Strela Alsa Pro 9mm Luger FMJ 115gr

Používateľov profilový obrázok
pif paf
častý prispievateľ
Príspevky: 717
Registered for: 13 years

Strela Alsa Pro 9mm Luger FMJ 115gr

Príspevok od používateľa pif paf »

Už dávnejšie sa my dostal do rúk kartón (2500 ks) týchto striel.
http://www.alsapro.cz/shop/index.php?ro ... uct_id=204
Boli to moje prvé a posledné AP strely na prebíjanie. Natlačil som ich do nábojníc a vystrelil len pár stovák. Občasné výstrel sprevádzal mierne neobvyklý výšľah plameňa, dym, hluk a kopanec. Tieto podnety ktoré som mohol vizuálne, sluchovo či pocitovo zaznamenávať som pripisoval svojim začiatkom v prebíjaní. Pri škatuľkovaní druhej či tretej série vlastných skompletovaných nábojov som pri manipulácii s nimi čírou náhodou objavil zvláštne rezonovanie pri poklepaní nechtom. Čo bolo aj počuť aj cítiť v prstoch. Poklepávaním som zistil že ich je takýchto viacej. Niektoré rezonovali viacej iné menej. Po konečnom rozdelení stovky nábojov bola rezonujúcich menšia polovica. Začalo dumanie a pátranie po príčine.
Uvolnené (kloktavé) olovené jadrá, ktoré nie sú spojené s plášťom strely. Triedenie "našťastie" uľahčovalo aj viditeľné rozlíšenie hrkavých striel od dobrých podľa bielych stôp na olove. Predpokladám že ide o hrdzu:
http://pifpaf.eu/Strelivo/#S1054141.jpg
Jedna výberová zvlášť uvolnená (tá bodka je test tvrdosti jadra):
http://pifpaf.eu/Strelivo/#S1054146.jpg
Po skontrolovaní aj ďalších štyroch sáčkov (tri som medzitým predal) bol celkový pomer taký že väčšia polovica mala uvolnené jadro od plášťa. Tie dobré strely už sú všetky vo valoch rôznych strelníc. S týmy hrkavými bol problém sa ich zbaviť. Pokým som sa nedokomunikoval až k pánovi Marcinkovi a ten bol ochotný mi ich vymeniť keď príde najbližšie na Slovensko. Mimo to ma ubezpečil že o probléme vie a že išlo len o malú sériu. No na ich titulnej stránke majú v úvodnej fotke práve tieto hrkavé strely:
http://www.alsapro.cz/
A takisto aj na jedinej a tej istej ilustračnej 115gr fotke pri všetkých ostatných strelách vrátane 45 ACP:
http://www.alsapro.cz/shop/index.php?ro ... ry&path=69
Len 124gr Luger strela má inú fotku so strelami v sáčku a novým štítkom:
http://www.alsapro.cz/shop/image/data/strely_plocha.jpg
Tieto strely aspoň s tej ilustračnej fotky vyzerajú že sú už v poriadku.
Aby som zodpovedal otázku tým ktorý sa už dlhšie pýtajú: V čom je problém a prečo som nebol ochotný tie hrkavé strely strielať. No nie som expert na internú balistiku. Ale kladiem si otázky. Ak sa pri výstrele tlak v hlavni za strelou dostane medzi jadro a plášť strely. Udrží tenký a mäkký tombakový plášť tento tlak? Nedôjde k prenosu tohto tlaku skrz plášť strely do stien hlavne? Nebude strela klásť väčší odpor hlavni? Nevzrastie tlak v hlavni? Nemôže dokonca dôjsť až k pretrhnutiu plášťa a uviaznutiu strely v hlavni? Ja neviem. A nechcel som to zisťovať ďalšími praktickými testami.
Prikladám pre porovnanie ešte foto ako uzatvárajú plášť do dna striel iný výrobcovia: ZVS 124g, S&B 124g, AP 115gr:
http://pifpaf.eu/Strelivo/#S1054149.jpg
Teraz spokojne používam ZVS 115gr. Nemám ich nafotené ale majú dno prevedené rovnako ako ZVS 124gr len z väčšou priehlbinou a do oblúka.

