Séria AK 100 a armáda

Samopaly, guľomety a iné.
inspiring_banzai

Séria AK 100 a armáda

Príspevok od používateľa inspiring_banzai »

Nazdar!

Mám v úmysle prebrať dve veci:

1. Séria AK 100 je určená, len na export, alebo ich používa aj ruská armáda?

2. AK-47 je zbraň s pomerne horšou presnosťou a AK-74 je prvý opak. Otázka je, či AK-103 a AK-104 trpia tak isto týmto problémom (alebo je to spôsobené tou muníciou? 7,62x39? :? ).

V každom prípade diki za ohlasy a názory.
Snypo
prispievateľ
Príspevky: 339
Dátum registrácie: 15 years 5 months

Príspevok od používateľa Snypo »

AK47 a relativna nepresnosť - solídne záverové vôle,vôle v piestikovom ustrojenstve,lysované plechy a aj kaliber na to vplýva.Je to zbran do blata a vojny,ne na sportovu strelbu proste.
Ak74 ma kvalitný kaliber,má vyššiu presnosť ako Ak47 ale tiež to je zbran do vojny s vysokou odolnostou proti potucham čo je vykúpene zväčšenými vôľami záveru atď...

Nevim ako su na tom AK 103-ky,pravdepodobne zbrane pre civilny trh budu mať zmenšené vôle cize aj presnosť by mohla byť lepšia(neoverene).Hlavne maju AKčka vždy skoro nezničitelne a kvalitne,cize asi najviac bude rozhodovať strelivo a induvidualny tuning,nastavenie.
inspiring_elgamal

Príspevok od používateľa inspiring_elgamal »

inspiring_banzai

Príspevok od používateľa inspiring_banzai »

Asi to bude v črevách a mechanizme, lebo Vzor 58 má kaliber 7,62x39 a je dosť presný.

Niečo na spestrenie: http://www.youtube.com/watch?v=MVLbLnsd ... xSU8pp7kao
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Snypo napísal:...Ak74 ma kvalitný kaliber
toto bolo myslene ako?
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

tu je porovnanie da sa povedat expertov :D :
http://www.youtube.com/watch?v=G6BpI3xD6h0
neporovnaval by som z civilne verzie a vojenske su to odlisne stavby co sa tyka vôli ... v civile ide o presnost v boji o spolahlivost , lahke ovladanie a nenarocnu udrzbu ... ked som cital o vyvoji SA58tak ten ma vraj inak ulozenu hlaven ako AK ... preto je vraj presnejsia ....... co sa tyka mna poznam chlapika co z civilnenou ulozenkou s optikou a tovarenskou municiou trafi zapalkovu skatulku na 100M 9 ranami z 10 ci je to dost ... neviem posudit .. ale rozhodne by som tu skatulku nechcel zastupovat :D
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

gewehr napísal:
Snypo napísal:...Ak74 ma kvalitný kaliber
toto bolo myslene ako?
asi mal namysli 5,45X39 vs 7,62X39 ...
inspiring_banzai

Príspevok od používateľa inspiring_banzai »

Tu je taká porovnávacia stránka: http://militaria.wz.cz/ :wink:
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

je mi jasme, ze AK47 a AK74 maju rozdielny kaliber, ale preco by mal byt 5,45 "kvalitnejsi"?
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

tiez ma to zaujima :) hlavne ked vezmem do uvahy mnoztvo typov vyrabaneho streliva v oboch kalibroch ...

a pre porovnanie (nech ostaneme u tych ruskych zbrani), aj 7.62x54R je naboj urceny aj pre "ostrelovacky" (Mosin a pod) ale aj na kropenie z gulometu, kde meter hore-dole nehra rolu...

ked napaskujem gulometak do Mosinky, vystreli to.. ked naladujem Ekstry do gulometu, tiez to bude kropit...

bez uvedenia konkretneho typu naboja a zbrane z ktorej je vystreleny maju taketo vyssienapisane porovnania asi taku vypovednu hodnotu ako "cervene auto je dobre na dialnicu ale modre ma tiez styri kolesa..."
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

Tak vobec porovnavanie kalibrov je nezmysel, ked tak podme porovnavat naboje (ono je tiez klucove, z coho je to strielane). Vygooglil som si nejake balisticke krivky (berme do uvahy vonkajsiu balistiku) 7,62x39 (o puskovom 7,62x54R sa nebavme, AK47 ma tu 39nu stredneho balistickeho vykonu) a 5,45x39 a ked porovnam prieraznost, pokles strely na drahe, energiu strely v zavislosti od vzdialenosti od ustia, citlivost na vietor etc. tak nevidim ziadny dovod vyhlasit nieco za "kvalitnejsie", skor naopak, 5,45 taha v niektorych ukazovateloch za kratsi koniec. To ze mensi a lahsi naboj zmensenim konkretnej dimanzacie niektorych dielov znizi hmotnost a zcasti aj rozmery zbrane a zvysi palebny priemer neseny jednotlivcom, pripadne zmensi spatny raz (ma to okrem ineho co docinenia aj s hmotnostou strely, ktora sa ale v pripade 5,45 negativne prejavuje na inych balistickych vlastnostiach) a tym moznost mensieho rozptylu strelby davkou (nezamienat s presnostou naboja, to je zasa ina kapitola) je sice pekne, ale vykon naboja tym jednotnacne klesol. Takze mozna by bolo dobre napisat, co si Halik predstavujete pod tou kvalitou :?:
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

aj USA cez vietnam usudilo ze 5.56 nieje ktovieco co sa tyka priebojmosti a stability striel vo vegetacii a zaviedli 7,62 a CCCP pochopili aku ma 5,56 (5,45) prednosti na priestranstve konflikt Afganistan ...
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Dátum registrácie: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

ano, pochopili to tak dokonale, ze cast vojakov sa v Afgane vratila k AKM :lol:
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

tak sm si to precital a nasiel tam toto:

Oproti AKM je AK-74 díky použitému náboji a účinné úsťové brzdě mnohem přesnější...................................

ale hlavne toto:


Nový náboj 5,45x39 mm má mnohem menší průbojnost něž původní ráže 7,62 mm, proto někteří ruští vojáci ze speciálních jednotek dávali během války v Afghánistánu a Čečensku přednost útočné pušce AKM (AKMS)
.
raz 7,62 :D
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

no ale preco je podobna zbran v mensom kalibri s brzdou presnejsia vojine ???

lebo ten patron jaxi menej kope, takze plus brzda = davkou sa to da lahsie udrzat ....

to vsak s balistikou naboja a presnostou zbrane pri strelbe jednotlivymi ranami nema lautr nic spolocne
Napísať odpoveď

Návrat na "Samočinné"