Brokovnice UZKON

Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 5 months

Re: Brokovnice UZKON

Príspevok od používateľa Machead »

Ahoj, kupil som si samonabijacku Uzkon ZK-18, problem je, ze vcera pri mojej prvej strelbe z nej nechcela obtahovat SB Trap 24 Sport, 2,4 mm, 24 g.. Buckshoty SB 5,16 mm aj 7,62 papierove vyhadzovala bez problemov.

Co som sa prave divil, lebo tie papierove udava SB ako 360 m/s a birdshoty trap ako 390-400 m/s.

Trosku ma to serie, predsa len cena trapov je najmensia. Je na to nejaky figel ci proste sa u samonabijacky s tym treba zmierit?
luco
častý prispievateľ
Príspevky: 652
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luco »

Ja mám novú UZKON TR-X (pumpu) a fakt ma dosť prekvapila vzhľadom k jej pomerne nízkej cene. Kvalita spracovania je na dobre úrovni a testol som v rýchlosti 50 trapov a bez problemov. Keď ju môžem porovnať s MOSSBERGom 500 (ktorú som mal kedysi), tak je to na podobnej úrovni, avšak Mossberg mal hlaveň s kvalitnejšej ocele, ale zas tam je cena raz taká...
Používateľov profilový obrázok
SKobluda
občasný prispievateľ
Príspevky: 22
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa SKobluda »

Machead napísal:Ahoj, kupil som si samonabijacku Uzkon ZK-18, problem je, ze vcera pri mojej prvej strelbe z nej nechcela obtahovat SB Trap 24 Sport, 2,4 mm, 24 g.. Buckshoty SB 5,16 mm aj 7,62 papierove vyhadzovala bez problemov.

Co som sa prave divil, lebo tie papierove udava SB ako 360 m/s a birdshoty trap ako 390-400 m/s.

Trosku ma to serie, predsa len cena trapov je najmensia. Je na to nejaky figel ci proste sa u samonabijacky s tym treba zmierit?

Vobec to nefunguje na trap? ((( velmi silno uvazujem o kupe, nevies ako je to s touto? http://www.gunshop.cz/cs/9064-uzkon-sam ... zk16-12ga/
myslim ze za tu cenu neni o com uvazovat, alebo? primarne to nechcem na trap samozrejme, len neviem ci kvalita etc je ok, zda sa mi to nejake moc lacne....
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Vzhľadom na to, že všetkým mojim hračkám chcem vidieť "až do žalúdka", a TRX je prvá pumpa,ktorú som dostal do rúk,tak som sa jej trošku "pozrel na zúbok". Prikladám výsledok prvého pohľadu... možno bude užitočný.
Ako funguje opakovacia brokovnica "pumpa" Uzkon TRX

Základný stav zbrane:
Prázdny zásobník, vypustené bicie kladivo, zatvorený a do predĺženia hlavne uzamknutý záver (predpažbie úplne vpredu), manuálna poistka spúšte zaistená (vpravo), ústie hlavne smeruje do bezpečného priestoru. Krabička s nábojmi pripravená.
Z hľadiska vnútorných mechanizmov je poistka predpažbia odistená, záchytná páka na pravej strane vyklopená tlakom pružiny doľava (zachytáva), blokovacia páka na ľavej strane vyklopená tlakom pružiny doľava (neblokuje).

Naplnenie zásobníka:
Na odpruženú klapku položíme náboj, tlakom prstov prekonáme odpor pružiny klapky a nasmerujeme predok náboja do zásobníkovej trubice. Tlakom palca proti sile zásobníkovej pružiny ho po klapke zatlačíme tak ďaleko, až okraj nábojnice zaskočí za odpruženú záchytnú páku na pravej strane. Pružina tlačí záchytú páku doľava, takže táto uzatvára ústie zásobníkovej trubice a nedovolí náboju vyskočiť späť. Opakujeme, až je zásobník plný alebo došli náboje v krabičke.

