Jednuška 45-70 GOV

aoaia
prispievateľ
Príspevky: 200
Registered for: 10 years 3 months

Jednuška 45-70 GOV

Príspevok od používateľa aoaia »

Zdar borci, zvažujem zadovážiť si zbraň v kalibri 45-70gov.
Mám však neúprosné kritériá...
Prvým je moja peňaženka v rukách mojej pani a druhým je prebíjanie čiernoprachom...
Existuje niečo ako iž 18 v danej ráži? (Chcem jednoranku) Prípadne čo by vyšla výroba vložnej hlavne do mojej 16stkovej iži? Čo stúpanie v prípade novodobej hlavni, je to vhodné, prípadne aké by malo byť? Strielať budem na 50,max 100m terč (niesom polovník).
Ďakujem za každú radu...
p.s. Na wiki sa píše o 2000J, je to reálne?
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

uberti, pedersoli, rossi atd. replika rollingblock
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Ked mas taku pasiu v ciernom prachu tak ti este poradim :
Kup si repliku perkusnu SHARPS v cal 54. Bud dlhu BERDAN, alebo kratsiu Cavalry.
Mas na vyber ci si budes robit papierove naboje alebo pouzijes take mosazne dutinky, ktore opakovane pouzivas. Dodnes lutujem, ze som ju predal....
https://www.davide-pedersoli.com/scheda ... rbine.html
https://www.davide-pedersoli.com/scheda ... erdan.html

A este od Pedersolliho pokial chces poriadny vykon cierneho prachu pozri :
https://www.davide-pedersoli.com/tipolo ... press.html

Sharps "dutinky" :
https://saguaro-arms.com/product-eng-65 ... Style.html
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 200
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

erebos napísal:A preco ciernoprach????

https://www.myslivost.cz/Casopis-Mysliv ... Richardson
Ďakujem za fundovane odpovede.
Odpoveď prečo čiernoprach, je jednoducha. Ale budem vyzerať ako uchylak...
Proste mi voní, a ten oblak dymu, proste parada, romantika.
Problem je že ma to neťaha k predovkam. Bola zabava prebijať do brokny a sa58 som tiež potrapil kym som zohnal vymennu hlaveň do ižky v raži 7,62x39... 45-70gov je vyzva. Brokna ma kvoli absencii dražok svoje limity ale knedlik vedeny dražkami, to už je ine kafčo. Zrejme by to mohlo fungovať aj na 100m. Zaujimalo by ma ako s tym nastrielali na 100m bizonobijci... je možne niekde dohladať stupanie zbrani tej doby? Pomale olovo hnane BP zrejme potrebovalo hlbšie dražky a ine stupanie ako moderny naboj 45-70, len dedukujem. Info je ťažke dohladať...
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 200
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Erebos dik za typ, dohladal som Davide Pedersoli Model 86/71 Lever Action ma stupanie 1:18... Zrovna riešim s puškárom vložku so stupanim 1:14.
600gr strela by mohla podla mojho odhadu mať Vo do 300-320m/s. Hodne som na fore čital o prestabilizovanej strele. Zrejme sa to ale nebude vzťahovať na knedlik do 100m...
Viete sa kolegovia niekto k tomu vyjadriť?
Ďakujem.
miso243
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa miso243 »

To si dobre premostil. Z jednoranovky na pákovú opakovačku.
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 200
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Premostil som to ale z dovodu že prave pri nej vyrobca udal udaj stupania dražok pre 45-70 gov hnany BP. Zrejme pakovka aj jednuška bude mať zhodnu hlaveň (twist)...
miso243
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa miso243 »

To nemusí byť pravidlo. Ale zrovna Davide Pedersoli uvádza twist pri každom modely. A načo chceš 1:14? čo som čítal na búchanie na 100 m je aj 1:18 bohate veľa.
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 200
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Podeliš sa odkazom kde si to čital? Pripadne nazorom čo sa bude diať pri twiste 1:14...
Ďakujem
miso243
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa miso243 »

Daj si hľadať 45-70 Black powder Twist. Nájdeš odkazy na diskusie ľudí čo s tým strieľajú na podstatne väčšie vzdialenosti. Čo sa bude diať pri 1:14 neviem, pri mäkkom olove a ľahších strelách snáď môže hroziť strhnutie strely. Mne je divné, že chceš hneď meniť hlaveň, keď je reálna šanca, že bude bohate stačiť aj tá pôvodná. Teda ak kúpiš novú zbraň. Ak prehlavníš staršiu, tak je hlbšia analýza namieste.
miso243
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa miso243 »

Ozaj. Keď už máš skúsenosti s brokovou iž, čo tak skúsiť na ňu nadstavec so zahrdlením paradox. Možno by sa dal použiť existujúci na sajgu.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Vzhľadom na to, že sa nepredpokladá predovka, ale zadovka s BP, nie je potrebné uvažovať o extrémne mäkkom olove.
Používateľov profilový obrázok
Mr.DRAKO
prispievateľ
Príspevky: 215
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa Mr.DRAKO »

Neviem ako teraz, ale pred pár rokmi sa dala kúpiť v tomto kalibri jedoranová zlamovačka od Harrington & Richardson a bola v cene custom vložnej hlavne...
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 200
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Pani este raz dik za odpovede.
Paradox je zaujimava uvaha ale brokna ma zahrdlenie ( musim pozreť ake a skracovať ju nechcem...
Mr. Drako, nevieš o aku typu Harrington & Richardson sa jednalo a v akej cene?
Ďakujem.
Edit.: miso243: ďakujem za typ na iné zahranične fora . Našiel som toto
I would go with a 1-18" twist so I would have the option of shooting the longer Creedmoor type boolits. I have found that it is easier to get a good load when you use a boolit that is heaver for the caliber, the lightest boolit that I use in my 45-70 is 400gr. As a note Browning did a good study on the black powder rifles before they came out with the 1885 BPCR and they put a 1-18" twist in both the 45-70 and 45-90, and a 1-16" in the 40-65. I agree that a 1-22" twist is great for the 1881 Govt bullet but, this is a shorter round nose bullet then the Creedmoor type, 530-560grs. If I was to error on the twist rate, I would error on a faster twist. I have all of Paul Matthews books and in several of his books he mentions that the twist that he had the gun built for would not stabilize the boolit because it was too slow, and that it was a costly error. I like to shoot long range and I study all the information that I can, and nobody that is shooting a 45 cal at 1000yds. and winning is using a twist slower then 1-18", as a matter in fact the new boolits that they are experimenting with require a 1-16" twist.
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"