Lis a prislusenstvo pre puskove naboje

Používateľov profilový obrázok
Adrian
častý prispievateľ
Príspevky: 808
Registered for: 10 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Lis a prislusenstvo pre puskove naboje

Príspevok od používateľa Adrian »

Zdravim Vas.

Mam dotaz na skusenych prebijacov. Mam v plane prebijat puskove naboje, jedna sa mi o presne strelivo urcene na tercovu strelbu (moze byt aj na vacsie vzdialenosti). Konkretne riesim kalibre .223 Remington a 6,5x55SE.
Otazka znie, aky lis a prislusenstvo by ste poradili, pripadne ake skusenosti v tomto smere mate. Doteraz som neprebijal, ale uz sa to blizi, tak hladam informacie. Na roznych forach som sa docital, ze vhodny by mal byt jednooperacny lis, konstrukcne v tvare O, idealne pevnej konstrukcie. V starsich príspevkoch na fore som sa co to docital, ale mozno ponuka na trhu je uz ina a dostupnost komponentov je sirsia ako pred par rokmi.
Nejedna sa mi o objemove prebijanie vo velkych mnozstvach, skor by som sa zameral na kvalitu. Viem, ze Dillon XL650 vie chrlit velke mnozstva a je to dobry stroj, neviem vsak, ci je vhodny aj na ucel, aky som popisal. Aj ked je pravda, ze do buducna nevylucujem ani prebijanie pistolovych razi, ale to by mozno bolo vhodne riesit samostatne, mimo puskovych.

Dakujem za rady.
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

Redding t7 turret press prípadne Forster Co-Ax Reloading Press. Ten prvý mi príde pre teba viac vhodnejší, nakoľko ti umožní rýchlejšiu zmenu matríc, prípadne ich budeš mať nahodené naraz a len točíš kolečkom. Oba bez problémov robia náboje s hádzavosťou strely do 0,002". Samozrejme s lepšími matricami.
Používateľov profilový obrázok
Adrian
častý prispievateľ
Príspevky: 808
Registered for: 10 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Adrian »

Dakujem za odpoved.
Ten Redding t7 turret press sa mi celkom pozdava. Vypada dost masivny s odolnou konstrukciou. Idem pozriet nejake videa, recenzie a prislusenstvo.
Naposledy upravil/-a Adrian v 20 Apr 2017, 11:57, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

K príslušenstvu si pozri, teraz si nespomeniem ako je to anglicky, trubicky na zapalkovanie, su dve, pre magnum a nemagnum zapalky. Inaj je v baleni vsetko co budes potrebovat.
tomas fuk
prispievateľ
Príspevky: 192
Registered for: 10 years 4 months

Príspevok od používateľa tomas fuk »

Redding T-7 Turret mam a je super. Prebijim .223 Rem. a .308 Win. Mam v nem osazeny vsechny matrice, 3 matrice Redding .308 win., 2 matrice Forster .223 rem., 1 matrici Lee (uni vypichovaci). A jen otacim celou hlavou lisu. Vule nema zadne, vsechno je peclive slicovane. Mozna prikoupim jeste podavac zapalek.
Používateľov profilový obrázok
Adrian
častý prispievateľ
Príspevky: 808
Registered for: 10 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Adrian »

Od vcera studujem rozne fora, videa, atd. :)
Viacmenej sa odporucaju lisy konstrukcie "O" , napríklad Redding Big Boss II. ma celkom dobre referencie. Aj my ho par ludi odporucilo cez sukromne spravy. Spolu s matricami Redding.

Pri tom turrete je to konstrukcne v tvare "C" . Je to dost odolna konstrukcia , ked zoberieme do uvahy, ze sa vrchna cast otaca? Mam na mysli ci po urcitej dobe pouzivania nevzniknu nejake vole alebo nepresnosti, co by mohli mat vplyv na kvalitu prebijania. Vypada to dost masivne a pevne, ale nevidel som to nazivo.

V podstate sa asi budem rozhodovat medzi lisom od Reddingu. Big Boss II. , alebo Turret T7. Aspon tak mi to zatial vychadza.

Matrice asi Reding Competition Bushing. Snad dobra volba.

Nechcem kupovat, potom predat a azse nieco kupovat. Radsej kupim raz a nech je to poriadne a nech to nieco aj vydrzi.
tomas fuk
prispievateľ
Príspevky: 192
Registered for: 10 years 4 months

Príspevok od používateľa tomas fuk »

