9mm Luger

mienkotvorca
občasný prispievateľ
Príspevky: 65
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa mienkotvorca »

Ahoj chlapci , chcem sa opytat prebijam 147 grn FMJ sab strely . Prach s020 s navazkou 3,4grn. V tabulke mi pise ze oal na subsonic mam dat 26.5 .

No mne sa tie strely zdaju velmi zatopene/zalisovane. Je to pri subsonikoch takto bezne ? Pretoze tabulka vravi ze to tak ma byt , posielam foto prvy z lava je tento prebijany naboj s oalom 26.5 , uplne napravo je krabickovy S&B 124 grn s oalom tusim 29.4...

Preto sa pytam ci takto zatopene strely (podla tabulky, navazka,oal - korektne) mozu byt prebite bez nejakeho nasledneho urazu pri strelbe ? dakujem :)
Prílohy
IMG_20171119_194724089.jpg
Používateľov profilový obrázok
mykymiki
prispievateľ
Príspevky: 275
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa mykymiki »

S S020 prebijam uz roky a prebijal som vsetko od 115 do 156grs v tisicoch nabojov. Dlzku naboja som nikdy neriesil...ba priam uz poslednych x rokov ani nemeral (sublera bola vdy niekde inde). Vzdy som to len pohladom skontroloval s fabrickym nabojom. Nemal som problem strelit okolo 5-6cm na 25m...
Byt tebou to robim "normalnej" dlzky...zbran to bude zrat spolahlivejsie a ty sa nebudes bat ze si tou gulou zalisoval prach a spraví to booom...
M.
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa Machead »

Uff tak 26.6 mm na 147 gr. strelu je ultra malo, tam ti neostane ziadny spalovaci priestor. Nemalo by to byt nebezpecne, predsa len, je to 9 mm s pohodovou S020, ale nedostanes rozumny vykon.

Na tie udaje sa vykasli, obzvlast ak su od Lovexu, ti tam maju chyb a chyb. Daj to aspon na 28 mm, podla toho, ci ti to pojde do komory a rovnako hladko z komory von (urob slepak). Skor by som siel ale az niekde okolo 29 mm. A samozrejme, prebehol to cez hradla. Len ich neprestrel ako ja ;)
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Povedal by som, že tá dĺžka je práve kvôli malej navážke. Tá S020 potrebuje tlak, aby vyhorela. A skrátenie náboja pridá počiatočný tlak. Inak budeš mať plnú hlaveň nespáleného prachu.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Tak tak.
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa Machead »

Sice ano, ma tam dost malo prachu. Mea culpa.
mienkotvorca
občasný prispievateľ
Príspevky: 65
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa mienkotvorca »

Chlapci dakujem mockrat za nazoryu ,, no mame tu 2 protichodne :((

Teda neviem teraz ci to nechat na 3.4 g s oalom 26.6 ? ako vravis Igrlik ? Moze to takto ostat aby to bolo bezpecne ? Nebude sa tolko prachu opierat uz o projektil ? Skusal si uz s takymi hodnotami strielat ?nestane sa nejaka neplecha ?:)

Alebo ako vravi Mikimyky a MAchead dat to od oka viac oal aspon 28 ? Lenze tymto vam asi vhlavni ostanu necistoty a nespali prach ? Alebo ako to mate chlapi ?

Dikes moc za nazory :)
ketchup
prispievateľ
Príspevky: 279
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa ketchup »

ako dlha je ta s&b strela? je lahko mozne ze budes na hrane vnutorneho spalovacieho priestoru tak aby si nebol nemilo prekvapeny tlakom. skusal som par 147 grainovych striel v quickloade s accurate no5 co by mal byt podobne rychly prach podla ceskeho fora a pri niektorych strelach uz boli tlaky cervene. ako pozeram stranky lovexu s020 oznacuju ako rychlo horiaci hned za d032 - ak je to pravda si spolahlivo za +p laboraciami tak by som si daval pozor na prsty :)
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ak máš čas tak experimentuj. Sprav si várky 29, 28, 27 mm OAL a sleduj vydutie zápalky napr. ...a meraj úsťovku. A potom sa môžeš podeliť so skúsenosťami.

