AR-15 poradte, ktorú samonabijaciu zbran?

duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

v podstate nemôžem nesúhlasiť s hore napísaným.. ale

Ono v podstate bežnému užívateľovi môže byť jedno aký gas systém a pod hlavná vec že to funguje spoľahlivo , všetko ostatné je detail.

a práve tu začína to čo mňa veľmi baví a zaujíma a to sú tie customizácie .

Takže musíme si ešte jedno rozdelenie pridať a to je rozdelenei na :

1. Klasika vojenská puška, alebo nejaká profi puška pre agentúry SBSky pod.
- tu je prvoradá požiadavka na absolútnu spoľahlivosť pre čo najširší sortiment streliva a tu platia vyššie popisané pravidlá o dwell time.

Ale keďže riešime konkrétne športové disciplíny a vieme čo budeme strieľať nakoľko prebíjame, pretože aj to samotné strelivo ladíme a customizujeme, tak takáto puška je pre nás niečo ako zločin. Preto sa nám tu otvára priestor pre flintu na špeciálne určenie konkrétnej súťaže. a preto tá druhá kategória a tou je

2. Športové puška určená pre konkrétne disciplíny, kde si dovolím uviesť príklad
IPSC - STI rifle
3gun - DPMS 3g1, alebo StagArms 3g
A to ešte stále neni ono a ešte stále sa s tým dá veľa spraviť pretože aj to sú modely len konrurami určené k dynamickej disciplíne.

Takže aby sme si ozrejmili o čo nám ide pri športovej puške.

dynamická disciplína na krátke a stredné vzdialenosti -14-18 palec( ja osobne pod 16 nejdem)

a tu potrebujeme rýchly priebeh výstrelu , rýchly priebeh samonabíjacieho cyklu a čo najmenším sekundárnym efektom pohybu zbrane spôsobeného pohybom hmotnosťou a zotrvačnosťou záverového mechanizmu. Aj tu ladíme strelivo spolu s flintou.

Takže všetky úpravy prevedené na konkrétnych modeloch známych výrobcov je minimalizovanie odomykacieho tlaku, tak aby pri odomykaní dostala záverová sústava čo najmenšiu nutnú dávku k tomu aby odomkla. Pokiaľ nemeníme hmotnosť originálnej záverovej sústavy . to znamená regulovateľný gasblock .

Bez zmeny hmotnosti záveru a bufferu budeme škrtiť množstvo plynov tak aby záverová sústava po odomknutí nedostala príliš veľký impulz a aby ju plyny po výstrele nehnali príliš rýchlo do zadnej polohy , pretože záver potom narazí do zadnej krajnej polohy, kde sa odrazí a spôsobí pohyb neželaný celej zbrane, ale to nie je všetko tým že narazí do zadnej polohy tak aj dostane slušný rozbeh do prednej polohy kde mu už pri svojej hmotnosti pomáha vratná pružina a ta s nim pekne švihne o čelo nábojovej komory , alebo niekde tam, čo spôsobí ďalší impulz pohybu , ktorý si vôbec neželáme. Reguláciou plynov si spomalíme pohyb pri odmykaní a regulujeme tak aby záver zostal na záchyte záveru pri výstrelní poslednej rany zo zásobníku.


Netreba zabúdať na to že tu platí to isté energia , ktorú udrie záver od zadnej, alebo do prednej polohy je rýchlosť krát hmotnosť.. z čoho plynú pre nás isté pučenia.

Čo si ale týmto vystrojíme ? no síce bude flinta oveľa kladnejšia ale bude ako spomalený film , celkovo priebeh samonabíjacieho cyklu bude dlhší čo budeme a flinte doslova cítiť.

Ja som niečo podobné dosiahol zväčšením hmotnosti bufferu a čuduj sa svete je to lepšie ale nie dokonalé .

ale my chceme minimálne údery záverom dopredu a dozadu, ale chceme to rýchlo. Takže cesta vedie úplne opačným smerom a to čo najviac odlahčiť záverovú sústavu a regulovať k tomu plyny z odomykacieho impulzu. a voala... máme tu niečo čo robí JPrifles rýchly a ľahký záver s minimálnym negatívnym prejavom zadného a predného dorazu.