Nabitie zbrane:
Predpažbie razantne stiahneme dozadu až na doraz. Tento pohyb sa prostredníctvom ramena prenáša na záverový mechanizmus. Po prvých cca 6mm pohybu sa odblokovaním a stlačením závory nadol odomkne záver. Rameno ho tlačí ďalej dozadu a záver sa otvára. Keď je čelo záveru asi v polovici vyhadzovacieho okienka, kulisa na ľavej strane ramena odtlačí odpruženú blokovaciu páku na ľavej strane, jej predný koniec sa vykloní vpravo a oprie sa o telo náboja v ústí zásobníka. Tým zabezpečí zablokovanie nasledujúceho náboja v zásobníku počas nabíjacieho cyklu po uvoľnení prvého náboja. Súčasne je tlakom zadnej časti ramena stlačené dozadu a dole bicie kladivo, ktoré je zachytené odpruženou spúšťou. Počas tohto pohybu je uvoľnená poistka predpažbia, ktorá bola tlakom bicej pružiny držaná v odistenej polohe. Keď je záver tesne pred zadným dorazom, kulisa na pravej strane ramena odtlačí odpruženú záchytnú páku doprava a prvý pripravený náboj zo zásobníka je uvoľnený a tlakom zásobníkovej pružiny vyhodený dozadu, na klapku. Nasledujúci náboj zostane pred ústím zásobníka, zachytený vyklonenou blokovacou pákou. Odpružená páčka klapky zospodu zaskočí do otvoru v pravej zadnej časti ramena. Predpažbie je teraz na doraz vzadu a teda ho rovnako razantne vrátime dopredu. Ak máme na našej "pumpe" vratnú pružinu, stačí ho pustiť, pružina spraví prácu za nás. Spolu s predpažbím sa vracia aj rameno so záverom. Páčka klapky zachytená v otvore ramena zospodu sa pri pohybe ramena vpred preklápa a spôsobí tlakom na zadnú časť klapky jej zdvihnutie. Zdvihnutá klapka podá na nej ležiaci náboj pred vracajúci sa záver a nasmeruje ho do komory. Pohybom ramena ďalej dopredu páčka klapky vyskočí z otvoru ramena a odpružená klapka sa vráti na pôvodné miesto dole. Kulisa na pravej strane ramena uvoľní záchytnú páku a tá sa tlakom svojej pružiny postaví do cesty náboju v zásobníku trošku skôr, ako kulisa na ľavej strane ramena uvoľní blokovaciu páku a prepustí náboj na záchytnú páku. Čelo záveru zatiaľ dotláča podaný náboj do komory a odpružený vyťahovač sa zachytí o okraj nábojnice. Nakoniec, keď je náboj úplne v komore, je zdvihnutá a podopretá/zablokovaná závora, čím je záver uzamknutý do predĺženia hlavne. Súčasne je dokončený pohyb poistky predpažbia, ktorá sa zdvihne do drážky a znemožňuje prípadný spätný pohyb ramena, a teda aj predpažbia. Zbraň je nabitá.

Výstrel:
Ústie zbrane nasmerujeme na cieľ, odistíme manuálnu poistku (presunutím vľavo, objaví sa červený prúžok), zamierime a stlačíme spúšť. Tým je uvoľnené bicie kladivo, ktoré hnané bicou pružinou udrie na odpružený zápalník. Súčasne preklopí poistku predpažbia do odistenej polohy mimo drážku a tým uvoľní pohyb ramena a teda aj predpažbia. Zápalník medzitým inicioval zápalku a prebehol výstrel.

Prebitie zbrane:
Prebieha obdobne ako pri prvom nabití s tým rozdielom, že manuálna poistka spúšte je odistená a počas pohybu záveru vzad vyťahovač zaháknutý za okraj nábojnice túto vyťahuje z komory. Tesne pred ukončením pohybu vzad narazí okraj nábojnice na pevný vyhadzovač na ľavej strane a spolupráca vyťahovača s vyhadzovačom posilnená razanciou pohybu pošlú nábojnicu zo zbrane von smerom doprava. Nabíjací cyklus prebehne presne ako to bolo popísané vyššie.
Ak sme v nadšení zo streľby držali doteraz stlačenú spúšť, nič sa nestane... teda stane, a to, že bicie kladivo nie je zachytené spúšťou (tú držíme ako hluchý dvere), ale prerušovačom. Pre nasledujúci výstrel musíme teda spúšť uvoľniť, bicie kladivo vyskočí z prerušovača a zachytí sa o spúšť. Po stlačení spúšte nasleduje výstrel (ak bol predtým ešte v zásobníku náboj - ak nie, iba cvaknutie naprázdno).

