Odlievanie pistolovych i puskovych projektilov

inspiring_tesla

Príspevok od používateľa inspiring_tesla »

Vie nikto kde sa dá kúpiť antimon?
Používateľov profilový obrázok
sundance.kid
prispievateľ
Príspevky: 219
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa sundance.kid »

skus kovohute Pribram. nie vzdy maju na sklade ale su ochotni poslat. pocitaj ale s vyssou cenou. 2 roky dozadu 5kg + postovne 106e. netusim aka je teraz cena
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa floyd »

Par ludi ma cez PM poziadalo o radu pri liati striel a to nielen na 9 Luger, takze tu cosi popisem a mozno to niekomu pre zaciatok pomoze. :wink: Viem, ze budem asi opakovat informacie z tohto, pripadne dalsich vlakien, tak sa dopredu ospravedlnujem, ide mi len o nejaky uceleny suhrn, aj ked som si vedomy, ze nasledujuci „navod“ nie je univerzalny a kazdy si po case vypestuje svoj vlastny „recept“ ako sa dopracovat k dobrej strele. Co sa tyka konkretne Lugru, osobne som doteraz ulieval len tieto 124, resp. 125 gn strely (s inymi hmotnostami skusenost nemam):

http://leeprecision.com/6cav-tl356-124-2r.html
http://leeprecision.com/6-cavity-356-125-2r.html
http://leeprecision.com/mold-6-cav-tl356-124-tc.html

Posledne uvedenu strelu som s kamosom okrem Lugru uspesne pouzival na celkom slusne podsypane strelivo .357 Sig, ale upozornujem, ze vdaka TC tvaru nemusi chutit vyberavejsim zbraniam v 9 Luger. Moja CZ 75 aj Arrow hltali vsetky uvedene strely v pohode. Kamos ma K 100, kde ju s uspechom pouziva, dalsi ma G17c, pokial viem, ten len musel (resp. skor chcel) asi po 50 vystreloch pocistit kompenzator, pricom v oboch pripadoch bola pouzita vyssie uvedena 125 gn strela (dokonca zo znacne poskodenej kokily, ktoru mi kamarat neskor "preskolil" na velmi slusnu kokilu 9 mm Browning odfrezovanim poskodeneho vrchu). Ako material striel som vzdy pouzival olovo z pneu zavazi, mazal som Lee Liqiud Aloxom (aj jednodrazkovu strelu), pricom strely nestrhavalo, ani nechodili naplocho a presnost bola ako s dobrym fabrickym strelivom. Kto chce liat tazsie, napr. 148 gn strely, bude si musiet kupit kokily od RCBS, Lyman-a a pod., nakolko Lee taketo nevyraba. Pokial viem, tieto firmy nerobia 6 dutinove, ale len stvorky, resp. dvojky (aj ked nie som si 100 % isty, treba skontrolovat na nete), pricom su viacnasobne drahsie, ale zase su ocelove a mali by dlhsie vydrzat oproti hlinikovym od LEE. Osobne som doteraz ulial par tisic striel kliestami od LEE a tymto kokilam doteraz nic nechyba.
Naposledy upravil/-a floyd v 11 Jún 2014, 20:10, upravené celkom 7 krát.
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa floyd »

