7,62x39 DMR/ Sharpshooter Rifle ?

Peco
občasný prispievateľ
Príspevky: 66
Registered for: 13 years 7 months

7,62x39 DMR/ Sharpshooter Rifle ?

Príspevok od používateľa Peco »

Zdravím Vás,

Viete niekto poradit alebo rozsirit obzory o tom, ci je v kal. 7,62x39 nejaky vyrobca, ktory vyraba zbrane vhodne na tuto strelbu? S akou presnostou? Su dostupne niekde na SVK? Moze byt aj na principe AR. Dakujem vam za odpovede.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

- na Ruger Mini robi firma Sage "EBR chassis" (Enhanced Battle Rifle) - ide v podstate o prepazbenie v duchu DMR konceptu, pasuje to na Mini 14 (223rem), ci je to kompatibilne bez uprav aj s Mini 30 (7,62x39) Ti ani nepotvrdim ani nevyvratim. Mini 30 nema chromovany vyvrt a ma o drazku viac nez 58ma a nabojnice vyhadzuje doboku.
- CZ858 2P je verzia nasej 58micky s predlzenou hlavnou bez chromovaneho vyvrtu urcena povodne na export na kanadsky trh - dlhsia hlaven (tusim o 8cm) a vyvrt nepokazeny patlancami tvrdochromu z nej po prepazbeni robia malinko presnejsiu pusticku nez je klasicka kosa, s WAR listou ci krytom vratneho ustrojenstva od Zendla je "optics compatible", optiku vsak treba volit velmi kompaktnu nakolko nabojnice vyhadzuje kolmo nahor.
- este by som sem vzhladom na zvolenu raz zaradil aj nasu pusku vz. 52/57, rusku SKS, egyptsko-svedsky Rasheed (ale tych vraj bolo vyrobenych len 8000ks) u tychto systemov ale bude problem ako ich spolahlivo osadit optikou
- AR platformy v tejto razi zmaknute nemam ale viem ze cesi to robia (teraz neviem ci Luvo alebo VAR ci PAR)

.. v nasich zemepisnych sirkach by som ako najschodnejsie riesenie videl prave tu 858 2P (holu pusku zozenies okolo 300e), pripadne SKS (viem ze ukrajinska zbrojovka Zbroyar ju ponukala uz z vyroby prepazbenu do plastu). Ak by si tu 858mu chcel, viem Ta nasmerovat.

.. inak podobne vlakno tu uz je: http://www.webforum.sk/viewtopic.php?f= ... 3&start=60 co sa tyka presnosti mas tam foto jedneho mojho nastrelu (ten na 100m s optikou, na tych 50m som strielal s klasickou kosou osadenou kolimatorom). Na vacsie vzdialenosti ale presnost ako 223rem neocakavaj..nietak ani koli puske (vsetko tenkostenne hlavne) ale skor razi/strelivu.
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

V Hunterclube je AR15 od NEA v tomto kalibri. Da sa vyskusat
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

V tomto kalibri robi "odstrelovacku" aj Savage (presnost netusim) a CZ 527 (do 150m vraj OK) avsak obaja vyrobcovia nepovoluju pouzivanie vojenskeho cipovaneho streliva (kvoli zapalke a nabojnici)
Takze lacne strielanie to nebude - ak to je dovod, preco rozmyslas nad tymto kalibrom.
Tiez som hladal nieco za primeranu cenu (do 800€), v com si mozem zastrielat cipovane naboje, ale nic som nenasiel. Takze v tomto kalibri to pre mna stratilo zmysel.

Ak mi nieco uslo, tak si o tom rad precitam. Ten sig co stoji a moze sa nim strielat cipovane strelivo?
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

V SR pred pár mesiacmi bol o tom SIG-u556 Russian článok, dosť boli rozčarovaný z rozptylu.
Peco
občasný prispievateľ
Príspevky: 66
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa Peco »