Ten Redding T-7 Turret je robustni. Je to sice konstrukcne "C", ale ve skutecnosti je to konstrukce "T" Hlavu drzi stredem masivni sroub a matice, kterou se da hlava dotahovat. V zadu se hlava opira o ram, takze i kdyz ve predu tlacis nabojnici do celoformatovaci matrice, tak hlava se ani nehne, protoze je oprena v zadu o ram. Pokud dobre mazes, tak nemuze byt problem. Ja bych treba klasicky "O" lis uz nechtel. Je to strasne pohodlne a navykove, kdyz jen pootocis hlavou a mas hned k dispozici serizenou matrici pro dalsi ukon, nebo jinou razi.
Matrice na .308 mam Redding. Set 3 matric, celoformat, krckovaci, usazovaci, obe s mikrometrickym nastavenim. Nitridovane bushingy.
Na .223 mam matrice Forster. Jen 2 matrice. Celoformatovaci bez bushingu s expanderem na vypichovaci jehle. Usazovaci s mikrometrickym nastavenim. Stejny system jak u Reddingu. Pro samonabijecku AR jsou tyhle matrice dostacujici. Strela v nabojnicich drzi perfektne, neni potreba skrtit.
K serizovani usazovacich matric jsem si vyrobil serizovaci naboje. Zapalkove luzka jsem provrtal tak, abych tam vyrezal zavit M6. Usadil strelu a misto zapalky do vyvrtane diry se zavitem zasrouboval sroub (steft) s drazkou pro sroubovk, kterym serizuji hloubku usazeni strely a vysledny OAL. Takovy naboj pak dam do lisu a podle nej sesteluji usazovaci matrici. Kolik mam druhu strel, tolik mam serizovacich naboju. Mozna existuje jiny zpusob, me tohle vyhovuje a funguje.
Používateľov profilový obrázok
Adrian
častý prispievateľ
Príspevky: 808
Registered for: 10 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Adrian »

Vdaka za detailne vysvetlenie.
Teraz mam "chrobaka" v hlave. :-)
veritas
prispievateľ
Príspevky: 288
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa veritas »

skor by som sa priklanal k Big Bossu. tam je zaruka ze ani v buducnosti nebudu ziadne axialne vole. a na objemove prebijanie by som volil Dillon 550, nema automaticke otacanie taniera, takze z mojho pohladu lepsia kontrola jednotlivych operacii, resp. v pripade chyby na jednej stanici lahsie odstranenie zavady - teda ak beriem do uvahy ze by si robil 223 rem (ako ja). kedze to ide do samonabijacky, vklude stacia obyc matrice rcbs. predsa pri nabijacom cikle dostane strela aj tak riadnu supu, takze kupovat nejake drahe matrice je zbytocnost. na presnu strelbu 308 samo redding. pri rade competition bushing aby matrica fungovala tak ako je urcena ale uz musisi sustruzit krcok nabojnice zvonka, inak je taka matrica zbytocnost....
Používateľov profilový obrázok
Adrian
častý prispievateľ
Príspevky: 808
Registered for: 10 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Adrian »

Jasne.
Ono to pojde do opakovacky. Aj .223 a taktiez 6,5x55.
A objemove prebijanie to nebude. Skor podla potreby.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Kolko do toho chces dat ???
Používateľov profilový obrázok
Adrian
častý prispievateľ
Príspevky: 808
Registered for: 10 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Adrian »

Ked zratam lis, prislusenstvo a vsetko okolo toho, tak by to mohlo byt do tych 1 500 - 1 600 € odhadujem. Beriem to ako dlhodobu investiciu. Nie na rok, dva. Takze radsej kvalitne veci, kupim raz a mam pokoj.
Používateľov profilový obrázok
Adrian
častý prispievateľ
Príspevky: 808
Registered for: 10 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Adrian »

Este otazka ohladom vazenia a prachovania. Co odporucate?

Ma vyznam kupovat drahsie elektronicke zariadenia, kde je vazenie a davkovanie prachu automatizovane? Na trhu je par zaujimavých rieseni od roznych vyrobcov. Nie vsetky su vsak presne a spolahlive.
Alebo je lepsie ostat pri mechanickej klasike, rucne si navazit prach a rucne, pripadne cez nejaky mechanicky davkovac to nasypat do nabojnic?

Vdaka za rady. Postupne si ujasnujem a konkretizujem, co vsetko budem riesit ohladom vybavy na prebijanie.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Z elektronických som mal staroveký Lyman 1200 DPS II, po pár rokoch mi na ňom chcípol dávkovač, tak som ho používal aspoň ako váhu na triedenie hilzní. Dnes sú elektronické dávkovače niekde inde, v testoch asi vždy najlepšie vychádza RCBS Chargemaster (nie Lite).
Odjakživa prach vážim na mechanickej a dnes už nanešťastie nevyrábanej váhe RCBS 10-10.
Na prevažovanie hilzní a striel som si kúpil elektronickú Hornady L-N-L Bench Scale.

Keď chceš niečo poriadnejšie, tak potom napr. Sartorius, Mettler-Toledo a pod. Cenovo je to žiaľ iný level, ale kvalita je neporovnateľná s tým, čo sa ponúka na domáce prebíjanie... Ak je šanca kúpiť nejaké zánovné laboratórne váhy za dobrú cenu, netreba váhať.

Možností je relatívne mnoho.
Používateľov profilový obrázok
xmaster
prispievateľ
Príspevky: 205
Registered for: 16 years 8 months

Príspevok od používateľa xmaster »

nemate niekto skusenosti s lisom Hornady Lock and Load Classic...
zaujala ma ta bleskurychla vymena matric bez potreby ich nastavovania ale som ho nevidel a sice by ma zaujimalo ze ci by sa casom netvorili vole medzi hlavou lisu a tou vloznou redukciou...
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"