Glock 42

Používateľov profilový obrázok
igoros
moderátor
Príspevky: 967
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa igoros »

no tak to som prekvapeny... nadmieru tvrda spust, tazke obtahovanie... Myslel som si, ze to bude taka obdoba subkompaktu, co sa tyka funkcnosti. Co asi chcel stryco Gaston tymto povedat?
AchoSK01
občasný prispievateľ
Príspevky: 36
Registered for: 9 years 10 months

Príspevok od používateľa AchoSK01 »

Ante napísal:nie, neni to takto u kazdeho, vecsinou ani nezbadas rozdiel medzi novou a ked ju "zabehnes". volal som do bwarms a povedali ze uz sa stazoval niekto , nahodou ho poznam, tak sa opytam ci skusal nieco ine ako sb, ale idealne by to malo brat vsetky naboje

Ja som kupil G42 cca pred tyzdnom, zatial som vystrielal 250 nabojov S&B a iba raz sa mi stalo, ze sa naboj neprebil ( mozno sposobene zlym uchopom zbrane ), inak OK.

Co sa tyka spuste, je skutocne tvrdsia ako som cakal, ale osobne som si na to zvykol a nemienim ju nijako ladit.
Používateľov profilový obrázok
Mr.DRAKO
prispievateľ
Príspevky: 215
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa Mr.DRAKO »

Používateľov profilový obrázok
BALISTIK
moderátor
Príspevky: 3293
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa BALISTIK »

Tak dnes som mal moznost si maknut na krpca G42,musim potvrdit ze je fakt maly ale v ruke sa prijemne drzi.Spust je klasicky glockovska ako ked kupite s 2,5kg stojinou hociktoreho ineho glocka.Cena cez 470e v B.B polovnictvo Lesona.Ked ho casom testnem hodim poznatky.
AchoSK01
občasný prispievateľ
Príspevky: 36
Registered for: 9 years 10 months

Príspevok od používateľa AchoSK01 »

Neviete kde by sa dala zohnat nahradna muska na G42 ? Moze byt a klasika plat, idealne vsak kovova - zial nikde v SK este nie je ani dovozca nema nahradne diely - nejaky typ kde zo zahranicia to objednat pls ? ( znie to ako vyhovorka ale jednemu chalanovy to na strelnici padlo a muska je ohnuta... ) Dik
Používateľov profilový obrázok
gereta
prispievateľ
Príspevky: 109
Registered for: 10 years 2 months

Príspevok od používateľa gereta »

Mucha je identicka s G19, akurat cielnik je uzsi vzhladom na utlejsi zaver. Aby sa vedelo...
Dnes som userovi AchoSK01 namontoval moju povodnu z G19. Sa divim, ze ich to v Hermese a Dease, kde sa bol pytat nenapadlo porovnat.
Používateľov profilový obrázok
hornet
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 9 years 7 months

Príspevok od používateľa hornet »

Tak som si dnes zaobstaral tuto malu pistol. Obtahovanie na takeho prcka tuhsie, ale s tym nemam problem. Nosenie oproti 19 je niekde uplne inde, ani neviem, ze ho mam. Ak bude cas, zajtra ho vezmem strielat.
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

hornet: to je zaujimavy pristup, nosit zbran ktoru si este ani netestoval na strelnici.

....to len tak OT
Používateľov profilový obrázok
hornet
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 9 years 7 months

Príspevok od používateľa hornet »

1. nepredpokladam, ze novy glock nebude fungovat

2. kupil som ju len poobede a este stale mam pri sebe aj G19

Len som to musel skusit dat za pas a porovnat.
Používateľov profilový obrázok
Peter
prispievateľ
Príspevky: 100
Registered for: 20 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter »

Pred nedávnom som si rozšíril arzenál o GLOCK 42. Malá, ľahká akurád do vačku. Na strelnici som zistil že nemá moc v láske Sellier Bellot náboje (zasekávali sa vo vyhadzovacom okienku, ostatné čo som skúšal išli bez problémov. Zistil som že spomínané Selliery sú slabšie ako ostatné tak som skúsil na 4 dni som nechal Glock so zachyteným záverom vzadu. Po týždni so išiel vyskúšať na strelnicu ako sa chovajú Sellier náboje a už sa nezasekávali len 1 ks z krabičky. Tak som nechal ešte na pár dní zachytený zaver vzadu a dúfam že nabudúce to už bude bez závad aj so SB nábojmi.
Používateľov profilový obrázok
hornet
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 9 years 7 months

Príspevok od používateľa hornet »

Ja strielam len tie a z 200 boli tusim 3 zadrzky a to len v rukach mojej zeny, ktora mala hrozny uchop.

