Objektivizácia nákladov na prebíjané strelivo

Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Registered for: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Igrlik nehadaj sa v tomto ma pravdu :lol:
Pokial neratas do casu stravenom na prebijani i zhananie olova a nakupovanie komponentov, tak sa to jednoznacne oplati a cas, ser na cas je to konicek a nie zivnost :idea:
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

...
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 18 Jan 2011, 16:24, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Ale iste, je to krásne - ale práve o to ide - prv, než môže začať takto sypať náboje, je celá hromada režijných a prípravných činností... a drobností, ktoré "sa nepočítajú"... a nehovor mi, že jeho vybavenie (kompletné, nielen to, čo je v zábere) je za 200 jevri...

(okrem toho - nerobil 700 nábojov - robil ich 100 za osemapol minúty - tých 700 by vyzeralo trochu inak, nie je všetko iba aritmetika...)
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Next: Mno, niektore veci je lepsie nepocitat... heh :lol:

Ako bolo spomenute, zalezi na x veciach - kolko strielas a budes strielat, kolko do toho zainvestujes, ci mas na prebijanie cas (a chut!), aky kaliber strielas, atd. atd. atd.

Ja som si to kedysi tiez prepocitaval a zvazoval, a vyslo mi ze ak vies zohnat nove alebo prebijane za dobru cenu nema vyznam 9mm prebijat. Neviem ako sa Bum-ovi podarilo dostat na 200 eciek (lis, matrice, cistenie/tumbler, zapalkovac, atd. atd.), ale ak aj zvazime najlacnejsie alternativy vybavy, ak hovorime o tisicoch kusov rocne, pri jednooperacnych lisoch je prebijanie zvycajne casom skor utrpenim a nutnym zlom. S progresivnym/viacoperacnym lisom to uz ide lahsie, ale to uz je aj o dost vacsia palka, a pokial neprebijas aj pre znamych ta navratnost investicie nie je moc rychla. A samozrejme je otazne ci naozaj budes chciet a mat cas strielat takym tempom/mnozstvom aj o dva, tri ci desat rokov. Ked cloveka chyti IPSC/IDPA/..., nie je problem vystrielat cez 10,000 nabojov za rok, ale ci ich tolko vystriela aj o 5 rokov, hmmm, mozno ano mozno nie.

A samozrejme otazka je aj ten cas/cena prace ktora sa zvykne ignorovat - prebijanie pistolovych nabojov sa sice niekedy da aj trochu odflaknut (necistit lozka zapaliek, nezrezavat, neodhrocovat, atd. aj ked s tym su spojene rizika), ale aj vtedy to je dlhy proces. Vystrielat 300 nabojov za par hodin nie je problem, ale potom tych 300 hilzien pozbierat, prebrat, vycistit, a potom 300x odzapalkovat/resizovat, 300x nazapalkovat, nasypat navazku, nalisovat strelu, premerat, atd... S lacnym vybavenim/jednooperacnym lisom s tym zabijes x hodin, a usetris korunu-dve na naboji... Ak si zaratas pociatocne investicie a nejaku minimalnu hodinovu sadzbu, zistis ze ak fakt nevalis IPSC/IDPA zavody a trening pomaly kazdy vikend vratane zimy tak realna 'uspora' je minimalna a narobis sa ako kon... :?

Navyse pokial clovek nie je nezamestnany tak toho casu po veceroch alebo cez vikendy tiez nie je nazvys, a rovnako na to treba mat aspon nejake tie podmienky - v byte zvycajne moc miesta nazvys nie je, sliepnat v komore pri lampicke nie je ziadna vyhra, buchanie lisu, hucanie tumblera alebo piskanie ultrazvukovej cisticky tiez moc neprida medziludskym/susedskym vztahom, a poznamky manzelky/priatelky ohladne vone pusneho prachu a cistenia radsej ani nespominam... :lol:

Cize ak niekto zvazuje ze zacne prebijat, zvycajne mu odporucim:

a) pozriet sa u niekoho kto prebija co to vsetko obnasa (od vybavenia az po cas - odsledovat a ak sa da vyskusat si cely proces prebijania)

b) skusit sa dohodnut s niekym kto uz prebija na prijatelnej cene prebijancov

c) poobzerat sa po co najlepsej cene nabojov v obchodoch (kupovat ich napr. od Mongela vo velkom viaceri naraz a pod.)

d) ak sa neda a, b, ani c, potom zvazit ci naozaj ma clovek tolko extra volneho casu a ci ho bude mat aj o x rokov, a ci naozaj sa tomu tolko bude venovat, a az potom zainvestovat a pustit sa do prebijania...


Ja osobne prebijam len puskove naboje, kde ta financna uspora je naozaj vyrazna (cca euro na naboj), ale u puskovych nejde ani tak o usporu ako o to ze na mieru prebijane naboje su daleko presnejsie nez akekolvek tovarenske (vratane tych najdrahsich).


