Lis na prebijanie

Jean
prispievateľ
Príspevky: 460
Dátum registrácie: 12 years 7 months

Príspevok od používateľa Jean »

ej pravdu mas :)
cubitko
častý prispievateľ
Príspevky: 1270
Dátum registrácie: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa cubitko »

theplaky napísal: musim doplnit ze trenovany mierenkar "citi" ak urobi chybu ktorou posle gulu o dva kruhy mimo (aj pri velkorazke). Za seba poviem tolko ze pri 80-90% vystrelov si trufam odhadnut na ktoru hodinu od stredu som to poslal. Nejde o nadprirodzene schopnosti ale je to dane tym ze pri mierenke sa uci sledovat mieridla este zlomok sekundy po vystrele a tam sa to da precitat. IPSC nestrielam, neviem ako to robite Vy, ale typujem ze po vystrele sa strelec sustredi na to ako zvladnut prejavy spatneho razu v dosledku co najskor byt ready pre duplu
V IPSC (vystrielanejsi strelci) sleduju muchu (primarne muchu nie mieridla) po CELEJ drahe od vystrelu az po zrovnanie mieridiel. Takze ano, okamzite po vystrele vieme, ci sme spravili chybu ale tu to nekonci. ON-FLY si musis vyhodnotit, ci je ta chyba tak velka a terc tak daleko, ze stoji zato poslat do terca opravnu ranu (alebo sa na to vysrat a potom sa len modlit)... a popri tom uz vies ze uz si mal byt na ceste za dalsim tercom, takze na to cele mas tak 2-3 desatiny sekundy (kym sa ti znovu zrovnaju mieridla)

Nie naozaj sa nesustredime na zvladnutie spetneho razu, dobry uchop to robi automaticky za teba.
theplaky napísal: Hovorim najma o OAL kde sa vzdy snazim robit co najdlhsie naboje......
Ako pripad uvediem ze ked napriklad ten Mongelov 124gr FP EPRX ktory mi tak dobre funguje pri 27,4mm OAL chcel kamarat napchat do G17 tak nevedel dovriet zaver :-)
Tu si sa trosku sekol nie? naboje 9x19 s OAL 29,4 az 29,5 povazujem za tak akurat dlhe. Dlzku 27,4 som este ani v zivote neprebil.

K tej diskusii, LEE matrice v zaklade povazujem za dostatocne, aj ked pri odzapalkovavani iritujuce. TYch 80 euro radsej na zaciatku treba vrazit do nabojov. Pretoze, aby sa clovek naucil citat mieridla pri inej strelbe nez je "Mierenskarska zivacka" (bez urazky - sam zacinam kazdy trening mierenkou) potrebuje po dobu niekolkych rokov strelit 15 000+ nabojov/rok.

PS: moja zostava matric (ktoru som takto cielene kupoval a s kamaratom prerabal) je

SIZING /PRIMING - Vnutro (ihla s pruzinkou) DILON , osadene v matrici LEE (lebo nechcem coca-coly)
POWDER THROUGHT and EXPANDING - DILON s vymenenym vnutrom od DAA
BULLET SEATING DIE - LEE ( tu by to mozno chcelo upgrade na DILON/HORNADY )
CRIMP DIE - LEE (lebo je najlepsia na trhu)
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

cubitko napísal: Tu si sa trosku sekol nie? naboje 9x19 s OAL 29,4 az 29,5 povazujem za tak akurat dlhe. Dlzku 27,4 som este ani v zivote neprebil.
- nie, mam to spravne: ta strela je Flat Point a OAL je taka kratka pretoze strela ma zrezany cumak (http://www.ares-gunshop.sk/9-_-125-FP-B ... ---/p-14/s) - utopena nieje, naopak-keby som naboj spravil dlhsii uz by sa mi strela hryzla do drazok
.. tuto konstrukciu strely som si zvolil koli tomu ze nema mazaciu drazku, respektive ma najdlhsiu vodiacu cast (z 8g sortimentu). FP vs RN preto ze som si od toho sluboval lepsie vykrajovanie na papiery.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Riesim dilemu, chcem prebijat i Luger i .223 ist do nejakeho dilona ci to rozbit na nejaky lee turret pre luger a jednooperak na 223?

edit: chcem to na pinkanie a cenu vraj puskove lepsie prebijat na jednooperaku...
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

.. zachvaty uzkosti ktore vo mne vyvolalo socialne odlucenie v dosledku prebiehajucich protipandemickych opatreni som sa rozhodol potlacit nakupom noveho lisu :mrgreen:

K osvedcenemu combu LNL Classic Press a LNL Auto Progressive press (jednooperak a kolotoc od Hornadyho) som sa rozhodol přikoupiť RCBS Summit (https://youtu.be/CHoDgBdGYd4).