Edit: oprava jedného linku na foto.
Naposledy upravil/-a pif paf v 18 Sep 2014, 12:12, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
pif paf
častý prispievateľ
Príspevky: 717
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa pif paf »

Užívatel R ma nasmeroval na túto tému:
http://www.strelectvi.cz/forum/limit-12 ... 4-160.html
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

PifPaf: pekny poznatok ale teraz uz bezpredmetny. Jedine, ze by niekto mal tu staru sarzu. AP sme od vtedy vymlatili asi 25tis a ok. Takze budte vsetci v klidku.
Za tu cenu je to bezknkurecne strelivo v danej vahe.
Používateľov profilový obrázok
pif paf
častý prispievateľ
Príspevky: 717
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa pif paf »

Len pre upresnenie:
25tis nábojov, alebo striel na prebíjanie?
glocker
občasný prispievateľ
Príspevky: 71
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa glocker »

Žiaľ musím potvrdiť skúsenosť používateľa pifpaf... dnes keď som ukladal prebíjané náboje s 8g strelou do krabičky náhodou som si všimol ako keby uvolnenú strelu. Keď som ju ake skúsil z nábojnice vybrať bola pevná preto som potriasol nábojom a skutočne v náboji niečo tvrdo hrkotalo. Predpokladám podľa toho čo písal pifpaf a podľa pocitu že to nemá byť čo iné ako strela.

Nechcem polemizovať o tom či môže takáto strela spôsobiť nejaké komplikácie alebo nie len som chcel potvrdiť skúsenosť ktorá tu je spomenutá.

Ja som už týchto nábojov vystrieľal cca 1000ks a problém som s nimi nemal takže si myslím že to nejako ublížiť nemôže akurát tá strela asi moc presná nebude
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

glocker napísal: Predpokladám podľa toho čo písal pifpaf a podľa pocitu že to nemá byť čo iné ako strela.

len som chcel potvrdiť skúsenosť ktorá tu je spomenutá.
no keďže ako píšeš že "len" predpokladáš a dotyčný náboj si nerozobral a strelu neskontroloval tým pádom nemôžeš nič potvrdiť ani vyvrátiť ... ako ti už niekto písal v inom poste je to informácia ako v mediach .....
glocker
občasný prispievateľ
Príspevky: 71
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa glocker »

Neviem o tom že by mi niekto niečo písal v inom poste lebo ja som v inom poste k tejto téme nič nepísal. Každopádne nie som ... a dokážem predpokladať čo tam asi hrká aj keď žiaľ nemám delaboračné kladivko aby som náboj rozobral. Skús popremýšľať čo asi môže v náboji hrkať.

Ale určite nemám chuť sa o tom doťahovať význam to nemá..
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

glocker: ked nemas kladivko, pouzi Delaboracne Kombinacky.

pif paf: ked som sa pozrel do mudrej knihy, tak ja s kamaratmi (prebijame traja) sme v poslednom roku pouzili 21 500 ks striel Alsa pro bez zaznamenania tohto problemu (1500 ks 124 grn, 8000 ks 140 grn , 12 000 ks 147 grn)
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

pif paf napísal:S týmy hrkavými bol problém sa ich zbaviť. Pokým som sa nedokomunikoval až k pánovi Marcinkovi a ten bol ochotný mi ich vymeniť keď príde najbližšie na Slovensko. Mimo to ma ubezpečil že o probléme vie a že išlo len o malú sériu.
Problém pri výrobe sa môže stat všade (aj sa stáva) nielen pri pri strelách do nábojov. Dôležité ale je ako sa producent k tomu postaví a myslím si že v tomto prípade postoj pána Marcinka slúži k dobrej obchodníckej povesti. Problém netajil, priznal ho a navrhol výmenu. Kiež by sa takto chovalo viac obchodníkov.

Skôr ma zaráža fakt že si sa zbavoval striel o ktorých si mal pochybnosť či sú bezpečné. Zbaviť sa problému tak že ho presuniem na iného nieje zrovna "kóšer".

Tak či onak, tu na fóre je dosť ľudí čo sa vyjadrili a sú spokojný so strelami / nábojmi ALSA PRO a moja osobná skúsenosť je tiež iba pozitívna. ALSA PRO sú tiež len ľudia a ľudia sa občas mýlia a robia chyby, ak si ich priznajú a zjednajú nápravu - slúži to len k ich cti.
Používateľov profilový obrázok
pif paf
častý prispievateľ
Príspevky: 717
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa pif paf »

