Spätný ráz zbrane

glocker
občasný prispievateľ
Príspevky: 71
Registered for: 9 years 9 months

Spätný ráz zbrane

Príspevok od používateľa glocker »

Ahojte, viete mi prosím poradiť od čoho primárne závisí spätný raz zbrane pri strelive? U mňa konkrétne prebíjanom strelive. Pretože mám vlastné prebíjané lugery so strelou 7,5g FMJ navážkou prachu D032 4gr čo je výrobcom prachu odporúčaná dávka (alebo mierne viac ako odporúčaná) a tieto náboje majú o čosi menší spätný ráz a tiež sú o čosi tichšie pri výstrele ako druhé prebíjance ktoré mám kde je použitá strela 8g (červená) od aresu. Tu žiaľ neviem aká je navážka prachu.

Podstata mojej otázky tkvie v tom či to že mám pri svojich nábojoch menší spätný raz je spôsobené váhou strely alebo to môže spôsobovať napr malá navážka prachu. Inak je ale presnosť rovnaká ako pri inom strelive, taktiež obtiahnutie záveru je OK zásek som nemal žiadny. Len sa chcem ubezpečiť
inspiring_pare

Príspevok od používateľa inspiring_pare »

Skusil si skontrolovat gule, ci nemaju trochu mensi priemer ?
glocker
občasný prispievateľ
Príspevky: 71
Registered for: 9 years 9 months

Príspevok od používateľa glocker »

Tie FMJ? Nie neskúšal som predpokladám, že nemajú, keďže sú to fabrické, ale vyskúšam ich premerať, keď budem doma.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

el_fuego333 napísal:Skusil si skontrolovat gule, ci nemaju trochu mensi priemer ?
kazde rano prehmatanim medzi prsty? :) :)
DUSO
častý prispievateľ
Príspevky: 1522
Registered for: 15 years 8 months

Príspevok od používateľa DUSO »

ak chces maly spatny raz daj tazsie gule, menej prachu a k tomu je nutne zmensit priestor na horenie prachu, cize zmensi dlzku naboja
glocker
občasný prispievateľ
Príspevky: 71
Registered for: 9 years 9 months

Príspevok od používateľa glocker »

Duso, lenže ja mám presne opačný pocit. Mám ľahké strely a malý spätný ráz.. s ťažšou strelou je spätný ráz vyšší..
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Registered for: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

DUSO napísal:ak chces maly spatny raz daj tazsie gule, menej prachu a k tomu je nutne zmensit priestor na horenie prachu, cize zmensi dlzku naboja
Ale nic z toho nerob zbrucha odhadom, ale podla tabuliek.
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Registered for: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

glocker napísal:Duso, lenže ja mám presne opačný pocit. Mám ľahké strely a malý spätný ráz.. s ťažšou strelou je spätný ráz vyšší..
Si stale vysoko s navazkou.
Ak to nieje tajomatvo, napis laboraciu.
glocker
občasný prispievateľ
Príspevky: 71
Registered for: 9 years 9 months

Príspevok od používateľa glocker »

Idem presne podľa odporúčania výrobcu prachu.

Strela 7,5g FMJ ALSA PRO
prach D032 0,25g
zápalka S&B aj keď to nie je podstatné..

Keďže výrobca prachu udáva navážku len k FMJ strele od S&B predpokladám že by to malo byť približne rovnaké ako FMJ od alsy
Jean
prispievateľ
Príspevky: 460
Registered for: 12 years 8 months

Príspevok od používateľa Jean »

Ak ti vsetko bezi ako ma naco to riesis ? To ze vyrobca vo velkom robi nadupanejsie naboje je samozrejme nakolko sa chce ubezpecit ze budu obtahovat kazdu zbran bez problemu. Dalsia vec je ze u striel ktore pouzivas moze kolisat hmotnost ale to neviem isto nakolko ja ich nemam. Okrem mnostva a prachu a dlzky ma na to vplyv aj sktenie.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

este ho doplette tym, ze na spatny raz ma vplyv rychlost horenia prachu a chalan sa uplne scvokne a prestane prebijat
glocker
občasný prispievateľ
Príspevky: 71
Registered for: 9 years 9 months

Príspevok od používateľa glocker »

Roman neboj prebíjať neprestanem :) v podstate som veľmi spokojný s tým že mám malý spätný ráz a presnosť je na to že som amatér výborná. Len som sa chcel ubezpečiť že je všetko OK a ten spätný ráz je spôsobený ľahšou strelou.

Predpokladám že aj vy prebíjate tak sa rovno v tomto vlákne opýtam. Je to úplne normálne že po nalisovaní mám vydutú nábojnicu od strely? Na iných prebíjaných nábojoch napr. tie čo sú od aresu to takto nie je. Mám pocit ako keby formátovacia matrica nábojnicu viac zúžila ako je potrebné.. Riešili ste toto niekto?
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Format. matricu mas Dilon?
Na spat. raz ma vplyv aj dlzka hlavne.
Dancek
občasný prispievateľ
Príspevky: 92
Registered for: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa Dancek »

Řekl bych, že máš nějak divně spočítanou navážku, píšeš, že sypeš 0,25 g : 0,0648 = 3,86 grs, jsi tedy ještě fous pod minimální doporučenou navážkou, ta je pro střelu 115 grs FMJ 3,9 až 4,3 grs.
shot
prispievateľ
Príspevky: 173
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa shot »

Základná teória: 3. Newtonov zákon. Teda hmotnosť a strely a jej rýchlosť sú determinujúce.

V praxi to samozrejme ovplyvňuje množstvo ďalších faktorov (pri zachovaní platnosti Newtonowho zákona). Napr. priemer strely a povrchový materiál strely (determinujú odpor pri jej pohybe v hlavni), zaškrtenie strely (tlak)... a samozrejme aj typ a množstvo prachu (rýchlosť).

Subjektívne potom aj spôsob prenosu spätného rázu - rýchly a ostrý (ako .40 SW) alebo pomalý "posuvný" (ako .45 ACP), dĺžka hlavne, materiál, z ktorého je rám zbrane atď.

Ak sa niekde mýlim, opravte ma.
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"