Ked sme pri tom, ake ine to boli tie naboje? Ja som realne ani ine ako SB nevedel zohnat. Teda mosadzne, s hlinikovou nabojnicou ano.
Používateľov profilový obrázok
Peter
prispievateľ
Príspevky: 100
Registered for: 20 years 10 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter »

Skusal som Blaser, Federal, Hornady, Speeer
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Pozdravujem priatelia!

Oživujem tému vlastnými skúsenosťami s Glockom 42 po cca 9 mesiacoch používania (zbraň zakúpená 17 - 08 - 2016) a vystrelení 1745 ks streliva (1520 ks Blacka Mamba Fiocchi 85 gr., 175 ks Hornady 90 gr. XTP American Gunner, 50 ks PPU JHP 94 gr.).

Takže k samotnej zbrani:

1) G42 sa správa v začiatkoch odlišne ako jeho "veľký" brat G17 Gen. 4, ktorý mi "fičal" od nova prakticky s akýmkoľvek druhom munície a vcelku "bezúdržbovo" hodne cez 1000 výstrelov (čistil som len hlaveň). Tento malý však potreboval "zábeh". Zistil som, že s bezproblémovým chodom zbrane oveľa užšie ako v prípade G17 súvisí dôkladné čistenie zbrane, ktoré je nutné (!) po cca. 240 - 300 výstreloch. Mám na mysli komplexnejšie čistenie, nielen hlaveň, tzn. najmä záver a taktiež rám (bez rozoberania, prestriekať, vyčistiť exponované časti). Dôvodom oveľa väčšieho špinenia zbrane pri streľbe sú evidentne jej malé rozmery, takže sa pri intenzívnom tréningu zanáša oveľa viacej, ako veľká G17. "Štartovaciu" bronzovú pastu som musel po 300 ranách úplne dať preč, nakoľko sa zmenila na čierny humus, ktorý akurát tak brzdil záver. Ukázalo sa mi, že dôkladné vyčistenie a mazanie za účelom plynulého chodu pohyblivých častí zbrane je nutné aplikovať po vystrieľaní vyššie uvedeného množstva nábojov, teda cca 240 - 300 ks. Netvrdím, že je to norma, ale zbraň je určená na obranu, takže jej chod a funkčnosť musia byť 100 %, čo sa dá práve takýmto spôsobom dosiahnuť. Kto plánuje G42 čistiť len sem-tam, musí počítať s problémami. Myslím, že v tomto bode je nutné poukázať na skutočnosť, že uvedené je zrejme neduhom všetkých týchto menších a malých pištolí, pretože ak to porovnám so SS P232 a SS P238, správajú sa v tomto úplne rovnako - nutné je ich po každých cca 200 - 300 kusoch vystreleného streliva poctivo čistič a mazať, ináč je spoľahlivosti koniec.


2) G42 má mimoriadne "tuhý" záver, čo hlavne na začiatku môže spôsobiť zlé "cyklovanie" zbrane. Uvedomiť si túto skutočnosť je obzvlášť dôležité, a to najmä vo vzťahu k vyššie uvedenému (čistenie a údržba zbrane) a vo vzťahu k druhu použitej (používanej) munície, k čomu sa dostanem neskôr. Ukázalo sa mi, že tuhosť vratnej pružiny, ktorá je podľa mňa zbytočne vysoká, postupne s narastajúcim počtom výstrelov klesá, záver sa stáva "poddajnejší" a množstvo porúch v dôsledku jeho neobtiahnutia výrazne klesá k nule. Po 800 výstreloch mi G42 bežal absolútne bez problému, a to aj pri dlhodobom pobyte na strelnici pri teplotách - 9 až -12 °C. Opäť pre porovnanie: vratná pružina G42 je oveľa tuhšia ako pri SS P238, avšak menej tuhá, ako pri SS P232.

