Presna strelba - prebijanie nabojov .308W

Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa AKI »

to vypada tak na 10-11mm rozpyl. Uz len urobit to iste bez tej utrhnutej :wink: .
O sobne by som pocital s tym, ze presnost VLD sa ukaze az okolo 300m.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Tak dnes som bol skusit tu istu laboraciu co vcera :
Berger 175 VLD , cci 200, Acc2015 36,5 gr. OAL - kontakt z drazkami , 100m , strielane z harrisu vzadu bag , vysledok tu :
druhu seriu som uz neudrzal lebo som bol ,,mierne ,, rozruseny z tej serie 8) 8)
Obrázok

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

TURBIAK: Vyzera to pekne, len tych 36,5gr je ozaj dost malo - skus aky rozptyl bude na 300 alebo viac metrov - niekedy navazka na pekny rozptyl na 100m na vacsie vzdialenosti vobec nie je presna (a niekedy to byva aj naopak - velmi zriedkavo :lol:

Tak ako pise AKI presnost VLDciek sa prijemne prejavi casto az vo vacsich vzdialenostich, ale so slabou navazkou/rychlostou to vietor/vzdialenost ovplyvni az prilis.

Drzim palce ;-)

Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Nazdar chlapi , tak bol som testovat na 500m ,
Berger 175 VLD , cci 200, Acc2015 36,5 g
akurat problem bol vietor nieco medzi 3-5 m/s .zle som ho odhadol, teda zasahy su mimo zamerny bod , skutocna nutna bocna oprava na vietor bola 2,5 MOA ( cca 36 cm )aby boli zasahy v strede , no islo mi o overenie poklesu , teda pri nastrele na stred na 100m , vyskova elevacia na 500m je 13,5 Moa
teda rychlost nech uz je akakolvek zatial to nebudem menit :) proste silnejsie navazky mi idu 0,7-0,8 moa

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa AKI »

Ja to vidim tak, ze z 8mm/100m to je na 100mm/500m to je z 0,28-->0,69MOA. Od prebijaneho streliva by som ocakaval pod 0,5MOA. Zaujimave je to vertikalne pretiahnutie to ukazuje skor na kolisanie ustovej rychlosti, alebo chybu strelca.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Suhlas, TURBIAK - ten vietor fukal zboku (o 3tej/9tej) alebo pod mensim/vacsim uhlom (o 11tej/5tej a pod.) ? Ak fukal pod mensim/vacsim uhlom, ten vertikalny rozptyl mohol byt sposobeny nim (vietor od chrbta Ti strelu ponesie trochu vyssie, celny vietor Ti ju zasa potlaci smerom nadol), cize pokial vietor nefukal pod 90 stupnovym uhlom, ten vertikalny rozptyl mohol byt kludne sposobeny nim.

Ak to nebolo vetrom, moze to byt viacerymi dalsimi dovodmi tak ako spominal AKI:

1. kolisanie ustovej rychlosti
a. mozno tou slabou navazkou
b. mozno zapalkami
c. mozno nedostatocne vycistenym lozkom zapalky a prechodovym
tunelom
d. ...

2. strelecka chyba
a. zamierenie
b. konstantnost polohy strelca za puskou
c. konstantnost uchopu zbrane
d. poloha slnka voci mrakom voci puskohladu
e. nastavenie paralaxy
f. ...

Ked tak to najskor skus zopakovat podla moznosti za bezvetria, alebo za konstantneho vetra, a skus 2x5 ran s tou sucasnou navazkou (36,5gr) a dalsich 2x5 ran s mierne silnejsou, a od toho sa uz bude dat lepsie odrazit a zistit ako tu presnost este zlepsit.

Drzim palce !


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa AKI »

Kazdopadne to chce kupit Chronyho a vylucit kolisanie rychlosti.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Chlapi kde je podla vas hranica presnosti takej pusky ?:)) na tych 500m podla mna pod 0,3 moa sa neda ist - myslim konzistenty vysledok .... kazdopadne treba najprv lepsie zapalky ( zhanam uz dlho ) a testovat za bezvetria .. ono ked to ide 0,3-0,4 moa na 100m tak tolko v ziadnom pripade nemoze ist na 500m, mozno keby to bolo v 338 LM ale ani tam,,, proste je to nelogicke ak sa nieco take stane tak ide skor o nahodu ze rozptyl v MOA je na 300-500m mensi ako na 100m:)
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Registered for: 20 years 8 months

Príspevok od používateľa AKI »

Ak ma zbran presnost 0,5MOA na 100m tak by to zhruba malo zostat aj na 500 a dalej. Samozrejme vplyv ma strelivo a poveternostne podmienky.
Moj Remington ukazuje opakovatelnu presnost tovarenskym strelivom okolo 0,6MOA a medzi 100-400m nebola skoro ziadna odchylka. Odhadujem to tak, ze takato konzistentna presnost zostava zhruba az po hranicu ked strela prejde do podzvukovej rychlosti.

