Mokré pranie nábojníc

glocker
občasný prispievateľ
Príspevky: 71
Registered for: 9 years 8 months

Mokré pranie nábojníc

Príspevok od používateľa glocker »

Zdravím, nábojnice periem mokrou cestou v ultrazvukovej pračke s použitím koncentrátu Lyman Case Cleaning link nábojnice sú po vypraní skoro ako nové no po opláchnutí a uschnutí stratia lesk a sú také.. Nie sú také pekné ako napr. na prebíjancoch ALSA PRO. Viete mi prosím poradiť čo urobiť aby ostali lesklé?

Niekde som čítal že by sa nemali oplachovať vodou z vodovodu ale destilovanou aby na nich nezanechala po vyschnutí voda povlak ale to by som sa zase nedoplatil na destilovanú vodu..

Riešili ste to už niekto?
Ďakujem
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Vibračka a nasucho oprat-vyleštit :)
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Co som skusal, tak dolezite je ich dobre preplachnut cistou vodou a nasledne vytriet dosucha (prevalkat v handre).
Moje som pral v 2.5% (+-) roztoku kys. citronovej (2.8€/kg) po 8 minut a su nadherne ciste aj z vnutra, leskle a bez flakov.
Jedine kde ostala "spina" je okolo krku ako bola vsunuta strela.
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

A zostali ti take leskle aj po par mesiacoch ?
Miri357
prispievateľ
Príspevky: 119
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Miri357 »

tak pridám aj ja svoju skúsenosť.
periem vo vibračke, pomocou keramiky.
najskôr 1l vody a 50ml kompoundu č.1 nechám vrtieť hodinu
odseparujem a dám NBC do kýbla s vodou
potom 1l vody a 50ml kompoundu č.2 zase na hodinu
NBC prepláchnem v separátore plnom vody a dám na radiátor/slnko (zima/leto)

pred tým ako dám zmes vody a kompoundu do vibračky zohrejem ju v rýchlovarnej kanvici a horúcu zmes lejem na keramiku a NBC.

NBC sú čisté aj z vnútra, ak mám odzápalkované tak aj lôžko je čisté.
Keramika mi vo vnútri neostáva - pral som zatiaľ 9l, 40S&W, 223

Vibračka je ProMagnum 2500 a telieska aj kompoundy mám z technoservisu

fľaky nemám, destilku nepoužívam - míňam veeeľa vody :D
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

glocker napísal:... Nie sú také pekné ako napr. na prebíjancoch ALSA PRO. Viete mi prosím poradiť čo urobiť aby ostali lesklé?
...
Lesklé sú presnejšie? Alebo majú samonavádzaciu schopnosť? :wink:
glocker
občasný prispievateľ
Príspevky: 71
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa glocker »

Čakal som kedy sa to kto opýta :) myslím že odpoveď na svoju otázku poznáš a tiež vieš prečo sa na to pýtal.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Lesklejsie maju lepsiu sklznost. Preto sa asi aj lestia nabehove casti do komory.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Peter Elektro napísal:A zostali ti take leskle aj po par mesiacoch ?
Neviem, poviem az prejde par mesiacov.

Igrlik: Lesklejsie su krajsie a lepsie sa nanich pozera :)
Používateľov profilový obrázok
mykymiki
prispievateľ
Príspevky: 275
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa mykymiki »

Ja uz roky periem v co najvacsej (20l) plastovej bandaske - ma velke hrdlo. Dam tam tak cca 3000 9L nabojnic, nalejem kanvicu vriacej vody, dolejem teplou a dam pol flase najsilnejsej fixinely...a pohrkam minutu dve, necham postat 5 min, zas pohrkam, za 10-15 minut mam hotove. Vo vedre potom na velakrat preplachnem. Nikdy som nemal ziaden problem. Nie je to dokonale, ale hlavne na 9L to bohate staci.

Minule som dokonca nasiel perfektny sposob susenia - od rodicov som si pozival susicku na ovocie. Perfektne hlavne aj na puskove nabojnice z ktorych sa ta voda obcas nechce sptratit...

Miki
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Podobne ako miki aj ja periem chemicko mechanickou cestou: namiesto Fixinely pouzivam rovno H3PO4, ktora je lacnejsia. Zamiesam cca 15% roztok s vodou a do neho vysypem tolko nabojnic aby vsetky boli pod hladinou. Necham par dni posobit, obcas premiesam.
Asi po tyzdni vsypem do miesacky, postupne premyjem cistou vodou az sa strati kyslost. Ak sa jedna o silno znecistene nabojnice, tak pridam karamicke omielacie telieska a omielam 45minut. Vysledkom su uplne ocistene nabojnice. Ak by som mal cas, tak by som ich aj odzapalkoval pred pranim a bolo by to uplne dokonale.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Chalani, aky zmysel ma cistenie pistoloveho lugroveho streliva na nie-mierenku do takychto extremov?

Aky vplyv ma nie dokonale vycistena nabojnica na presnu (zonovu) strelbu? Teraz hovorim samozrejme o mierne 'ocmudenej' nabjnice.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Kulturnejsie sa s cistou nabojnicou pracuje.
Moze sa to na 1. dojem zdat ako extrem ale nie je to o nic pracnejsie ako suche pranie. Hlavna vyhoda spociva v tom, ze tento chem-mech. proces je vysoko produktivny a vysledna cistota je uz vedlajsim produktom.
Produktivita: 5-10kg nabojnic za hodinu. Takto si za den viem pripravit nabojnice aj na niekolko sezon dopredu.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Nezda sa mi to prehnane. Vsak ja odzapalkovavam rucne pred pranim, len ci tam je okrem mensieho zaspinenia nieco ine.

Sam som presiel od cistenia v ultrazvucke na cistenie v E330 rovnakym sposobom ako ty. Az na ten cas, ja ich "kupem" len zo tri, styri hodinky.
inspiring_austin

Príspevok od používateľa inspiring_austin »

Ak by som robil presne mierenkarske lugrove strelivo tak zrejme viac budem brat do uvahy vnutorny spal. priestor nabojnice, resp. budem selektovat vyrobcov nabojnic, sarze, velkost diery v zatravke.
Mne ide o produktivitu, ostatne ako som pisal je vedlaj. produkt.
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"