Brokovnice

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Mossberg dováža modranský alltec (www.alltec.sk), ale oni maloobchod neradi robia, čiže treba to asi riešiť cez nejakého predajcu v tvojom okolí. A ako už napísali iní: zapísať pumpu so ZP "A" môže byť dosť problematické. Možno na "C" by sa dali policajti ľahšie ukecať. Neviem.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Gunslinger, jednu vec som sa ešte chcel spýtať, ako nevýhodu brokovnice uvádzaš nízky zastavovací účinok. Nie je naopak zastavovací účinok brokovnice v podobných situáciách obrovský? Veď strieľať budeš na pár metrov. Čiže pár brokov si určite nájde terč a narobia v ňom dostatočnú paseku, aby ho vyradili. Práve to mi príde ako jedna z výhod brokovnice, že aj bez mierenia na pár metrov jednoducho musíš trafiť a ak tam máš päťky broky, tak niet moc o čom - cieľ bude mať iné starosti, ako snažiť sa ťa obrať o prachy.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

gewehr napísal:ehm, no ked si precitam prispevok od hecklerka, tak mi forma nesedi s obsahom :?
C08R4 Tiez mi to udrelo do oci .
Je asi jasné , prečo som sa nerozpisoval :wink:
Vlastnim A, E, niekolko velmi znamych spolocnosti mam 2 VS a jeden doktorat.
Toto ma veľmi zaráža :!: :roll:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mno, aj tak tu nastastie teraz len 'teoretizujeme', takze preco nie :lol:


Jack: Pouzitie brokovnice na obranu ma viacero specifik, a hlavne 'vdaka' hollywoodskym filmom je dost precenovane. Vela ludi si mysli ze vystrel z brokovnice je ako letiaci smrtiaci oblak ktory nablizko zasiahne a zlikviduje vsetko co mu stoji v ceste. Lenze ak hovorime o brokovych nabojoch, na obranu sa naozaj odporucaju aspon 7-9mm broky (bezne 2-4ky su prilis male - maju prilis slabu penetraciu a ranivost). Ale napr. aj s '000'ckami (9,1kami) to nie je uplne idealne - jednako ich je v naboji len malo, jednako ten rozptyl na kratke vzdialenosti je dost maly (zalezi aj na pouzitom zahrdleni, ale povedzme cca 10cm na 5m alebo 20cm na 10m - cize neda sa cakat ze zasiahnes/vyriadis viacerych utocnikov naraz, a zasa pri vacsej vzdialenosti rapidne stracaju na rychlosti/ucinku. Bezne broky svojim tvarom/materialom maju daleko k tomu aby boli idealne pre balistiku alebo penetraciu. Cize ak by si chcel trafit viacerych utocnikov naraz, musel by si to presne odmierit a museli by stat povedzme 50m daleko, a tam je zasa otazne ci by broky mali dostatok energie na ucinnu penetraciu/ci by ich to okamzite skolilo. Spatny raz je navyse znacny, a magnumove strely sa preto na obranu uz vobec neodporucaju. Brokovnica ma vyznam v mnohych situaciach (pre sukromnu osobu napr. pri obrane pred jednym utocnikom/zlodejom v dome, ak je obranca netrenovany/ma rozklepane ruky/atd. je sanca ze s brokovnicou utocnika trafi samozrejme vyssia, a na vzdialenosti v izbach je ucinok/stopping power s velkymi brokmi ozaj devastujuci, pricom sanca priestrelu steny/odrazenia atd. je mala. Pripadne u policie maju brokovnice sirsie vyuzitie - od priestrelu pneumatik, cez nudzove 'otvaranie dveri', az po strelbu na pachosa, atd. (pricom opat 'vyhoda' je mensia sanca zranenia 'okoloiducich') ale brokovnica v obrannej situacii voci viacerym ozbrojenym pachatelom nie je zdaleka idealnou zbranou.

Ak by bol obranca vyborny strelec a mal v rukach semi-auto brokovnicu, tak by aj povedzme s 5 ranami vedel narobit paseku, lenze musel by mat stabilnu polohu (cize by aj utocnici mali relativne velky terc), a pri utocnikoch skryvajucich sa v/za autom by ich asi nedostal vsetkych (ani vacsie brokove strely dvere moderneho auta zvycajne neprerazia), a kym by ju opat nabil... A predstava strelby jednou rukou cez niektore z okien zvnutra auta je dost sci-fi aj pre hollywood :lol:

Cize ano, brokovnica sa pri zvoleni dobreho streliva na obranu da pouzit, ale podla mna nie na situaciu ktoru tu zvazujeme.


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Jack:
Brokovnica ma normalne nablizko slusny zastavovaci ucinok, ale tu bola rec o strelbe z auta do auta. Brokom mozu v ceste stat 1-2 skla a aj nejaky ten plech, a to aj pod dost ostrymi uhlami. To uz zacina byt s ucinnostou broku otazne.
Toto mal podla mna Gunslinger na mysli.