Pokial spekulujete, odkial vziat olovo, tak ja som ho doteraz vzdy uspesne zohnal v osobnych a nakladnych pneuservisoch. Obcas som do takehoto olova prisypal bordel z dopadliska strelnice, avsak upozornujem, ze sa povacsine jedna o ciste a teda makke olovo (snad s vynimkou farebnych legovanych striel ARES EPRX), takze odporucam ustrazit pomer max. do 10 percent striel z dopadliska a zvysok zavazia. Ja som tvrdost nikdy nejako specialne nemeral, skor tak od oka a vysledky boli vzdy dobre, strely nezanasali drazky hlavne, ani nechodili naplocho, presnost super. U 147 gn strely, pripadne inych tazsich strelach by to malo fungovat o to lepsie, ze je dlhsia a teda ma vacsiu stycnu plochu s hlavnou a vdaka hmotnosti sa nelaboruje do tak "vysokych" rychlosti ako 125-ka, takze pravdepodobnost strhnutia by mala byt teoreticky nizsia. 115-ku som nikdy nelial, predpokladam, ze je mozno o nieco nachylnejsia na strhnutie a teda na tvrdost, ale pokial sa uleje zo zavazi, nevidim problem, nakolko ja z tohto materialu bezne lejem strely na .357 Magnum a s vynimkou pusky mi ich nikdy nestrhavalo (v cca 50 cm hlavni vsak strely dosahuju podstatne vyssie rychlosti). Olovo z pneuservisu je potrebne vytriedit, zinkove a ocelove do srotu zvlast a olovo na ingoty zvlast. Odporucam dat si tu robotu, nebude sa potom sekat ventil na piecke kvoli zbytkom zinku. Na tavenie bordelu a liatie ingotov pouzivam normalne elektricku piecku, formu na ingoty a naberacku. Kto ma moznost, nech tavi vonku na ohni v starom hrnci. Olovo a legury sa lepsie premiesaju, vysledna zliatina na ingoty bude homogennejsia a asi sa clovek ani tolko nenarobi ako pri malych davkach v piecke. Opat odporucam, prebrat Pb zavazia od Zn, aby ho nenatavilo do zliatiny, lebo neskor takto „usetreny“ cas zase clovek premrha pri cisteni ventilu piecky. Rozhodne NEODPORUCAM robit ingoty doma, lebo partnerka, alebo manzelka ci susedia (pripadne vsetci naraz) by mohli dostat mierny amok kvoli dymu pochadzajuceho zo zvyskov oleja a bordelu, ktory sa zachytil na zavaziach a projektiloch. :lol:
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa floyd »

Pri liati ingotov odporucam mat na kukadlach ochranne okuliare, oblecene veci s dlhymi rukavmi a kozene rukavice, nakolko mam skusenost, ze pridavanie zavazi do taveniny sposobuje rozstrekovanie roztaveneho kovu na pozoruhodne vzdialenosti. Dovodom su hlavne zvysky oleja a mazadiel, ktore sa pod hladinou taveniny „expresne“ odparuju a teda vznikaju bublave miniexplozie. No a pokial uz niekto (tak ako napr. ja) :cry: zoskrabaval spomedzi prstov na nohe vlastnu kozu, so zmesou olova z cerstvo naliateho ingotu obohateneho o natavenu umelu hmotu pochadzajucu z ponozky a cinskej slapky, v buducnosti celkom isto oceni kozenu obuv. :lol:
Tu je piecka co pouzivam (OBJEMOVO MENSIU ROZHODNE NEODPORUCAM KUPOVAT, z dovodu schopnosti udrzat stabilnu teplotu pri liati striel):

http://leeprecision.com/pro-4-20lb-220v.html

Tu je forma na ingoty:

http://leeprecision.com/bullet-casting/ingot-mold/

A tu je naberacka (postaci aj stara lyzica, ale s tymto je to pohodlnejsie, nastroj nepali v ruke a ani nestoji hory-doly):

http://leeprecision.com/bullet-casting/lead-ladle/
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa floyd »