3) Správanie sa pri streľbe, ergonómia. Povedal by som - Glock ako všetky ostatné, neponúka nič extra, ničím však nikoho neurazí. Treba si dávať pozor na vypustenie zásobníka počas streľby, čo sa mi spočiatku často stávalo, keďže zbraň je malá a palec pravej ruky mi často pristál presne na "vypúšťači". Konštrukcia zbrane je podriadená účelu - najmä skryté celodenné a dennodenné nosenie zbrane, takže aj hmotnosť je nižšia, dôsledkom čoho je nutné počítať aj so zhoršeným správaním sa zbrane pri streľbe a väčším spätným rázom. Možno namietať, že pri zbraniach tohto typu asi vec samozrejmá, ale nie je to tak - práve tu si dovolím poukázať na genialitu malého SS P238, ktorý "reže" jednu od druhej a "tvári" sa ako full - size pištoľ. Povedal by som, že práve v tejto oblasti G42 v porovnaní s "elitou" stráca najviac. Ak teda nerátam estetické stvárnenie zbrane, ktoré ale v tomto hodnotení považujem za bezvýznamné.

4) Použitie správnej munície. Absolútne kardinálna záležitosť pri micro-kompaktoch. Top level predstavuje Hornady so svojimi 90 gr. XTP, ktoré dosahujú rýchlosti cca 280 m/s pri 16 °C (rozptyl rýchlosti 12 m/s), pričom pokles meraných hodnôt v dôsledku zmeny teploty na - 3.50 až - 5.50 °C predstavuje len cca 5 m/s (!) pri rozptyle 16 m/s.
Z európskych výrobcov najlepšie vychádza PPU (94 gr. FMJ, resp. JHP), ktorý sa výkonom Hornadymu bez problému vyrovná, navážky však vykazujú väčší rozptyl - 18 až 24 m/s, merané pri teplote 16 °C, potom Fiocchi so svojou Black Mambou, ktorá je výkonovo taktiež na úrovni PPU, resp. Hornady, avšak kvalitatívne je na tom podstatne horšie - meraný rozptyl rýchlosti je cca 32 m/s pri teplote 16 °C a 21 m/s pri teplote -3.50 až -5.50 °C; len poznamenám, že pri tomto meraní bol G42 už po "zábehu", takže korelácia medzi teplotou a rozptylom meraných hodnôt môže byť len domnelá, nakoľko výsledky zrejme skôr ovplyvnila poddajnosť, resp. tuhosť vratnej pružiny, presnejšie povedané: zmena tuhosti, či poddajnosti pružiny. Čo je však veľmi dôležitý poznatok, Black Mamba vykazuje pri uvedených nízkych teplotách pokles meranej rýchlosti až o 20 m/s (!) - rozdiel medzi meranými údajmi pri 16 °C (cca 290 m/s) a pri -5.50 °C (cca 270 m/s), čo je extra veľa najmä v konfrontácii s Hornadym, u ktorého to je len približne 5 m/s, ako som už vyššie uviedol.

Keďže som pred nedávnom dokončil ďalšie merania a aj keď boli vykonané SS P232-kou, s čistým svedomím uvediem aj to, čomu sa je treba vyhnúť. Sellier&Bellot, 92 gr. FMJ. Priemerným výkonom na úrovni PPU, Fiocchi, Hornady, avšak rozptyl meraných hodnôt rýchlosti až 40 m/s!!! S takto nekonzistentnými navážkami som sa ešte nestretol.

5) Záverom? Myslím si, že je nutné dbať na súlad a rovnováhu medzi podmienkami a požiadavkami podľa bodov 1), 2) a 4), tzn. zbraň je nutné zabehnúť, nepožadovať od nej 100 % funkčnosť od začiatku, chce to čas. Poctivo a pravidelne ju čistiť a mazať. Používať strelivo podľa možností iné, ako SB. Odporúčam Fiocchi, resp. PPU, ale treba si uvedomiť všetky súvislosti, ktoré už boli vyššie uvedené. Mne sa toto všetko na začiatku nepodarilo, keďže som nemal vedomosti, ktoré mám dnes. Takto som mal na strelnici niekoľkokrát hlavu "v smútku". Glocka som ale nakoniec "zvládol", dnes je to už spoľahlivý sprievodca "cestami" môjho života. Už som ho chcel aj predať, ale na "rozlúčkovej" som si to rozmyslel. Nie, nie je to krásny a neskutočne funkčný SS P238, nemá v sebe ani čaro SS P232, na druhú stranu ale za touto "elitou" úžitkovými vlastnosťami nijako nezaostáva. Čo si myslím je pre bežného užívateľa principiálne.

Všetko, ak sa niekto rozhodnete pre G42, neváhajte, je to skutočne Glock, každým cólom.
Napísať odpoveď

Návrat na "Glock"