Summit chcem primarne vyuzivat ako "prenosny" lis ktory si budem moct upnut ci uz doma na terase, alebo na akykolvek stolik kdekolvek na cestach mimo domu, za ucelom odzapalkovania, formatovania a rozhrdlovania pistolovych nabojnic. Uchytenie si predstavujem cez 2 svorky prikvacene o pokruhovu montaznu dosku z cca 5mm oceloveho plechu napevno priskrutkovanu zospodu k lisu. Prepravu/skladovanie v uzatvaratelnej nadobe valcoviteho tvaru (kyblik od farby/megamassu?/atd..)

Tento lis nema "klasicky" zapalkovaci mechanizmus - zapalkovanie je mozne realizovat len za pomoci RCBS Ram Prime Kitu v hornej uvrati pomocou specialnej matrice. Zapalkovat hodlam rucne takze to ako zasadne negativum nevnimam (..aj ked). Vzhladom na mohutne prevedenie piestu a predpokladane pouzitie (pistolove raze) sa tohto C-éčkového ramu co sa pevnosti tyka nebojim. Na koncentricitu skompletovaneho streliva som na nete cital celkom dobre ohlasy, udajne by Summit nemal pokrivkavat za Rockchuckerom. Mam k tomu objednanu aj tu kratsiu paku (lebo pistolove raze). Ako velke pozitivum vnimam to ze lis nepresahuje pod okraj stola a tudiz ho nieje nutne osadzat na vyvysenu konzolu aby neblokoval otvaranie suflikov, dvierok, atd..

K lisu som si objednal aj dve sady matric od Lymana - kedysi davno som od nich mal 45kovu sadu ktoru som vsak medzicasom predal no zanechala vo mne natolko dobry dojem ze sa k tejto znacke matric chcem zo zvedavosti vratit (pistolaky robim na Hornady matriciach, puskove na Reddingoch).

Ak niekto mate s tymto lisom skusenost, budem rad ak sa podelite.

PS: ak skusenost nemate, podelte sa kludne aj o dojmy (.. ved je to tu konieckoncom bezne :wink: )
luxus
občasný prispievateľ
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 9 years 9 months

Príspevok od používateľa luxus »

Pozdravujem skusenejsich prebijacov a prosim o radu. Pre ktory lis by ste sa rozhodli a preco?
Lee
https://www.reloader.cz/prebijeci-lis-l ... k-pro-kit/
Dillon
https://www.reloader.cz/prebijeci-lis-d ... re-deal-b/

Prebijanie vylučne 9 luger.
Nejde mi o mnozstvo prebitych nabojov ani o rychlost takze tento element riesit nemusime. Skor sa mi jedna o preciznost, spolahlivost, uzívatelsky komfort...Moje poziadavky z hladiska obsluhy su len aby lis v jednotlivych krokoch odzapalkoval nabojnicu, dal novu zapalku a nadavkoval prach. Podavanie striel a nabojnic som ochotny robit ručne.
Dakujem
Používateľov profilový obrázok
Maverix
občasný prispievateľ
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 6 years 2 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Maverix »

Mal som SDB od Dillona a na začiatok to bol vyborny lis, jednoduchy čo sa tyka nastavenia a fungovania, ale časom som predsa len prešiel na 650tku kvôli 223kam, možnosti postupneho rozširovania a doplňovania a vyššej kapacite. U Dillonu som ocenil hlavne servis a podporu - aj na X rokov stare SDB mi poslali niektore ND zadarmo v ramci dozivotnej zaruky. Lee sa priznam nepoznam. Za mna jednoznacne Dillon, ale asi by som radsej siel aspon do 750tky v zaklade. Da sa casom rozsirovat o doplnky (podavac nabojnic, podavac striel, ... ).
Používateľov profilový obrázok
Formaggi
občasný prispievateľ
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa Formaggi »

Píšeš ze ti nejde o rýchlosť prebíjania. Ale precíznosť ,, to znamená jedno operák. Ale na 9 luger je to utrpenie. Takže progresívny lis jednoznačne, výber si ak tomu dobre rozumiem, zúžil na dva.
Mno ešte by si teoreticky mohol zaradiť Lee clasis turret. Je to take niečo medzi jednooperákom a progresivnym. Ale .. Jeho výhoda je, že kedže robíš zakaždým jeden náboj tak máš relatívne presné OAL na každom náboji, plnú kontrolu nad prachom, vidíš či ti dávkuje, malá šanca na double charge a keď tak jednoduchá kontrola atď, keďže zakaždým robíš jednu operáciu a tú si vieš okontroľovať. A samozrejme oproti jednooperaku , rýchlejšie prebíjanie a manipuláciu s nábojmi. Ale má zrovna turret má aj muchy a to zápalkovanie, to je tam také naprd, keď sa ti podarí nahodiť zápalku na prvý pokus do zápalkovača z tej plastovej srandy tak fajn, ak nie tak sa zasekne v tom plastovom krame, skríži sa tam a treba ju odtiaľ vyšpárať, pinzetou alebo čím atď, pri tom ti spadne na zem a musíš hľadať.. alebo nechať stratenú, čo poznám x majiteľov tak sa na zapalkovanie vykašlali a zapalkujú ručne pri telke :D Mal som ho, prebil som tisíce, až na to zápalkovanie fajn lis, blbovzdorný, ľahká obslucha, kontrola konforť pri prebíjaní. Kedykoľvek môžeš prestať prebíjať a odbehnúť, vrátiť sa a pokračovať. V progresívnom máš rozrobených viac nábojov naraz, tam je dobré to dokončiť tak aby ti rozrobené neostali v lise.

