Prebíjanie revolverového streliva 7,62x38 Nagant

floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 9 months

Prebíjanie revolverového streliva 7,62x38 Nagant

Príspevok od používateľa floyd »

Vlastním ruský športový revolver TOZ 36, ktorý má dokonalú spúšť a je výnimočne presný. Tento revolver nemá okrem kalibru nič spoločné s armádnym revolverom Nagant a pokiaľ mi je známe, Rusi s ním zabodovali na viacerých majstrovstvách sveta a tuším aj na olympiáde. Viem, že oba spomínané typy revolverov nie sú na Slovensku vzácne, tak som sa rozhodol založiť vlákno, ktoré by mohlo pomôcť majiteľom týchto zbraní v snahe častejšie a lacnejšie si zastrieľať. Kto má skúsenosti s prebíjaním tohto streliva? Rád rozviniem debatu. :wink:
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa floyd »

Čo sa týka ponuky streliva, tá je mimoriadne obmedzená vďaka tomu, že sa jedná o výbehový typ streliva so zápalkou berdan a a tiež vďaka jeho zvláštnej konštrukcii (strela osadená v nábojnici pod jej okrajom). Pokiaľ viem na Slovensku je prístup k hotovému strelivu iba od Fiocchi a Prvi Partizan, ktoré sa našťastie vyrába v prevedení boxer. Na viacerých US fórach som čítal, že hoci je Prvi Partizan lacnejší, je čo sa týka nábojníc kvalitatívne lepší. Nakoľko som ho na pulte ešte nikdy nevidel, začal som s konverziou zápalkového lôžka originálnych ruských nábojníc berdan na boxer (zatiaľ celkom úspešne).
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa floyd »

Toto mam poriesene elegantnejsie, nezavisle od druhu streliva a teda priemeru krcku nabojnice. Mam pripravok vyrobeny z ocelovej trubky s rovnym zaslepenym koncom (dnom) v ktorom je v strede vyvrtany otvor pre unik vyrazenej zapalky. Nabojnicu pustim do trubky naplnim vodou a potom tyckou zapadajucou do priemeru trubky uderom kladiva vyrazim zapalku. Tycka ma doraz, aby neznicila nabojnicu. Pripravok funguje na 7,62x39, .38 Special, 7,62x38 Nagant, vojensky krimpovane zapalky boxer .223 Remington (ktore je problem vytlacit ihlou v matrici) a urcite aj na dalsie raze. Ja ale vyuzivam len ten Nagant. No a tiez ma nebavi vytahovat kovadlinku z boxerovej zapalky a lepit takto upravene zapalky do lozka (odhliadnuc od toho, ze sa mi to nezda byt technicky ciste riesenie), takze som to poriesil inak. Nizsie uvedeny postup je moj vynalez, ktory som zatial nikde na nete nevidel, takze momentalne tu rozdavam know-how :mrgreen::

1.) Hydraulicky vytlacit zapalku. Pripadne z vntornej strany prevrtat nabojnicu 2 mm vrtakom az na zápalku a tu potom normalne vypichnút matricou (ide to jednoducho, lebo na dne nabojnice je strediaca jamka). Pri druhom sposobe ale treba davat pozor, aby nedoslo k prevrtaniu povodnej zápalky, lebo by sa bez poskodenia uz nedala vybrat a bude este potrebna!
2.) Ak sa vypichovalo hydraulicky, vrtakom 2 mm odvrtat z vnutornej strany nabojnice trn kovadlinky.
3.) Vycistit zapalkove lozko nabojnice z vnutornej a povodnu zapalku berdan z vonkajsej strany.
4.) Pistolovou spajkovackou dokladne pocinovat cele lozko zapalky v nabojnici.
5.) Tyckou zapadajucou do starej zapalky berdan narovnat uderom kladiva dno zapalky (neskor sa bude jednoduchsie vrtat vyslahovy otvor).
6.) Pomocou spajkovacky a maleho kladivka za nepretrziteho zahrievania postupne a s citom slabymi udermi OPACNE osadit povodnu zapalku berdan zarovno s vonkajsim povrchom (spodkom) nabojnice.
7.) Kvoli dokonalemu centrovaniu predvrtat v dvoch krokoch lozko pre boxer zapalku najprv vrtakom 4,2 a potom 4,3 mm, pricom nezajst moc hlboko, ale len po dno zapalky berdan.
8.) Na dne novo vzniknuteho lozka ostal teraz po vrtaku mierny konus co pomoze vycentrovat vrtak 2mm ktorym treba dovrtat vyslahovy otvor.
9.) Dokoncit lozko presnym nastrojom na upravu zapalkoveho lozka "small pistol/rifle".
10.) Z vnútra nábojnice skrutkovačom vyskrabnut pripadny preteceny cin, z vonkajsej strany ho zacistit filcovým kotúčom na el. bruske, alebo rucne jemnym brusnym papierom.