Tolko moj nazor :-)

Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Next
prispievateľ
Príspevky: 193
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Next »

Gunslinger:
Neboj, ja sa určite nechystám prebíjať, mám dôležitejšie veci na práci :)
Ono to vzniklo úplne nevinne, ja som chcel poradiť správny výber kalibru, pretože hodlám strieľať hodne, potom sa téma presunula a takto vyvinula. To čo som chcel som sa nakoniec aj tak nedozvedel :evil:
Tak som aspoň niekomu urobil cca odhad prebíjaných nábojov, asi založim znova novú tému :lol:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Fuha, pribudlo sem 5 prispevkov kym som dopisal ten moj... :shock: :lol:

Kazdopadne v tomto suhlasim s Igrlikom - nez moze na tom Lock-N-Loade zacat takto valit, musi to mat vsetko 100%ne nachystane, a ta priprava mu urcite zabrala o hooodne viac nez par minut :roll:

Len tak mimochodom - v komentaroch k tomu videu si ktosi vsimol ze raz spravil len pol-pohyb paky, a davkovac mu tam mrskol dve navazky, cize bude robit 'tlakove skusky' niekde na strelnici :shock: :!:

To je inak dalsia vec ktoru treba zvazit - pri prebijani vacsieho mnozstva casto clovek zacne makat ako robot, a pokial nema nejaku sekundarnu kontrolu navazky nemusi si take nieco vobec vsimnut (a veci ako buchnutie zapalky pri zapalkovani, atd. su tiez len otazkou statistiky... :idea: :evil:

Ale dobra poznamka je ta o tom hobby - prebijanie sa casom alebo stane 'konickom' alebo 'povinnostou/nutnym zlom', a pokial sa stane konickom, vtedy nema vyznam prepocitavat naklady/usporu/... :wink: :twisted:


Gunslinger

P.S.: Next: Co konkretne si sa chcel dozvediet ?
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

...
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 18 Jan 2011, 16:24, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Next
prispievateľ
Príspevky: 193
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Next »

Noo, dnes som si podal žiadosť na ZP, sk.: A, E
Môj plán bol zakúpiť zbraň kalibru .22LR vzhľadom na to, že na strelnici mám v pláne tráviť veľa času a mesačne pustiť 1000 a možno i viac nábojov. Mám v pláne sa tomu venovať aj súťažne - terčová streľba. Toto som povedal môjmu známemu, ktorý sa takejto streľbe venuje už niekoľko 10 ročí a povedal mi aby som na taký kaliber zabudol a zaobstaral si aspoň CZ 75B 9 luger, lenže to určite nevypálim na jednom tréningu 200-300 nábojov, tak som chcel vedieť aj iný názor, či je kaliber .22LR vhodný na presnú terčovú streľbu asi na 25 - 50 m. O kalibri .22LR zatiaľ neuvažujem ako o obrannom... To budem riešiť neskôr iným kalibrom.
Vďaka
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

...
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 18 Jan 2011, 16:23, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Next
prispievateľ
Príspevky: 193
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa Next »

No teraz asi aj áno, ale predtým možno nie 8)
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Pekná téma sa tu vyklula. A namiesto ďubania do klávesnice ste mohli prebiť pár stovák fčeličék. :D

Inak ohladom prebíjania by som to povedal asi tak, že niekedy aj cesta môže byť cieľ.....
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

tak sa pridám, prebíjam na jednooperáku lee ráž .357sig, 7,62x25, 7,65 a najnovšie aj 7,62x54r. Neperiem, nečistím zápalkové lôžka, neskracujem, nestrúžim, gule kupujem najlacnejšie kde príde. Náklady na jeden náboj .357sig: nová nábojnica 0,10 €, gula od mongela 0,053 €, prach s020/2 8gr 0,023 €, zápalka 0,02 € dohromady je to 0,196 €. Továrenský náboj nekúpim pod 50 centov. S tokarevom je to podobné, 7,65 sa vyplatí menej a 9L vôbec ak človek nie je na dôchodku.... Lis a harampádí okolo sa mi už dávno vrátilo, výsledne neušetrím ale strielam omnoho viac.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Next: Tak tak, hod to do inej temy - preberieme to tam ;-)

Kapo napísal:namiesto ďubania do klávesnice ste mohli prebiť pár stovák fčeličék. :D
kapo: Mozno tak pistolovych na progresivnom lise ak mas vsetko komplet nachystane... ;-) Pre zaujimavost - presnych puskovych spravim v celkovom prepocte za hodinu cca 5ks :roll: :evil:


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Uff, a čo je na tom také zdĺhavé? Váženie prachu?
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Keby len to.... :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"