Pri všetkých týchto prípadoch , laborujeme , čo najrýchlejšie horiaci prach pre danú strelu , pri ipsc a 3 gun ním bohate stačí 55 gr strela a menej, a občas nám treba 69vinu ale k tejto nebudeme ladiť, pretože toho je naozaj veľmi málo. V oboch prípadoch používam prach od lovexu a to D063(ACC 1680) a teraz kolega skúsil a úspešne S053( ktorý je ešte rýchlejší) pri použití čo najrýchlejšieho prachu máme minimálny úsťový tlak, čo cítime na flinte ako skoro žiadnu povýstrelovú vibráciu.

Takže k ideálnu flintu nekúpime, treba si ju dodelat doma ( pardon u puškára s náležitou licenciou) , alebo proste strieľať a neriešiť , pretože namiesto na strelnici som potom len s rozobratou flinou a houby strielam a je to aj tak na houby, lebo nestrielam :)

Ale teraz bol na 3gune ten štandardista Nór, nespomeniem si meno, ale ten strilal keď ja som sa člnkoval ešte tatovi a ten si tam doniesol true dissipatora v 16tich palcoch s rifle lenght systémom . (moj sen ) chlapec s tým dobre vyjeb...l) pretože tá flinta striela veľmi silné navážky presného streliva od 52 gr do 69 gr pri minimálnom spätnom raze a vynikajúcom chovaní sa ale o tom po tom ..
Naposledy upravil/-a duros v 14 Máj 2014, 08:39, upravené celkom 1 krát.
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

Na toto sa len chytám odladiť 16 - 18 palec na IPSC a 3gun, ale 27palcovú verziu už mám spravenú na LR a tam som potreboval podržať čo najdlhšie možne záver zatvorený(odber plynov rifle lenght je natiahnutý ešte o 5palcov), takže vystrelím a kým sa prebije ďalší náboj môžem si zapáliť medzitým, čo pri tomto type streľby nie je problém.
vmp
občasný prispievateľ
Príspevky: 62
Registered for: 12 years

Príspevok od používateľa vmp »

pekne pises, paci sa mi to.
ja som sice zelenac v tomto, ale rozumiem tej pointe.

dovolim si vsak drzo pripisat este jeden fakt - zaciatocnik a neskuseny strelec bude len velmi tazko a s vysokou chybovostou (=> vela casu a vela penazi von oknom) skladat svoju prvu AR-15.

Skusenejsi strelec vybaveny aj minimalne teoriou a praxou to uz ma lahsie. Rovnako ako clovek, co ma mentora, ktory mu ukaze, vysvetli, upozorni ho na slepe ulicky :)
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

Jednoznačne prvé AR treba kúpiť hotové. Len tým chcem povedať, že nie je možné kúpiť vyladené ar. U nás sa dá kúpiť skôr také vojensky orientované. A teraz majú za naj prachy norinco cq za cca 625e v cr. Ako prve ar neni čo riešiť.
Používateľov profilový obrázok
tomy45
prispievateľ
Príspevky: 110
Registered for: 9 years 1 month

Príspevok od používateľa tomy45 »

Ahojte,

chcel by som vas poziadat o par rad ohladne AR-15.

Najprv:
- rekreacna strelba (nazvime to vikendovo)
- military spust (nazvime to nezalezi)
- gas vs. piston (nezalezi v mojom pripade)

Chcel by som, aby vyzerala (vid. obr. nizsie), tzn. 10.5" hlaven (10" palec nezozeniem), predpazbie KAC RAS (ebay). S doplnkami problem nie je.
Obrázok
Malo by ist o kopiu Diemaco C8 CQB, inak aj L119A1.

alebo

starsia verzia, Colt M733, 11.5" palec, s upperom A1/2 (vid. obr. nizsie)
Obrázok


Kde kupit, aku M4 ako zaklad, aby sa co najviac priblizila jednej z mojich predstav? :-)
Pregooglil som nase slovenske kverweby, ale nech vyberam ako vyberam, optimalny pomer cena vs. to co chcem sa pohybuje vzdy v hladine cien, ktore su uz pre profikov, sportova strelba.
Norinco je 14.5" a frknut tam 10.5" tiez asi nebude len tak, hoci som vygooglil, ze robia aj 10.5" verziu. Len zas ci ju u nas dostat kupit.. Oberland Arms 10.5" je tazko zohnat, 3-6 mesiacov cakacia doba.
Existuje vobec nieco co by vyhovelo? :-)
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

zbrane Oberland Arms budu coskoro v GDU /www.zbrane-ke.sk/
Používateľov profilový obrázok
Ranger666
občasný prispievateľ
Príspevky: 29
Registered for: 14 years 3 months