:!: OFF TOPIC :arrow:
Steyr_H5 napísal:
pif paf napísal:S týmy hrkavými bol problém sa ich zbaviť. Pokým som sa nedokomunikoval až k pánovi ... ... ...
Skôr ma zaráža fakt že si sa zbavoval striel o ktorých si mal pochybnosť či sú bezpečné. Zbaviť sa problému tak že ho presuniem na iného nieje zrovna "kóšer".
Je neskutočné kolko vecí tu na WF vybavím súkromnými správami. Len raz za čas ma niekto bezdôvodne a na základe vlastnej fabulácie verejne napadne priamo v téme a ja sa jednoducho musím verejne brániť a zasierať odbornú tému obhajobou svojej osoby a vyvracaním urážlivých fabulácií. Aby si ostatný užívatelia fóra nezafixovali tento trolovský fabulant ako jasný fakt!
Steyr_H5 vôbec ma nepoznáš. Nestrávil si so mnou desať hodín v aute a ani desať minút v kesóne a napriek tomu si na základe jednoduchej vety vyfabuloval fakt že som bezcharakterné hovädo čo niekomu podsunie nebezpečný materiál, neupozorní ho na nebezpečnosť tohto materiálu a vôbec si nebude robiť starosti či ten niekto neutrpí újmu.
A teraz uvediem veci na pravú mieru a tú jednu vetu rozvediem. Napriek tomu že to nemá nič spoločné s touto témou, ale len s mojou povahou. Tak čítaj Steyr_H5 a spoznávaj ma! Aj keď pri tvojej povahe tomu asi veriť nebudeš.
:arrow: S týmy hrkavými strelami bol problém sa ich zbaviť. Pretože som ich nemohol len tak vysypať do kontajnera, keďže ide podla zákona o strelivo. Tie čo som predal mne blízkym ľuďom (v čase keď ešte nikto z nás nevedel že strely sú v určitom pomere vadné, cca 1:1) sa my vrátili naspäť aby som ich roztriedil a dobré im dal späť. Tý ľudia po mne nechceli naspäť peniaze za vadné strely (!), vedeli že som o tom probléme nevedel keď som strely kupoval a charakter im to nedovolil. Naleteli na zlú sériu rovnako ako ja. Takže teraz som mal niečo cez tisíc vadných striel, ktoré my zaberali miesto v trezore zo strelivom a potreboval som sa ich zbaviť. Napísal som výrobcovi mail a čakal. Medzitým som začal uvažovať že strely darujem zadarmo v inzercii - s tým že upozorním aký majú problém. No od toho som upustil pretože pri najhoršom možnom scenári by prípadná havária zbrane mohla byť obrátená proti prebíjačom streliva. A tiež my nemohlo byť jedno že niekto môže prísť k újme (aj keď len jeho blbosťou a snahou ušetriť). Ešte som uvažoval aj o vytavení olova zo striel. No prišiel mail od výrobcu a následne telefonát aby som ja nemusel platiť za hovor a vec bola vyriešená a ukončená najlepšie ako mohla.

Moderátori prepáčia za zasratie témy, ale muselo to byť verejne.

A ľudia! Snažte sa veci riešiť súkromnými správami predtým než na niekoho zaútočíte verejne krivým obvinením. Ďakujem!
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Nediv sa.
Aj ja som bol toho nazoru ako štajer. Tak to vyplynulo z Tvojej tajomnej a nejednoznacnej vetnej kontrukcie. My len "zrkadlime" .
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

Máme tu ďalšiu citlivku,ktorá sa okamžite urazi pri otázke k veci. Namiesto vypisovania urazenej fabulacie, si mi mal pekne tu dávnejšiu PM poslať a ne ju pred doručením zmazať.
Sorry PifPaf, ale tváriš sa tu ako konštrukter fy.Dillon, pritom za rok buchnes 700 rán...
Vypeníš v téme a máš pocit,že si urobil vo veciach jasno?
Neviem, čo ťa žerie
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

PifPaf: Menam pocit ze by moj prispevok mal ist cez PM. Pochopil som tvoju vetu tak ako som pochopil a zda sa ze niesom sam. Nemam nic proti tvojmu opisu problemu a skusenosti s AP. Prepac ale ak sa vyjadris nejednoznacne a davas tym priestor k dohadom - sorry to nieje moj problem. Moj komentar bol slusny bez osobnych invektiv a urazok. To iste ale nemozem povedat o prvej 1/3 tvojej reakcie. Ale v podstate je mi to jedno.
Stara sarza, stary problem. Postoj producenta tiez jasny a kladny.
Mimochodom, stale mi nieje jasne ako si sa tych striel "zbavil" , ked uz si si dal namahu s objasnenim. Znova si nejednoznacne pomenoval riesenie ale ako to dopadlo ? ... Predpokladam ze ti ich AP vymenili. Ale v podstate to bola iba recnicka otazka.
No a ked uz tu mame tuto imtimno-verejnu chvilku, nevkladaj mi prosim do ust slova ktore som nepovedal. Ja som ta hovedom nenazval!
Adios.
inspiring_boyd

Príspevok od používateľa inspiring_boyd »

pif paf napísal:No prišiel mail od výrobcu a následne telefonát aby som ja nemusel platiť za hovor a vec bola vyriešená a ukončená najlepšie ako mohla.
logicky domyslené : "reklamačná výmena" ... teda len pre tých ktorý v tom ešte nemajú "jasno"(bez urážky).
Napísať odpoveď

Návrat na "Strely, nábojnice, prach a iné"