Prebijanie 300WM

Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5178
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

RWS su kapitola sama o sebe, v tristovke som ich pouzil len raz na lovecke naboje a stalo to za houby. Jednak maju uplne iny objem (treba zmerat, aby to clovek nepresvihol s navazkou) a maju "na sebe" zbytocne vela materialu. RWS sa vyhybam v kazdom kalibri.

Uvidime,co sa kde podari.....

Takze ako vazite hilzne v skupinach, na grain? Ci dva?
sniper68
prispievateľ
Príspevky: 258
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa sniper68 »

Lovec, ake mas skusenosti s Remington(ami)?Resp.Federal...
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5178
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Federal som v tristovke nemal, iba v 30-06,tam sluzili dobre. Ale mohli by byt fajn.
Remingtonacke su asi najdostupnejsie, ja som si kupil este k byvalej loveckej flinte stovku (v pytliku ich bolo nakoniec 103 alebo 104, zrejme pozornost od Remingtonu :lol: ) a tie tocim doteraz. Niekde som este nadobudol dalsich 25, tie vsak boli asi o 4grainy tazsie. Pomeral som objem, moja sada ma v priemere 5,94ml (ked si to spravne pamatam, musel by som sa pozriet do mudreho zositu). Nie su zatial zle, naposledy som ich rozvazil na dve velke skupiny a jednu malu,cca. 15ks.....len asi nepojdu prebijat do nekonecna,resp. kym nepopraskaju postupne v krckoch. Samozrejme predpokladam, ze uz to pomaly asi zacne ist/ide na ukor presnosti. Lozka zapaliek zatial drzia v pohode, skalibrovat idu dobre (ono Remingtony su celkovo dost makke)......Ked nenatrafim na nic zaujimave (kvalita/cena), tak som ochotny ist do nich znovu, ale uz zoberiem aspon 500ks. Kto to ma vecne skracovat a upravovat a prat a ....... atd. Urcite ale vyzaduju uz za nova upravit, cize skratit, opracovat ustie a upravit onô, flash hole, teda vyslahovu dierku od zapalky. V tom saciku bolo par kusov s dost zdeformovanymi krckami, zrejme sa nadmieru omlatili bud pri vyrobe,alebo distribucii. Neviem ako su dostupne Norma (dilema-Norma robi nabojnice pre RWS, ak su ich vlastne podobne tym RWS, tak to pre mna nema zmysel), daju sa kupit Nosler o ktorych nepochybujem, lenze mozu stat aj takmer 2€/ks. Cital som dobre veci o Winchestroch, len neviem ci by sa ich tu podarilo zohnat za nejaku primeranu cenu.

Ad. Lapua - nemaju na stranke ani hilzne, ani hotove naboje pokial som nieco neprehliadol - TURBIAK, ty si mal hotove naboje .300WM od Lapua??? Alebo to boli iba 308W.?

Edit: Prehliadol, robia lovecke 300WM s Megou a s Naturalis, cize je moznost,ze existuju aj so Scenarmi, ale nemaju to na webe. Hlada sa dalej.
Edit2: Nepotvrdena info - niekto na SHOT show hovoril s Lapuakmi - ukoncili vyrobu samostatnych nabojnic pre 300WM.....hlada sa dalej.
sniper68
prispievateľ
Príspevky: 258
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa sniper68 »

Mne 90 percent nabojnic praska pri nakruzku, co si o tom myslis? Prasknuty krcok najdem malokedy...
Raz mi niekto predal FEDERAL nabojnice,...clovece to bol mišunk...Dvadsat skupin podla vahy...
Som si isty ze doma upratoval a mne posunul ten bordel...Preto kupujem len original balenia. Tie remingtony nie su ani take drahe, kvalita, no niekedy najdem krcok aj na jednej stane 0,2 ana druhej 0,5 to je riadny pruser. Sustruzis krcky?alebo len skracujes. Na tisicke si mal to strelivo oproti mne luxus...
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

osobne mam z 300 novych nabojnic LAPUA 13 vahovych (0,01 gramu) skupin, teda 20 je dost :)
peto454
občasný prispievateľ
Príspevky: 99
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa peto454 »