Vybitie zbrane:
Niekedy je z určitých dôvodov potrebné streľbu ukončiť skôr, ako sa minú všetky náboje zo zásobníka. Najprv manuálnou poistkou zaistíme zbraň. Ak máme v komore vystrelenú nábojnicu a spustené bicie kladivo, jednoducho opakovanou a nie príliš razantnou manipuláciou vyhadzujeme a zo zásobníka prebíjame ďalšie a ďalšie náboje dovtedy, kým nie je zbraň prázdna a všetky náboje pri nás na zemi. Pohľadom do komory a ústia zásobníka pri otvorenom závere si overíme, že je skutočne prázdna, zavrieme záver, odistíme manuálnu poistku a ranou istoty smerovanou do bezpečného priestoru vypustíme bicie kladivo. Zbraň zaistíme a odložíme.
Ak sme pred rozhodnutím o ukončení streľby ešte prebili, v komore je náboj, bicie kladivo je natiahnuté a poistka predpažbia je zaistená. Preto, po zaistení zbrane manuálnou poistkou, na ľavej strane pred lučíkom spúšte zatlačíme ovládač poistky predpažbia dovnútra. Tým odistíme poistku a uvoľníme predpažbie. Opakovaným "pumpovaním" vyprázdnime zbraň - viď predošlý odsek.

P.S: Ak by sa náhodou niekomu nepáčili označenia niektorých súčiastok a komponentov v texte, prosím o prepáčenie. Nemám k dispozícii príslušné slovenské ani české termíny a tak som zvolil pre mňa najvýstižnejšie označenia. Rád prijmem akúkoľvek užitočnú radu a pomoc v tomto smere. Pokiaľ týmto textom pomôžem aspoň jednému užívateľovi "pumpovacej" brokovnice (nemusí to byť len Uzkon, princíp je veľmi podobný na väčšine z nich, napríklad Weatherby je presne to isté!), tak som naplnil zámer, s ktorým som si dnes k tomuto textu sadal.

Igrlik
Používateľov profilový obrázok
Adrian
častý prispievateľ
Príspevky: 808
Registered for: 10 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Adrian »

Tu je video, kde to nabija chlapec trochu inym spôsobom.

https://www.youtube.com/watch?v=NPhtVzvJxCQ
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa Machead »

Takze vcera mi z Uzkon ZK18 (defakto zk16) odleteli mieridla. Mucha drzala len na 1 imbusovej srobe a odpadla. Zadna picatinny lista odletela cela aj s cielnikom, drzala tam len na 2 slabuckych nitoch ktore sa spatnym razom ulomili.

Pocas dlhsej strelby sa zacal vysuvat poistny kolicek spustoveho mechanizmu (na vybratie mechanizmu a vycistenie).

Celkovy pocet vystrelenych ran doteraz snad nepresiahol 100 kusov, vcera dostala akurat trocha zabrat pri 50 trapoch 2.4 mm.

Zrejme ma neminie reklamacia, lebo miieridla si sice upevnim, ale co sa tam potentuje nabuduce?
Používateľov profilový obrázok
michael77
občasný prispievateľ
Príspevky: 98
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa michael77 »

Videl som,vyskúšal som a v živote by som nekúpil taký brak ...
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

Preto som kúpil trx, čoby jednoduchú pumpu,kde su neni rôzne "vychytavky" na pokazenie.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Pani co mate TRX nemate trosku krivu musku ? Naklonena v lavo.
luco
častý prispievateľ
Príspevky: 652
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luco »

ja ani moc ne, kapanek iba uplne min. ale fakt sa nato musím velmi podrobne zahladieť...
Používateľov profilový obrázok
Jareq
občasný prispievateľ
Príspevky: 61
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa Jareq »

Ahojte, mam Uzkon TR-X. Na strelnici mi vsak obcas pri prebiti, vypadne okrem prazdnej nabojnice aj novy naboj, bez toho aby vobec vosiel do komory, proste vypadne nie cez vybijacie okienko ako prazdny ale popod klapku zospodu a vonku.

Kamaratovi to vsak nespravila ani raz, strielali sme samozrejme z jednej zbrane a rovnake strelivo.

Robim nieco zle pri prebijani? treba ju nejako inak drzat, nenaklanat, lebo uz fakt neviem.
Ako hovorim Trap 2,4mm S&B 12/70 fakt skoro kazdy. Pri cvakani naprazdno na hlinene holuby som si pekne zanadaval.

Dakujem.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

ak je kamarát všímavý, nech ťa sleduje pri strelbe. Možno si všimne, že niekde nevedomky niečo robíš rukami čo nemáš.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

Skus tahat predpazbie razantne az na doraz jednym pohybom.
Ak sa to aj nadalej bude diat, musi ta niekto odsledovat.
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Registered for: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

Nahravaj sa na kameru a následne pustaj spomalene, vacsina problemov s podanim naboja je sposobene nespravnym pumpovanim.
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Ten isty problem som mal s SXP Defender, problem bol v pomalom pohybe predpazbim. Odkedy nabijam rychlo, problem sa uz neobjavil.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"