Mokré pranie nábojníc

Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Peter Elektro napísal:A zostali ti take leskle aj po par mesiacoch ?
Po 7 mesiacoch som nabojnice vytiahol a su trocha zltsie ako boli po prani, ale stale rovnako ciste :)
Používateľov profilový obrázok
TeErTe
častý prispievateľ
Príspevky: 510
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa TeErTe »

Abakan perieš to normálne v "stavebnej" miešačke? Kde sa dá kúpiť kyselina fosforečná?
Predpokladám, že tie keramické telieska sú nejaké väčšie, nie drobné, ktoré by vedeli vyčistiť vnútra nábojníc.
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Registered for: 14 years
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

A veru aj zvnutra :D
http://www.technoservismt.cz/omilaci-teliska.html
Kyselina fosforečna je v celkom slušnej koncentracii vo Fixinele.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Trochu Jary a kyseliny citronovej a netreba nic ine riesit.
Prílohy
IMG_20150707_114435_resize.jpg
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Z temy o zacati prebijania:
ketchup napísal:5+5 minut plus dva dni na preplach mi nepride prave kratky cas :) najma ta ultrazvukova pracka v dostatocnej kapacite nie je zadarmo + roztok tiez asi nebude z kuchynskej soli cize trochu neguje povodny zamer usetrit za kazdu cenu.
Nalejem 1.5L vody, do toho vrchnacik kyseliny fosforecnej (alebo citronovej, co skor vytiahnem) (2.5€ za liter) a nasypem nabojnice. Otazka 2 minut. Po cisteni (tak hodinka, kedy ako) zlejeme cez sitko, 3x preplachnem vo vode a necham volne susit na uteraku. Robota na dalsie 2 minut.
Cistenie neprezivam, narabam stym ako s kusom kovu a nakonci su hotove naboje lesklejsie ako z obchodu :)
tomas fuk
prispievateľ
Príspevky: 192
Registered for: 10 years 4 months

Príspevok od používateľa tomas fuk »

Zdravim.
Tento tyden jsem si udelal malou pracku na nabojnice. Je na zpusob miniaturni michacky na beton. 5 litrovy Kybl s vikem, v nem lopatky, svarena konstrukce, operne kolecka, 2 kg nerezovych telisek 1,5x10 mm, pohon motorek steracu, zdroj napeti 12 V.
Funguje to spickove. 2 kg nerezovych telisek, 2 lzice soly do mycky, 1 lzice kyseliny citronove, 1 lzice jaru, nasypat 150 nabojnic .308 Win., nebo 250 .223 Rem., dolit vodou, aby byly zaplavene, zadeklovat, nasadit do konstrukce pracky a 30 minut nechat prevalovat. Potom odseparovat teliska, oplachnout ve vode a pasivovat v roztoku vody a Pragolube 1300.
Ta pasivace v roztoku vody a Pragolube 1300 zaruci nadherny lesk a kluznost nabojnic.
Kdyz jsem nabojnice jen oplachl ve vode, tak potom byly duhove, hraly vsemi barvami.
Prílohy
WP_20170414_18_50_40_Pro.jpg
Používateľov profilový obrázok
Formaggi
občasný prispievateľ
Príspevky: 89
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa Formaggi »

To si už mohol poslať aj fotku práčky :D a tie telieska máš odkiaľ? Ja som kukal ebay a tam vychádzajú tak 14 eur za libru... To je plus mínus pol kila tuším.
IN_dust_TRIAL
občasný prispievateľ
Príspevky: 23
Registered for: 9 years 5 months

Príspevok od používateľa IN_dust_TRIAL »

Tak priložím aj ja nejaký obrázok z prania lugerov. Viem, že mnohí považujú pranie odzápalkovaných lugerov za zbytočnosť ale robím to pre seba na mierenku, takže aspoň viem, že chyby v terči reprezentujú chyby strelca nie streliva :-D

Ak by to niekoho zaujímalo, tak periem 3kg nerezových pinov (priemer 1,2 x 10mm) nastrihanými z TIG zváracieho drôtu (11e z a kilo), v homamade práčke z galóna a motora z tatramatky. S tromi kilami pinov periem 4-5kg odzápalkovaných lugrov + 2lyžičky kyseliny citrónovej z miestnych potravín, 2kvapky jari (úplne stačí, peny tam je aj tak až po okraj) a zalejem teplou vodou len tak aby boli ponorené hilzne. +-hodinka a štvrť a je hotovo. Keďže mám nerezové piny, ktoré nemagnetizujú, separujem to cez košík, ktorý je asi zo štipcov na prádlo, pod vodou v kýbli (ako keď sa ryžuje na Klondiku :-D). Premyjem čistou vodou, rozložím na plachtu a nechám vyschnúť. Vnútro aj lôžko sú úplne čisté :-)
Prílohy
IMG_1538 – kópia.JPG
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

IN_dust_TRIAL napísal:... kyseliny citrónovej z miestnych potravín,
Kup radsej z ineho zdroja, potom tak odoka davas zopar lyzic :) Cenovo je to uplne niekde inde ako ta z potravin.
Používateľov profilový obrázok
Formaggi
občasný prispievateľ
Príspevky: 89
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa Formaggi »

pekne to mas oprate :D lugre ako nove a odkial mas ten sekany drot ? I ked pozeram ta cena 11 eur za kg .. to je pomaly to iste ako ebay a schipping .. kua co je na tom drote take drahe :D

Ja som som rozmyslal aj ze skusit hodit miesto ocelovych teliesok kamienky do teraii. To by tiez mohlo fungovat a za zlomok ceny. Par kg vrecko je za par eur.