Ja mam tiez nabojnice .300 Win. Mag. od Remingtona. Daju sa kupit za v podstate normalnu cenu a kvalita je celkom fajn. Ale taktiez hrubka steny krcka na jednej strane 0.5 a na opacnej aj 0.3mm. Najst v baleni aspon 10 ks s rovnomernou hrubkou steny krcka = vec takmer nemozna. Akurat vcera som objednal Case Neck Turner od RCBS, tak ked dojde, skusim ich trocha posustruzit. Snad tym neumerne neznizim ich zivotnost. Pripadne poradte ako inak riesit tento problem.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

To si robite strandu?? 0,2 mm rozdiel ? nechceli ste napisat 0,02 mm ?? osobne ci mam 300WM LAPUA RWS , alebo Sellier Bellot nie je vacsi rozdiel ako 0,01 mm alebo mesni , tie desatiny mm sa mi zdaju velmi ale velmi nerealne ps. cim to merate?
sniper68
prispievateľ
Príspevky: 258
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa sniper68 »

Vsetky som uz vyhodil( po 1000 na záhorí), boli velakrat strielane, no srandu si nerobime. Je to krive ako svina.
Asi mas stastie na dobre nabojnice, ja to bezne sustruzim!
Pozriem nejake, aspon jeden kus ti nafotim a uveríš...
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5178
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

sniper68 napísal:Mne 90 percent nabojnic praska pri nakruzku, co si o tom myslis? Prasknuty krcok najdem malokedy...
Raz mi niekto predal FEDERAL nabojnice,...clovece to bol mišunk...Dvadsat skupin podla vahy...
Som si isty ze doma upratoval a mne posunul ten bordel...Preto kupujem len original balenia. Tie remingtony nie su ani take drahe, kvalita, no niekedy najdem krcok aj na jednej stane 0,2 ana druhej 0,5 to je riadny pruser. Sustruzis krcky?alebo len skracujes. Na tisicke si mal to strelivo oproti mne luxus...
Hm,mne v tristovke este nepraskla ziadna ( v 30-06 mi napr. Prvi Partizan zacali praskat v krckoch po 13-15 prebitiach, bez popustania,zihania,nicoho).
Preco ti praskaju pri nakruzku - moj nicim nepodlozeny nazor je, ze ak ich kalibrujes FL matricou,tak zrejme je vacsia tolerancia medzi tym co vylezie z matrice a komorou samotnou. Ale to je len uvaha do prazdna, neviem.....Krcky nesustruzim, len skratim a zacistim. Robim to na najbeznejsej sade od RCBS, cize FL kalibrovacia a obycajna usadzovacia matrica. Na bushingy a sustruzenie krckov nemam cas ani nervy. Ale ked budem dobry a budem posluchat,tak si doprajem neck sizer a competition seater matricu - aj to viac kvoli pohodliu pri prebijani,nez kvoli niecomu inemu.
Este k Remingtonu, samozrejme su to jedny z najlacnejsich nabojnic, ale ked sa kupi jedna vacsia varka a opracuje sa, tak by sa s tym malo dat zit.....pripadne niekde v CZ maju vypredaj loveckych nabojov Lapua, po 41Kc / kus. - mozno by sa to niekomu oplatilo.
No a som zvedavy, aky luxus bude na pretekoch najblizsie.... :lol: .....uz sa tesim, len musim trosku zase doplnit zasoby streliva. Ale nevadi, vychodiskovy bod uz mam, tak sa mi snad nebudu moc klepat ruky pri prebijani.... :twisted: :twisted: :P
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

lovec dobre , dobre :) ides sa riadit tymy postupmi hej ? sa mi to paci ze nechces flakat to prebijanie :D:D:D
sniper68
prispievateľ
Príspevky: 258
Registered for: 15 years 2 months

Príspevok od používateľa sniper68 »

Trochu OT: Nechapem preco su vyhrady k nakruzkom u 300wm...Cim dalej tym viac sa utvrdzujem ze ten naboj nema problem a je to velmi velmi preferovany naboj asi vsetkych stavbarov pusiek...spektrum vyberu kalibrov pre jednolive mod. je vzdy 308w, 300wm,338LM.

