Presna strelba - prebijanie nabojov .308W

Používateľov profilový obrázok
rado74
častý prispievateľ
Príspevky: 522
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa rado74 »

ono skor zalezi na aku dlzku robi naboj a s tym nema dlzka samotnej nabojnice nic spolocne. Ja robim napr. do Saka trg na celkovu dlzku 73mm a je to bez problemov. Ked som ale chcel robit 73,5 uz som nezatvoril zaver. Ci tam nie je problem ze mu kolise celkova dlzka naboja pretoze tam uz aj desatiny rozhoduju.
Pokial ma kvalitnu matricu na osadzanie striel, je jedno ci ma dlzka nabojnice 51 alebo 52, strelu vzdy matrica osadi tak na aku celkovu dlzku naboja ju ma nastavenu.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

..no podla mna nedovierajuci zaver moze mat pricinu v celkovej dlzke naboja (OAL) ale aj v dlzke nabojnice (trim length)
(..teda aspon si to tak predstavujem :wink: )

- ak je prilis dlhy naboj, pri zasuvani do komory sa strela zaprie do drazok vyvrtu
- ak je prilis dlha nabojnica, pri zasuvani do komory sa (dlhy) krcok nabojnice zaprie do drazok vyvrtu
.. v oboch pripadoch sa nasledne zaver neda dovriet

.. ja si do SSG69 robim 168gr Lapua HPBT na celkovu dlzku 72,2mm (2,842") a nabojnice skracujem na 5,09cm (2,005") - ak by som chcel mat tu strelu posadenu na drazkach OAL by som musel mat tusim 73,2mm ak si dobre pamatam.

Inak mam pomerane dlzky nevystrelenych nabojnic od nizsie uvedenych vyrobcov:
(vzdy priemer z 10tich merani)
PP: 2,007"
RWS: 2,005"
SB: 2,010"
Lapua: 2,006" (po vystreleni sa natiahne na cca 2,010")
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

mne sa nedovieranie udialo pri vz.33 v 8x57JS, nábojnica zakrátená, dĺžka náboja podľa normy. Problém bol dĺžke hilzne po ramená a vznikol mojou chybou. Slabo som dotiahol maticu na lise (rock chucker) a matrica tak mala vôľu pár desatín.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

.. v tom mojom prispevku vyssie mam blbost: prilis dlhy krcok nbc sa nezapiera do zacinajucich drazok ale do "zaciatku" komory (na obrazku nizsie je to ako "second shoulder")
http://i746.photobucket.com/albums/xx11 ... hamber.jpg
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa emkac »

Tak som dnes stravil 2 hodiny u Frana a skusil som si porovnanie nejakych fabrickych a prebijanych nabojov. Kedze som zaciatocnik, tak vysledky nie su uzasne, ale niektore vysledky ma potesili aj tak.
Dalsi krok bude vybrane naboje skusit na 300 a 500, ale pre prvotne porovnanie mi toto zatial staci.
Puska je Remington 700 .308 SPS Varmint, optika Vortex Viper PST 6-24x50, pazba AA700B - Archangel Precision Stock od Promag

1- studena strela+1, fabricke Lapua Lock Base 170 gr FMJ
2- 5ks fabricke Lapua Lock Base 170 gr FMJ
3- 5ks fabricke Lapua GB422 Scenar 167 gr HPBT
4- 5ks fabricke Hornady 165 gr SST Superformance - toto bol sok, to lietalo uplne zle
5- 5ks prebijane, ani netusim presne, mam ich od Steyr_H5, viem k nim iba toto:OAL 72,7 H540 44,1 gr
6- 5ks prebijane Lapua 167, OAL 72,6, 44,5 gr, IMR 4064
7- 5ks prebijane Lapua 167, OAL 72,6, 43,5 gr, IMR 4064
8- 5ks prebijane Lapua 167, OAL 72,6, 45,1 gr, IMR 4064
9- 5ks prebijane Sierra 175, OAL 72,6, 44,5 gr, IMR 4064
10- 5ks prebijane Sierra 175, OAL 72,6, 43,5 gr, IMR 4064
11- 5ks prebijane Sierra 175, OAL 72,6, 42,5 gr, IMR 4064
12- 3ks fabricke Hornady 165 gr SST Superformance - som chcel overit, ci som tam ja zazmatkoval alebo naboj.... tak evidentne naboj

Zatial si netrufnem to hodnotit, mam z toho zmiesane pocity. :)
IMG_3070.JPG
IMG_3071.JPG
IMG_3072.JPG
IMG_3073.JPG
IMG_3074.JPG
IMG_3076.JPG
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa emkac »

A este dalsie 3 obrazky:
IMG_3077.JPG
IMG_3078.JPG
IMG_3079.JPG
IMG_3080.JPG
Naposledy upravil/-a emkac v 12 Mar 2016, 11:49, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Len tak dalej. Scenare a Sierry ti idu celkom fajn, SST tomu velmi nesedia. Ako si strielal? Vpredu stojan, alebo bipod? Vzadu nejaky bag?
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa emkac »

Pridal som tam este jeden obrazok, tam som mal vlastne najlepsi vysledok :mrgreen: - cislo 9

Na 300 a 500 overim dva rozne naboje a potom nejake drobne doladovanie.
Zatial vitaz teda
8- Lapua 167, OAL 72,6, 45,1 gr, IMR 4064, 852 m/s
9- Sierra 175, OAL 72,6, 44,5 gr, IMR 4064, 834 m/s

Rychlost pocitana, realne som nemeral.

