Strela Alsa pro 9mm Luger 158gr

Pitro
občasný prispievateľ
Príspevky: 4
Registered for: 8 years

Strela Alsa pro 9mm Luger 158gr

Príspevok od používateľa Pitro »

Pozdravujem páni strelci chcel by som sa spýtať neviete mi niekto poradiť akú mám dať navážku prachu pod strelu Alsa pro 9mm Luger 158gr ,prach mám RS12 a akosi neviem nikde nájsť info.

vopred ďakujem za radu.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

RS prachy nepouzivam ale ak pozeram spravne tak na webe maju ze RS12 je ich najrychlejsi prach, ktory chces pouzit s +/- najtazsou 9L strelou na trhu - co je nem uplne dobra kombinacia..
V sekcii Load Data / Customer load data par ludi pise ze pod 160gr gulu sypu min 3,0gr RS12tky, resp min 3,3gr pod 152gr. Su to navazky pre strely od Aresu, ktore je odporucane podsypavat podla tabuliek ako olovene. Ty mas celoplaste, takze tie min navazky pre Aresy by pre tu Tvoju Alsu mali byt OK (..za predpokladu ze si nejaky "customer" nerobil srandu).
Ak by som Ti mal poradit ja tak Ti poviem zmen gulu alebo prach..
Pitro
občasný prispievateľ
Príspevky: 4
Registered for: 8 years

Príspevok od používateľa Pitro »

Ďakujem za radu mám ešte prach Lovex S020 tak ho asi skúsim, navážim tak 3,2gr a mohlo by to byť v poriadku.
Používateľov profilový obrázok
mykymiki
prispievateľ
Príspevky: 275
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa mykymiki »

Pozeral som dake porovnania rýchlosti prachov. Ten RS12 je pravdepodobne pomalší ako BA9 a podobný ako S020....
Tie hore uvádzane navazky sú OK.
Každopádne aj taká S020...čo kus to originál, takže to treba premerat. Ale ak z toho chcec robiť náboje s faktorom PF cca 130, tak je to v pohode. 9Luger znesie všeličo - ale pri tak ťažkej strele a rýchlom prachu už človek musí dať pozor (správna navazka, dvojitá navazka, AOL ...)

M.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

..pozor, RS12 nieje pomalsi nez Ba9:
https://www.reload-swiss.com/en/media/e ... art_dt.pdf

.. a nakolko lezi v intervale medzi S-015 a D-032 tak by som ho nenazval ani podobnym s S-020
https://explosia.cz/app/uploads/2016/11 ... vex_CZ.pdf (strana 47)
Používateľov profilový obrázok
mykymiki
prispievateľ
Príspevky: 275
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa mykymiki »

Mea culpa....
To je Ba10 co som pozrel...
Je to rychle, ale podla http://www.henrykrank.com/media/pdfs/Bu ... 0_2018.pdf a aj tvojho linku je to na urovni N320 a v ich manuali sa to da pouzit aj na 165grs strelu....
https://www.vihtavuori.com/reloading-da ... rtridge=89

Takze ako vravim, s rozumom sa to pouzit da...
M.
Pitro
občasný prispievateľ
Príspevky: 4
Registered for: 8 years

Príspevok od používateľa Pitro »

Nakoniec som dal navážku 2,6 grn RS12 , AOL 29.5 mm lebo pri 30mm sa uz tazko nabijal zasobnik, naboje sa správajú pekne málo to kope, žiadne zádržky...
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Pitro napísal:... pri 30mm sa uz tazko nabijal zasobnik, ...
Prečo asi? Podľa CIP je max. dĺžka 9mm Luger 29,69mm.
(AOL - America Online - je poskytovateľ internetových služieb náležiaci k mediálnemu koncernu Time Warner. Celková dĺžka náboja sa označuje OAL - Overall Length)
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Igrlik: U niektorych prebijacov moze byt aj AOL. Approximated Overall Length :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

OAL do znacnej miery zavisi aj od tvaru strely - napriklad 124gr strela v prevedeni flat point (FP) bude mat OAL vzdy mensi nez 124gr ogival (RN).
Ak by niekto robil tie FP strely podla OAL tak ako sa uvadza pre RN tak by nabijacia schopnost nemusi byt zarucena (vodiaca cast strely by trcala z nbc natolko ze by sa to cele sprajclo o drazky vyvrtu).