Ked uz su ingoty hotove, liat sa da aj doma, pri otvorenom okne, alebo na balkone, nakolko tento krok neprodukuje viac „zapachu“ ako trebars zehlenie pradla, kazdopadne treba vetrat, nakolko vdychovat Pb vypary neodporuca jedenast z desiatich svetovych pneumologov (aj ked je nam zname, ze doktori toho zas nakecaju). :roll: Ja osobne prestavam s liatim, ked zbadam naznak kovovej prichute v ustach. Zatial som lial asi 50x, blba kovova prichut sa objavila mozno 2x (osobne mam odskusane, ze sa jej da zbavit vyplachom ustnej dutiny vodou a zas zufalo neutralnu chut vody je nasledne mozne katalyzovat pivom, vinom, ci konakom). :P :lol: Co sa tyka dalsich veci, ktore odporucam mat nachystane na stole, tak je to tacka so starym uterakom, aby bolo kde vysypat strely z kokil, klieste (najlepsie dlhe nosate) na vracanie nepodarkov a ustrihnuteho olova do taveniny, naberacka na premiesavanie (nakolko cin a antimon sa po case zvyknu usadit hore) a skrutkovac na nastavenie prietoku vypustneho ventila a tiez jeho precistenie. Pokial chce niekto vyrabat strely mazane voskom do drazky, tak si treba pripravit dalsich 150-300 Eur na specialny kalibracny lis, vlozku na dany kaliber a vosk. Ak staci mazanie aloxom, tak odporucam kupit len kalibrator od Lee .356 (resp. pri inych razach o tisicinu palca viac ako udavany kaliber v palcoch u strely FMJ) , ktory funguje v normalnom prebijacom lise. Jedna flaska aloxu je priamo v baleni, pricom postaci minimalne na par tisic striel. Firma Lee dokonca tvrdi, ze mikrodrazkove strely netreba kalibrovat, ja to kazdopadne robim vzdy a az potom strely mazem. Tu je link na potrebny „sersam“:

http://leeprecision.com/new-lube-size-kit-.356.html
Naposledy upravil/-a floyd v 11 Jún 2014, 17:57, upravené celkom 2 krát.
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa floyd »

Pred liatim treba zabehnut kokily podla dodavaneho navodu (odmastnit, zacadit dymom). Pri liati je dobre dodrziavat stabilnu teplotu, resp. to je pre uspech klucove, aby boli strely uhladne a nekolisali im hmotnosti a priemery. Kvoli udrzaniu teploty treba mat piecku vzdy plnu (osobne sa snazim udrziavat taveninu stabilne 5 mm pod okrajom). Jednoducho, ked ubudne mnozstvo velkosti ingotu, hned treba doplnit novy, pripadne nejaku tu minutku pockat, aby sa teplota stabilizovala (ale medzitým zase chladnú kokily, takze napr. ja lejem dalsie strely uz velmi kratko po pridani nooveho ingotu). Nakolko pri samotnom liati striel mi okuliare prekazaju, vzdy ked doplnam ingot, spustam ho OPATRNE A POMALY, pricom odvraciam tvar od piecky, kvoli bublinam, co vystupuju nahor. Okuliare, oblecenie s dlhymi rukavmi, kozenu obuv a kozene rukavice ale aj tak kazdemu vrelo odporucam pocas celeho liatia. Asi jediny „kumst“ spociva v odhadnuti polohy termostatu tak, aby piecka podvala stabilne vysledky. Vdaka pomerne velkej tepelnej zotrvacnosti systemu spirala-piecka-tavenina-klieste, to „stelovanie“ chvilku trva, ale po najdeni spravnej polohy potenciometra to uz odsypa. Liehovou fixkou si treba polohu zazanacit priamo na stupnici, aby clovek nabuduce zase 2 hodiny nematuroval. Prvych 200-400 striel, obzvlast s novymi kokilami bude pre zaciatocnika asi pokus-omyl, ale netreba sa nechat odradit. Z prvych menej podarenych striel (teda, pokial sa aspon trochu podobaju na strely) :lol: si treba zo 30 ponechat, skalibrovat ich a prebit, cisto kvoli tej srande, aby clovek pochopil, ze nech robi, co robi, pokazit to moc nemoze, pricom v terci to bude vyzerat v zasade rovnako, ci ulieva perfektne, alebo menej dokonale strely. :mrgreen: Z uvedenych 30-tich "nepodarkov" by som snad vyradil len take, co nie su doliate do konca, maju dutiny, pripadne prepadaju volne kalibratorom. Drobne „kozmeticke vady“ striel u zaciatcnika nevadia, strely odporucam len prekalibrovat. Na prvy raz tiez netreba byt moc kriticky ku kolisajucim hmotnostiam a priemerom, ktore maju povacsine povod v nestabilnej teplote. Niektore moje prve strely mali kvoli nafrkanym necistotam, co sa mi dostali medzi celuste kokil dokonca mierne prelisy, tie som odskrabol, strelu zahladil nozom, skalibroval a prebil. Strelivo v zbrani cyklovalo bez zavad, pricom strielalo velmi presne, hoci hmotnosti projektilov boli na prvy krat "+/- autobus". Kazdopadne som presvedceny, ze po dvoch-troch posedeniach sa aj priemernemu „alchymistovi“ bude darit produkovat strely bliziace sa vyzorom a hmotnostou k dokonalosti. Po ukonceni liatia je dobre doplnit piecku ingotmi 5 mm pod okraj a zliatinu v nej nechat vytuhnut, aby sa nabuduce rychlejsie roztavila. :wink:
Naposledy upravil/-a floyd v 11 Jún 2014, 17:59, upravené celkom 4 krát.
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa floyd »