Príspevok od používateľa Ranger666 »

ja už tú svoju mám doma. Maximálna spokojnosť ! :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

nikde mozno casom na inzercii.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

na SR to nevozi nikto, ale doviezt to z CR pre bezneho drzitela ZP nie je ziadny problem
Používateľov profilový obrázok
Ambor
prispievateľ
Príspevky: 126
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa Ambor »

elado, ak si browsoval, tak si zistil už, že je je to iná metóda ochrany hlavne, používaná aj inými výrobcami AR-15, podľa NEA vraj povrchovo rovnomernejšia ako tvrdochróm.
Viac nájdeš/ete tu:
http://analoggunshock.blogspot.sk/2012/ ... dethe.html

Pre info citujem z článku:
" In a declassified US military document, testing indicates that chrome-alloy based linings are more wear resistant than nitrocarburized barrels, however, the referenced testing is approximately half a century out of date. It is now entirely possible that the situation has changed, but again, this is difficult to verify. Glock has been using a nitrocarburization process on their guns for decades to great effect; Smith and Wesson claim their nitrocarburized AR barrels have superior wear characteristics to chrome-lined barrels. The legendary SIG 550 has a nitrided barrel and has a standard service life between 20,000 and 30,000 rounds. Without extremely expensive testing, there is no way to know for sure, but it seems reasonable to me to conclude that the ARC+ process is at least a potentially legitimate equivalent to chrome-lining. "
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

nic.
Skor je problem pre hlaven magnetizujuce strely, ale i to sa da prekusnut, ked su za dobru cenu a zaplatia ti cenu novej hlavne ;-)
Používateľov profilový obrázok
Ambor
prispievateľ
Príspevky: 126
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa Ambor »

pár ľudí tu NEA-u má, vrátane mňa. hádam ti napíšu svoje skúsenosti.
Ja určite oceľové nábojnice, alebo BARNAUL-y z nej strieľať nebudem.
Neviem či si videl tú diskusiu tu k Barnaulom, kde písali chalani, že neodporúčajú ich strkať do ničoho okrem SAIG a SA58.
https://webforum.sk/viewtopic.php?f=8&t=11225
duros
častý prispievateľ
Príspevky: 1263
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa duros »

Vsetko co ma tvrdochrom a nitridovanu komoru, v pohode moze papat ocelove nabojnice, a uplne v pohode aj ine hlavne, hornady steel match ma tez ocelove nabojnice len nie lakovane ale.teflonovane. Treba cistit komoru dokladnejsie koly pripadnemu znecisteniu lakom z nabojnic, inak nevidim najmensi dovod nepouzivat strelivo s ocelovou hilznou. Horsie je tombakovany plast z ocele, to zas vsetci drbu do pusiek v podobe SaB municie a myslia si ake supernpacne patrony maju a to da zabrať všetkému čo nemá tvrdochrom. Tam si davajte bacha!
A barnaul uz nepouziva lakovane nabojnice ale niklovane, problem je ze ich strely asi pouzivaju ocelovy plast a to problem uz je.
Používateľov profilový obrázok
Ambor
prispievateľ
Príspevky: 126
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa Ambor »

elado: zatiaľ sa nemôžem vyjadrovať, lebo som len čerstvý držiteľ a má za sebou 50rán. Tá spúšť je fakt typicky vojenská, tvrdá a od výroby drsná (čo sa časom určite poddá), odmeral som 4,5kg. Určite ju budem meniť, mám vyhliadnutú Geissele SSA-E. Je drsnejšia a ťažšia ako som mal na Rugerovi SR-22, ten mal iba 3,5kg a mala hladký chod.
Keď budú skúsenosti po pár sto ranách, môžem dať update stavu.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Spust je vojenska a treba sa s nou pohrat, alebo proste vymenit a je pokoj.
Zvysena uzitkova hodnota a radost pri kazdom vystrele ;-)
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"