Výber vhodných matríc

Igor3886
občasný prispievateľ
Príspevky: 88
Registered for: 5 years 9 months

Výber vhodných matríc

Príspevok od používateľa Igor3886 »

Zdravím páni,
konečne sa mi trochu uvolnili financie na rozšírenie inštrumentov na prebíjanie. Hodlám prebíjať 6,5 Creedmoor a momentálne stojím pred dilemou a to výber vhodných matríc. Podľa najlepšieho vedomia a svedomia som si vytipoval tieto matrice:
1. L.E. Wilson Bushing Full Length Die
https://www.brownells.sk/65-CREEDMOOR-B ... -749017492

2. Forster Ultra Micrometer Seater Die
https://www.brownells.sk/65-CREEDMOOR-U ... -749017767

Výber vhodných bushingov nejdem riešiť, to som si naštudoval a spočítal - skúsim a uvidím.
Skôr mám neistotu vo vhodnosti vytipovaných matríc - bushing full length die vs. neck sizing die ?
Druhá vec čo ma napadla, hodlám používať strely 140gr ELD Match a na fórach som videl že niektoré usádzacie matrice robia odtlačok na strele. Môže to byť prípad vyššie uvedenej matrice ? Má s ňou niekto skúsenosti ?

Uvítam každú radu od skúsených prebíjačov.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

S Wilsonom nemám vlastnú praktickú skúsenosť...

V priebehu rokov som kompletne prešiel na matrice Forster (s výnimkou 9,3x62mm). Prikláňam sa k FL kalibrácii, aj keď k takmer všetkým puškám mám aj neck-sizery. Usadzovacie samozrejme všetky Micrometer Seater.
S otlačkami na strelách nemám problém, včera som napríklad ládoval Hornady ELD-M 147gr. do 6,5x47mm, na strele žiadna stopa.
Jean
prispievateľ
Príspevky: 460
Registered for: 12 years 7 months

Príspevok od používateľa Jean »

Kall
prispievateľ
Príspevky: 308
Registered for: 20 years 1 month

Príspevok od používateľa Kall »

Já používám,s vyjímkou exotických ráží , Redding, nikde nic neotlačují.
miso243
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa miso243 »

Tiež mám Forstery a žiadne otlačky. Občas sa mi ale stáva, že ak po čiastočnom osadení strely nastavím na matrici opravenú dĺžku, tak po zasunutí strely je posun strely menší ako nastavený. Prisudzujem to pružnej deformácii nábojnice, horšia možnosť by bola nepresnosť mikrometra.
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

Ani s L.E.Wilson ani s Forsterom nič nepokazíš. Mne osobne sa viac páčil Forster ale to je vec preferencíí. Čo sa týka otlačku na strele, to nieje vec matrice ale skôr nábojnice. Uvediem príklad, dlhodobo používam nábojnice Lapua, pred rokom boli nové nábojnice OK, strely išli osadiť bezproblémovo. Minulý rok som kúpil Lapuu znova a nové nábojnice mali tak úzke krčky že som ich musel najpr roztiahnuť a až potom osádzať strelou. Aj po roztiahnutí krčku boli strely otlačené. Po (nafúknutí) prvom vystrelení už hilzne žiaden problém nemali. Toto isté sa mi dialo aj pri nábojniciach Remington a SB ale oba spomenuté išli do smetí.
Igor3886
občasný prispievateľ
Príspevky: 88
Registered for: 5 years 9 months

Príspevok od používateľa Igor3886 »

Ok tak s usadzacou matricou mám jasno. Čo sa týka formatovacej, stále mám dilemu či full length s bushingom alebo neck size. Má zmysel mať obe a ak áno aký ?
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

full length s bushingom - nič viac nepotrebuješ 8)
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"