Glock 20, 10mm auto

brada7
občasný prispievateľ
Príspevky: 90
Dátum registrácie: 14 years 5 months

Príspevok od používateľa brada7 »

Tak ako, neprebíja nikto 10 auto ? :?:
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Mesi. Popýtaj sa ho...
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

HADES napísal:Ja mam este hydra shocky kupene okrem tych hornady xtp ale este som sa nedostal na strelnicu tak ked skusim napišem..
Hades, to je kategória "10 mm Lite", alebo "10 mm FBI", kde bol pôvodný vysoký výkon znížený na úroveň bežných .40 S&W. Dutina v hrote strely je typická pre "personal - home defence" kategóriu: hlboká, obohnaná dookola tenkými stenami tvorenými materiálom plášťa a jadra a doplnená stredovým "žihadlom", ktoré má výrazne zvyšovať terminálny účinok strely. Na obranu v meste, v obydlí vraj perfektné, do lesa si myslím málo použiteľné. Ale poskúšaj, keď máš možnosť pomeraj a daj vedieť, zaujíma ma to, čo je to v reáli zač.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

brada7 napísal:Tak ako, neprebíja nikto 10 auto ? :?:
Ak mas zbytočné nábojnice tak sa ich ujmem. :)
Používateľov profilový obrázok
HADES
prispievateľ
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa HADES »

Ja viem co su zač tie hydry len som chcel tym povedať ze vyrobca federal dava tabulkovo vcelku dobre vykony tak porovnam a uvidim.. a objednal som federali FMJ tak aj na nosenie by mali byt s lepsou laboraciou ako S&B teda ak dojdu co sa tyka nabojnic zatial neprebijam.. mam sice matrice na 44RM a aj 9 Lug. Ale ku kupe potrebneho zvysku prebijacieho naradia som sa zatial nedostal..
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Začíname byť OT, ale ešte ti odpoviem.

Od American Eagle nečakaj zázraky. Síce len pocitovo lebo som nemal hradlá, ale bolo to na úrovni PPU.
jurokraken
občasný prispievateľ
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 11 years

Príspevok od používateľa jurokraken »

ahojte som rad ze sa pomaly rozrastame co sa tyka kalibru 10mm auto. ja mam tiez 20 4 gen. zatial som spokojny.
Používateľov profilový obrázok
HADES
prispievateľ
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa HADES »

Tak G20 vyskúšany.. a zbran no dajme tomu , ja som skor na HK ale zvyknem si.. ale strelivo hrôza..PPU,a AE pocitovo jak 9L , tie SB by som zaradil asi jak 45ACP od PPU alebo Hornady presne ako ste pisali jedine co bolo citit ze je kaliber s velkým K boli Hornady.. ale tie su nam len na zábavu ostatné stalo za H.. no snaď časom niečo zoženieme plnohdnotné 10 AUTO.. len mi nejde do hlavy prečo sú tie partizani take slabe ked ich mam v 45ACP tak sa mi zdajú dobre a v 44RM ani nehovorím tam su to fakt pecky . no G20 ide do skrine a HK 45 s Black mamba na opasok :P čús
Naposledy upravil/-a HADES v 31 Jan 2017, 22:18, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Nechcem ti kaziť radosť, ale "plnohodnotné" fabrické strelivo 10 mm Auto u nás určite nezoženieš - už som sa s tým zaoberal. Jediná cesta (teda aspoň zatiaľ) je prebíjať si vlastné... :(
Preto som "projekt" 10 mm Auto odložil na neurčito. :arrow:
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Dátum registrácie: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

fotograf: Nápodobne som sa rozhodoval. "Mighty ten" som zavrhol a investoval do "poor man´s 10mm" - 400CorBon. Prebíjať budem tak či tak a aspoň nebudem stresovať s nábojnicami - 45-tiek sú oproti 10Auto všade haldy. Aktuálne príjemné čajíčkové laborácie majú cca 600J a spätný ráz porovnateľný s 45ACP.