Ja som s S020 prestal pracovať, prešiel som radšej na pomalšie prachy, pretože rapídne skracovať sa mi to nechcelo práve kvôli tlakom a sledovať ten ohňostroj bolo na plač.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

OAL/celkovu dlzku naboja si urci nasledovne:
na lise si obuj strelu do nabojnice bez toho aby si daval akykolvek prach ani zapalku. Naboj urob DLHSI = okolo 29mm.
Takyto naboj vloz do hlavne pistole z ktorej ho chces strielat (hlaven vyber zo zaveru a naboj vloz do nabojovej komory). Palcom pritlac o dno nabojnice a pri skus nabojom pootacat:
- ak sa nim otacat neda mas strelu zahryznutu do drazok vyvrtu (=naboj je pripis dlhy a treba ho zkratit = uprav nastavenie matrice a strelu zalisuj nizsie - skrtiacu funkciu matrice nepouzivaj)
.. OAL naboaj skracuj po 1/10 mm az kym sa nim bude dat v komore pootacat .. potom uber este 1-2 desatiny mm a OAL mas spravne. Urcite vsak nechod POD hodnotu ktora je uvedena v tabulke! ..ak je naboj dlhsi nebezpecenstvo Ti nehrozi.

Inak pod tak tazku strelu by som tak rychly prach neodporucal. Zvaz ci by nebolo vhodnejsie presedlat na nejaky pomalsi dvojzlozkovy prach (D-032 alebo D-036) .. su rovnako dostupne ako S-020.
..a este jedna vec: najprv si urci OAL a az potom navazku (postupne pridavaj po 0,2gr)

Osobna poznamka: Lovexacke prachy pouzivam a som s nimi spokojny, avsak ich tabulky su plne humorescentnych pasazi a OAL 26,5mm pre 147gr strelu je len dalsim vtipom do zbierky.
Naposledy upravil/-a theplaky v 22 Nov 2017, 01:04, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

nedalo mi to a siel som si pozriet Lovexacke tabulky:
- OAL 26,5mm ma Lovex uvedenu len pre jeden jediny typ strely a to je 140gr ktora je vsak v prevedeni komoly kuzel (FP = flat point).
- vo svojom prispevku pises ze laborujes s 147gr strelou FMJ ktora je podla prilozenej fotografie v prevedeni ogival (RN = round nose)!!
= strelivo osadene RN strelou mava VZDY vacsi OAL nez ak by bola pouzita FP strela rovnakej hmotnosti (lebo ta spicka je zrezana = mensi OAL).

= podtrzeno secteno, robis to cele zle kamarat..

..ak v prebijacich tabulkach nieje uvedena strela ktoru laborujes plati jedno jedine pravidlo: navazku si musis odvodit od najblizsej TAZSEJ strely ROVNAKEJ /OBDOBNEJ KONSTRUKCIE.
- ano, vidim to, Lovex nema v tabulkach tazsiu FMJ strelu nez je 140gr a preto si mal v zmysle horeuvedeneho pravidla navazku odvodzovat od najblizsej TAZSEJ OLOVENEJ strely = 153g. Odvodzovat navazku pre FMJ strelu od olovenej strely je vzdy bezpecnejsie pretoze olovo ma vyssi koeficient trenia a navazky pre Pb strelu rovnakej hmotnosti (ako FMJ) budu vzdy o nieco nizsie (= bezpecnost). Tato 153gr strela ma odporucany OAL 28,6mm co uz dava vacsi zmysel nez tych 26,5mm ktore si si odvodil z toho 140gr flatpointu ..

