udrzby vdaka piestu ale aj vacsia hmotnost....problem: cena sa mi zda vysoka na obcasne pukanie. Byt o tisicku lacnesjia, ani neuvazujema a nepisem tu dilemy.
3) SigSauer Sigm400 - tiez strasne super zbran, lahka oproti hk223, podobna schmeisser, celkovo pekne prevedenie akurat zas mi nesedi to drzanie+ nevidim na nom priestor pre prislusenstvo co vidim ako vyrazny zapor.
4) zaroven by som sa aj spytal...relativne by mi stacil klasicky Colt m4 s picatinami na to obcasne puknanie ale neviem ako je to s dostupnostou tych Coltov tu u nas:/ ak by to slo zohnat tu za relativne dobru cenu, asi by som ani nerozmyslal len fakt, neviem tu dostupnost.

Aky mate na to nazor? + bod 4 ?

Ďakujem za odpovede vopred !
Používateľov profilový obrázok
limo222
častý prispievateľ
Príspevky: 579
Registered for: 12 years 10 months

Príspevok od používateľa limo222 »

duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

Pri výbere pušky typu AR 15 je nutné zadefinovať na aký typ použitia tuto zbraň chceš , ak len tak si triafat plechovky na strelnici tak si vyberaj podla toho co sa ti páči a nič ďalej nemusíš riešiť.

Ak prídeš na to na čo konkrétne by si ju chcel to ti potrvá...

Ako pri každom nástroji , univerzálne sú fajn ale nevynikajú v špecializovanom použití.

základné parametre, ktoré treba zvážiť pri kúpe pušky tapu AR 15 podľa použitia sú :

- dĺžka hlavne
tu riešiš na aký typ súťaží chceš chodiť , či sa bude jednať o presne disciplíny alebo dynamické kde je skor potrebná obratnosť a hnotnosť
tu sa dostávame ku typu kontury hlavne - zas hmotnosť a na to navazujúca presnosť ale nie vždy je nejaky rozumný vztah medzi konturou a presnosťou..

twist drážkovania hlavne ( najuniverzálnejší je 1:8)

trvrdochóm ano, alebo nie ... tu je to jasné (tvrdochrom treba na na priklad ipsc alebo idpa, na LR sa určite nehodí , ale videl som strieať aj tvrdochrom veľmi presne...)

typ a dĺžka Gas systému

tu sa to dá rozdeliž na tri skupiny : bojové nasadenie, dynamické športové využitie a terčová streľba

piest - boj
šport - klasický gas systém, na dynamike je najlepší čo najdlhší , rifle lenght alebo custom lenght( tam sa ale predpokladá , že si k tomnu ladíš strelivo sám.. v podstate platí že odomykanie pri čo najnišiom tlaku šanuje pušku a spôsobuje kultivovanejsie spravanie sa pušky pri vystrele..

dá sa špekulovať ohladne hmotností botl carrieru, ale to u nás nemá význam u nás sa nedá vyberať

Určite by som sa ešte orientoval podľa kvality dopasovania upperu a loweru podľa toho či bol fretzovaný alebo odlievaný či má materiál T6061 alebo 7075... tak isto je vhodné vedieť aky typ eloxu má..
Ale tu je najdôležitejšia presnost v akej sú tieto diely vyrobené.. ale zas na to si treba dať pozor ak staviam flintu na LR do 1/2 MOA inak ani to ťa nemusí srať..

Čo ma neskutočne prekvapilo je skutočnosť že tie drahšie pušky ČR výrobcov vyrábané naozaj presnými metódami vaklú a nedosahujú ani dobrej kvality povrchovej úpravy o doladení funkčnosti ani nehovorím, obrovsky ma sklamal najnovší nemenovaný typ pušky typu Gas piston tu od susedov..

Všetko ostatné si na flinte vymeníš ako na hračke z lega .. všetko ostatné sú už len detaily...
ak začínaš a nevieš na čo to chceš, kúp si Norinco CQ A1, nezrujnuje ťa a len poteší a Rasťo nám to s ním pravidelne s prehľadom natiera na každej súťaži...
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Rasto vam to na slovenskej sutazi natrel i s 58 :-)
Je vidiet ze buduci majitel ma slusny rozpocet na novu hracku.
Sudit podla popisu, tak to chce na obcasne spravenie radosti na slovenskej strelnici a IPSC sutazi.
Nemam vedomost, ze by prebijal ,tak treba tovarenske strelivo co sa da zohnat hojne s 55 a 62gr strelou na co su najvhodnejsie twisty 1:8 a 1:9.
Jednoznacne plynovy system nech si hovori kto chce co chce a ked vam bude niekto rozpravat o spolahlivosti a podobne kydy, tak mu ukazte kolko vydrzi piestova masina :!: cinskej :!: produkcie, tak kolko by vydrzala americka masinka 8)
http://www.youtube.com/watch?v=cahWZkE4dLw