Strielal som zo stojana posediacky, tam u Frana sa zo stola asi ani inak neda. A nemam cvicene oci, casto sa mi rozostril zrak a zbytocne som to skusal korigovat optikou. Ale to rozostrenie tiez malo vplyv na tie vysledky... Plus niektore som strielal za plnho svetla v tuneli, niektore za tmy, pricom osvetleny bol len terc. (skusali tam nocne videnie).
Kall
prispievateľ
Príspevky: 308
Registered for: 20 years 1 month

Príspevok od používateľa Kall »

Pro začátek zkus hodnotit jen výškovej rozptyl,
a stranovýho si nevšímej.
až to bude lajna___________ řeš strany.
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

Mne sa osvedcil z REM 700 tento recept : Vihta N540 44,1gr - 44,2gr úsťovka cca 770m/s , takmer jednou dierov na 100m

To rozostrenie zraku, ak to naozaj nieje ocami, skus pouzit mirage band, tetelenie vzduchu nad horucou hlavnou je casta pricina "rozostrenia".
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa emkac »

rozostrenie zraku je asi moj problem netrenovanych oci.... nepomohlo ani nejake odpocinutie, zameranie zraku inam po okoli, kratka pauza a pod.... az k zaveru som zistil, ze ak sa pozriem do dialky mimo optiku, cize napr. skusim zaostrit zrak na ten terc, a potom nasledne cez optiku, tak vidim jasne.... ale o chvilku sa bodka rozmazala, obcas zdvojila, obcas vsetko nejasne..... toto este odsledujem....
ale aby som nebol offtopic

kall, mne bolo povedane, ze ak je sustrel pekne zhora dole pod sebou, je to moja chyba (dychanie), ak je naboj vedla seba, cize ________, tak je to skor nabojovy/puskovy problem a treba ladit strelivo.... tak si to myslel?

lebo z tohoto pohladu mi najlepsie vychadza cislo 3 - fabricka Lapua 167, cisla 6 a 8 - prebijana Lapua 175 s prachom 44,5 a 45,1 a 9 - prebijana Lapua 175 s prachom 44,5
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Registered for: 10 years

Príspevok od používateľa emkac »

dnes na 300 a 500 na terc a na 600/700 na gong testovane
Lapua Scenar 167, 44,5 gr
Sierra MK 175, 44,5gr

Ale mam z toho dost nejasne vysledky :evil: , takze zatial nic uzavrete a ladim dalej (resp. testujem dalej).
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

Cele zle, prilis vela premennych a o silnom vetre ani nehovorim, ladit naboj + malo skusenosti so strelbou = vela premrhaneho casu a € , predtym ako sam zacnes ladit naboj, nechaj si urobit "tabulkovy" naboj pre rem 700. Cca tak 300ks, narob si tretce, akekolvek sa ti budu pacit, a strielaj na 100m. Sleduj teplotu, tlak, rosny bod,.... Strielaj 4 terce po 4 rany, pripadne 5 tercov po 4 rany. Ak sa ti podari dobry vysledok, zopakuj ho! Ak sa ti podari zopakovat, vymen stojan za dvojnozku a zadby bag. Ak bude aj nadalej vysledok konzistentny, mas "oko". Potom si nechaj robit navazky a testuj, ked najdes navazku, zacni testovat dlzku naboja. Ked budes mat toto vsetko hotove zacni na viac ako 100+m, Ak mas fabricky REM 700 , moc necisti, max karbon, nie prilis moc, detailne/podrobne cistenie tak po 300 ranach, potom 15-20 ran na "zaspinenie hlanvne" Viac ako 0.75 MOA, v lepsich pripadoch 0,5 MOA necakaj, vsetko nad je chyba strelca/streliva. Takze najprv excelent na 100m a potom dalej. Drzim palce.
blissful_solomon

Príspevok od používateľa blissful_solomon »

Zdravím, mohol by mi niekto prepočítať cez Quick Load maximálnu navažku prachu Lovex D073.4/2230 pre strelu Sierra SBT 165 gr. OAL 71mm, twist 1:12.
Ďakujem
tomas fuk
prispievateľ
Príspevky: 192
Registered for: 10 years 4 months

Príspevok od používateľa tomas fuk »

Zdravim.
Najde se tady nekdo, kdo prebijel, prebiji naboje .308 Win. se strelou Nosler 168 gr. HPBT a prachem Vv N-140?
Tabulky Vv pro tuhle strelu zadne data neuvadeji a QuickLoad nemam.
Diky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"