Ja by som dal na radu Gunslingera 2x5 ran za bezvetria. Na potvrdenie navazky.
Osobne by som si urobil jednu sadu nabojnic, vahovo, rozmerovo rovnakych.
Napr. moj pripad co by som chcel testovat v lete.
Strela Lapua Scenar 185grs, zapalka CCI Benchrest, prach N150, nabojnica Lapua.
2-3 naboje N150 37,3grs - warming up
1x5+1 37,5grs N150
1x5+1 37,8grs
1x5+1 38,1grs
.
.
.
a postupne hore v 0,3grs krokoch. Jednu strelu si nechavam pre pripad chyb strelca. Chybu strelca pocitam ak sa ustovka vyrazne neodlisi od priemeru a rana je vyrazne strhnuta. Po kazdej davke pretiahnut hlaven vytierakom a nechat vychladnut hlaven.
Cielom je najst najlepsi rozptyl a najstabilnejsiu ustovu rychlost. Potom menit ostatne parametre.
Ak budes menit viacej parametrov budes v tom mat chaos.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

No nic,,,bol som dat 2x5 ran na 500m a vysedok este horsi ako minule , teda sa potvrdilo to co som si aj myslel ze ta vaha dig. co mam je na ... AKI videl si ju no

Objednal som si mechanicku vahu Redding :

http://profitactic.eu/shop/?page_id=lis ... ukt&id=274
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

TURBIAK napísal:proste je to nelogicke ak sa nieco take stane tak ide skor o nahodu ze rozptyl v MOA je na 300-500m mensi ako na 100m:)
TURBIAK: Ako som Ti uz spominal treba zvazit aj cas/vzdialenost potrebny na stabilizaciu strely. A obzvlast sa to tyka VLDciek a podobnych striel. Stava sa ze tam neplati 'matematika/logika' = rozptyl v MOA napr. na 300m nie je vzdy 3x rozptyl v MOA na 100m (u takychto striel casto byva lepsi).

Tie co pouzivam ja (SMK 175ky) maju pri 1:12 twiste cca rovnaky rozptyl na 100m aj 200m, a na 300m maju len o cosi horsi (co matematicky nedava vyznam), ale taka je realita - vola sa to aj ze 'strela zaspava' - ozaj dobra stabilizacia nastava az nad 100m, a aj ked s mojim rozptylom na 100m nie som moc spokojny, na 200m, 300m, 350m a dalej uz to je docela dobre.

Co tym chcem povedat je ze rozptyl na 100m nemusi byt dobrym ukazovatelom presnosti zbrane/streliva na vacsie vzdialenosti, a tiez ze mozes zistit ze jedna laboracia Ti dobre striela na 300m a dalej, a uplne ina laboracia Ti robi jednu dieru na 100m (ale na vacsie vzdialenosti nie je nic moc). Potom alebo budes robit dve sady nabojov, alebo budes akceptovat horsi rozptyl na 100m v prospech lepsich rozptylov na vacsie vzdialenosti.

Toto cele ale plati len ak hovorime o systeme kde vsetky komponenty uz su premakane/vyspickovane, ak si si ale neni isty zapalkami ci tou dig.vahou a navazkami a pod., to treba eliminovat ako prve.

Inak, ako sme sa bavili v inom prispevku s klasickymi puskovymi CCI zapalkami nemam dobre skusenosti, zatial co s CCI BR2 zatial velmi dobre (naposledy som ich zohnal u Jedlicku/Zelenec, ale to mas dost od ruky).

Co sa tej dig.vahy tyka - ako a ako casto ju kalibrujes ? (dig.vahu sa odporuca kalibrovat pred kazdym prebijanim) Ta manualna co spominas by mohla stacit, aj ked az zacnes robit vacsie mnozstva nabojov budu Ti pri nej okrem prachu tiect aj nervy :roll: :lol:

Ja pouzivam RCBS Chargemaster combo a neviem si ju vynachvalit, dokonca jedinu vytku co som voci nej mal (prilis hlasne zvukove signaly/pipanie) beriem naspat - pred par dnami som si opat precital manual k nej a zistil ze sa da zvuk vypnut (a tiez som uz aj zabudol ze ma aj automaticky rezim - akonahle vratis misku naspat a stabilizuje sa na nule nasypa dalsiu davku sama), cize aj ked to nie je lacna zalezitost, ak to s presnou strelbou myslis vazne tak urcite sa ta investicia oplati.


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

sniper68: Este k tomu co sme sa rozpravali minule - hodim to sem aby sa pripojili aj ostatni ak maju nejake skusenosti - pozeral som to a nasiel zaujimavy clanok - vyzera to ze ten od Montoura je este lepsi nez ten Sinclair :

http://www.6mmbr.com/MCRmeplat.html

Ja som chvilu spekuloval s pouzitim Universal Hollow-Pointera (mam aj velky aj maly), ale ten maly (puskovy) je prilis maly, a zasa ten velky (pistolovy) tu spicku na SMKckach dost ponici - hlavne ked to clovek porovna s tym Montour meplat trimmerom.

Navyse musel by som pritom pouzivat aj bullet comparator, a aj tak by som asi nakoniec ten meplat musel upravovat az na hotovych nabojoch (tazko odhadnut ktoru sekciu strely pouziva ten moj forster micrometric seater), a aj tak neviem ci mi to spravi nejaky vyznamnejsi rozdiel.

Inak, aj spickovi strelci v tomto nemaju jasno - napr. Tubb je jednoznacne za (a robi aj vlastne meplat trimmery ktore predava napr. Midway), a zasa Baer to povazuje za zbytocnost, hmmm :roll:


Gunslinger
tenorista
prispievateľ
Príspevky: 411
Registered for: 15 years 4 months

Príspevok od používateľa tenorista »

prečo acc 2015?veď ten doporučujú iba do 168gr. nemôže Ti to robiť ten prach? A inak z vlastnej skúsenosti bergre majú radšej vyššie rýchlosti!
tenorista
prispievateľ
Príspevky: 411
Registered for: 15 years 4 months

Príspevok od používateľa tenorista »

čau ,pridám sa k tomu že zbytočnosť
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

tenorista :

lebo s tym to islo najpresnejsie:) ta slaba navazka... ale daj nejaky tip na iny prach , skusim to ,
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"