Inac tiez sa chystam prat odzapalkovane nabojnice.. ale este som len v stadiu objednavania komponentov na pracku :D
tomas fuk
prispievateľ
Príspevky: 192
Registered for: 10 years 4 months

Príspevok od používateľa tomas fuk »

Formaggi.
Nerezove teliska jsem kupoval tady.
http://zlatnici.swah.cz/1162-teliska-om ... 5x10-100g/
Muzes si tam vybrat aj nerezove kulicky.
Taky jsem chtel nejdriv pouzit nerezovy svarovaci drat na TIG. Pracuji jako svarec, v praci svarujeme nerez, nerezovy drat bych si nechal koupit pres firmu, takze bych ho mel za nakupni cenu. Nastrihal bych si ho na tabulovych nuzkach, mame v praci dvoje. Ale usetril bych cca 300 kc a jeste bych to musel delat mimo pracovni dobu. Tak jsem uz radeji koupil hotove teliska.
Fotku pracky sem potom dam. Cekam na plastovy soudek 6 litru, ktery dam misto nynejsiho plastoveho 5 litroveho kyble. S tim kyblem to funguje dobre, ale je mekky a kdyz ho vic nalozim, tak se krouti, prohybaji se mu steny a operne kolecka se do nej bori a tim potom klade odpor pri otaceni. Jak dam misto nej soudek z tvrdeho plastu, tak to bude jina pisnicka a zvedne se aj kapacita. A ten buben z kyble budu pouzitat jen na pasivaci nabojnic roztokem vody a Pragolube 1300. Nebudou tam uz ty nerezove teliska, takze se steny bubnu nebudou prohybat a i kdyby se prohybaly, tak na pasivaci bude stacit 15 minut machani.
Zitra mi ma prijit ten soudek, takze kdyz to casove zvladnu, tak sem hodim fotky.
Teliska mam sice magneticke, ale taky je separuji stejne jako IN_DUST TRIAL. Jen pouzivam pradelni misu a drateny kryt ventilatoru. Takoveho toho, co se dava do kancelari, co stoji na stojanu a nataci se do stran. Perfektne pasuje do te pradelni misy. Vyklopim obsah pracky do sita (krytu ventilatoru) a jak za zlate horecky. Parkrat zaryzovat a teliska jsou odseparovane.
Ty kaminky do akvarii nepouzivej. Bude z nich pri omilani delat pisek, kterym bys pak mohl poskodit matrice.
Používateľov profilový obrázok
Formaggi
občasný prispievateľ
Príspevky: 89
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa Formaggi »

Ako jasne, sekať si to sám to za to nestojí, to je na psychiku :D kulicky ee chcem tie tyčinky, len som nevidel nikde na sk shope. Objednať z ČR asi tak max cez kamoša, lebo kurier na sk je zahul. To som zvedavý na tu práčku teda :D ja chcem spraviť niečo na štýl rebel17 tumbler... Len čakám až dojdu remenice a klinovy remeň a môžem sa do toho pustiť :D a ako pixlu použijem nádobu od proteínu s nalepenymi prekážkami, nech pekne nabojnice vnútri poskakuju
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Tie prepazky tam daj len take symbolicke.
Taktiez tomu nedavaj moc velke otacky.
Vsetko tak akurat ;-)
50BMG
prispievateľ
Príspevky: 201
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa 50BMG »

Moja budúca pracka sucha/mokrá:
Obrázok

:D
tomas fuk
prispievateľ
Príspevky: 192
Registered for: 10 years 4 months

Príspevok od používateľa tomas fuk »

Jo, pixla od proteinu je vyborna. Kamos ju ma v dilne na vyjety olej a nechtel mi ju dat. Tak jsem objednal ten soudek. Spolupracovnik chodi do posilovny aj s jeho synem a slibil mi, ze se zepta, jestli tu pixlu nebude nekdo vyhazovat. Kdyz jo, tak mi ju donese a udelam jeste jednu pracku. Jak se rika, ve dvou se to lepe tahne :D
Ja se inspiroval tady.
https://www.youtube.com/watch?v=9bXLq_9CW4c&t=5s
https://www.youtube.com/watch?v=MchjmCIvzlY
Jen jsem na prepazky misto gumy pouzil plastovou rohovou listu. Lopatky mam vysoke cca 2 cm. A dal jsem jen 3 lopatky. Do bubnu ze soudku budu davat lopatky 4.
Dale jsem spojeni bubnu s motorkem vyresil tak, ze jsem do dna kyble vyvrtal diru 12 mm, a do ni nasrouboval imbusovy sroub M12x40 tak, aby hlava sroubu byla venku. Na hridelku motorku steracu nasrouboval matici M6. Kybl nasadim hlavou imbus sroubu na nasroubovanou matici M6 (presne to do sebe pasuje) na hridelce motorku. Tento spoj je rychly, pevny, neni potreba menit otacky kvuli odsroubovani bubnu, jako ve videu.
Jo a jeste jedna vec. Lopatky prisroubuj. Vyzkousel jsem hromadu super, hyper, mega, tuti fruti lepidel a zadne lepidlo ty lopatky neudrzelo. A pouzij nerezove sroubky a matice!!! Poprve jsem dal pozinkovane sroubky a ta kyselina s temi sroubky reaguje. Sroubky se zacaly zbarvovat do purpurove barvy a nektere nabojnice chytly tu purpurovou barvu. To zabarveni jde odstranit, ale je to zbytecna prace.
Otacky motorku steracu jsou tak akorat.
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"