Tento "moj navod“ rozhodne nie je uplny a uz vobec nie je dokonaly, pricom poznam machrov, co to maju bez debaty zvladnute vedeckejsie. Ja sa kazdopadne snazim moc to neprehanat s operaciami, ktore vyzaduju cas a pracu navyse a o ktorych sa domnievam, ze vysledna „pridana hodnota“, ktoru by vyprodukovali, by bola pre mna vzhladom k zvysenemu usiliu miziva.

A este aby som nezabudol, cely tento moj "navod" je len suchym konstatovanim, AKO TO ROBIM JA. Cokolvek sa rozhodnete z mojho prispevku vyuzit/zneuzit, robite tak IBA NA VLASTNE RIZIKO!!!
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4837
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Pekne napísané, hneď to tu zasa raz vyzerá ako na streleckom fóre :-)


Pozn: To odlievanie doma pri otvorenom okne by som nerobil. Predsa len otvorené okno nie je odsávací lievik vzduchotechniky a sám píšeš o olovených výparoch. Pousádzajú sa v interiéri a to nem dobre.
Jednorazovo povedzme že ešte hej, ale opakovane mi to príde ako vcelku riziková záležitosť.
Miri357
prispievateľ
Príspevky: 119
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa Miri357 »

Prispejem aj ja: páni, určite stojí za to kúpiť si polomasku od 3M s filtrom 6059 a ste 100% ochránený pred výparmi. Na ochranu filtrov je dobré ich doplniť aj prachovými filtrami za pár centov a tie občas vymeniť.
Sám ju používam, a keď máte masku nasadnú necítite ani smrad z olejov, smoly a iných svinstiev ktoré sú väčšinou na olovách usadené.
Nie je to drahá záležitosť a zdravie máte len jedno.

Namiesto ochranných okuliarov používam ochranný štít, ako keď sa reže/brúsi karboškou. Viac krát som mal rozprsknuté olovo na štíte namiesto na xichte :)
Hlavne pozor na vodu a aj vlchkosť = explózia olova.
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa floyd »