Edit gramatika
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Tak k termínom "plnohodnotný", "plnotučný", "full power", "full house", atď., je nutné podotknúť, že sú veľmi relatívne. Prebíjačom to je jasné, ale bežný užívateľ môže v tom mať chaos. Aby sme dali veci na pravú mieru, vysvetlím:
Hornady používa prachy od výrobcu Hodgdon, neviem presne ktorý, ale v prípade kalibru 10 mm Auto ide o jednu z týchto 3 možností:

1) buď je to prach Longshot, ktorý pri max. navážke 0.616 g vyvodí pri vznietení tlak vo vnútri nábojnice 238.56 MPa, čo udelí strele s hmotnosťou 180 gr. (11.66 g) rýchlosť 392.28 m/s, čomu zodpovedá kinetická energia na ústi hlavne dlhej 127 mm 897.42 J;

2) alebo je to prach 800-X, ktorý pri max. navážke 0.564 g vyvodí pri vznietení tlak vo vnútri nábojnice 206.84 MPa, čo udelí strele s hmotnosťou 180 gr. (11.66 g) rýchlosť 368.81 m/s, čomu zodpovedá kinetická energia na ústi hlavne dlhej 127 mm 793.25 J;

3) alebo je to prach CFE Pistol, ktorý pri max. navážke 0.492 g vyvodí pri vznietení tlak vo vnútri nábojnice 234.42 MPa, čo udelí strele s hmotnosťou 180 gr. (11.66 g) rýchlosť 368.20 m/s, čomu zodpovedá kinetická energia na ústi hlavne dlhej 127 mm 790.63 J;

4) už len ako príklad, ak by sme uvážili vo výpočtoch prach HP-38 od Hodgdonu (ktorý Hornady určite nepoužíva pri strelive 10 mm Auto), tak ten pri max. navážke 0.376 g vyvodí pri vznietení tlak až 240.63 MPa (!), ale 11.66 g strele udelí rýchlosť len 347.78 m/s, čomu zodpovedá kin. energia strely na ústi 127 mm hlavne 609.92 J (!), a pritom samozrejme ide o "full power" laboráciu, keďže tlak je až na úrovni cca. 240 MPa.

Hornady laboruje strelivo so 180 gr. strelami (11.66 g) na úroveň 1180 fps (359.664 m/s), čo zodpovedá kinetickej energii na ústi 127 mm dlhej hlavne 754.40 J.

Ak teda tento výkon vztiahneme k výkonu podľa bodu 1) sme na 84.06 % z "plnej sily", ak ho vztiahneme k výkonu podľa bodu 2), sme na 95.10 % z "plnej sily", no a keď ho vztiahneme k výkonu podľa bodu 3), tak sme na 95.42 % z "plnej sily".

No a keď už chceme byť úplní a v hodnotení komplexní, tak pri uvážení "full power" laborácie podľa bodu 4) je Hornadyho strelivo na úrovni 123.69 % z plného výkonu! Teda ho hypoteticky prekračuje.

Takže toto je relativita pojmov "plnohodnotný", "plnotučný", "full power", "full house" a v tomto kontexte je nutné na nich pri akomkoľvek hodnotení aj nahliadať.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Dátum registrácie: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Chapem co chces povedat, ale plnotucnym 10mm nabojom rozumiem taky, co ma max. energie kolko ti vie dany kaliber dat a nie kolko vie dat ktory prach. To mna ako zakaznika nemusi zaujimat.
Napr. 135 gr (9 g) Controlled Expansion Doubletap Ammunition - 1041J je rozhodne plnotucne strelivo.
Ked tam vyrobca da blby prach, tak mi je naozaj jedno ze ho tam je maximalne mnozstvo ak vysledna energia je na urovni 700J :)
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

SperkyB by mal ratat s co najlahsimi strelami aby dosahoval take pekne energie. Holt s tazkou strelou len tazko dosiahnete tie energeticke maxima. A treba si povedat, ze a preco vlastne to potrebujete... Lebo hrat sa s nejakymi teoretickymi hodnotami je sice pekne a da sa potom precuravat, ze moj kaliber je silnejsi, ale to uz sa taha potom do tych utopickych debat "co do lesa" kde sem tam pride nejaky polovnik a tieto sny o obrane kratkou proti svini, medvedovi polozi na lopatky.