Zdravím Vás,

Dakujem Vám všetkým velmi pekne za doterajsie postrehy, nedavno som nahodou navstivil stranku jednej ITA zbrojovky ADC Custom - Armi Dallera Custom, kde som si vsimol, ze vyrabaju aj v tomto kal. zbrane na principe AR. Tak ma to zaujalo kvoli kompaktnosti so strelivom pre Sa. Vz. 58. To je cele. Nakolko vyrobcov na baze AR je vela a nemam v tomto prehlad, tak som Vas chcel poprosit o nejake postrehy k vyrobcom. Viem, ze aj Bereta ARX 160 je v tomto kalibri, aj CZ 805 Bren mal byt, Pro Arms PAR mal vyrabat tiez, ale ako oni stoja, to netusim. Potom su v CR este V-AR co som nasiel, ale dalej uz neviem. Takze malo sa primarne jednat o zbran, ktora by mohla byt pre ucely DMR. Dakujem Vám pekne vsetkym.
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

PAR Mk.3 Spartan 7,62x39 16,75" celkom slušná alternatíva, ked si si už vybral taký patron.
ZAlex
prispievateľ
Príspevky: 232
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa ZAlex »

Balko rifle, ti taku tiez postavi na platforme BARK. v 223 je to velmi slusne strielanie a 7,62x39 by tiez nemal byt problem! :shock:
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

a vo finále chalan zisti, ze najvhodnejsia platforma je AR-15 a kedze cena naboja 223rem je pomaly na urovni 7,62x39 s ovela lepsou balistikou tak opusti aj scestnu myslienku na DMR v tomto obsoletnom kalibri :D
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

To by ma tiez zaujimalo preco prave 7.62x39? Ako dovod beriem aj "Lebo chcem" :)
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Registered for: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

Dôvod "lebo chcem" je ten najlepší, presne z toho dôvodu som ja prestaval Mosina... A tej radosti potom :)
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

Peco nam to urcite vysvetli, ale..ak sa nemylim tak DMR je koncept v zmysle ktoreho v ramci jednotky posobi jeden vojak ako "designated marksman" (=urceny strelec) ktory je schopny a vybeveny na to aby nicil ciele ktore jednotku ohrozuju aj zo vzdialenosti ktora je vacsia nez su bezne strety. Asi by bolo celkom logicke ak by bol vybaveny puskou v rovnakej razi ako zvysok jednotky (logistika). ..aj ked u nas sa na tuto ulohu pouzival Dragunov v 7,62x53R...
Peco
občasný prispievateľ
Príspevky: 66
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa Peco »

Presne tak theplaky, u nas sa pouzival Dragunov v 7,62x54R, o balistike kal. 223 vs. 7,62x39 a 7,62x39 vs. 7,62x54R nemam tusenia, ze co by bolo vhodnejsie na tento ucel pri semi-auto puske, tak aby sa to dalo pouzivat na tento druh strelby. Jedna sa cisto len o uvahu a spekulaciu, nechystam sa nic zatial kupovat. Len som chcel vediet nazor clenov z fora. Kompaktnost so strelivom utocnej pusky ako vz. 58 mi prisla celkom zaujimava z dovodu, ze v NATO armadach je to tak, ze maju v kal. 5,56 utocnu pusku, 7,62x51 semi-auto marksman/sniper rifle a potom bud .300 alebo .338 magnum az po .50BMG ako antimaterial pusku, v US Military maju este nad utocnymi Squad Advanced Marskman Rifle - to by mali byt 5,56 presnejsie s tazsimi hlavnami, nieco podobne ako to Mk. 12 SPR a potom Designated Marskman Rifle - to su 7,62x51 ako M14 EBR a DMR, M21 alebo SR-25 co je AR-10, ale ked uz mam 7,62x39, tak na co ine by som presiel, ked len strelivo a vyrobcu by som riesil pre 58mu alebo DMR. Je dobre mat 2 rozne kalibre podobne, ked mozes mat jeden, tak len nad tym spekulujem.
Je to cisto len uvaha z akych kalibrov vyskladat zbranovy system zalozeny na utocnej puske, DMR a Sniper Rifle. Dakujem za vsetky nazory a postrehy.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

ide o to, ze naboje vz43 urcene na kropenie zo vz58 su uz z fabriky natolko nepresne, ze by si tym akukolvek slusnu DMR degradoval na uroven triedy vz58/AKM/SKS
pokial mas naboje prebijat, tak uz nemas jedno strelivo pre viac platforiem a rovno mozes zvolit 223rem alebo 308win kde mas ovela lepsi vyber komponentov na postavenie kvalitneho naboja
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"