yarco napísal:To odlievanie doma pri otvorenom okne by som nerobil. Predsa len otvorené okno nie je odsávací lievik vzduchotechniky a sám píšeš o olovených výparoch. Pousádzajú sa v interiéri a to nem dobre. Jednorazovo povedzme že ešte hej, ale opakovane mi to príde ako vcelku riziková záležitosť.
Ja netvrdim, ze je to snad dokonala ochrana, ale ako som vravel, doktori toho nakecaju.. :roll: . Skutocnost, ze Pb je tazky kov, je jedna vec, ale druha je, ze to nastastie nie je plutonium, uran, radium, arzen, ani ortut. Zatial som nikde nenarazil na ziadnu serioznu vedecku/lekarsku studiu, ktora by rozoberala vplyv vyparov oxidu olova pri obcasnom ulievani striel na ludsky organizmus (a to som ju na nete poctivo hladal). Za daleko nebezpecnejsie by som vsak povazoval vdychovanie PEVNYCH CASTIC olova napr. pri praci v bani, alebo v zlievarni (statisticky tito ludia umieraju mladsi, hlavne v rozvojovych krajinach). Keby som bol denne vystaveny vdychovaniu oloveneho prachu, asi by bol velmi dobry napad zaobstarat si masku. Kazdopadne pri liati mi maska prekaza, lebo tlaci, skriabe, zbiera sa v nej pot a spina a jedinym pozorovatelnym vysledkom je bezprostredny vysyp akne, takze osobne ju nepouzivam. Komu maska neprekaza, nech si ju samozrejme nasadi. Za preukazatelne zdraviu skodlive by som povazoval dlhodobe pitie vody z Pb rozvodov. No a samozrejme skodlivy bude aj priamy styk Pb s pokozkou na rukach a s tym spojena mimovolna konzumacia olova, pokial k manipulacii dochadza casto a teda vo vyssich davkach. Domnievam sa, ze pokial lejem ingoty na volnom priestranstve a strely doma 10x do roka pod otvorenym oknom, riziko, ktore tym kazdy raz podstupujem je porovnatelne trebars s pasivnym vyfajcenim cigarety. A co ma k tomu vedie? Skusim popisat... :wink:
Naposledy upravil/-a floyd v 12 Jún 2014, 17:22, upravené celkom 1 krát.
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa floyd »

Takze nejake dovody, co ma napadaju, aj ked to samozrejme treba brat s nadhladom:

1.) Mongel zije. Dokonca mi nie je znama jedina otrava akehokolvek cloveka olovom za cely moj zivot, co je fajn... :lol:

2.) Podla toho, co mi povedali vojenski chemici, mnozstvo oxidov olova, ktore sa uvolni pri jednorazovom liati striel z cca 1 litra Pb, by hrkalo aj v spendlikovej hlavicke, pricom pri prebijani potencialne vdychnes len zlomok tohto mnozstva. Ak to nerobis denne ako povolanie, vidim to priblizne v rovine skodlivosti konzumacie emulgatorov, ktore su v potravinach o ktorych sa tiez vie, ze su karcinogenne a mas ich este aj vypisane na vyrobku.

3.) V riekach a jazerach mame tisice ton olova, pochadzajuceho od rybarov a polovnikov na vodne vtactvo. Cast rozvodov, ktorymi do domacnosti stale prudi voda v pomaly kazdom meste/dedine je stale z Pb (osobne som ho odstranoval napr. z mojho bytu postaveneho v 30-tych rokoch). Tuto vodu pijeme, ryby jeme, stale zijeme (ryby tiez stale ziju).

4.) V ovzdusi je olovo z nespocetneho mnozstva zdrojov, denne ho vdychujeme, dlhodobo ho vsetci vstrebavame a nase tela ho obsahuju v davkach RADOVO vyssich ako ho prijmeme pri jednorazovom liati striel. Domnievam sa, ze tym padom sa denne z ovzdusia uklada aj v prachu v domacnostiach a teda po urcitej dobe je takato „kontaminacia“ daleko koncentrovanejsia ako ta, ktora ma povod v jednorazovom (ci niekolkorazovom) liati striel. Napriek uvedenemu vsetci stale zijeme.

5.) Olovene sklo pouzivame denne pri stolovani, polovica mojej rodiny su sklari, pracuju v prostredi, kde sa do skla pridavaju primesi Pb pri teplotach 1000°C a viac, za desiatky rokov, co tam pracuju, stale ziju, rakoviny nemaju (resp. nie statisticky viac ako trebars ucitelia, predavacky, alebo murari).

