Ako určiť vhodny prach pre dané strelivo

R
častý prispievateľ
Príspevky: 3105
Dátum registrácie: 16 years

Príspevok od používateľa R »

skúsenosti s lugrom v karabíne nemám ale no.9 je podľa mňa už príliš pomalý na to aby si z objemu nábojnice lugra dostal výkon na 200m, šiel by som do no.7 ( d037.1), ostatne aj synthesia to píše v svojom manuále k prachom:
D037.1
Hutný dvousložkový sférický prach podobný prachu
Accurate No. 7 určený pro karabinu 9 mm NATO. Více
specializovaný než D032 a D036 a vhodný pro náboje
s vyšším výkonem. S mírně sníženou navážkou je
vhodný také pro ráže .357, .41 a .44 Magnum.
D037.2
Hutný dvousložkový sférický prach podobný prachu
Accurate No. 9 je nejvhodnějším prachem pro ráži
.44 Magnum. Pro dané tlaky poskytuje vysoké rychlosti
střely s menším úsťovým plamenem než jiné
srovnatelné prachy. Je určený pro náboje s vysokým
objemem (.357, .41, .44 Magnum a .454 Casull). Je
také vhodný pro některé malé puškové náboje (.25-20
Winchester, .30M-1 Carbine) a kulovnici .410. Nejlepší
pro těžší střely v nejvíce rážích. Náš nejpomaleji hořící
pistolový prach.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4235
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Postup jasny, kupim pusku, komponenty a dam echo co sa osvedcilo :-)
Ako zistim radsej vypocitam CIP tlaky pre navazky?
Alebo sa radsej drzat max vyrobcu a nevymyslat?
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3105
Dátum registrácie: 16 years

Príspevok od používateľa R »

môžeš mierne vymýšľať pretože lovex je čo šarža to originál, sleduj či netečú zápalky prípadne hilzne a vyvaruj sa MFSiek.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4235
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Aku strelu z produkcie ARES by si zvolil pre laboracie s 37.1 na 100-200m?
115gr by mala byt vahovo dostatocna a pri fps cca 1500 i "plocha" draha strely :-)
http://www.ares-gun.sk/
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3105
Dátum registrácie: 16 years

Príspevok od používateľa R »

jj, tá 115 gr. je dobrá ale bez mazacej drážky, takže bude vážiť trocha viac, alebo potom komolú .38S-122FPBB- 356,357 ( robí ich aj bez mazacej drážky) určenú pre .38S, bude presnejšia. Používam ju v .357sig a iné už nechcem.
Používateľov profilový obrázok
fijet
prispievateľ
Príspevky: 209
Dátum registrácie: 14 years 6 months

Príspevok od používateľa fijet »

cavte, chcem zacat prebijat 243win a potrebujem poradit s vyberom prachu a strely. Hlaven dlzka 22" twist 9.125" .
Kdesi som cital ze tu je vhodnejsi pomaly horiaci prach. Dikes za kazdu radu. :wink:
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5180
Dátum registrácie: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Nabojnice uz mas? Ak nie, tak na zaciatok by som doporucoval kupit aspon 100ks z tychto Norma FMJ . Presne fabricke strelivo, velmi priazniva cena a zostane ti kvalitna nabojnica. S prvymi sto nabojmi aspon trochu potrenujes. Ja som to urobil tiez tak, kupil som par stoviek týchto nabojov, priebezne ich strielam a vyrabam si nove zasoby nabojnic. :mrgreen:
Co sa tyka strely - predpokladam, ze sa bavime o strelbe do terca - si limitovany twistom. Mozes sa pohrat s tymto kalkulatorom od Bergera ( Twist rate stability calculator ) a uvidis, co z toho vylezie. Pravdepodobne ale plnu, tzv. komfortnu stabilitu dosiahnes so strelami tak max. po 95gr., aj to nie so vsetkymi. Plati pre strely typu HPBT a VLD. Lovecke strely, ktore su tazsie, ale kratsie - tie budu fungovat aj s vyssimi hmotnostami. Cvicne som tam zadal Scenar 105gr. a faktor stability vysiel iba 1,18....

Pravdepodobne najdostupnejsi budes mat Lapua Scenar, prip. Scenar-L 90gr., tato strela bude dokonale stabilna a aj na stredne vzdialenosti ( napr. 600-700m) velmi presna. Ja mam laboraciu so Scenarom-L 90gr., prach Norma 203-B, ustovku to dava 1010m/s. Je to zbytocne rychle, snazil som sa tym dohnat bal. deficit na 1000m. Presnost je samozrejme vyborna a myslim si, ze na tvoje ucely by bohate stacila rychlost nieco cez 900m/s. Na 300m metrov to nema vyznam hnat tak rychlo. Konkretnu laboraciu ti mozem pozriet v QuickLoade, ked budes mat odmeranu svoju dlzku naboja. Co sa tyka prachov - pozor plati pre moju zbran, nie univerzalne - vyskusal som v kombinacii s tym 90gr. Scenarom-L prachy Vihtavuori N540, N550, N560 a Vectan SP11. No a nakoniec z toho najlepsie vysla rychla Norma 203B - a to mam 24" hlaven, ty mas dokonca len 22", pomalsie prachy nemusia byt v tomto pripade prave optimalne. Dnes by som urcite vyskusal aj nejaky Hodgdon, alebo Ramshot.

Pre vlastnu spokojnost by som na tvojom mieste ale vyskusal aspon nejake 105gr. strely. Ak nechces kupovat cele balenia, mozem ti posunut par kusov Hornady A-Max 105gr. a Sierra MatchKing 95gr. na otestovanie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"