Vyzera to možno trochu komplikovane, ale s minimalnym cvikom su to sekundove operacie a vysledkom je dokonale spolahliva nabojnica boxer, ktoru je inak problem zohnat. :wink: Pokial robis jednotlive kroky na väcsej serii, ide to od ruky. Tento postup by som vsak s kludnym svedomim nemohol odporucit zacinajucemu prebijacovi na nabojniciach 9 luger! :lol:
Naposledy upravil/-a floyd v 31 Máj 2014, 17:55, upravené celkom 1 krát.
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa floyd »

Pozeram, ze som tu zatial tak trochu sam, ale to nevadi. :D
Takze preberiem trosku otazku matric. Pokial sa mi podarilo zistit, matricami tohto kalibru sa zapodievali doteraz len 3 firmy: RCBBS, LEE a CH4D.

Matrice RCBS stali okolo 160 USD (+ nejake dolare za shellholder) a nakolko tusim dokonca skoncili s ich vyrobou, je zbytocne sa nimi zaoberat.

Matrice LEE su sice lacne, ale nie su urcene k plnohodnotnemu prebitiu kalibra 7,62x38 Nagant Revolver. Su vhodne iba na preformovanie nabojnic 32-20 Winchester, co ma za nasledok 2 problemy. Prvym problemom je, ze tieto nabojnice nie su v nasich koncinach o nic beznejsie ako originalne 7,62x38R. :? Druhym problemom je, ze su kratsie a teda tesniaca funkcia (gas seal) je tym padom v tahu... :?

Takze som si z USA kupil CH4D. Inak tato firma robi viac ako 2000 druhov matric beznych aj vybehovych kalibrov a dokonca je schopna vyrobit matrice na objednavku podla odliatku komory, alebo nakreslenych rozmerov, takze vrelo odporucam stranku http://www.CH4D.com pre westernakov, vyvojarov wildcatov a kazdeho, kto chce "ozivit" svoju staru zbran, do ktorej nemoze zohnat strelivo. Firma vyraba okrem matric aj ine produkty pre prebijacov, takze treba nakuknut. Neda mi nespomenut, ze s velmi ochotnym majitelom firmy (Mr. Dave Davidson) sa da rozsiahlo e-mailovat a riesit akekolvek technicke detaily. Ja som s nim rozoberal niekolko zalezitosti ohladom expanderu na krcok nabojnice a shellholderu, okrem toho mi poposielal kopu zaujimavych materialov k teme a obsirne vysvetlil "co vlastne potrebujem". :D Ak je problem s technickou anglictinou, som pripadne ochotny helpnut. :wink: V Cechach sa daju zohnat tu: http://cs.strobl.cz/matrice-sady-ch4d-1/, ale vyjde to drahsie...

No a teraz k samotnym matriciam. Jedna sa o zakazkovo vyrabane celoocelove matrice, kalene na 59 Rockwellov, rucne lestene, ultrazvukovo vycistene a povrchovo osetrene. Mam doma matrice od LEE, RCBS a Lyman, ale co sa tyka blbuvzdornosti prevedenia, vnutorneho opracovania, ergonomie a uzivatelskej jednoduchosti, CH4D sa mi pozdavaju najviac. Kvalite zodpoveda aj cena - s postovnym z USA a shellholderom cca 120 Eur.Sada pozostava zo shellholderu (dokupeny samostatne) a 4 ks matric (kalibracna/vypichovacia, roztahovacia na krcok (priemer expanderu podla zelania zakaznika), osadzacia na strelu a taper-krimpovacia). O unikatnosti tohto streliva svedci aj fakt, ze je to jediny set matric, ktory tato firma vyraba ako stvorsadu, na vsetky ostatne naboje na svete stacia 2, prípadne 3 matrice!!! Cena pritom ostava ako u trojsady (majitel mi pisal, ze nevidel zmysel v tom vytvarat samostatnu cenovu kategoriu kvoli jedinemu unikatnemu kalibru).
Boris27
prispievateľ
Príspevky: 133
Registered for: 12 years 10 months

Príspevok od používateľa Boris27 »

mna by zaujimalo ake strely pouzivas na prebijanie ....
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"