6.) Pri vareni bazantej, prepelicej, ci holubej polievky som ja a nespocetne mnozstvo inych polovnikov vyluhoval a povypluval uz za „pol hrste“ brokov (inak sa to ani neda). Stale vsetci zijeme, tesime sa pevnemu zdraviu.

7.) Ako decka sme pri strelbe zo vzduchovky mali broky stale v puse, lebo z vreciek sa tazko lovili a aj dierami vypadali, v rukach pri strelbe zavadzali a vtedy sa nam zdalo „praktickejsie“ nalozit 10 ks do pusy a po jednom vytahovat, ako ich lovit z krabicky. Odtial mimochodom poznam, ako kovovo „chuti“ olovo. Na rozdiel od „cmulania“ diaboliek, kde je to poznat takmer okamzite, pri liati je tato chut postrehnutelna najskor tak za 3-4 hodiny. Dokonca sme sa hravali trebars s azbestom a inymi skodlivinami, co boli v tej dobe bezne po sidlisku a na stavbach. Mimochodom, ja aj kamarati sme stale tu, nikomu nenarastla tretia ruka, ani druhy pindik, raka, ani chemo nikto neriesi. :lol: (Pozn.: Ak toto citaju detvaky, nech si z nas priklad rozhodne neberu!!!)

8.) Pri strelbe na zakrytej strelnici sa aj pri ucinnom odsavani (ktore aj tak nikto nema) do ovzdusia dostane viac prachovych ciastociek olova ako pri liati. Zatial som nepostrehol, ze by sportovi strelci, alebo prevadzkovatelia strelnic tvorili statisticky vyznamnu skupinu pacientov s rakovinou.

9.) Pri citani a listovani tlace sme kazdy nejaku tu olovenu stranku olizali. Na par cintorinoch som uz bol, ale nejak som doteraz nenasiel epitafy v zneni: „Nasledkom intoxikacie olovom tragicky a v mladom veku skonal(a) pri citani Rudeho Prava, Karla Maya a Rosamundy Pilcherovej. Cest jeho(jej) pamiatke!“. :lol:

10.) Farby na omietkach v budovach a domoch po celom state/svete obsahuju olovo. Z tychto farieb sa prasi, my to vdychujeme, napriek tomu furt nie a nie zomriet...

11.) Elektrovodive cinove spajky obsahuju olovo, pricom plosne spoje sa nachadzaju v drvivej vacsine vsetkych zahrievajucich sa elektrospotrebicov (TV, PC, kopirka, HiFi, ...). Stale im odolavame.

12.) V klampiarskych/vodarenskych/kurenarskych cinovych spajkach na plechove strechy a medene vodovodne/kurenarske trubky je olovo. Doteraz som nestretol nikoho, kto by kvoli horucej streche pod krovom, ci horucim spojom ustredneho kurenia nosil masku, alebo nepil vodu.

13.) Pri spalovani fosilnych paliv sa uvolnuje Pb. Tepelne elektrarne stale funguju, ludia pouzivaju uhlie (aj ked vdaka cene uz poriedko).

14.) Niektora kozmetika (sminky, ruze, ...) obsahuje Pb. Napriek priamemu styku s pokozkou, zeny sa dozivaju vyssieho veku.

15.) Niektoré pesticidy obsahuju Pb. Prijímame ich v strave. Tá nám dokonca chutí a ani nas hned tak nezabije.

16.) Gumarenske vyrobky obsahuju Pb. Takze pneumatiky, naramky na hodinky, tesnenia a milion inych vyrobkov (mozno aj prezervativy) obsahuju Pb. Ked si predstavim, kolko gum sa rocne zoderie na asfalte, my ten prach dychame a furt sme tu...

