Mosin Nagant puška kal. 7,62x54R

Používateľov profilový obrázok
thorvald
občasný prispievateľ
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa thorvald »

jaaaaj no ale ja viem co som mal v rukach a obzeral :roll:
91/30 odvrtane ustia..aj to dost prasacky...je jasne ze boli vystrielane laufy a rozhadzovali...odvrtavanie sa bohuzial celkom bezne robi...je to taka z nudze cnost ked niekto z nejakeho dovodu nechce riesit novy lauf...nejake zlepsenie to da ale uz to nebude presne ako "za mladi"...prefuk okolo strely proste nerobi dobrotu

so sklopnymi bodakmi je to u rusov nejak takto(historicka kulturna vlozka)
v ruskej armade uz za cara platil predpis(minimalne ohladom mosina) ze bodaky maju byt na puskach nasadene VZDY. S nasadenymi bodakmi sa aj nastrelovali. Preto neexistuju ruske posvy na bodaky mosin. Francuzi si ukoristene bodaky mosin strkali do posiev od Lebelov, Rakusaci si sili svoje kozene(ked budem doma mozem sem hodit fotku jedneho zo zbierky)...aj cs. legionari v rusku si robili svoj typ kozenej posvy na tento bodak. Rusi mali sa "saske"(nieco ako mala polna) ocka kde sa dal bodak odlozit ked uz velmi zavadzal pri presune, vo vlaku atd....a ked uz naozaj velmi zavadzal aj na tej saske tak bol zvyk nasadzovat ho pocas presunu opacne na hlaven.
Pravdepodobne kvoli tomu potom pocas druhej vojny v tusim 1943 roku niekoho v Izevsku napadlo spravit ten bodak sklopny...tak sa nieco poexperimentovalo a spravila sa nejaka mala seria..tusim nieco okolo 1000ks experimentalnych bodakov, ktore sa montovali na klasicke mosiny 91/30. Neviem nakolko s tym boli spokojni u tej 91/30, najcastejsie je oznacovana ako M43 ale realita je taka ze rok na to v 1944 zaradili do vyzbroje kratku karabinu s podobnym mechanizmom sklapania bodaku...len proste kratsim bodakom pre karabinu.
videl som 2 tie M43..jednu mali v DEAS-e a jednu som mal v rukach v Hilzni. Bodak na prvy pohlad vyzera ze je na nej nasadeny fakt uz od vyroby. Obzriem lepsie ked tam budem pozajtra

tu je ta v Hilzni
http://hilzna.sk/wp-content/uploads/201 ... 030010.jpg
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Rusi ale niekedy zamerne hned vo vyrobe odvrtavali cast ustia. Bol to taky tlmic plamena a ochrana ustia , nieco ako zahlbenie. Dokonca z prvych frezovanych AK47 to malo dost kusov. Detto Mosin 38
Používateľov profilový obrázok
thorvald
občasný prispievateľ
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa thorvald »

no logiku to ma s tou ochranou ustia...ale na druhej strane im muselo byt jasne ze to zhorsi presnost...zrejme sa islo v tom pripade cestou kompromisu
zaujimalo by ma v tom pripade ake je realne zvacsenie rozptylu po odvrtani
u dlhych 91/30 som sa s odvrtanim este doteraz nestretol, a podla stavu povrchu tej odvrtanej casti to vyzeralo ze to bolo cerstve...aspon tedak onkretne jedneho kusa ktoremu som svietil spredu do ustia :roll:

inak co sa tyka odvrtavania v sucasnosti tak som sa stretol s tym viackrat ze to nejaky puskar spravil na polovnych zbraniach..dvakrat si inteligent nevytrepal sneh z laufu a jeden znamy uz kupil pusku s vydutym laufom hned pri usti...vo vsetkych pripadoch to puskari odvrtali a bol udajne klud
Používateľov profilový obrázok
thorvald
občasný prispievateľ
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa thorvald »

tak len v kratkosti aby som to uviedol na pravu mieru s tym odvrtanim
trochu som si to studoval medzicasom a trochu si poopravil nazor v tomto
takze podla mudrych kniziek:
odvrtanie je v prvom rade ochrana ustia...to je primarny vyznam...tu ma Skemro pravdu :wink:

sekundarny je ten ze ked je to spravene dobre...t.j. os odvrtanej casti je totozna s osou vyvrtu tak sa dosiahne tuti fruti rovnomerneho zahlbenia na ukonceni drazkovanej casti a vtedy to aj o nieco zlepsuje presnost pretoze dochadza k rovnomernemu vytoku a zaroven je v tom odvrtani utlmeny oproti priamemu vytoku do atmosfery...takze nedochadza k takym turbulenciam za strelou

problem je ked to niekto spravi hala bala a este aj na hugy fugy sustruhu a netrafi suosost. Vtedy je to cele v p... . a presnost sa moze este viac zhorsit.
Nebiros
prispievateľ
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 11 years 5 months

