Skusenosti so zapalkami (Large Rifle) CCI , Fed , Rem a ine

Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Skusenosti so zapalkami (Large Rifle) CCI , Fed , Rem a ine

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Rad by som sa spytal ostatnych 'prebijacov' :) ake maju skusenosti so zapalkami do puskovych nabojov ?

Momentalne riesim problem s CCI (Large Rifle 200), dobre sa prebijaju a rozptyl je prijatelny, ale aj pri uplne identickych ostatnych podmienkach mi raz za cas nejaka rychlostne 'ujde' = bezne rychlosti mam od 770m/s do 788m/s, modus 784m/s, priemer 782m/s, ale cca kazda piata az desiata 'ujde' na cca 755m/s :!: :? Neviem ci je to len touto konkretnou vyrobnou davkou CCI (minul som len asi 150 z 500ks balenia), alebo ci to je rozsirenejsi problem (na americkych forach s CCI zapalkami takyto problem nemaju, ale oni pouzivaju zvycajne CCI BR-2 Bench Rest zapalky, ktore som u nas ani v okoli zatial nevidel).

Pri Federal (210GM) mam rychlostny rozsah od 779-789m/s, priemer 783m/s

Pri Remington (9 1/2) mam rychlostny rozsah 776-792, priemer 784m/s

Momentalne tiez skusam Lapua zapalky, updejtnem az budem mat dost udajov na statistiku.

Zaujimali by ma skusenosti ostatnych - ake zapalky pouzivate, s akymi mate najlepsie vysledky a s akymi najlepsiu konzistenciu (minimalny rychlostny rozsah) ?
inspiring_haslett

Príspevok od používateľa inspiring_haslett »

Niekde som čítal, že rozptyl do 100 ft. je v pohode. Skúsim to pohľadať a dám vedieť. Neviem ale, či bola debata o puškových alebo pištoľových.Tie BR zápalky na tom budú určite lepšie. Skús cez VM Custom objednať tie BR. Martínek dovezie všetko. Cena bude ale vyššia.

Prebíjaš na presnosť, alebo pre lov? Ak na lov, a rozptyl vyhovuje tak potom na to kašli. Alebo používaj tie záplaky s ktorími si mal hodnoty najmenšie. Sám si popísal ktoré mali najmenší rozptyl rýchlostí. Premeraním rýchlostí prídeš na to ako presne prebíjaš. Ak ide o presnosť záleží na tom akú presnosť požaduješ. Od toho sa potom odvíja cenová kategória použ. komponentov atď.

Každá hlaveň potrebuje niečo iné, inú strelu, iný prach inú zápalku, takže treba skúšať a nájsť sweet point :D
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

fugaga: Dik za odpoved, aj ked toto zisti vacsina prebijacov uz na zaciatku :-) Mna by skor zaujimali konkretne skusenosti s puskovymi zapalkami kupenymi u nas.

Trochu Ta doplnim - rozdiel rychlosti nie je tak uplne podmienkou presnosti, benchrest strelci sa snazia o vychylky max 10-12f/s (cca 3-4m/s), ale nie vzdy plati ze najmensi rozptyl rychlosti=najlepsia presnost.

Len pre upresnenie, ja prebijam na maximalnu presnost, a tam cena komponentov je len polovica rovnice, druha polovica je pracnost a presnost procesov prebijania. Ja robim rozmery na 0.01mm (0.00001m) a hmotnosti na 0.1gr (0.0065g). Vsetko ostatne uz mam 'vychytane', trouble mi robia len tie zapalky. Do 300m to sice nerobi na presnost ziaden rozdiel, problem (vertical stringing) nastava az dalej.

Naprosta vacsina prebijacov sice typ zapaliek ignoruje (a rozdiely v tom istom type zapaliek ale od roznych vyrobcov ignoruje dokonca aj QuickLoad a pod.), v reale ale ten rozdiel v rozptyle rychlosti, tlakov, a priebehu vnutornej balistiky je dost znacny.

Tie CCI BR2 by mohli byt lepsie, ale aj nemuseli - vid napr.:
http://www.the-long-family.com/primer_study.htm

BR2 su podobne 'studene' ako klasicke CCI, ale skor nez ich zacnem zhanat rad by som zistil ci aj ini ludia maju podobne skusenosti. Ale dik za tip (VM), aj ked zatial sa mi dost osvedcil Andel (kedy tedy chodievam cez Prahu).