17.) OLOVO NIE JE JEDINY TOXICKY KOV, denne bezne prichadzame do styku s desiatkami inych karcinogennych kovov a nespocetnym mnozstvom rakovinotvornych latok, v ovzdusi je ich koncentracia NIEKOLKO 1000x VYSSIA, ako tomu bolo v dobach pred industrializaciou. Celkom „paradoxne“ stale zijeme.

18.) Atd., atd., atd...
Naposledy upravil/-a floyd v 12 Jún 2014, 16:54, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4837
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Jak je libo :wink:

Jediné čo som sa snažil povedať bolo, že ak je to len trocha možné, ja osobne by som si zbytočne pary olova do obytného interiéru nepúšťal. Toť vsjo, každý podľa svojho gusta.

Inak v tých 17-tich dôvodoch si mohol aspoň rozlišovať olovo viazané v zlúčenine a olovo voľné. Inak súhlasím s tým, že nič vrátane ochrany zdravia netreba úplne preháňať.
floyd
prispievateľ
Príspevky: 163
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa floyd »

Neviem, k comu by to bolo dobre este to aj nejako rozlisovat a rozpitvavat, ci je ciste Pb alebo nejake jeho oxidy... Skodi jedno aj druhe a mieru skodlivosti nikto z nas aj tak realne nepozna.

Ale aby som to zhrnul, vyssie napisanym nechcem tvrdit, ze olovo ma snad blahodarne ucinky na ludsky ludsky organizmus, alebo, ze nemoze (obzvlast detom, tehotnym zenam, ludom s podlomenym zdravim a pod.) sposobit geneticke zmeny, vazne zdravotne problemy, alebo dokonca zapricinit cloveku smrt (po nejakej dostatocne dlhej dobe vystavenia sa jeho ucinkom).

Nastastie nie som banik dolujuci roky Pb rudu, ani profesionalny zlievac, co uz roky robi denne par tisíc ingotov a pocas sichty zleje par desiatok ton Pb. Z tohto dovodu predpokladam, ze pri mojej frekvencii liatia a mnozstvach, ktore bezne ulejem, nasadenych rukaviciach, za dodrziavania elementarnej osobnej hygieny a vydatneho pouzivania mydla, sa dozijem aspon tolko ako Ti, co do styku s olovom „nikdy neprisli“, alebo lepsie povedane SI TO NAIVNE MYSLIA, ZE NEPRISLI. :roll: Pokial ma niekto bude presviedcat, ze aj napriek tomu treba toto riziko dokonale eliminovat, nech dycha vzduch cez masku 24h/7d, nepouziva mobil, chodi v uzemnenom obleku na potlacenie radiovych vln, vyhyba sa makkemu RTG vyzarovaniu telky, neje ine potraviny, len tie, co si sam vypestuje/dochova na „chemicky neutralnej pode“ a nech to „ciste jedlo“ pre mna za mna aj zaleje destilovanou vodou miesto piva vo faradayovej klietke namiesto v obyvacke. :lol:

Ako si povedal: nic, vratane ochrany zdravia netreba UPLNE PREHANAT. :wink:
Používateľov profilový obrázok
sundance.kid
prispievateľ
Príspevky: 219
Registered for: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa sundance.kid »

Super navod floyd. Len doplnim ze vyrobca doporucuje odymit kokily alepre prax to valny vyznam nema. Ja som svoje ani nemazal ani necadil a strely vypadavaju hladke a v pohode. Lial som .450 gule do perkusu a Teraz tie lee tc v 9mm. pred samotnym liatim je dobre strcit klieste na chvilu do olova. Zahreju sa na prevadzkovu teplotu a hned prve strely su OK. Zmatky na zaciatku su hlavne kvoli srudenej kokile v ktorej olovo tuhne prilis rychlo (takisto pri studenej tavenine). ak chcete pouzit mazivo na baze vosku do drazky a nechcete investovat Ecka za mazaci sersam, da sa to urobit aj metodou "pan lube". na yt je kopa videi. Je to pracnejsie ale zadarmo... strely sa skalibruju po namazani a hotovo... 8)
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"