Prebijanie 300WM

Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Moc sa mi sem nechce zapajat, ale ak 'Na to abys mel vyhradu k nakruzkovym nabojum je nepotrebujes vlastnit' :wink: tak aspon trochu doplnim:
Shiva napísal:proc relativne nova raze 6.5x47lapua nebo nejaka ze sestkovych novych razi, nema belt???
Pretoze sa ukazalo ze pri beznych razach a ich tvaroch streliva to je zbytocne, belt/nakruzok ma vyznam len pri razach ako je .375H&H a pod. (kde uhol/dlzka krcku/shoulderu nestaci na spravny headspacing).
pri velkem headspace a natazeni nabojnice (pokud ji nezkalibruji) se stane to ze se ti stena nabojnice tesne nad beltem nafoukne a bude problem ji opakovane nabit a zaroven v tomto miste bude praskat.
Na nafuknute steny nabojnice nad nakruzkom sa uz roky bezne a uspesne pouziva dedikovana belted magnum collet resizing die (najznamejsia je ta od Larryho Willisa).

Ne, 1. sedne si jen tam kam ji pusti belt nebo rim a pokud je oversize tak se bude muchlat a nebude sedet tam kam ma.
Toto plati len na novy/fabricky naboj, tak ako pise Ares raz vystrelena/fire-formed nabojnica uz bude mat headspace zavisiaci od krcku.
2. tento bod nechapu, protoze mluvime o presnych nabojich tudiz tento stav nenastane. navic vsichni BR strelci kalibruji FL z duvodu spolehliveho a rychleho nabijeni, a delku nabojnice (nikoli belted or rimmed) kalibruji tak aby odpovidala headspace jejich komory
Zdaleka nie vsetci benchrestaci kalibruju FL, navyse Ares pise o niecom uplne inom. A ano Ares, v podstate mas pravdu, pri fabrickej municii teoreticky nema vyhodu ani jeden (prakticky ale pri belted strelive zvycajne idu vyrobcovia na istotu a robia tam prilis velku medzeru, coho nasledkom je niekedy horsia presnost a vacsie 'natiahnutie' nabojnice pri tom prvom vystrele).
3. v podstate to same co bod 1.
Detto hore napisane, je to tak ako pise Ares.
Vsechny tyto nepresnosti, vule a pohyby pri vystrelu (horeni, expanzi ci jak to nazvem) zhorsuji presnost. a tyto raze jsou v nevyhode o proti modernim razim.
Opat omyl, pokial naozaj hovorime o presnych prebijanych nabojoch tak ziadna nevyhoda tam nie je, a za rovnakych podmienok tam tiez nie je ziaden rozdiel v presnosti. Okrem teorie to potvrdzuje aj prax, Danny Brooks, Kent Reeve a vela inych strelcov povyhravalo spustu LR a benchrest sutazi s 300winmagmi... Vacsina benchrestakov sice uz teraz preferuje 6mm a 6,5ky ktore pri podobnej balistike kopu o dost menej, ale napr. viacero armad stale pouziva a este dlho bude pouzivat 300winmag ako standardny kaliber medzi 308 a 338...
Kdyz si uvedomis, jakou roli hraje tight neck a jaky tolerance se tam pouzivaji, tak tolerance na nakruzku jsou primo sloni.
To opat plati len na niektore fabricke naboje, a pre zaujimavost - benchrestaci za morom sa len nedavno zacali pohravat s ideou navratu k belted nabojniciam, pricom belt by bol pri prebijani tak precizne upraveny aby sa dal pouzit na naozaj presny headspacing (ciste teoreticky by to umoznovalo dokonca lepsiu presnost nez v sucasnosti bezny headspacing od krcka/shoulderu, ale ci sa to naozaj podari dosiahnut ukaze len cas).


Gunslinger
friendly_wing

Príspevok od používateľa friendly_wing »

