Vahy na prach

Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

SmokeJack: Ano, pouzivam ChargeMastera uz dva roky a zatial som s nou vcelku spokojny.

vyhody: Fantasticky rychla praca - takmer automaticka funkcia, mnohonasobne rychlejsie nez bezne/manualne vahy, nepotrebujes k tomu velku pozornost, dostatocna presnost, rychla kalibracia, atd.

nevyhody: ak potrebujes ozaj presne navazky, treba ju nechat chvilu 'zohriat' (=po zapnuti ju nechas povedzme hodinu odstat a az potom ju nakalibrujes), zaleziac od prachu sa raz za cas vyskytne 'presypanie' (na Vihtavuori prachoch co pouzivam povedzme kazda 15ta navazka ma 0.1-0.2 grainu navyse, vtedy ale staci prstom vyhodit par zrniek von a vybavene), a ta moja vaha mi zacala (v sulade s Murphyho zakonmi kratko po ukonceni zaruky) trochu robit trouble = niekedy sa nechce zapnut (vtedy zvycajne odlozim prebijanie na iny den a potom uz ide bez problemov... Na nete som nasiel odporucanie proste ju nikdy nevypinat - riesi to kalibraciu a zaroven aj tento problem, a elektricku spotrebu ma zanedbatelnu - bezi na 9voltovom adapteri).

Pre zaujimavost - 'zaloznu' vahu mam manualnu RCBS 5-0-5ku, ale aj ked mi ChargeMaster nenaskoci, zvycajne radsej prebijanie odlozim o den nez aby som zabijal spustu casu s manualnou.

Tie zlatnicke vahy ktore sa tu spominaju sa tiez daju pouzit, ale samozrejme je to skoro identicke ako pouzivat manualnu vahu, rozdiel je mozno par sekund (nez sa ustali magneticka rucicka na manualnej vs. okamzity displej na zlatnickej), ale proces ako taky je stale mnohonasobne dlhsi a komplikovanejsi nez s ChargeMasterom.

Ci to stoji za ten cenovy rozdiel zalezi od uzivatela - kolko nabojov prebijes za mesiac ci rok, a nakolko si vazis/cenis svoj cas (a nervy :wink: :lol:

Ako ChargeMaster funguje si pozri napr. na youtube - je to uplne jednoduche, ja ju mam nastavene na automaticky a tichy rezim (prebijam zvycajne po nociach) = po zapnuti ju len nakalibrujem (cca 30 sekund), tuknem predvolenu navazku, a hotovo - vaha sama sype prach, akonahle ho dosype tak len vysypes prach v miske do nabojnice, posunies lievik na dalsiu prazdnu nabojnicu a vratis misku naspat na vahu (ona uz sama opat zacne sypat dalsiu navazku). Medzitym mozes robit cokolvek ineho - kalibrujes, skracujes, orezavas krcky, meras, zapalkujes, usadzas strely, atd. - cely proces spravenia navazky a jej umiestnenia do nabojnice ti z tvojho prebijacieho casu zaberie mozno 5 sekund (v porovnani s x sekund s manualnou, aj to len ak dobre odhadnes/moc nepodsypes alebo nepresypes a tricklujes len minimalne alebo vobec, atd. a samozrejme pri manualnom vazeni len vazis, neda sa pri tom robit nic ineho).

Existuju aj manualne 'davkovace' ktore su docela presne, vid napr.:
http://www.harrellsprec.com/
ale cenovo uz su skoro na urovni digitalnych davkovacov (ktore vsak mozes pouzit aj na presne vazenie hotovych nabojnic, striel, alebo cohokolvek ineho). A asi si uz cital porovnanie rychlosti Chargemastera s ostatnymi elektronickymi davkovacmi (Lyman a PACT):
http://www.6mmbr.com/powderdispensers01.html

Ak by ta este nieco zaujimalo, kludne sa spytaj.


Gunslinger
inspiring_mcnulty

Príspevok od používateľa inspiring_mcnulty »

Ďakujem za obsiahle info :D :D :D prebíjam veľa puškových nábojov a rôzne kalibre a nechcem pri tom stráviť detstvo. Ešte mám takú intímnu otázku. Odkiaľ si? Bol by si ochotný mi ukázať tú váhu v reále :?:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mas PM.


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Maly update - na ChargeMastera uz je dostupny (za $7) celkom sikovny misko-lievik:

Obrázok


Gunslinger
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"