Navyse ta prestrelka nemusi byt nutne na par metrov a na 15-20m uz brok z kratkej hlavne asi strati vacsinu vyhod. No a ta kapacita ...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Dík za odpoveď. :wink:
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

tak neviem si predstavit sebeobranu brokovnicou brokmi niekde, kde je viac osob ako len utocnik a obranca... predsalen ten rozptyl sa bude neskor tazko vysvetlovat, a strielat jednotnou strelou... :lol:
Brokovnica na obranu je dobra tak do vlastneho domu alebo do americkeho westernu, kdekolvek inde, kde sa mozu pripliest ine osoby by som si vystrel sakra rozmyslel.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

bum napísal:Lovec moje tvredenie je na zaklade Zbrane pro sebeobranu od Zdenk Faktor .Možem vedieť na zaklade čoho tvrdiž že nie? :wink:
Na velmi jednoduchom zaklade - a sice ze bezna hlaven ma v 50tom centimetri dlzky cylindricky tvar,ziadne zuzenie,cize brokovy zhluk bude mat rozptyl cca. ako vrata od stodoly. Takze polovat sa s tym da tak do 10 metrov na potkany v zmienovanej stodole.
Tvrdenie o pouzivani bez zhorseneho rozptylu je nezmysel. Okrem toho u brokovnic sa pouziva termin krytie,rozptyl sa viaze k jednohlavnovym gulovym zbraniam. Najkratsie hlavne pre lovecke vyuzitie v nasich koncinach mavaju Ultra Light prevedenia brokovnic a ich dlzka sa pohybuje okolo 65-66cm s patricnym zahrdlenim. Ono aj ten propelant musi niekde vyhoriet,aby to bolo ako tak efektivne. Pyrotechnicke efekty - ohen a big bum - su pekna vec,ale bazanta na 30 metrov zarucene nezlozia. :lol:
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

a, zahrdlenie ma vplyv vzdy a aj do tej miery,ze nevhodne zvolene
moze sposobit havariu zbrane.
b, o koze a o voze? :lol: neviem,co vsetko si pospajal dokopy,ale urcite
nikto nepoluje na nic 8-9mm brokom.
c, ktovie,ako je to vlastne napisane v tom diele z ktoreho vychadzas....
ale uz zamena pojmov rozptyl/krytie naznacuje,ze autor zabieha do
oblasti,kde nie je celkom doma.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

..
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 27 Dec 2009, 17:10, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

bum napísal:lovec ja sa bavim o brokovnici z hlavnou 50cm a len o hrubom broku 8 a 9 a ak si to neskušal :D tak nič nepiš ak maš nejaku odbornu literaturu Kde sa to prebera daj mi nazov a ja si to zradosťou prečitam . :wink: Inač ma tvoje uvahy vobec nepresvedčia .

A ktomu krytiu ospravedlnijem sa zle som to napisal ja :wink:

Podla tabuliek strelba z brokovnice na 35m
Valec bez zahrdlenia ma 40 percentne kritie
Vemi silne zahrdlenie ma 80 percentne kritie
....literatura a tabulky su pekne....len ja mam veci o ktorych pisem vyskusane. :lol: S cylindrickym zahrdlenim a s brokom 8-9mm nebude v terci na 35m (klasicky terc na skusku krytia,priemer 75cm,4 sektory)viac ako jeden,mozno dva broky.To ma od 40% trosku daleko. Takze literatura je jedna vec,hlavne ta cesko-slovensko-akoze-odborna a realita druha vec. Niekoho presviedcat? Heh,zbytocne...najlepsie ked spravi podla svojho a potom zisti,ze vyhodil peniaze za nevhodny nastroj-cize na vlastnych chybach je to obvykle najucinnejsie. :lol:
eloquent_jennings

Príspevok od používateľa eloquent_jennings »

lovec_1 nie je pravda že u brokovníc sa nepoužíva termín rozptyl - konrétne sa jedná o tzv. radiálny rozptyl. Jednoducho je to max. priemer zvislého kruhu, ktorý vytvorý brokový roj určitého náboja v terči na danú vzdialenosť od ústia hlavne.
Krytie je pomer počtu zásahov vytvorených brokmi brokového zhluku určitého náboja vo zvislom kruhu určeného priemeru v určenej vzdialenosti od ústia zbrane k celkovému počtu brokov v náboji vyjadrený v percentách.
Naposledy upravil/-a eloquent_jennings v 13 Feb 2009, 12:08, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

S terminom radialny rozptyl som sa este nestretol.
Ta IZ-18- dlzka hlavne? Choke? Co je to za oznacenie 1/0? to je plny,alebo cylider,alebo jeden zarez na choke? Kolko brokov je v tom konkretnom naboji?
Ja som to konkretne skusal zo skeetovej ZH,ktora bola po smrti,tak sa jednoducho na par pokusov postupne odrezavalo z hlavni. Uz po odrezani tej perforovanej casti+5cm sa na skeete nedalo skoro nic trafit,ak nahodou tak len zlomeny terc. Jednotna strela-cisty hokej,na 25 metrov A4 papier tak 1x z piatich ran,velkymi brokmi (prebijane tusim 7 alebo 9ks v naboji) aj skoda dalej strielat.

Preto tvrdim,ze povodna veta,ze po skrateni brokovej hlavne na x-centimetrov je bez zhorseneho rozptylu dalej pouzitelna na polovacku uplny nezmysel.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

..
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 27 Dec 2009, 17:10, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

:lol: ...ale prosim ta,teraz uz skutocne nevies o com hovoris a pleties jedno cez druhe-bez urazky. Co si mam nastudovat? To co Janko Heclo opisal zo skript pre polovnicke kurzy,kde sa informacie opakuju bez akehokolvek zohladnenia vyvoja uz aspon 30 rokov? Prosim ta....

Este raz: Odpilena skeetova hlaven (bez perforovania a -5cm) je NEPOUZITELNA - vobec na nic. A som si isty,ze ked by Igor odrezal svoju IZ-18 na 50cm vysledok bude uplne rovnaky. :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"