Takze:
- najprv si najdi OAL tak ako pisem hore (ak strelu zalisujest tak hlboko ako mas na fotke dramaticky si zmensujes pociatocny spalovaci priestor v nabojnici = tlaky idu exponencialne hore = riskujes ka-boom)
- potom si sprav vzorku s 3,4gr S-020 a ak Ti to bude fungovat mas vystarane - ak nie skus to viac podsypat, kazdopadne nad 3,7gr by som (radsej) uz nechodil a vzhladom na to ze hladas podzvukovu laboraciu by to ani nemalo zmysel..
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Dobre píšeš.
Akurát som si nie istý tým en na druhú rastom tlaku, lebo http://www.frfrogspad.com/intballi.htm hovorí toto:
" For a 3 percent change in case capacity chamber pressure changes by 6 percent. Remember that case capacity varies drastically between brands of cases and that bullet seating depth also changes case capacity."
shot
prispievateľ
Príspevky: 173
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa shot »

Theplaky píše dobre:
1/ Najprv COAL podľa typu strely a špecifickej komory, potom navážku.
2/ Nárast tlaku nie je lineárny. V malej nábojnici vysokotlakového Lugeru treba byť naozaj opatrný.
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa Machead »

Theplaky Ti to popisal velmi dobre.

Bodlo by (a na to som tu zalozil temu, ale nik tam nepise), keby si zmeral dlzku tej strely a ci ma ploche alebo klenute dno.

Od toho vieme nahodit udaje do Quickload a s vyladenymi energetickymi hustotami prachov ktore mam (a na zaklade toho co som nameral) je mozne urobit vcelku dobry odhad. Urcite lepsi, nez co vycitas z tabuliek.

Inak D032 by som rozhodne za pomalsi prach nepovazoval, prave naopak. Ta S020 sice cmudi a treba jej viac aby vyhorela cela, ale je definitivne pomalsia nez D032, co je asi najrychlejsi pistolovy prach z dielne Lovexu.

––––––
DODATOK: pozrel som katalog striel aj nabojov S&B a nikde tuto strelu nemaju uvedenu.

Si si uplne, setsakramentsky isty, ze sa jedna o FMJ 9 mm s kalibraciou .355 prip. .356? Najblizsie co nachadzam je strela pre 38 special/.357 Magnum ale to je kalibracia .357 teda az 9.07 mm.

Bacha na to, taku strelu ZARUCENE z 9 mm hlavne nestrielaj!
mienkotvorca
občasný prispievateľ
Príspevky: 65
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa mienkotvorca »

Konecne som sa dostal k PC a precital vase prispevky ,,, mockrat dikes

#ketchup dlzka strely je 17.13 mm
#theplaky v prvom rade dakujem za nazor/navod ako si nespravit neprijemnost s vybuchnutim komory :D
#Machead ano vyrobca "udajne"s&b tej strely , to som zle napisal . Ale hmotnost ma 147 FJM.


V prvom rade som si spravil tie rozne vzorky po 5 kusov z kazdej navazky som ponechal 3,4 cca nepresahujem ale 3,6 kedze lovex s020. Dlzky mam 27.5 , 28 ,28,5 , mm. Pritom podla navodu od theplaky-a najlepsie vyhovuje 28.5 kde sa strela pritlacenim do komory da este pootocit ....
Lovex tam mam preto pretoze mam stare zasoby asi pol kg ,, urcite do buducna budem d-036 .

#theplaky ja mam v tabulke 140gr strelu ako FMJ s oalom 26.5 subsonic vid.foto ... Davam najnizsie odporucane hodnoty , kedze jeto 147 gr a ja idem podla tej 140 gr strely ako je v tablulke tak skusim tamm prisypat 3,55 ? samozrejme s oalom ktory dam 28mm aspon , urcite nebudem ist podla tabulky ako si vravel a davat oal 26.5 na tak tazku strelu ako pisete .

Moze takto byt ? Alebo odporucate dat mensie navazku a ostat pri 3.4 s s020 ? teda najnizsie moznej pre strelu 140 gr FMJ . Ja ale prebijam 147 gr FMJ ...

Este raz tisic krat dakujem za nazory a napady :)))
Prílohy
tabulka.jpg
tabulka.jpg (25.29 KiB) 4694 zobrazení
IMG_20171122_185138577.jpg
IMG_20171122_185048062.jpg
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"