Skusenosti so zapalkami (Large Rifle) CCI , Fed , Rem a ine

tenorista
prispievateľ
Príspevky: 411
Registered for: 15 years 4 months

Príspevok od používateľa tenorista »

Ja som magnumové používal na začiatku,nemôžem povedať,že by boli s nimi problémy,potom som skúsil br2 a už som pri nich zostal,tiež kôli tomu že som si urobil veľkú sériu nábojov a v podstate dostrielavam náboje vyrobené 22.2.2007
dan12
občasný prispievateľ
Príspevky: 62
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa dan12 »

Chlapi tu odchylku rychlosti uvadzate v rozdieli min/max rychlost(E.S. extreme spread) alebo v S.D. (standart deviation) ?
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Tak ja mam rychlost 734 m/s odchylky +- 2 az 3 m/s ,zapalky CCI BR2 ( mechanicka vaha RCBS 1010) , z toho mi vychadza ze ten elektronicky davkovac je nahovno ,,,rovnako ako aj vsetky elektronicke vahy vaziace na +- 1/10 grainu to je prilis velka tolerancia , nehovoriac o tom ze elektr. vahu nemusite vzdy rovnako vyvazit , este potom pre rychle davkovanie prachu by som pouzil davkovac Harrels - jediny presny aj pre prachy tipu acc2015
zase na druhej strane ustovu rychlost ovplyvnuje a rozdielnost vytahovej sily strely...
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

dan12: E.S.

Turbiak: Celkom presne nerozumiem co mas na mysli - elektronicka vaha s presnostou 0.1gr moze spravit odchylku 0.05gr (navazi povedzme 42.151 ale ukaze 42.2), kalibracia sa robi pred kazdym pouzitim (RCBS ChargeMaster na to pouziva dve 50g zavazia, zobrazuje ci je vaha stabilizovana a potom kalibruje pri 0g, 50g, a 100g), a ten mozny rozdiel 0.05gr je podla mna zanedbatelny - je to 0.1% z beznej navazky pre 308mu (cize teoreticka odchylka menej nez 1m/s v ustovej rychlosti). To uz viac 'zavazi' odchylka v hmotnosti nabojnice (mozny rozdiel vo vnutornej volumetrike, ktory ale moze existovat aj pri nabojniciach s 'rovnakou' hmotnostou), alebo x dalsich faktorov (pevnost ulozenia strely v krcku, teplota naboja, rozlozenie prachu v nabojnici potom ako ho zasunies do komory, konzistencia prechodoveho/zapalkoveho kanaliku, kuzelovitost jeho ustia, atd. atd. atd.).

Niektori benchrestaci nechavaju vahu dokonca pol hodiny 'zohriat sa' pred kalibraciou a pod., ale to je podla mna uplny extrem (a rovnako aj mechanicka vaha bude mat nejaku/minimalnu odchylku v zavislosti od teploty v miestnosti, vlhkosti vzduchu a x dalsich prkotin :-)


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5177
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Lyman sa sám 30 minút zahrieva pred vážením, proces je možné prerušiť,ale výrobca doporučuje nechať warm-up prebehnúť. Preto ho vždy zapínam s potrebným predstihom. Malé pár-kusové testovacie série robím na mechanike.
dan12
občasný prispievateľ
Príspevky: 62
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa dan12 »

Gunslinger:

Myslel som odchylku v rychlosti, ES je rozdiel najnizsej a najvyssej rychlosti.Lebo je este uvadzana SD a to by mala byt max odchylka od priemernej rychlosti a ta je vzdy mensia.
S Palom (Turbiakom) sme pomerali zopar jeho navazok 308w a tie mu vychadzali super: rozdiel max min asi 3m/s,co je parada.
K tym odchylkam moze prispievat aj nevhodne zvoleny bushing(vysoka vytahova sila strely) alebo prilis tvrda mosadz krcku(velakrat strielane a nezihane krcky). Samozrejme zle zapalky a vsetko ostatne co sa tu uz spominalo.

K tym Magnumom, taka teoria, malo by sa to pouzivat od navaziek 60gr a vyssie, niektori to maju uz pri 30-06. Zase z praxe: pouzivam to pri subsonikoch 7.62x39.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

dan12: Mno, ono je tym vlastne vyjadrene oboje - ked clovek napise ze ma rychlosti +/- 3m/s tak je v tom aj E.S. (6 m/s) aj priblizna S.D. (3m/s :-)

Este doplnim ze cisto matematicky S.D. (standard deviation) moze vyjst napr. 2.68 m/s, pricom E.S. bude tych 6 alebo 7m/s, ale pre jednoduchost to zaokruhlujem :wink:

Ked som naposledy meral rychlosti tak mi vychadzalo 800m/s +/- 2m/s, s cim som bol uplne spokojny. Inak - len tak pre zaujmavost som rychlost zmeral tento vikend ked bolo -14C a vychadzalo to od 760 do 780 m/s (cakal som ze to v tej zime pojde dolu, ale ze az takto ma trochu prekvapilo, ale zato do 350m bola presnost stale vyborna).


Gunslinger
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"