Nejake zle ulozenie nabojnice v komore vdaka nakruzku je somarina...Myslim ze kazdy 300-vkar bude suhlasit...Kopec reakcii pride od ludi co tristovku nikdy nemali... :roll:
friendly_wing

Príspevok od používateľa friendly_wing »

Na to abys mel vyhradu k nakruzkovym nabojum je nepotrebujes vlastnit.
Vzhledem k tomu, ze headspace je u belted razi tvoren prave tim nakruzkem, tak jsi primo zavisly na presnosti a toleranci vyrobcu nabojnic jak presne tento nakruzek udelaji. Na tom se asi shodnem, nebo ne?
je to stejne jako u razi s Rim(em) okrajem. tam je zase headspace tvoren prave tim okrajem, ten samy problem.
U razi jez maji headspace od ramen nejsi zavisly na vyrobcich nabojnic k vuli tomotu dulezitemu rozmeru, protoze po prvnim vystrelu se ti nabojnice zformuje dle komory a ziska spravny headspace.
Toto je proste fakt ktery je dan konstrukci a netreba ho ani diskutovat.
diskutovat muzem o tom pri jake strelbe a jaky strelec je schopen tento rozdil zaznamenat. Samozrejme ze je potreba si take ujasnit jakou presnost od toho naboje vyzadujem.
Celkem jasnym ukazatelem (ne)vhodnosti ci (ne)vyhode je i to, ze se dnes zadne nove raze s nakruzkem nevyvijeji. Proc vznikly raze 300RUM, 338RUM apd. proc treba .338LM neni s nakruzkem??
nebo snad znas nejaky moderni naboj ktery narkruzek ma??
Ares
občasný prispievateľ
Príspevky: 94
Registered for: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa Ares »

Nechci být válečný štváč a ani se s tebou hádat o "vhodnosti" belted a rimmed nábojů pro přesnou střelbu, v tom máme celkem jasno. Ale není čirou náhodou taky pravda, že:
1) libovolná nábojnice, ať už taková nebo maková, se po prvním výstřelu zformuje na velikost komory, takže sedne kam má a
2) libovolná nábojnice, ať už taková nebo maková, pokud bude ode dna po ramena kratší než komora (fabrikový náboj kterýkoliv si vybereš) tak se prostě o ramena v komoře neopře a tudíž se podle nich ani nebude mít možnost vycentrovat, tudíž ani jeden náboj nebude mít v tomto ohledu výhodu?
3) Za předpokladu, že nebude u rimmed a belted komory headspace na minimu a velikost beltu či rimmu u nábojnice na maximu, tak se nábojnice po prvním výstřelu musí zákonitě natáhnout tak, že se nebude při dalším nabíjení opírat o rim eventuelně belt, ale o ramena nábojnice
friendly_wing

Príspevok od používateľa friendly_wing »

Ne,
1. sedne si jen tam kam ji pusti belt nebo rim a pokud je oversize tak se bude muchlat a nebude sedet tam kam ma.
2. tento bod nechapu, protoze mluvime o presnych nabojich tudiz tento stav nenastane. navic vsichni BR strelci kalibruji FL z duvodu spolehliveho a rychleho nabijeni, a delku nabojnice (nikoli belted or rimmed) kalibruji tak aby odpovidala headspace jejich komory
3. v podstate to same co bod 1.

navic pri velkem headspace a natazeni nabojnice (pokud ji nezkalibruji) se stane to ze se ti stena nabojnice tesne nad beltem nafoukne a bude problem ji opakovane nabit a zaroven v tomto miste bude praskat.

Na to nemusi byt clovek Lumen, aby to pochopil staci si to namalovat. Vsechny tyto nepresnosti, vule a pohyby pri vystrelu (horeni, expanzi ci jak to nazvem) zhorsuji presnost. a tyto raze jsou v nevyhode o proti modernim razim.
Kdyz si uvedomis, jakou roli hraje tight neck a jaky tolerance se tam pouzivaji, tak tolerance na nakruzku jsou primo sloni.

ale nebudu to nikomu vnucovat a travit hodiny hledanim literatury a zdroju pro podepreni tohoto faktu, jen proto ze ho nekdo zpochybni. Praxe jako takova hovori za sve. proc relativne nova raze 6.5x47lapua nebo nejaka ze sestkovych novych razi, nema belt???
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"