Toto je naprosto zbytecna diskuze. Nevim kolik BR naboju jsi udelal, prebil ci vystrelil. Nikde jsem nenapsal, ze na tyto raze neexistuji matrice, rovnez tak jsem nenapsal ze s nimi nikdo nestrili. Ale jsou to vyjimky (ktere potvrzuji pravidlo). Prosel jsem nekolik mesicu vysledku LR BR od 600m a strili s 300WM jeden clovek na nekterych soutezich. Rovnez vsichni kdo strili na 500m+ nebo na skore potrebuje jine raze nez na vzdalenosti kratsi a soustrel.
zoapakoval jsi zde vecne dilema jestli magnum co sice kope ale ma lepsi vlastnosti pri vetru nebo slabsi co nema tak velky zpetny raz a min rozhazuje.
je to stejne zbytecne jako diskuze v minulosti o vhodnosti laborovani 200+gr strel do raze 308win se zazracnymi prachy. Tve obvykle argumenty je uvest ze nekdo (vyjimka) to dela a ze se o tom uvazuje a uzaviras
"to ukaze len cas".
Klidne si tu deklaruj ze belted a rimmed jsou stejne vhodne a ze BR svet pomalu na tento typ naboje prechazi. to je tvuj boj a vec kazdeho kdo tomu veri. Ten kdo ma zbran v teto razi, tomu bude rad verit, a ten co o tom uvazuje si koupit, toho treba tato diskuze podpori v tom aby si o tom neco nastudoval a pak se sam rozhodl.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Hahhahhaha, klasika, dosli argumenty (ci presnejsie Ares ta 'nachytal na hruskach') a ked sa tie blufy zacali rozoberat na suciastky napises 'Toto je naprosto zbytecna diskuze' ... Pocul som ze na ceskych forach takto zakoncujes vacsinu threadov do ktorych sa najskor zapojis a potom (ak natrafis na niekoho kto vie o com pise) sa z nich snazis vycuvat... Ono, pokial clovek forum vlastni alebo je na nom adminom nevhodne prispevky sa daju jednoducho mazat, ale na tomto fore to tak lahko nejde :wink: :lol:

Kazdopadne toto je thread o prebijani 300WM, cize blizsie k teme uz sa snad ani neda byt.

Ohladne IBS, keby si nepozeral len par mesiacov ale pozrel aj par rokov, zistil by si ze s 300wm nestriela len jeden jediny strelec, a napriklad spominany Brooks bol s 300wm niekolkokrat IBS National Champion (co hovori same za seba...). Strielat s 300wm na papier je ale zbytocny overkill ak sa da podobnej balistiky dosiahnut so 'slabsim' kalibrom/mensim spatnym razom a to je aj hlavny dovod preco vela benchrestakov s 300wm nestriela (nie kvoli nejakej ineherentnej nepresnosti belted cartridgov, ci nebodaj nejakej novej teorii o belted-muchlovani: 'sedne si jen tam kam ji pusti belt nebo rim a pokud je oversize tak se bude muchlat'). Historiu a dovody pre belted strelivo si moze kazdy precitat hoci aj na wikipedii, a to ze pri benchreste a na mieru prebijanom strelive to rozdiel v presnosti nerobi zasa vravi logika (a americke benchrestacke fora... a prax/sutazne vysledky - vid hore... :wink: :twisted:

Inak, analogiou je motosport - ak mozem dosiahnut rovnake vykony s malym objemom (ale dvojnasobne preplnanym, s velkymi zvodmi, dobrym medzichladicom, palivovymi mapami na mieru vysokooktanovemu benzinu, atd.) a velkym objemom (atmo), tak pretekar si zvycajne vyberie maly objem (kvoli hmotnosti, atd.) aj na ukor zivotnosti, spolahlivosti a univerzalnosti (nebude zvazovat ci s tym utiahne aj prives, alebo po kolko km bude musiet robit generalku). Detto benchrestak si radsej vyberie 6,5ku alebo nejaky wildcat, nez by mal pouzit 300wm (s ktorou by sice pri rovnakej presnosti mohol na kilometer strielat nielen na papier, ale za cenu drahsieho prebijania, vacsieho spatneho razu, atd.)

To "ukaze len cas" som napisal v suvislosti s feasibilitou toho ze 'benchrestaci za morom sa len nedavno zacali pohravat s ideou navratu k belted nabojniciam'. Zato ty si moje slova hned prekrutil na 'BR svet pomalu na tento typ naboje prechazi'...

Mna taketo natahovanie sa a prekrucanie slov nebavi, tym skor ze sa staci pozriet o par riadkov vyssie kde to je jasne napisane (navyse je to dost ubohe, preto ked ti odpisujem ta radsej citujem a nie volne parafrazujem)...

A neber si to osobne, mna prebijanie nabojov nezivi a nemusim sa tym padom zapajat do kazdej debaty o presnosti ci nepresnosti, a daleko radsej si idem na nejaku LR sutaz zastrielat nez by som mal hodiny a hodiny vysedavat za compom a 'prispievat' svojimi teoriami na x webovych for... :wink: :)

Peace & out,


Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

Gunslinger: teraz si tusim nasral uznavacov muscle car :lol: osobne by som siel dnes radsej do 300 RUM ako 300 WM a to by urobil asi kazdy rozumny strelec si myslim
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

TURBIAK: Heh, OT: kedysi mi na dvore stal jeden preplnany 2liter, potom preplnany 2.2liter, a na akych 'kravach' jazdim dnes vies, naozaj si myslis ze mam nieco proti velkym objemom? :wink: :lol:

A k razam, ak uz zvazovat 300RUM namiesto 300WM, tak preco radsej nezvazovat 338EDGE (necked up 300RUM), atd. Proste tych moznosti je vela, ale pre nasinca niektore maju vacsi vyznam/logiku/dostupnost nez ine, a toto je debata o 300wm :)


Gunslinger
inspiring_robinson

Príspevok od používateľa inspiring_robinson »

dobrá diskusia

mám otázku - zápalka CCI 200 je pre 300 Win Mag podľa vás dostačujúca, alebo jednoznačne radšej CCI 250?
samozrejme beriem aj teóriu, aj keď niečo z nej viem nájsť aj sám; ale najviac ma zaujímajú praktické skúsenosti, či ste pri použití 200-vky zistili nejaké väčšie výkyvy v rýchlostiach resp. problém s nájdením správnej navážky... (pri mojom tempe prebíjania mi tie moje krabice 200-viek vydržia dosť dlho a tak sa mi nechce dokupovávať aj 250-tky ak to nie je nevyhnutné; pre doterajšie poľovné využitie som rýchlosti nemeral, ale teraz plánujem merať...)
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

So slovickom jednoznacne treba narabat dost opatrne a nie vzdy si to vsetci uvedomuju..... :lol:
Ja osobne ked som zacinal s prebijanim 300WM, tak som automaticky pouzival magnumove zapalky, ci uz CCI250, alebo Federal 215. Predsa len je ten stlpec prachu v tristovke relativne vysoky a siroky, takze neviem ci bezna 200 vyvinie spravny zazih, optimalny pre dobre horenie. Nie ze by to nevystrelilo, alebo nestrielalo, to urcite nie. Ale patri tam ta magnumova zapalka.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

wins: Ja by som volil tie Federaly 215 radsej ako CCI 250 8)
inspiring_robinson

Príspevok od používateľa inspiring_robinson »

od vás si chlapci dám poradiť rád
ja len že či niekto aj neskúšal merať rýchlosti pri 200vkách...
rolee
občasný prispievateľ
Príspevky: 35
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa rolee »

Zdarec!
Máte pre mňa nejaký Quick LOad? alebo vhodnú laboráciu
Zbraň ZKK 602 300 Win Mag
Prach Accurate 4350 a Lovex S 070/ 4350
Strely S&B no. 2937 SP 180grs a Sierra 180 grs Spitzer Boat tail 2160
Zápalky CCI 250
Nábojnice rôzné W-W,F.C, PMC
Thnx
Naposledy upravil/-a rolee v 29 Dec 2011, 14:47, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

samozrejme ze mame :
tu kupis http://www.sniper.cz/
cesky accurate kolise oproti QL aj 100m/s , nabojnice rozne to kolise aj 30 m/S
rolee
občasný prispievateľ
Príspevky: 35
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa rolee »

JA ten program kupovať nechcem, zas toľko neprebíjam, chcel som len overenú laboráciu...
kiklopbb
občasný prispievateľ
Príspevky: 6
Registered for: 8 years 9 months

Príspevok od používateľa kiklopbb »

Cavte chlapi. pozeram ze uz dlho sem nikto nic nepisal ale mam jednu otazku, dufam ze mi poradite.

praskaju mi nabojnice na 300 win mag v tom mieste kde je lysovana. dole pri zapalke

prach Swiss RS70 - 70gr quick load ukazuje 875m/s myslim ze dost poddimenzovane
strela Lapua scenar gb422 167gr
zapalka federal premium match large rifle (cervena skatulka)
nabojnice SB


vidim to na nabojnice ale nevylucujem ze to mozu robit aj zapalky.
nemal niekto podobny problem ?

za radu dakujem..
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

kiklopbb napísal: ... praskaju mi nabojnice na 300 win mag v tom mieste kde je lysovana. dole pri zapalke ....
Z tohto nie je jasne, kde ti to vlastne praska. Co je lisovane, kde? (alebo nejaka lYsohlavka? :mrgreen: )
Predpokladam, ze sa ti trhaju nabojnice blizko nakruzku nad dnom nabojnice. Ak je to tak, su dve moznosti:

1.) Nekvalitne nabojnice (kvalita S&B je legendarna)
2.) Nabojnice dosiahli koniec funkcneho cyklu a viacnasobnym pouzitim sa material v tom mieste unavi a vo finale v podstate prepali, cim dojde k oddeleniu dna od tela

Zozen si kvalitnejsie nabojnice.
rolee
občasný prispievateľ
Príspevky: 35
Registered for: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa rolee »

Nábojnice: S&B, PPU, PMP ro robia. Nenapisal si kolko razy boli prebité.Ešte by som tú rýchlosť overil na hradlách! QL neni 100% spolahlivý.
Napísať odpoveď

Návrat na "Prebíjanie nábojov"