Ku zbrani treba pripocitat este naklady na novu spust, kompenzator, pazbu, pazbicku a optoelektronicke zameriavace.
Keby som v dnesnej dobe kupoval znova AR15, tak by som isiel bud znova do norinca, kde treba vymenit vsetko :-) alebo do NEA arms od Revina z BA, kde nemusis nikam cestovat, mas to pod rukou, skladom a v neposlednej rade kvalitne spracovana flinta co je najpodstatnejsie!
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

Rasťo si neodpustil tu svoju samochválu ako sa dalo predpokladať..
na 62gr ti stačí 1:12.. ale to už sa ani nedá zohnať.ako to vyzerá s cenami NEA Arms ? kde sa to približne hybe ?
1:9 - 69gr
1:8 - 77gr - 80gr
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Tu nejde u toho twistu co maximalne zvladne ,ale co jej najviac chuti.
Samochvala smrdi ,ale internet to neprenesie, tak bud v klude :-)

Ako uz napisal Limo, staci si kliknuta a mas to i s cenami a nemusis riesit dovoz, dve navstevy v cechach ...
http://www.galeatactical.sk/index.php?r ... h=20_69_26
Používateľov profilový obrázok
djuri
častý prispievateľ
Príspevky: 905
Registered for: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa djuri »

duros napísal:Rasťo si neodpustil tu svoju samochválu ako sa dalo predpokladať..
na 62gr ti stačí 1:12.. ale to už sa ani nedá zohnať.ako to vyzerá s cenami NEA Arms ? kde sa to približne hybe ?
1:9 - 69gr
1:8 - 77gr - 80gr
62gr bude problem, federaly uz asi nebudu ale 63gr sa zohnat daju
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

62 gr. by mali mat Barnauly..
Používateľov profilový obrázok
Ranger666
občasný prispievateľ
Príspevky: 29
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa Ranger666 »

Ano, ved toto je to že nemam ani tušenie ešte na čo….Zatial len take pukanie na strelnici a potom časom sa uvidi. A dakujem za rady, celkom ste mi ulahcili vyber ale ako vravite, na obcasne pukanie postaci aj čínan.
Ale stále mi to nejako nedá a musím sa ešte raz spýtať na tú dostupnosť Coltov M4 na Slovensku.
Viete niekto o tom niečo? Máte daake info/skúsenosti?

http://www.gundealeronline.com/COLT-AR-RIFLES-s/700.htm
http://www.coltsmfg.com/Catalog/ColtRif ... eries.aspx

Keby sa tak u nas dali len tak zohnať :?
Za tu cenu na obcasne pukanie by vobec nebola zla. Lepsie ako vycapit 2tisic za Schmeisser alebo 3tisic za H&K...
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

pokial ide o vzhlad , u mna vedie origo M16A1 od Coltu

http://www.zelenysport.cz/pusky/ar15-se ... jeci-puska

nejake by mal mat za podobnu cenu skladom aj Waffen
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Colt je stara klasika od vtedy sa toho dost zmenilo.
Ked si chytis NEA arms do ruky pochopis, co to je kvalitna sucasna vyroba a pripadne vyskusanie ci servisovanie u chlapov v BA!
Keby som si teraz vyberal tak siroko daleko najlepsia DOSTUPNA volba:
http://www.galeatactical.sk/index.php?r ... duct_id=52

Pokial by si chcel do buducnosti skusit i vacsie vzdialenosti na ukor manevrovatelnosti na parkure tak potom s 18 palcovou hlavnou.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

Colt ti nič extra nedá, je to len obyčajná AR15tka ničím výnimočná ťažko priemerná a dokonca máš veľkú šancu u nich kúpiť práve flintu s nevhodným twistom 1:12 oni to dlho robili. Podľa patentu práve od Coltu , ktorému vypršala doba spoplatnenia robí luvoarms. Ale to je obdobná cena ako všetky tu spomenuté ťažko priemerné produkty.
A ak to chceš na zábavu a zatiaľ to chceš dostať do ruky a zvažoval si aj 22lr a neprebíjaš 223jku tak kontaktuj Vosatku VAR.CZ a pozri sa na jeho variantu 9mm luger. Ak sa rozhodneš potom súťažiť dorobíš si len vrch na 223. Ta flinta stoji 39tisczk. Nespomínaj, že poznáš toho čo tam stel 5ks za super cenu a isto si odnesieš peknú flintu v ekonomickom kalibry.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

Rasťo čím ťa zaujala ta NEA? Rad by som poznal tvoj názor.
ta 14,5tka je akože troška zaujímavá a to tým , že má midle lenght gas systém , to by mohlo byť fajn ..
Ale 18palec s milde lenght ...neviem.. tam by sa hodil práve rilfe lenght a vtedy by to bolo sakramensky zaujímavé !!!..
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Prvotne osahanie ergonomia predpazbia, licovanie upperu a loweru, povrchovka i boltu na mna spravilo dobry dojem a jedine co treba na novej zbrani bolo dolestenie (odlahcenie) spustaku a je pripravena na strelbu.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Podla mna by bolo vhodne chlapovi vysvetlit aj vyhody preco dlhy gas system a pod. A nech moc neuveri strelbe typu LR ano da sa to ale za cenu vydutych nabojnic a vypadanych zapaliek a problemov s podanim dlheho naboja atd.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"