Metford a Enfield

Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Metford a Enfield

Príspevok od používateľa Laci »

Potreboval by som presne popísať rozdiel medzi puškami Lee Metford a Lee Einfield. Podľa toho čo som zatial zistil, obe boli opakovačky, avšak Metford bol navrhnutý na iný streľný prach a mal iné stúpanie drážkovania.
Hlavne neviem presne popísať dôvod výmeny Metforda za Einfield.
Niektorý autor uviedol dym po výstrele z metford a nižšiu kaenciu ale nie som si istý či to bolo kameňom úrazu. Tú kadenciu by vysvetloval možno rozdiel v nabýjaní, ale ani presnú ráž a náboj do metforda nepoznám.
pohybujem sa v čase 1898-1901 dík za pomoc ...
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Enfield, tak ako to mas v nadpise.
Einfield by vyrabali najskor Nemci :wink:
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Registered for: 16 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Pre vojsko je dost dolezite pouzivanie bezdymoveho prach, aby sa tak viditelne neprezradzovala pozicia strelca v boji.
Aj to je dost dolezita vlastnost zbrane a mohol to byt jeden s dovodou.
Používateľov profilový obrázok
majac
častý prispievateľ
Príspevky: 716
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa majac »

staci zapatrat na wikipedii a mas odpoved:

Replacement of the Lee-Metford rifles took several years to achieve, and they were still in service in some units during the Second Boer War in 1899. Troops with the Lee-Metford and even the Lee-Enfield had a disadvantage to the Mauser-equipped Boer troops, when long range accuracy was a concern. Poor sighting-in and quality control at the factory level resulted in British rifles being woefully inaccurate at ranges greater than 400 yards (370 m); upon correction they were essentially equal to the Mauser action in terms of accuracy, and superior in most other attributes. Even so, the British considered a whole new rifle, the Pattern 1913 Enfield, based upon a modified Mauser design, but this was not a success and the eminently adaptable Lee-Enfield served for another half century.

nechce sa mi to prekladat, takze v skratke: Metfordy mali zle mieridla(zle sa s nimi mierilo) a v spojeni s kvaliatativnymi problemami vo vyrobnom zavode mali nedostatocnu presnost nad 400 yardov v porovnani s nemeckym mauserom. preto boli urychlene nahradene Enfieldom vzor 1913, ktory pouzil mauserov system, ale podla vsetkeho to tiez nebola velka vyhra.

takze asik tak :)
Používateľov profilový obrázok
Laci
častý prispievateľ
Príspevky: 956
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Laci »

yarco napísal:Enfield, tak ako to mas v nadpise.
Einfield by vyrabali najskor Nemci :wink:
:oops: hopla
to: Majac: dík, ešte by som ťa opýtal pokiaľ by si vedel, či do konca búrskej vojny stihli niečo vymeniť namiesto Metfordov, lebo v mojích zdrojoch sa písalo že hej, ale ztoho čo si ty našiel, vykuklo že ich vymenili až po roku 1913... (pravda nie je vylúčené ani chyba pri mojom preklade, ale to je málo pravdepodobné)
Napísať odpoveď

Návrat na "Ostatné"