Puška ČZ vz. 52/57

Okrem poľovných a športových samonabíjacích.
scandium1
občasný prispievateľ
Príspevky: 24
Registered for: 4 years 2 months

Puška ČZ vz. 52/57

Príspevok od používateľa scandium1 »

Dobrý deň, rád by som sa spýtal na názor niekoho kto rozumie zbraniam na pušku vz. 52/57. Podarilo sa mi zakúpiť uloženku v kompletne sčíslovanom stave, je to v podstate nestrielana uloženka. Beriem to ako raritku a v podstate trošku aj ako investičnú zbraň. Nemám v pláne z nej vybúchat tisíce samopalovych nábojov. Veľmi sa mi páči a doteraz som o tej zbrani veľa nevedel takže si dopĺňam vedomosti a historické bsuvuslosti. Budem rád ak ľudia ktorí ju majú sa podelia o svoje skúsenosti, prípadne ak je tu znalec tak prispeje svojimi poznatkami a vedomosťami. Dočítal som sa o nej že je to celkom výnimočná zbraň a veľmi ťažko sa zháňa lebo sa dlho nevyrabali, veľa sa ich nevyrobilo a takmer všetko sa vyviezlo do rozvojového sveta kde sa podporovali lokálne konflikty. Zohnal som ju viacmenej náhodou a až po ponuke ku kúpe som sa oboznamoval s detailami o zbrani. Ďakujem pekne.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Wiki uvádza, že táto zbraň je v súčasnosti zavedená u čestných jednotiek.
Mal som ich k dispozícii 40 (či 60) ks, ale to nie je podstatné, tiež pre čestnú jednotku.
Občas sme sa išli partia na strelnicu, pobrali všetko možné zo skladu, čiže aj túto pušku a hajde strieľať.
Neskutočne presná flintička...strieľali sme na 100 a 200 m, a to len cez mieridlá. Všetko išlo tam, kde sa položilo.
scandium1
občasný prispievateľ
Príspevky: 24
Registered for: 4 years 2 months

Príspevok od používateľa scandium1 »

Česi na Strelectvi.cz riešili že prvá rana ide vždy vpravo hore myslim. A vraj to riešil aj Kratochvíl. Údajne to ma súvisieť s dorazenim náboja pri manuálnom natiahnutí zbrane a pri opakovanej funkcií záveru.
Ceremonialne zbrane sú údajne znefunkčnené. A že sa im rozpadávajú pažby ako vojaci nimi búchajú o zem pri poveloch.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Ceremonialne zbrane sú údajne znefunkčnené.
Toto ti ja veru neviem potvrdiť...moja info je spred vyše 20 rokov. 8)
Si chcel skúsenosti ? Holt, ja som strieľal, na búchanie pažbou boli iní... :mrgreen:
scandium1
občasný prispievateľ
Príspevky: 24
Registered for: 4 years 2 months

Príspevok od používateľa scandium1 »

Z kontextu odpovede vyplýva že si asi vojak. Zrejme vo vysluzbe. Boli tieto zbrane aj u bežných útvarov? Ak áno aký bol účel ich držania pri útvaroch, teda samozrejme okrem hradnej stráže. Ale pred rokom 1989 boli tiež prideľované hradnej stráži? Či až po 1989?
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Bežne u bežných útvarov ani nechyrovali, veď aj na čo ?


ČS zavedla od r. 1973 pochromovaná (přesněji poniklovaná) samonabíjecí puška vz.52/57 se zesílenou pažbou a prodlouženým sklápěcím bodákem; znehodnocená a střelby neschopná. Tato verze je přehlídkovou zbraní Čestné Stráže dodneška a od zbraní Hradní Stráže se liší pažbou v úpravě bez řemenu (nepoužívaný úchyt pro řemen zmizel při obměně pažeb v dubnu 1999). Posledním detailem je, že barva pažeb pro HS je černá a pro ČS tmavě hnědá. Pro výcvik slouží její standardní verze v matné barvě a od r. 2016 se používá několik funkčních pušek pro slavnostní salvy.
scandium1
občasný prispievateľ
Príspevky: 24
Registered for: 4 years 2 months

Príspevok od používateľa scandium1 »

Dik za odpoveď. Píšeš že ti prešlo rukami pár a že ste ich brávali
na streľby. To sa bavíme o nejakej služobnej akcií či v rámci nejakej súkromnej aktivity?
Tiež viem že útvary ich nemali. Ako píšeš tá zbraň na útvare nemala žiadne využitie a zmysel.
Vlastne v tom je aj raritlnosť tej zbrane že podobne ako SKS 44. Kým sa zbraň dostala do spoľahlivej funkčnej podoby, už ju nahradila iná, progresívnejsia. Tejto pušky sa veľa kusov nevyrobilo, veľa sa vyviezlo a na útvaroch neslúžili.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

V CZUB bolo v rokoch 1953 - 57 vyrobených 153 485 pušiek vz. 52, komorovaných na československý náboj vz. 52 7,62x45mm. Po vzniku Varšavskej zmluvy v r. 1955 padlo rozhodnutie zameniť náboj sovietskym vz. 43 7,62x39mm. Po ukončení vývoja v Konštrukte Brno, kedy sa podarilo aj dostatočne eliminovať odchýlku prvého výstrelu (u vz. 52 to bolo až 20cm) začala výroba pušiek vz. 52/57 v CZUB v októbri roku 1957. Do konca roku bolo vyrobených 10 000 zbraní, v nasledujúcich rokoch potom 55 000 a 35 000. V auguste 1959 ich výroba skončila.
Avšak už 10. februára 1959 bol zavedený do výzbroje ČSĽA samopal vz. 58 - ale to už je iný príbeh... :wink:
scandium1
občasný prispievateľ
Príspevky: 24
Registered for: 4 years 2 months

Príspevok od používateľa scandium1 »

Čo sa stalo s pôvodnými 52kami v ráži 7,62x45 a čo sa stalo so zbraňami 52/57?
Vyviezlo sa to mimo územia čs. štátu?
Vieme osudy tých zbraní?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Asi 1000 pušiek vz. 52/57 po znebojaschopnení a príslušných povrchových a technických úpravách slúži v hradnej stráži prezidenta ČR. Podľa nejakej ďalšej info je udržiavaných ďalších asi 11 plne bojaschopných a slúžia jednak na výcvik, ako aj na čestnú salvu pri pohreboch osôb, ktoré si tú čestnú salvu zaslúžia.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Casto sa objavuju v aukciach v Nemecku, zmrsene podla tamojsieho zakona, privareny bodak, zasobnik iba na 2 naboje (pribodovane), obuchane znackami Frankonia.
Napísať odpoveď

Návrat na "Samonabíjacie"