OAL ma de facto vplyv na 3 veci:
- nabijacia schopnost
- objem pociatocneho spalovacieho priestoru
- vzdialenost vodiacej casti strely od drazok vyvrtu (jump)

- prilis dlhy OAL = naboj nieje mozne nabit / pociatocny spalovaci priestor je vacsi = nizsie tlaky / strela sa do drazok zahryzne uz pri nabijani = zavady
- prilis kratky OAL = naboj ide skvele nabit / pociatocny spalovaci priestor je mensi nez je pripustne = VYSOKE tlaky! / nez sa strela zareze do drazok vyvrtu hybe sa vpred urcitu drahu "nevedena" - rotovat zacne az po kontakte s drazkami (to uz ma "nejaku" rychlost) a moze sa koli tomu strhavat

= vo vseobecnosti by sa dalo povedat ze naboj treba robit co najdlhsi ale tak aby sa pri nabijani do komory nevzpriecoval (teda aspon ja to tak robim)
Raitems
občasný prispievateľ
Príspevky: 16
Registered for: 5 years 11 months

Príspevok od používateľa Raitems »

Ahojte,

prepacte ze to nie je uplne 100% k teme ale nechcel som zakladat novu a ked uz nic ine :) aspon je tu spomenuty Lovex S020.

Chcel by som sa spytat, ci existuju alebo sa daju niekde najst aj podrobnejsie tabulky nez to co explosia ponuka v tom 48 stranovom PDF, pretoze k 9x19 je tam na moj vkus toho malo. Tento rok som sa rozhodol zacat s prebijanim, takze by som chcel idealne 124gr a potom este 140/147gr strely s prachom S020 hitujuce IPSC faktor. (prach som vyberal od oka a viem ho asi najlacnejsie z nich zohnat.) Povodne som chcel aj 158gr strelu ale odhovaraju ma od nej, ze s takou tazkou strielaju amateri :), kazdopadne to PDF obsahuje len 124 a 140gr FMJ strelu. Google poradil quickload pri ktorom bola cenovka 150EUR :) a popravde po nakupeni lisu a ostatneho prebijacieho vybavenia nie som az taky vysmiaty ho kupit na skusku. Dakujem
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Tie strely máš od AP/či iného výrobcu - FMJ, alebo plast,
čisté olovo? V zásade môžeš použiť prístup že začneš s návažkou ťažšej strely a pridávaš až na potrebné parametre, v tvojom prípade aspoň na PF 131, aby si mal rezervu.
Raitems
občasný prispievateľ
Príspevky: 16
Registered for: 5 years 11 months

Príspevok od používateľa Raitems »

uvidim ake zozeniem ale prioritne by som chcel FMJ (mam nejake predsudky voci poplastovanym alebo cisto len olovennym) Alsa Pro su take najlahsie dostupne pre mna, no pozeral som aj nejake talianske na bazosi, pripadne ak by mal niekto odporucania, kde sa da zohnat za co najlepsi peniaz nemagnetizujuca FMJ strela nebranil by som sa ani vacsiemu nakupu kvoli mnozstevnej zlave.

no v tych tabulkach od explosie sa mi nepozdava, ze tam FMJ konci s 124/140 a aj tie 140 su subsonic s 26,5 OAL co neviem ci sa da navazka z toho pouzit do 124 kde odporucaju OAL 29.69 co mi pride celkom znacny skok. no ale pre 147gr alebo 158gr strely tam nie su uvedene hodnoty a uz vobec nie ziadne tazsie strely od ktorych by sa dalo brat priklad.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

S020 je dosť rýchly prach, ťažké strely by som tam osobne nedával
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"