Príspevok od používateľa Nebiros »

Môžeš dať zdroj?
Ja mám metodiku používania a opráv palných zbraní od MO ZSSR z 1987
pre AK, PK, NSV, KPVT a RPG a je tam toto:
Odvŕtavanie na AK sa má robiť ak je hlaveň opotrebovaná/ poškodená a rozptyl stúpne o 50%
alebo ak "prepadáva" kaliber.
Odvŕtanie ti zvýši presnosť v porovnaní s poškodenou hlavňou ale rozhodne nie v porovnaní s novou.
podľa tabuliek rozptyl novej hlavne 75cm2, poškodenej - zrelej na remont 116 cm2, po odvŕtaní 105 cm2.
Rusi ale niekedy zamerne hned vo vyrobe odvrtavali cast ustia. Bol to taky tlmic plamena a ochrana ustia , nieco ako zahlbenie. Dokonca z prvych frezovanych AK47 to malo dost kusov. Detto Mosin 38
Nie nič nevŕtali a na ochranu ústia primárne slúžia chránitka ústia (prekvapivo).

toto samozrejme platí primárne pre AK nie mosin!
Prílohy
Snímka obrazovky (5).png
Snímka obrazovky (2).png
Snímka obrazovky (4).png
Naposledy upravil/-a Nebiros v 21 Apr 2017, 04:07, upravené celkom 4 krát.
Nebiros
prispievateľ
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 11 years 5 months

Príspevok od používateľa Nebiros »

V prípade mosina sa to robilo primárne kvôli škrabancom na ústi spôsobeným nesprávnym používaním zbrane.
Slúžil na to špeci prípravok/ fréza. Následne to zvyšovalo presnosť.
Nikde žiadne info že by sa to robilo od výroby by deafault (však načo?).

zdroj: príručka pre zbrojársko technické učlištia k M 91/30, voenizdat MO ZSSR 1939

Ak máte lepšie zdroje sem s nimi.
Prílohy
Snímka obrazovky (9).png
Snímka obrazovky (7).png
Snímka obrazovky (8).png
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Metodiku nemam, ale kazdy mosin 38 co som kde na svete videl (SK, SRB,UA)ma odvrtane ustie a v muzeu zbrani v Srbskom Beograde (kalemegdan) mi to jeden zamestnanec potvrdil a ukazal. Dokonca to tam bolo na dvoch AK47 (rus) zo zaciatku vyroby. Ten v depozite ktory to mal bol strielany velmy malo , alebo vobec. Tam som sa dozvedel ze to robili uz vo vyrobe, tiez som bol v tom ze to je oprava. Teraz co priviezli na SK AK ruske frezovane, tak zopar ma tiez to ustie odvrtane a zbrane aj vo vnutry sa zdaju nepouzivane.
Používateľov profilový obrázok
thorvald
občasný prispievateľ
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa thorvald »

Zdroj mam "Hlavne malorazovych zbrani", Fiser, VA Brno 1996 a RDV-51-1 "Automaticke zbrane"
+ to co si pamatam zo skoly

vedel by si mi prosim ta poslat tie tvoje materialy? Nemam tie knihy a vyzeraju celkom zaujimavo :wink:
Prílohy
RDV1.png
RDV.png
hlavne m zbrani.png
Konstr.png
Používateľov profilový obrázok
thorvald
občasný prispievateľ
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 10 years 7 months

Príspevok od používateľa thorvald »

k opotrebeniu a vyradovaniu som tam nasiel toto

ono somarina je sa hadat v tomto kto ma lepsie zdroje...kazdy ma nejake svoje ku ktorym sa dostal v priebehu casu
podstatne je dat to dokopy do nejakeho uceleneho pouzitelneho zaveru :)
Prílohy
zivotnost1.png
zivotnost.png
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

sentinel
prispievateľ
Príspevky: 178
Dátum registrácie: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa sentinel »

Páni, nemal by niekto na predaj extry, alebo kontakt na niekoho čo by sa ich chcel zbaviť? Som tiež fandom mosinackej ráže, a ušetril by som čas strávený prebijaním. Kľudne sa tu aj pochválte nejakým pekným terčom.
Používateľov profilový obrázok
Kyblik
prispievateľ
Príspevky: 155
Dátum registrácie: 11 years
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Kyblik »

Ja som naposledy kupoval strelivo so žltou špičkou TŽ Odst. za 75 centov. Ceny išli pekne hore sakra... Vie ich niekto zohnať lacnejšie?
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"