Vymenil som ho ale za Pro 6000, cena oproti dillonu polovičná. Máš 6 pozícii čo je super, doplníš powder check a inline podávač striel a jedna radosť prebíjať. Podávanie zápaliek funguje dobre, žiadne veľké bohovanie ako pri turrete :D
Omnoho rýhlejšie prebíjanie.
Nevýhody to má , že už ťahšia kontrola pri prebíjaní, keďže robíš viac operácií naraz, Hrozí double charge atď, preto treba doplniť dané pozície a odpadá už kontorla prachu, vkladanie striel.. už iba kontroluješ či máš dostatok nábojníc a striel v podávači , prípadne či ti dobre zápalku podalo... a prebíjaš..
Nevýhoda progresívnych je, že na shellplate nech je akýkoľvek (teraz nemyslím riadne platne ako majú priemyselné lisy) má vôle. Akoby naklápanie. A to hodne záleži od nabojníc atď keďže všetky naraz pôsobia na shellplate. A ten sa potom vie nakloniť podľa zaťaženia. Toto vie potom spraviť, že
oal vie lietať a nie je taký konzistentný. Pri lugry to samozrejme moc hrotiť netreba a je to plus minus jedno, len píšem daký fakt, že stým treba počítať. Kľudne môže byť aj 0.2mm +- rozdiel v extremnych prípadoch.
Krásne to vidiš keď si napr na prázdnom lise nastavuješ iba usadenie a krimpovanie strely. Keď más osadenú iba túto jednu pozíciu prípadne dve, usadzovaciu a LFD, vyladíš OAL napr na 28.8 mm .,, a keď máš už obsadené všeky pozície a začnes vlastne progresívne prebíjanie tak oal zrazu 29mm .. a to je spôsobené tým pohybom shellplatu, na ktorý zrazu tlačia aj iné pozície. A treba kúsok usadzovanie upraviť

Toto je ale vlastnosť všetkých progresívnych lisov a treba stým počítať. Niektoré trpia na to viac niektoré menej.
V každom prípade moju výmenu classic turret za 6000pro neľutujem a dodnes si kladiem otázku ako som vlastne na turrete dokázal dlhe roky fungovať a nešiel do progresívneho :D

Viem že otázka od teba je mesiac stará ale ka nepomôže post tebe tak možno niekomu inému :D
MarekC
občasný prispievateľ
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 2 years 1 month

Príspevok od používateľa MarekC »

Chcem sa opýtať ? Má niekto negatívnu skúsenosť s lisom LEE PRO 6000. Mne cca po 1200 nábojov prestal indexovať.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Leecko trebalo stale nastavovat a kontrolovat za mojej éry a tusim sa za tych pár rokov nic nezmenilo :idea:
Na zaciatok dobre, ale skor ci neskor to prebijaca prestane bavit a kupi Dillona :mrgreen: :oops:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Chlapi, ak by som chcel hobby prebíjať .223 Rem a ďalšie dva pištolové kalibre, aká by aktuálne bola vstupná investícia? Lee vs. Dillon?
:?: :?: :?:
Pre upresnenie, zaujíma ma lis s príslušenstvom. Plus váha. Plus práčka. Plus... čo som zabudol? Samozrejme, komponenty nábojov nepočítajme. Pýtam sa, lebo kedysi som mal celkom prehľad, čo a za koľko by som potreboval, ale nešiel som do prebíjania, lebo som si k tomu prirátal vlastný čas... Teraz, keď išla cena streliva dramaticky nahor a jeho dostupnosť tiež nie je žiadna sláva, je možno čas prehodnotiť moje vtedajšie rozhodnutie.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Aby si mal aj nejaký matroš z čoho hnietiť, tak by som si teraz vyrezervoval asi 3k z prasiatka.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Ceny si pozri na stránke s prebíjaním. Pointa ale je, že hore išli aj ceny komponentov a taktiež je ich nedostatok.
Jedine, že by tvoj čas išiel s cenou dolu. :twisted:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Kapo, orientačné ceny mám +/- nakukané a rovnako tak približnú predstavu, čo mi treba na začiatok, ale tu som skôr očakával, že niekto príde s tipom typu "Vezmi odtiaľ alebo odtiaľ a nie odtiaľ a vezmi hento a tamto, lebo je to dobrá voľba (nielen) pre začiatočníka".
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

strobl a doublealpha
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"