Este dodam, Federal by teoreticky mal byt pre moju konkretnu konfiguraciu naboja lepsi/presnejsi, lenze tym ze je 'horucejsi' obavam sa prilis rychleho narastu krivky tlaku, a kedze to ide do semi-auto a Federal je o dost maksi/citlivejsi nez CCI, tiez sa neda vylucit moznost slam-fire :?
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Este pridam jednu (dost tazko zohnatelnu ale velmi uzitocnu) tabulku relativnych hodnot teploty zazihu velkych puskovych zapaliek od roznych vyrobcov:

1 Fed Match GM215M 6.12

2 Federal 215 LRM 5.69

3 CCI 250 LRM 5.66

4 Winchester WLRM 5.45

5 Remington 9 1/2 LRM 5.09

6 Winchester WLR 4.8

7 Remington 9 1/2 LR 4.75

8 Fed Match GM210M 4.64

9 Federal 210 LR 4.62

10 CCI BR2 4.37

11 CCI 200 LR 4.28

12 KVB 7 LR Russian 4.27
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa AKI »

BR zapalky su udajne z tych lepsich co sa tyka rovnomernosti. Tu na fore ich pouziva ZWER. Vystrelil som par jeho nabojov, ale z toho sa to da len tazko usudit. Lepsie je zmerat rychlost.

Odihlujes ustie zapalkoveho kanala? To by mohlo byt pricinou kolisania rychlosti, pripadne nerovnomerny objem nabojnice moj znamy kvoli tomu vazi nabojnice.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

AKI napísal:BR zapalky su udajne z tych lepsich co sa tyka rovnomernosti. Tu na fore ich pouziva ZWER. Vystrelil som par jeho nabojov, ale z toho sa to da len tazko usudit. Lepsie je zmerat rychlost.

Odihlujes ustie zapalkoveho kanala? To by mohlo byt pricinou kolisania rychlosti, pripadne nerovnomerny objem nabojnice moj znamy kvoli tomu vazi nabojnice.
AKI: Dik za info, skusim s nim checknut. Necakam ale ze to bude prilis odlisne - tym ze su takmer rovnako studene, tie rychlostne rozptyly by mali byt podobne. A ano, odihlujem aj ustie zapalkoveho kanala (Lapua ho sice vrta a to vcelku konstantne, takze na rozdiel do Win a ostatnych to nie je az take zle). Nabojnice vazim tiez - po komplet priprave mi prazdna Lapua vychadza od 170.7 do 174,3gr (Lapua 02 nabojnice su len o cosi tazsie, rozptyl vychadza rovnako), a sutazne vyberam 172,3+/- par desatin.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa AKI »

Ma tiez napada niekde som cital ze niektory BR strelci upravuju sedlo zapalky a po nalisovani meraju rovnomernost osadenia zapaliek. Neviem ci niekto s tym robi naozaj taku komediu.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

AKI napísal:Ma tiez napada niekde som cital ze niektory BR strelci upravuju sedlo zapalky a po nalisovani meraju rovnomernost osadenia zapaliek. Neviem ci niekto s tym robi naozaj taku komediu.
Mno, ja sedla zapaliek upravujem vzdy (ale moc velka komedia to nie je :-), zapalky nalisovavam Forster CO-AX primer seatrom, ale rovnomernost kontrolujem len vizualne a pocitom prstu. Ale merat este aj toto sa mi uz ozaj nechce :roll: :lol:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Quick update: Vyzera to ze CCI BR-2 (Benchrest verzia) nemaju ten hore popisany problem ako som mal s beznymi CCI. Zatial cca 150 ran a aj ked som nemeral vsetky, rychlostny rozptyl maju prijatelny a predovsetkym sa tie 'uletene'/spomalene prestali objavovat.

Inak, lisuju sa rovnako dobre ako klasicke CCIcka, a bonus navyse je ze naspodu (zvonku) maju vyrazene malicke pismeno "B", cize sa nedaju tak lahko zamenit a netreba kontrolovat farbu zvnutra.