Ale nechceme sa radsej presunut do temy o prebijani?
inspiring_wiles

Príspevok od používateľa inspiring_wiles »

Zlomizub napísal:Chapem co chces povedat, ale plnotucnym 10mm nabojom rozumiem taky, co ma max. energie kolko ti vie dany kaliber dat a nie kolko vie dat ktory prach. To mna ako zakaznika nemusi zaujimat.
Napr. 135 gr (9 g) Controlled Expansion Doubletap Ammunition - 1041J je rozhodne plnotucne strelivo.
Ked tam vyrobca da blby prach, tak mi je naozaj jedno ze ho tam je maximalne mnozstvo ak vysledna energia je na urovni 700J :)
Zlomizub, je fajn, ak bol text pre Teba zrozumiteľný. Samozrejme, každý to vnímame po svojom, podľa mňa je ale dobré do toho celého "vidieť" hlbšie, zabezpečí to človeku reálnejší pohľad na danú problematiku.
Ináč firme Double Tap a ich laboráciam až toľko never: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0.

Stručný výťah z tabuľky:

135 gr. NOSLER JHP, deklarovaná rýchlosť z G20 1608 fps (1051.15 J), skutočné hodnoty z G20 1430.5 fps (831.89 J),

155 gr. JHP, deklarovaná rýchlosť z G20 1475 fps (1015.48 J), skutočné hodnoty z G20 1282.8 fps (768.08 J),

a teraz pozor Hornady 155 gr. XTP, deklarovaných 1265 fps z 5 " hlavne, reálnych z G20 1270 fps a 752.83 J!,


180 gr. controlled exp., deklarovaných 1350 fps (987.86 J) z G20, reálnych z G20 1169 fps (740.73 J),

a znovu pozor Hornady 180 gr. XTP, deklarovaných 1180 fps (755 J), reálnych z G20 1155.4 fps (723.6 J),

no a aby som dielo skazy dokonal, tak DT 200 gr. Hardcast, deklarovaných z G20 1300 fps (1017.83 J), reálnych z G20 1115.8 fps (749.83 J),

no a Hornady 200 gr. XTP deklarovaných 1050 fps (664 J) z 5 " hlavne, reálnych z G20 1046.6 fps (cca 660 J).

Záver? Kto aký chce, nech si urobí. Strelivo od firmy Hornady sa ale právom považuje za top, ako v Európe, tak aj v Amerike.

to Mesi: Podpisujem!

PS: odkaz možno nájsť pod týmto videom užívateľa: https://www.youtube.com/watch?v=T8OeuwEIp9g.
Používateľov profilový obrázok
GoodLuck
občasný prispievateľ
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 7 years 2 months

Príspevok od používateľa GoodLuck »

Mal som G20 par rokov dozadu. Dali sa do toho zohnat naboje 2 x do roka. Hornady co neboli uplne na nosenie (zato supa) a Eagle (ale nejake chudokrvne). Keby nebolo Kulhankovho "Nocneho klubu" , predal by som ho daleko skorej. Napriek tomu, ze niesom uplne maly a tlapky mam tiez celkom plutvove, sa mi ta G20na drzala dost zle, zato G17 sedi ako uliata.
Kedze neuvazujem o pistolovom prebijani ( na poslednu Hornady Lock-N-Load® Ammo Plant padal v garazi prach 20 mesiacov, az som ju vymenil za puskohlad :lol: ) je G20 pre mna minulost..

radsej o tom citat v "Nocnom klube"
Napísať odpoveď

Návrat na "Glock"