Gunslinger
inspiring_haslett

Príspevok od používateľa inspiring_haslett »

Už mám doma chrono. Premeriaval som nejaké laborácie v 9 x 19 a .45 ACP. max. som zatiaľ zaznamenal rozptyl nejakých 40 ft/s takže rozptyl 100 ft/s je dosť. Samozrejme z 10 rán sa mi stalo, že priemer mi pokazil práve jediný náboj.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Gunslinger:

co sa tyka tych rozdielov ustovej rychlosti tak nemusia byt zapalky na vine , napr, pouzivas matrice z neck bushing ? resp. full lenght bushing ?? ak robis z bushingami tak musis struzit vonkajsiu stranu krcka nabojnice , aby si dosiahol rovnaku hrubku steny krcka nabojnice a tym aj vytahovu silu strely( ked osadzas strelu tak by si citil ze niektore idu osadit tazsie a ine lahsie ) , taktiez by sa nemali miesat spolu nabojnice ktore boli rozdielne krat vystrelene , lebo rozdielna unava materialu ma vplyv na vytahovu silu a tym vznikaju rozdiely v ustovej rychlosti
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa AKI »

pochybujem ze Gunslinger nemeria hrubku steny na nabojniciach.

Jedna uvaha - je to spravne?:
Ak pouzivam bushing na kalibrovanie krcka tak "zaskrcujem" len dlzku, ktora je potrebna na osadenie nabojnice - nie? Zvysok krcka centruje nabojnicu v komore. Krcok vystrelenej nabojnice je presne nakalibrovany komorou zbrane.
Priemer pouziteho bushingu ma vplyv na vytahovaciu silu. Po kazdom vystrele material nabojnice tecie - nabojnica sa predlzuje a stencuje sa jej stena, preto treba teoreticky pre rovnaku vytahovaciu silu pouzit mensi bushing.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

TURBIAK / AKI: Ohladne prebijania a detailov matric, atd. odpisem do AKIho threadu, kde mozeme preberat prebijanie aj so vsetkymi detailami.

http://www.webforum.sk/viewtopic.php?p=17593#17593

A ano, tie rozdiely ktore spominam su naozaj sposobene cisto len zapalkami a nicim inym (vsetko ostatne je identicke), dalsie detailne statistiky som nerobil (a asi uz ani nebudem kedze to vyzera ze nemaju prakticky vyznam - vid nizsie), ale vychadza to tak, ze pri Vihtavuori N150 42.5gr a SMK175gr robia zapalky CCI BR2 Benchrest rychlostne odchylky +/- 5ms, a zapalky Remington 9-1/2 odchylky +/- 3ms, a priemerna ustova rychlost je s Remingtonmi o cca 5ms vacsia (ako sa dalo cakat, kedze CCIcka su studensie). Napriek tomu vsetkemu to vyzera ze s CCI BR2 zapalkami je presnost o malicko lepsia, cize :roll: :lol:

Podstatne ale je ze tie nahodne vykyvy standardnych CCI zapaliek sa pri CCI BR2 nezopakovali, cize BR2/Benchrest su ozaj lepsie/maju konstantnejsi zapal. Co sa tyka lisovania a identifikacie, CCI BR2 zostavaju jednoznacne naj zo vsetkych zapaliek co som skusal.

Teraz cez zimu budem experimentovat dost, takze dalsi update uz onedlho :-)



Gunslinger
tenorista
prispievateľ
Príspevky: 411
Registered for: 15 years 4 months

Príspevok od používateľa tenorista »

CCI BR2 opdľa firemných materialov podliehajú pri výrobe dvojnásobnej kontrole,nebolo písané konkrétne čoho tak predpokladám že množstva zlože a jej nalisovania,preto by mali byť lepšie.Inak niekde som čítal že v usa v zime niektorí strelci preferujú zápalky typu magnum,údajne lepšíe zažehnutie zlože pri nízkych teplotách a tým väčšia rovnomernosť
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

tenorista: Mhm, s CCI BR2 som zatial velmo spokojny. S magnum zapalkami som sa chvilu hral, ale co som cital nazory ozaj spickovych benchrestakov, vravia ze v skutocnosti ta ocakavana lepsia konstantnost zapalu nie vzdy funguje, skor naopak, magnumova sila zazihu moze sposobit nerovnomernost zapalu prachovej naplne a vykyvy (v ustovej rychlosti) nasledne vraj su o dost vyssie nez pri BR2kach. Magnumove sa vraj hodia len na niektore typy prachov, a napr. su idealne na subsoniky a pod. S tou zimou ale na tom nieco moze byt, ale testovat sa mi to uprimne povedane nechce :roll: :D


Gunslinger
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"